Největší hradecké sídliště se dál rozpadá, opravy začnou snad za tři roky

  9:37
Benešova třída neúspěšně zápasí s časem a čeká na rok 2022, kdy by měly začít velké opravy, odhadem za miliardu korun. Hradec Králové si na ně chce vzít úvěr a současně usilovat o dotace. Aby však radnice s rekonstrukcí vůbec mohla začít, musí mít souhlas všech vlastníků bytů v nejlidnatější ulici kraje.

První etapa revitalizace hradeckého bulváru skončila již před pěti lety. Od té doby město na ty nejkřiklavější závady na Benešově třídě každoročně uvolňuje jen jednotky milionů, což je žalostně málo, stav celé ulice se tak až nečekaně rychle zhoršuje.

Prokazuje to exkurze v železobetonovém království, které začalo růst v roce 1970 a v dobách vzniku se pyšnilo například předsazenými krytými chodníky, bezbariérovými rampami, lávkami a množstvím schodišť. A právě tyto výjimečné prvky jsou po 50 letech největším postrachem.

Ještě když iDNES.cz před rokem ve fotoreportáži přinesl snímky několika nejkritičtějších míst, na kterých je jasně patrná nejen únava, ale rovnou hroucení masivních ocelových konstrukcí, po několika nyní již uzavřených schodištích a lávkách denně procházely stovky lidí. 

„Když jsem řešil zimní údržbu, vydal jsem zákaz solit tato schodiště směsí písku a soli, aby jejich degradace nebyla tak rychlá. Nepomáhá to, vlhkost na tu konstrukci působí,“ řekl ředitel hradeckých technických služeb Tomáš Pospíšil.

Nedávno dělníci uzavřená schodiště odkryli a místním se tak naskytl pohled na téměř průsvitná čela stupňů a rozežrané nosné konstrukce. 

„Je šílené, že město takovou zkázu dopustilo, ale na druhou stranu na opravách schodišť se pracuje. Přesto si nedělám iluze a řekl bych, že zůstanou zavřená nejméně do konce roku,“ míní místní obyvatel Václav Urban.

Jako v Pripjati

Letošní opravy schodišť, ochozů a střech by měly vyjít asi na šest milionů korun, dalších zhruba 10 milionů bude potřeba na zastřešení nad chodníky na obou stranách ulice. Tyto investice však přicházejí pět minut po dvanácté. Vždyť u služebny městské policie ze stropu visí bílé krápníky, demontované podhledy odhalují rez, u nedávno zavřené masny na druhé straně ulice se zase ve stropu nebývale daří vlaštovkám, které si tu postavily desítky hnízd. 

Na dalších uzavřených schodištích s neuklizenými haldami suti se mezi pokroucenými rezavými plechy nebývale vede náletovým stromům. Některé scenérie, kde neudržovaná zeleň cizopasí na železobetonu, vzdáleně připomínají nyní již ikonické obrázky z narychlo evakuované Pripjati u Černobylu v roce 1986. 

Zoufalství asi nejvýstižněji vystihuje nasprejovaný nápis ve stylu „Poslední ať zhasne“. Na šedé fasádě oranžově svítí „Bene už nikdy nebude, co bývala“.

Přes všechnu evidentní beznaděj se však napravovat aspoň nejhrůznější závady přece jen daří. Za dobu oprav jedné sice vznikne několik jiných, ale podařilo se například zkultivovat jednu z ramp nad veterinou nebo rozebrat blízké schodiště, které se zhroutilo již před několika lety a od té doby ho kryje zelená plachta. 

„Bene“ je rovněž místem velkých kontrastů. Zatímco uprostřed třídy zurčí fontána, ve stínu stromů lákají lavičky a na záhonech před vchody kvete vzorně udržovaná vegetace, na obou jejích koncích kvetou pouze rezavé konstrukce a rozpadají se torza kdysi snad zdobných sídlištních prvků.

Dočká se bulvár dotace?

Před podzimními komunálními volbami se na Benešově třídě roztrhl pytel s politickými sliby. Místní se dozvěděli, že oprava je priorita číslo jedna, ale také, že dotace jsou více než jisté. Tři čtvrtě roku poté by reprezentace města měla poslední tvrzení upravit, že podpora je možná. Město ví, že ve hře jsou peníze na regeneraci veřejných prostranství, a proto bedlivě sleduje upřesňování dotačních programů. Za rok by již údajně mohlo být jasné, zda vůbec a v jaké výši Hradec na podporu dosáhne.

Hradec má zpracovanou projektovou dokumentaci na miliardovou akci, dalším krokem by měla být žádost o územní řízení. 

„V okamžiku, kdy bude vidět, že se úředně blížíme k cíli a bude moct být vydáno stavební povolení, tehdy si město zažádá o úvěr. Legislativa má však svá úskalí,“ uvedl náměstek primátora Jiří Bláha (ODS) a současně upozornil zvlášť na novelu stavebního zákona. 

Nestačí se totiž na souhlasu s řízením dohodnout pouze se společenstvími vlastníků jednotek (SVJ), ale rovnou se všemi vlastníky bytů, kterých je na Benešově třídě kolem 1400.

„Sehnat souhlasná stanoviska všech vlastníků je nemožné. Je to úkol hodný Asterixe,“ podotkl opoziční zastupitel Aleš Dohnal. 

„Je to obtížná věc, ale rozdělili jsme si úkoly, jsou zainteresována všechna SVJ. Už se však objevují výklady, že by měly stačit tři čtvrtiny souhlasů, dokonce se uvažuje i o nové zákonné úpravě. Věřím tomu, že řešení najdeme,“ řekla náměstkyně primátora Věra Pourová.

I kdyby se podařilo sehnat potřebný počet souhlasů, Hradec bude stát před nejtěžším úkolem: obrovskou finanční náročností. 

„Zaujala mne miliarda na Benešovu třídu a současně na stadion. Jako ekonomickému laikovi mi to nedává smysl a nevím, jestli si to město může dovolit,“ ozval se na zastupitelstvu Jan Čáp (KDU-ČSL). 

Namísto zpražení koalicí se však od ní dočkal nečekaného pochopení: „Jsem ráda, že byla vznesena otázka, zda si věci, které jsou naplánovány, můžeme dovolit.“ Prohlásila to náměstkyně primátora Monika Štayrová (ANO).

  • Nejčtenější

Podvedená vdova platí cizí hypotéku, aby nepřišla o chatu v Peci

3. března 2024

Premium Život Hedviky Bulíčkové z Hradce Králové připomíná scénář nepovedeného filmu. V jejím příběhu jde o...

Místo nových ulic majitel louku oplotil. Nová čtvrť v Rychnově je odříznutá

28. února 2024  12:37

Premium Nejprestižnější lokalita ve městě, kde ceny pozemků stoupají vzhůru, přesto čtvrť Nová Sibiř v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Driftující auta v centru vzbudila půl města. Policie nezasáhla, kritizují místní

27. února 2024  18:22,  aktualizováno  28.2 16:03

Velký rozruch vzbudili v Jičíně v noci ze soboty na neděli účastníci jízdy tuningových aut. Za řevu...

Hradec přebírá Horejš, Kotal rezignoval. Nemůžu pokračovat kvůli zdraví, řekl

28. února 2024  9:52,  aktualizováno  10:26

Novým koučem fotbalistů Hradce Králové bude David Horejš, který na lavičce východočeského celku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zmítala se v křečích, popsal majitel otrávené fenky. V ulici jde o třetí případ

27. února 2024  16:39

Neznámou látkou se otrávilo v sobotu na Slezském Předměstí v Hradci Králové pětiměsíční štěně...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

McCormacka z Hradce dopingový trest nevyhnal, podepsal novou smlouvu

4. března 2024  18:40

Obránce Graeme McCormack podepsal novou smlouvu s hokejovým Hradcem Králové, za který by měl hrát...

Práškovacímu letadlu upadlo rozmetadlo, přetrhlo elektrické vedení

4. března 2024  15:24

Práškovací letadlo způsobilo u Prasku na Královéhradecku neobvyklou nehodu. Při letu z něj odpadlo...

Podnikatelka chce stavět v Hradci sklady, petičníci upřednostňují nadjezd

4. března 2024  11:02

Obyvatele Plácek na předměstí Hradce Králové už dva měsíce naplňují obavy z chystané stavby...

Loni finále nevyšlo, letos to ale je nová výzva, říká Jergl před play off

4. března 2024  8:51,  aktualizováno  11:06

Vzpomínáte na loňské semifinále hokejové extraligy mezi Hradcem a Vítkovicemi a hlavně na zápas,...

Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem
Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem

Umělé mléko inspirované mlékem mateřským, které se snadno připravuje, má skvělé složení a navíc dobře chutná. Jak obstálo umělé mléko BEBA COMFORT...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Okouzlil mě v uniformě pilota a sbalil na Bali, říká Vondráčková o manželovi

Helena Vondráčková (76) zavzpomínala na první seznámení se svým manželem Martinem Michalem (64), kdy ji okouzlil v...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...