Zastupitele čekají kauzy černých hal, stadionu i nedostavěné školy

  9:49aktualizováno  9:49
Hradecké zastupitelstvo bude řešit v úterý odpoledne tři hity místní politiky: fotbalový stadion, načerno postavené haly i odstupné za uměleckou školu Střezinu. Navíc se sejde netradičně v jednacím sálu krajského úřadu.

Vizualizace konečné podoby fotbalového stadionu v Hradci Králové | foto: FC Hradec Králové

O stěhování schůzí městských zastupitelů z Adalbertina do nového sídla hejtmanství se mluvilo již před jedenácti lety za primátora Divíška. V Regiocentru se v úterý od 16 hodin sejdou poprvé, ale určitě ne naposledy.

„Město požádalo kraj o možnost konat zasedání zastupitelstva v sídle krajského úřadu. Sál v Regiocentru je uzpůsoben právě tomuto účelu, budova poskytuje dostatečné parkovací kapacity. Zatím jsou oficiálně schválené termíny zasedání městského zastupitelstva v prvním pololetí tohoto roku,“ řekl mluvčí magistrátu Petr Vinklář.

Město s krajem bude jednat o dlouhodobějším využití sálu Jana Letzela.

Tentokrát zastupitelé budou probírat tři témata, která byla taháky podzimních komunálních voleb, ale v Hradci Králové rezonují již řadu měsíců, ne-li roků.

Smír se společností CTP, jež u výpadovky na Třebechovice načerno rozestavěla skladovací haly, se zastupitelstvo střídavě pokouší lepit a zas trhat od roku 2016. Až nyní by mělo být jasno definitivně.

Dohodu s firmou doporučuje právní zástupce magistrátu v tomto sporu Ervín Perthen i rada města. Ani to však stačit nebude, protože koalice není jednotná, proti dohodě se vymezuje Změna pro Hradec.

Fotogalerie

Vláda bude potřebovat i hlasy opozice a zatím se zdá, že je dostane. Na nerozhodné zastupitele totiž mohly zapůsobit omluvy regionálního ředitele CTP Zdeňka Apeltauera na neveřejném únorovém jednání.

CTP ostatně slibuje i poněkud hmatatelnější kompenzace. Město by za souhlas mohlo dostat 15 milionů korun, za které by dostavělo chodník a cyklostezku k rozestavěnému areálu.

Není tajemstvím, že firma hodlá v lokalitě stavět další dvě haly. Jejich stavbu údajně plánovala současně s dobudováním současných nevzhledných skeletů, avšak nyní se zdá, že třetí a čtvrtá hala by měly začít růst až spolu s konečným dopravním napojením celého areálu, tedy do pěti let.

Smaže Hradec i spor o odstupném za Střezinu?

Na pořadu bude i další urovnávání sporu, respektive výše odstupného. Společnost Prima by za nedokončenou opravu základní umělecké školy (ZUŠ) Střezina měla dostat 8,5 milionu korun. Prima kvůli chybám v projektu od zakázky odstoupila, když bylo jasné, že dostane i výpověď od města.

Renovace od té doby zamrzla a rovněž vedení ZUŠ se netají skepsí. Problémem teď zřejmě bude i výše odstupného.

„Není mi jasné, jak obě strany dospěly zrovna k částce osmi milionů, když neexistuje žádný posudek. Není tedy jediná záruka, zda je to vyčíslené správně,“ pochybuje Aleš Dohnal (Piráti).

Shoduje se s ním i náměstek primátora Jiří Bláha (ODS): „Nejsem přesvědčen, že by Prima utrpěla škody v rozsahu 8,5 milionu korun.“

Ve velmi podobném duchu po nástupu do funkce hovořil i primátor Alexandr Hrabálek (nestr. za ODS), jenž poukázal na to, že uvažované podmínky narovnání sporu s Primou načrtlo bývalé vedení města.

Stadion má pevné maximum. Ale jen další v řadě

Jednu hodinu po zahájení zastupitelstva by měla na řadu přijít i stavba fotbalového stadionu, tedy rozbor výsledků kontroly projektové dokumentace. Ta sice odhalila chyby, avšak podle náměstka Bláhy lze pokračovat, aniž by projekt ztratil územní rozhodnutí i stavební povolení.

Ačkoli Hradec plánoval stadion maximálně za 550 milionů korun, Bláha navrhuje opravit chyby a vyhlásit jednostupňové výběrové řízení s maximální částkou 605 milionů korun.

Kdyby vše dopadlo podle představ města, nové výběrové řízení by mohlo být vypsané ještě letos a vítěz by mohl být známý už v prvním čtvrtletí roku 2020.

Jenže i náměstkových 605 milionů naráží na odpor. „Je to jen politicky zvolené číslo, které nemá žádnou oporu. Může se stát, že tu zakázku někdo vysoutěží například za 604 milionů, ale bude se spoléhat, že se vyléčí na vícepracích, což může být až 30 procent navíc,“ domnívá se zastupitel Dohnal.

Zajímavé je, že poslední tendr na dvě tribuny a trávník měl maximální cenu nastavenou na 400 milionů korun, ta však byla podhodnocená a reálná cena byla podle Bláhy kolem 550 milionů. „Chceme, aby zastupitelstvo projevilo vůli stavět, nebo projekt odepsat,“ dodává náměstek.

U výpadovky na Třebechovice zůstávají rozestavěné haly:

Nejčtenější

Svědkyně v kauze ruských fotbalistů spadla ve Špindlerově Mlýně z balkonu

Soud s ruskými fotbalisty Pavlem Mamajevem a Alexandrem Kokorinem. Oba sedí....

Ruska Jekatěrina Bobkovová, která u soudu svědčila v případu ruských fotbalových reprezentantů Pavla Mamajeva a...

Mezi Výrovkou a Luční boudou je až deset metrů sněhu, fréza razí naslepo

Většinu sněhu odhrnuly rolby, fréza odstraňuje poslední metry.

Travers mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších prorážela sněžná fréza. Stroj se musel prokousat zhruba třímetrovou...

Rychlík na Trutnovsku sešrotoval auto na přejezdu a odhodil ho do lesa

Zcela zdemolovaný vrak auta po nehodě u Bílé Třemešné.

Střet osobního auta s vlakem u Bílé Třemešné na Trutnovsku nepřežila 42letá řidička. Žena vjela pod rozjetý rychlík z...

Topící seniorky si nikdo nevšímal. Plavci mysleli, že splývá na hladině

Topící seniorky v bazénu si nikdo nevšímal

Dvě minuty ležela seniorka bezvládně na hladině bazénu v Hradci Králové s potopeným obličejem. Plavčíci ani návštěvníci...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Další z rubriky

Broumov zavedl bezdoplatkovou zónu, chce odradit kočovníky za dávkami

Soukenická ulice pod klášterem v Broumově (10. 5. 2019)

Broumov vytáhl proti lidem „kočujícím“ za sociálními dávkami. Radnice vyhlásila „bezdoplatkovou zónu“ v konkrétních...

Historická C-11 hlásila poruchu, mimořádně přistála na hradeckém letišti

Letecký den v Líních. Ukázka cvičného letounu Let C-11. (8. 9. 2018)

Na hradeckém letišti, které se chystá na sobotní Helicopter Show, nouzově přistávalo historické cvičné letadlo Let C-11...

Vzpomínky na M.A.S.H. Vrtulníková show v Hradci předvedla padesát strojů

Stroj Guimbal Cabri na vrtulníkovém leteckém dni Helicopter Show, který se...

Nebe nad hradeckým letištěm zaplnilo 18 typů vrtulníků, kteří svou připravenou sestavou odstartovali hlavní program...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz