Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hradecká koalice čelí první krizi, náměstkyně ale rezignovat nehodlá

  9:50
Soudržnost královéhradecké koalice nečekaně testuje hnutí Rozvíjíme Hradec. Není spokojeno se svou vlastní náměstkyní a chce změnu. Koaliční partneři však Ilonu Dvořákovou podrželi a ona sama rezignovat nehodlá.

V Hradci Králové podepsali koaliční smlouvu. Zleva Ilona Dvořáková (Rozvíjíme Hradec), Miroslav Hloušek (ODS), Pavlína Springerová (HDK), Adam Záruba (Změna a Zelení), Pavel Vrbický (Piráti) a Lukáš Řádek (TOP 09). (14. listopadu 2022) | foto: Martin Veselý, MAFRA

První vážný problém od 14. listopadu loňského roku, kdy pět politických subjektů podepsalo koaliční smlouvu, řeší vedení Hradce Králové.

Rozkol uvnitř hnutí Rozvíjíme Hradec může znamenat odchod menšinového uskupení do opozice, zdá se však, že i to by sílu současné koalice nijak zvlášť nepoznamenalo.

Až do 21. dubna si hradecká pětikoalice mohla užívat svou konzistenci, která se zdála být v porovnání s bývalou menšinovou vládou ODS a ANO neobyčejně pevná. Jenže minulý pátek uskupení Rozvíjíme Hradec vedené senátorem Janem Holáskem učinilo oficiální krok, o němž se spekulovalo už nejméně dva týdny.

Koalice náměstkyni podržela

Svou vlastní náměstkyni primátorky Ilonu Dvořákovou odvolalo z pozice místopředsedkyně a členky předsednictva hnutí a současně navrhlo změnu v nejužším vedení města: Dvořákovou by nahradil právě Holásek, místo v radě by zaujal zastupitel Petr Nebeský.

Ale zatímco tyto změny údajně jednomyslně schválilo předsednictvo hnutí Rozvíjíme Hradec i většina jeho členů, narazil plán u zbývající koaliční čtveřice. Ta o výměně náměstkyně nechce ani slyšet a sama Dvořáková se rezignovat určitě nechystá.

Odvolat ji sice může zastupitelstvo, ale koalice i bez dvojice Holásek, Nebeský z uskupení Rozvíjíme Hradec dá dohromady většinu hlasů v neprospěch odchodu Dvořákové. Koalice se navíc může opřít i o hlasy Jindřicha Outlého a Moniky Štayrové, kteří migrovali ze zastupitelského klubu ANO.

Odchod do opozice neplánujeme

Senátor Holásek zdůraznil, že návrh na odchod Ilony Dvořákové nebyl plánován dlouhodobě, že vyplynul z nespokojenosti s její prací, ale zároveň nebyl ani nečekaný, protože „kolegové z koalice o tom byli spraveni dva až tři týdny“. Upozornil také, že postup schválila naprostá většina členů uskupení Rozvíjíme Hradec.

„Odchod do opozice neplánujeme. My to potřebujeme řešit hlavně v rámci pětikoalice,“ řekl Holásek. Podle něj jsou důvody k nespokojenosti s prací Dvořákové interního charakteru:

„Těch věcí je však celá řada. Jsou to záležitosti procesní, komunikační i vztahové. Po volbách jsme dali příležitost kolegyni Dvořákové, ale z pohledu vedení hnutí i naprosté většiny členů to nefunguje, a tak jsme navrhli změnu. Není akceptována, přesto se nechystáme z koalice odejít. Očekával bych však, že když jsem ve funkci nominován za nějaké hnutí a přitom nemám jeho podporu, zařídím se podle toho. Ona naši podporu prostě nemá.“

Rezignovat nehodlá

Ilona Dvořáková o žádných konkrétních chybách neví, jednu však připouští. „O mých údajných pochybeních bohužel nic nevím, ale to, co opravdu dobře nefungovalo, je komunikace mezi mnou a panem Holáskem. Máme na tom podíl oba, snažila jsem se to změnit, ale nepodařilo se,“ konstatovala náměstkyně.

Rezignovat nehodlá: „Nyní bude záležet na tom, jak se k tomu postaví koaliční partneři a jestli budu mít jejich důvěru. Poté zvážím další postup, sama se vzdávat nehodlám. S plnou vervou jsem naskočila do rozjetého vlaku a té práce je obrovské množství. Ač se zdá, že gesce kultury a cestovního ruchu nejsou velké, dosud tu nebyl nikdo, kdo by se jim intenzivně věnoval. Určitě nevidím důvod, proč bych měla rezignovat jen proto, že si to přeje pan Holásek.“

Zmínění koaliční partneři hodlají Dvořákovou podržet. Jejich vůle je jasná, přestože jednání mezi Holáskem a zbytkem koalice o případných změnách ještě ani nezačala.

„Nemám žádný důvod k tomu, abych složení svých náměstků jakkoliv měnila,“ zdůraznila primátorka Springerová (HDK) ve vyjádření pro Českou televizi. Stejný postoj zaujali i další náměstci primátorky, které oslovila MF DNES.

Pregnantně se pak k první krizi hradecké pětikoalice za její pětiměsíční vlády vyjádřil Pavel Vrbický (Piráti), náměstek pro sociální oblast a majetek města:

„Paní náměstkyně Dvořáková je kompetentní, týmová, spolupracuje se s ní velmi dobře, tudíž má mou plnou podporu a nevidím nejmenší důvod pro její výměnu. Nerozumím tomu, proč k tomu lídr Rozvíjíme Hradec vyzývá. On to zdůvodňuje nedostatkem informací, ale podle mě není problém, aby si je opatřil sám. Od začátku vyjednávání spíš vnímám problémy z jeho strany. Celé hnutí vidím jako uskupení jednoho muže.“

Dvořákovou podporují i dva další koaliční partneři - Změna a Zelení i občanští demokraté.

„S její výměnou nesouhlasím, protože není dobré dělat takové změny krátce po zahájení práce ve vedení města a hlavně také paní kolegyně z mého pohledu pracuje dobře, v problematice se orientuje a vše funguje, jak má. Není žádný důvod k výměně,“ řekl Adam Záruba (Změna a Zelení).

„Ani já s výměnou zcela určitě nesouhlasím, protože své gesci rozumí a jsou za ní vidět výsledky,“ řekl Miroslav Hloušek (ODS).

Jak se obejít bez pátého člena

Sám Holásek uvedl, že odchod hnutí Rozvíjíme Hradec do opozice není v plánu, někteří oslovení náměstci však tuto variantu zmínili. „To záleží spíš na přístupu hnutí, respektive pana senátora Holáska,“ míní Hloušek.

„Uvidí se. K žádnému jednání však ještě nedošlo. Jsme stabilní, sedli jsme si i lidsky, funguje nám to a byl bych velmi nerad, kdyby nám to někdo narušil,“ podotkl Vrbický.

„Já bych odchod hnutí do opozice nevyloučila, ale záleží na mnoha aspektech, například na rozhodnutí koaličních partnerů i samotného hnutí. Je možnost, že by odešli a já byla nezařazenou zastupitelkou,“ řekla Dvořáková.

Denis Doksanský ze zastupitelského klubu hnutí ANO dokonce tento scénář považuje za pravděpodobný: „Jak jsem sledoval atmosféru v koalici, zdá se mi, že se uvnitř už diskutují i varianty, jak se obejít bez Rozvíjíme Hradec. Ostatně my jsme říkali už po volbách, že koalice složená z devíti subjektů je nestabilní, protože je tam mnoho zájmů, názorů a vztahových bloků. Nemáme z toho radost, ale nepřekvapuje mne to.“

Doksanský si myslí, že koalice zůstane i bez případného odchodu Rozvíjíme Hradec dostatečně silná: „Koalice si stále věří, že tu změnu ustojí a může si dovolit panu Holáskovi neustoupit. Mají polštář dvou našich zastupitelů (Outlý a Štayrová - pozn. red.), kteří hlasují s nimi. Také další naši kolegové jsou oslovováni z koalice, dobře víme, že se to děje. Když padají atraktivní nabídky, je to velké dilema, i když to není férové. U nás však žádný názorový rozkol není.“

  • Nejčtenější

Drama na základní škole. Kvůli novému řediteli končí polovina učitelů

15. června 2024

Premium Dramatické chvíle prožívají v posledních týdnech rodiče, učitelé i žáci základní školy ve...

Archeologové našli v trase D35 nejdelší pravěkou mohylu v Evropě, měří 190 metrů

17. června 2024  14:28

Na místě budoucí dálnice z D35 z Hradce Králové do Jičína našli archeologové pozůstatky nejdelší...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rock for People z pohledu policie: přestupky v dopravě a krádeže mobilů

16. června 2024  16:18

Na čtyřdenním festivalu Rock for People v Hradci Králové, který skončil v noci na dnešek, policie...

Závodník na motorce vjel mezi diváky. Zranilo se pět lidí, tři skončili v nemocnici

15. června 2024  16:31,  aktualizováno  20:14

Pět lidí bylo v sobotu před polednem zraněno při havárii závodníka mezi diváky při závodech...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Je nás málo, jsme unavení.“ Ve valdické věznici dalo výpověď přes 60 dozorců

21. června 2024  10:30

Víc než 60 dozorců a zaměstnanců věznice ve Valdicích na Jičínsku podalo výpověď ze služebního či...

Žena ve skalách zapadla do pětimetrové průrvy, hasiči ji vytáhli na kladce

21. června 2024

Do hluboké trhliny spadla před polednem turistka v Broumovských stěnách na Náchodsku. Záchranáře...

Nápadná podoba. Hořice se s nádražím inspirovaly jinde, architektovi se omluvily

21. června 2024  15:20

Město Hořice na Jičínsku a jeho starosta a architekt Martin Pour zveřejnili ve čtvrtek na úřední...

Vlkanova o návratu do Hradce: Nepřišel jsem jen proto, abych tady byl

21. června 2024  12:01

Během dvou let mimo Hradec stihl zápasy v Lize mistrů, za českou reprezentaci a nakonec i...

„Je nás málo, jsme unavení.“ Ve valdické věznici dalo výpověď přes 60 dozorců

21. června 2024  10:30

Víc než 60 dozorců a zaměstnanců věznice ve Valdicích na Jičínsku podalo výpověď ze služebního či...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...