Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Do Krkonoš půjde miliarda, opraví proslulou léčebnu i skokanské můstky

  9:30
Více než miliardu chce stát v následujících letech poslat do dvou krkonošských měst. Velké investice plánuje státní podnik Janské Lázně, kde se už opravuje proslulá dětská léčebna Vesna. V Harrachově by už příští rok mělo vznikat olympijské centrum zimních sportů. Chystá se i oprava skokanských můstků.
Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018)

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018) | foto: MAFRA

Vyplývá to z Národního investičního plánu, který vláda nedávno zveřejnila

Do rekonstrukce ubytovacích zařízení a zázemí pro pacienty v krkonošských lázních by mělo směřovat až 700 milionů korun. Přestože v investičním plánu je uveden jako začátek rok 2024, oprava dětské léčebny Vesna, která v seznamu projektů také figuruje, už začala. 

Kromě toho státní podnik plánuje přestavbu kuchyně ve Vesně na centrální lázeňskou kuchyň, rekonstrukci lázeňské depandance Belleuve, Lázeňského domu a balneoprovozu v akvacentru nebo přestavbu lůžkového oddělení v Janském dvoře.

Zda se všechny investice podaří uskutečnit, není jasné. „Na rekonstrukci a slučování kuchyní připravujeme projektovou dokumentaci a je to jeden z prioritních projektů, na které budeme žádat o spolufinancování ministerstvo zdravotnictví. Ostatní investice máme interně zařazené v plánu rozvoje lázní a v případě vypsání grantových programů budeme opět řešit spolufinancování z evropských peněz,“ sdělil MF DNES ředitel lázní Martin Voženílek. 

Opravy Vesny za celkem zhruba sto milionů korun začaly loni, rekonstrukce 6. patra je těsně před dokončením včetně výtahů a požárních konstrukcí. Stavaři vybourali původní stěny a příčky. Na jaře se dělníci přesunou do druhého nadzemního podlaží. 

„Druhá etapa rekonstrukce začne v dubnu, předpokládáme, že skončí příští rok v lednu. Vzniknou převážně nové ubytovací kapacity a část prostorů zabere nová elektroléčba,“ poznamenal ředitel. Pokoje budou mít vlastní sociální zázemí.

Přestavba Vesny je největší investicí lázní od roku 2016, kdy skončila rekonstrukce památkově chráněného ubytovacího komplexu Terra za třicet milionů korun. Lázně podle Voženílka letos proinvestují z vlastních zdrojů přibližně 30 milionů. „Převážně na dokončení rekonstrukce Vesny, obnovu výměníkových stanic a další drobnější investice,“ dodal ředitel státního podniku.

Harrachov: Problémem jsou pozemky pod můstky

V Harrachově by mělo už v roce 2021 vznikat národní olympijské centrum zimních sportů, o kterém se mluví několik let. Výstavba nového multisportovního areálu včetně kompletní opravy skokanských můstků má stát půl miliardy korun. Investorem bude Svaz lyžařů České republiky. 

„Zatím není nic definitivně dohodnuté, ale pracujeme na tom. Letos by se měla udělat spousta přípravných prací. Chceme vyřešit pozemky, Liberecký kraj zadal vypracování studie,“ potvrdil předseda svazu Lukáš Heřmanský.

Hlavním problémem jsou pozemky pod můstky, které patří státu a spravuje je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). 

Lyžaři usilují o jejich odkoupení nebo alespoň dlouhodobý pronájem. „V minulosti je ve spolupráci s námi chtěla koupit Česká unie sportu, což se nepovedlo. Řešením by byl i dlouhodobý pronájem, o kterém ale ÚZSVM nechtěl slyšet. Stále o tom jednáme. Pokud budeme mít jistotu dlouhodobého pronájmu, zahájení rekonstrukce v roce 2021 je reálné,“ uvedl Heřmanský. 

O národním olympijském centru umístěném do hlavního střediska západních Krkonoš se hovořilo už v roce 2014. Tehdy se shodou okolností na slavném mamutím můstku uskutečnil poslední závod světového poháru. Pak byl kvůli špatnému technickému stavu uzavřen, v roce 2018 ukončily ze stejného důvodu provoz také můstky K90, K70 a K40. 

O jejich záchranu usiluje Lyžařský a turistický Bucharův klub, který po více než sto letech od založení obnovili Stanislav a Josef Slavíkovi a Karel Dolejší.

Loni v létě vyhlásili veřejnou sbírku a dosud vybrali zhruba půl milionu korun (více čtěte v článku V Harrachově se zase skáče).

Menší můstky opravili na brigádách

Na brigádách provizorně opravili můstek s kritickým bodem 70 metrů i vlek a od začátku ledna zde trénují mladí skokani na lyžích z různých klubů. Opravený je rovněž můstek K40, jeho otevření zatím bránil nedostatek sněhu. 

„Všechno jsme v podstatě dělali brigádnicky. Platil se jen materiál, takže náklady byly minimální. Kdyby to dělala firma, tak jsou peníze ze sbírky pryč,“ uvedl Stanislav Slavík. Životnost oprav odhaduje na dva až tři roky.

Na konci loňského roku Český olympijský výbor na Lyžařský a turistický Bucharův klub převedl podíl ve společnosti Areál skokanských můstků Harrachov, zchátralé můstky dále spoluvlastní Svaz lyžařů.

Vedle rekonstrukce můstků, včetně mamutího, projekt počítá s vybudováním běžeckých tratí a zázemí pro sportovce. Peníze by svaz podle Lukáše Heřmanského čerpal od státu prostřednictvím dotačních programů.

Národní investiční plán pro roky 2020 až 2050, který vláda v prosinci zveřejnila, obsahuje celkem dvacet tisíc projektů v hodnotě osm bilionů korun. Tři čtvrtiny z astronomické sumy připadají na dopravní projekty.

Plán neřeší financování, měl by sloužit také jako podklad pro vyjednávání o penězích z Evropské unie.

  • Nejčtenější

Drama na základní škole. Kvůli novému řediteli končí polovina učitelů

15. června 2024

Premium Dramatické chvíle prožívají v posledních týdnech rodiče, učitelé i žáci základní školy ve...

Archeologové našli v trase D35 nejdelší pravěkou mohylu v Evropě, měří 190 metrů

17. června 2024  14:28

Na místě budoucí dálnice z D35 z Hradce Králové do Jičína našli archeologové pozůstatky nejdelší...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rock for People z pohledu policie: přestupky v dopravě a krádeže mobilů

16. června 2024  16:18

Na čtyřdenním festivalu Rock for People v Hradci Králové, který skončil v noci na dnešek, policie...

Řidič jel v autě se třemi pneumatikami, diskem drhl o asfalt. Nemohl ani mluvit

13. června 2024  16:03

Nezvyklou jízdou na sebe upoutal pozornost šedesátiletý řidič, který se vydal po silnici první...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Závodník na motorce vjel mezi diváky. Zranilo se pět lidí, tři skončili v nemocnici

15. června 2024  16:31,  aktualizováno  20:14

Pět lidí bylo v sobotu před polednem zraněno při havárii závodníka mezi diváky při závodech...

Požár stodoly na Rychnovsku přeskočil na sousední dům, při zásahu se zranil hasič

18. června 2024  9:15

Požár stodoly a střechy přilehlého obytného domu v Pěčíně na Rychnovsku v noci na pondělí způsobil...

Archeologové našli v trase D35 nejdelší pravěkou mohylu v Evropě, měří 190 metrů

17. června 2024  14:28

Na místě budoucí dálnice z D35 z Hradce Králové do Jičína našli archeologové pozůstatky nejdelší...

Skicentrum v Deštném staví novou šestisedačku, nahradí vlek i pomu

17. června 2024  12:25

Největší investice v historii lyžařského střediska v Deštném v Orlických horách je v plném proudu....

Když vám nefunguje tělo, vypne i hlava, říká pořadatel slavného Ironmana

16. června 2024

Premium Slavný havajský triatlonový Ironman se v srpnu odehraje v Hradci Králové. Ředitelem je známý...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...