Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. prosince 2021 Květoslava

Hendikepovaným jsou odběry nepříjemné, hasič se u nich zapotil nejvíc

  15:22
Sanitka Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje už déle než týden vyráží každé ráno do terénu. Míří všude tam, kde je potřeba doplnit systém odběrových míst v kraji pro testování na covid-19. Hasiče Zbyňka Voříška nové úkoly nezaskočily, přirovnává je k zásahům v době ptačí chřipky.

Hasič Zbyněk Voříšek je zároveň zdravotnický záchranář. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Posádky mobilního odběrového týmu mají na kontě desítky odebraných vzorků a stovky kilometrů každý den.

„Na práci v ochranných oblecích jsme zvyklí,“ ujišťuje pětatřicetiletý Zbyněk Voříšek, který šestnáctým rokem slouží na centrální hasičské stanici v Hradci Králové.

Deset let je zdravotnickým záchranářem, stejné vzdělání mají i dva jeho kolegové. Spolu s řidiči-asistenty tvoří tři týmy, které se při odběrech střídají. Z náročné práce velkou vědu nedělají, jsou na ni důkladně připravení.

„Jezdit v sanitce pro mě není nic nového. Kromě své profese totiž pracuji na zdravotnické záchranné službě. Všichni tři, kteří vzorky odebíráme, jsme na tom stejně. Jsme hasiči, ale jako vedlejší pracovní činnost máme výjezdy se záchrankou. Pomáháme doplňovat posádky v době dovolených, v případě nemoci nebo když je z jiných důvodů potřeba zaskočit,“ vysvětluje Voříšek.

Sám u hasičů zastává pozici technika a je instruktorem pro přednemocniční neodkladnou péči.

Díky zkušenostem může srovnávat současnou práci v odběrovém týmu, obdobné hasičské zásahy i službu na záchrance.

Jako při ptačí chřipce

„Rozdíl je hlavně v tom, že je pravděpodobný kontakt s vysoce infekčními lidmi. Příprava musí být důkladnější po hygienické stránce, je potřeba dbát na bezpečnost. Samozřejmě se liší i ochranné pomůcky, které se jinak na záchrance ani u hasičů nepoužívají. Nepřekvapuje nás to, musí to tak být,“ říká.

Jako hasiči jsou zvyklí pracovat v extrémnějších podmínkách i při delších zásazích. Práci v oblecích používaných například při chemických haváriích i trénují a cvičí.

„Je to tedy snesitelné a není to nic neobvyklého. Dá se to přirovnat k zásahům v době ptačí chřipky, když se likvidovaly celé chovy drůbeže. Tam se zasahovalo v podobných ochranných prostředcích a také pravidla byla podobná,“ vypráví hasič.

Po kraji jezdí vždy jedna odběrová posádka. Plán trasy se zpravidla dozvídá den předem. Do terénu vyráží v sedm hodin ráno.

V rodinách je to snadné. Klientům ústavu odběry vadily

„Začneme třeba v Hradci Králové, pokračujeme na Rychnovsku, následně přejíždíme na Trutnovsko, Náchodsko a Jičínsko a vracíme se zpět do Hradce. Jsme schopni udělat přibližně 80 až 160 odběrů denně. Záleží na tom, jestli je v programu třeba domov důchodců, kde děláme třeba 150 odběrů, což trvá zhruba tři hodiny, pokud jde všechno podle plánu. Potom pokračujeme dál,“ popisuje Zbyněk Voříšek.

„Denně najedeme i čtyři sta kilometrů. Lidé vědí, že přijedeme, ale ještě jim předem voláme, že jsme na cestě k nim, a dáváme jim instrukce, že mají mít roušku, že mají, pokud mohou, přijít před dům a podobně. Zatím jsme neměli s nikým žádný problém nebo konflikt,“ říká hasič.

Většina lidí, za kterými se vydává, má potřebné informace od svého lékaře nebo od hygieniků, takže je na odběr připravená. K nejméně náročným patří návštěvy v rodinách a odběry od všech jejích členů.

„Přijedeme k rodinnému domu, rychle je odbavíme a můžeme pokračovat dál. Ani administrativa, která je jinak docela náročná, v těchto případech není tak složitá. Hodně práce máme v domovech důchodců, kde potřebujeme – a jsme za ni rádi – spolupráci personálu. Při návštěvách u samostatně žijících starších lidí je většinou u odběru přítomný někdo z příbuzných. Je to lepší i pro jejich klid. Přece jenom dovnitř přicházíme v oblecích, což by mohlo někoho vyděsit,“ říká hasič-záchranář.

Pro něj zatím nejnáročnější práce byla v ústavu sociální péče pro mládež na Rychnovsku.

„Tamní klienti, děti a mladí lidé, jsou takzvaně nespolupracující. Odběr vzorků výtěrem je trochu nepříjemný a těmto postiženým to činí značné problémy. Bylo jich tam asi šedesát, každý to vnímal jinak, a tak byl trochu boj, než se někdy povedlo odebrat vzorek co nejkvalitněji,“ líčí.

Podle mluvčí krajských hasičů Martiny Götzové práce mobilního odběrového týmu nikterak nezasáhne do akceschopnosti hasičského záchranného sboru.

„V zavedených opatřeních proti šíření nákazy slouží naše profesionální jednotky v minimálních početních stavech. Hasiči-zdravotničtí záchranáři nebudou v případě působení v mobilním odběrovém týmu zařazeni do výjezdu,“ připomíná mluvčí.

  • Nejčtenější

Sparta urvala výhru, Kladno obralo Boleslav. Otáčely i Vítkovice s Hradcem

Úterní program 28. kola hokejové extraligy dostal díky střetnutí Litvínova s Hradcem speciální náboj. Na východ Čech...

Začíná lyžařská sezona, tak dobré sněhové podmínky vlekaři nepamatují

Na Černé hoře se ráno začalo lyžovat, v sobotu se přidá Malá Úpa a Šerlišský Mlýn. Úvod sezony v Krkonoších i Orlických...

Prostřelil sousedům okno, v domě jeho otce našla zásahovka sklad zbraní

Na rodinný dům v Nechanicích v neděli večer někdo vystřelil, rodina byla naštěstí v jiném patře. Zásahová jednotka si...

Pacient demoloval příjem hradecké nemocnice, pak vlezl do stropního podhledu

Škodu za více než dvě stě tisíc korun způsobil Fakultní nemocnici v Hradci Králové agresivní pacient, který byl pod...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Speleologové objevili v Kočičích skalách na Ostaši dvě desítky jeskyní

Speleologové zmapovali pseudokras v Kočičích skalách na úpatí stolové hory Ostaš v Chráněné krajinné oblasti...

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

  • Další z rubriky

Třebechovické trápení končí, auta konečně přejedou do obou částí města

Dlouhá uzavírka, kvůli které byly Třebechovice pod Orebem na Královéhradecku rozdělené ve dví, je u konce. Příčinou...

Nová expozice v hradeckém muzeu Cesty města vede přes pevnost do kina

Hradecké Muzeum východních Čech na Eliščině nábřeží otevřelo novou stálou expozici Cesty města. Po čtyřech letech...

Z hradeckého klubu ANO odchází zastupitel Langer, vadí mu rozhazování peněz

Po dlouhých sporech se Jiří Langer rozhodl opustit zastupitelský klub ANO v Hradci Králové. Hradecký stavař je...

Nepovolené stavby mizí z kempu na Rozkoši, Povodí Labe je už nestrpí

U přehrady Rozkoš nastal čas stěhování a demolic. Buňky i nezkolaudované stavby musí ze zátopového území autokempu...

Zdarma vyzkoušejte koupelový balíček od tetesept
Zdarma vyzkoušejte koupelový balíček od tetesept

Pochmurné počasí úplně vybízí k tomu se na chvilku zastavit, dát si uklidňující hřejivou koupel a relaxovat. Navíc si podobně zábavnou koupel mohou...

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...

Syna jsem viděl, když mu byly tři. Pak až v jeho padesáti, říká Ladislav Frej

Premium „Po představení neusnu. Je půl třetí ráno, sedím v kuchyni, chroustám piškoty bez lepku, piju mlíko a mudruju, co jsem...