Herna chce přistavět dvě patra, lidé v Hradci se pustili do boje

  14:17aktualizováno  14:17
Jedna z heren v Hradci Králové na Moravském Předměstí plánuje rozšíření. Městská rada by to umožnila, na oplátku firma slibovala zvelebit okolí budovy u zanedbané Benešovy třídy. Pod tlakem obyvatel byl však tento bod ze zastupitelstva stažen.

Minulý týden radou města prošel záměr společnosti Krijcos, která chtěla přikoupit pozemky kolem své nonstop herny a restaurace, aby mohla kasino rozšířit. V plánu má dvoupatrovou nástavbu.

Rozezlení obyvatelé paneláku v Kejzlarově ulici, který lze pokládat za součást prokleté Benešovy třídy, se o plánech dozvěděli náhodou. Jak se dalo očekávat, s projektem ostře nesouhlasí.

„Před několika dny se nás ptala členka komise místní samosprávy, zda jsme podali protest proti prodeji pozemků města. Ta informace byla na vývěsní tabuli města, ale pro nás to byla novinka. Dozvěděli jsme se totiž, že nejsme účastníky řízení,“ stěžoval si před zastupiteli Leoš Felgr, který v sále Regiocentra zastupoval další naštvané vlastníky bytů.

Pokud by návrh na prodej pozemků města prošel a záměr by posvětil stavební úřad, herna by se rozrostla do všech směrů, tedy i do výšky.

„Nástavba dvou podlaží znehodnotí kvalitu některých bytů. Ve vzdálenosti pěti metrů by vznikla zeď a protější okna a balkony by se staly nepoužitelnými,“ argumentoval Felgr.

Nonstop herna Krijcos je přímo pod okny desetipatrového domu se třemi vchody. S panelákem ji spojuje zastřešená pasáž typická pro těžce zkoušenou Benešovu třídu.

Fotogalerie

Potemnělý průchod je posprejovaný, kryty zářivek rozmlácené, vchody do obchodů, které ještě nezavřely, jsou pro jistotu zamřížované, schodiště a rampy prorezlé.

Další blízké schody se zhroutily a opravy se vlečou už řadu měsíců. Před vchodem do kasina i dopoledne postávají stálí zákazníci, jakož i jeho ochranka, která jakékoli dotazy novinářů hrubě odmítla. Na Benešově třídě dvě podobně velké herny a řada restaurací už jsou.

Podle tamních obyvatel je podivně nízká případná kupní cena pozemků, činí 430 korun za metr čtvereční. Radou města návrh minulý týden prošel, asi i díky slibu herny, že zkulturní zchátralé rampy či schodiště.

„Návrh jsme posuzovali hlavně z toho pohledu, že by část Benešovy třídy opravil na své náklady někdo jiný. To byl důvod, proč jsme s nimi jednali. Uvedli, že by do ohyzdných prostor vložili asi pět milionů korun,“ sdělila náměstkyně primátora Věra Pourová (ANO).

Na zastupitelstvu se snažila rozzlobené majitele bytů uklidnit tvrzením, že uvažovanému prodeji a tedy i růstu herny bude předcházet jednání s obyvateli.

„Rozhodně se tím budeme zabývat,“ řekl primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

„Jsem obyvatelem této lokality a ten nápad mi přijde jako nehoráznost. Podpora hazardního byznysu na úkor komfortu obyvatel? To by si nikdo z nás neměl dát za rámeček,“ řekl Pavel Vacek (Piráti).

Nástavba herny

  • Na herně firmy Krijcos na Moravském Předměstí by měla přibýt dvě patra.
  • Pozemky od města by prý hernu stály 430 korun za metr čtvereční.
  • V případě realizace plánu by firma vložila do oprav v okolí herny pět milionů korun.

Zástupce majitelů bytů Leoš Felgr se zastupitelům snažil naznačit, jak by se situace mohla vyvíjet, kdyby prodej schválili.

„Už nyní provoz herny doprovází celonoční hluk, podnapilé a agresivní osoby, časté výjezdy městské policie a okolí znečištěné močí a zvratky. Další zhoršení životních podmínek v bytových domech s největší pravděpodobností povede k odchodu stávajících slušných obyvatel a k nastěhování nepřizpůsobivých, tedy i ke vzniku vyloučených lokalit,“ řekl za obyvatele Leoš Felgr.

Před rokem na jaře však zastupitelstvem prošla novelizace vyhlášky, jež podle některých názorů válku proti automatům a podobným neřestem změkčuje.

Benešova třída roky chátrá (červenec 2019)

Provozovatelům heren umožnila podniky přeměnit na kasina, která mohou mít na rozdíl od heren s videoloterijními terminály neomezenou otevírací dobu a umožňují i vyšší sázky u většího počtu automatů.

Zajímavý je vývoj vztahu Hradce k hazardu. Před třemi lety město přitvrdilo, když z centra vykázalo 36 podniků.

„Léta se dohadujeme, kolik heren v Hradci Králové má být. Bylo nám řečeno, že už by to měl být konečný stav, který by se neměl dál navyšovat, ale je to spíš naopak. Takto po kouskách rozprodávat Benešovu třídu je nesystémové,“ míní zastupitelka Anna Maclová (Koalice pro Hradec).

  • Nejčtenější

První evropská cyklověž se bourá, Hradec zkusí najít místo pro novou

Průkopnická věz na jízdní kola na hlavním nádraží v Hradci Králové už je minulostí. Stavba jde k zemi a její stěhování...

Dvojice vylekala podvodníky s falešným zlatem, dupli na plyn a ujeli

Dva mladí lidé zaskočili podvodníka s falešným zlatem u silnice na Náchodsku. Cizinec zkoušel obvyklý trik, že v...

Hradec Králové zvládl úvodní osmifinále Ligy mistrů a zdolal Mannheim

Hokejisté Hradce Králové se v úvodním osmifinále Ligy mistrů radují z těsného vítězství 1:0 nad Mannheimem. V 56....

Řemeslník tvoří nábytek z vodovodních trubek, nadchl ho industriální styl

Dílna Tomáše Mrkvici vypadá, jako by patřila instalatérovi. Z vodovodních trubek, manometrů a ventilů však zručný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Univerzita má náměstí Václava Havla, prezidenta připomněl průvod se svíčkami

Den před státním svátkem 17. listopadu Univerzita Hradec Králové přejmenovala prostor v kampusu s fontánou a lavičkami...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Zeď z krabic v Hradci rozmočil déšť, dobrovolníci chtějí stavět novou

Symbolická zeď k výročí Listopadu v Hradci Králové se ve vytrvalém dešti zhroutila. Krabice, které vysokoškoláci...

Studenti v listopadu 1989 putovali rudým Hradcem v převlečení za metaře

Hradec Králové býval před revolucí silně prokomunistickým městem. Z křesla předsedy městského národního výboru tu...

Hradec se pokusí získat prázdnou ubytovnu, koupit ji ale nechce

Kolem bývalé ubytovny zdravotníků v Hradci Králové na Moravském Předměstí krouží zájemci, nejspíš i obchodníci s...

Za kůrovce v Orlických horách může odsun a smrky. Nadějí je pestrý les

Orlické hory jsou náchylné k napadení kůrovcem. Neprospělo jim totiž, že zde po odchodu sudetských Němců lesníci plošně...

Prodej pozemku
Prodej pozemku

Dvořákova, Vamberk, okres Rychnov nad Kněžnou
3 490 000 Kč

Najdete na iDNES.cz