Zastupitele čekají kauzy černých hal, stadionu i nedostavěné školy

  9:49aktualizováno  9:49
Hradecké zastupitelstvo bude řešit v úterý odpoledne tři hity místní politiky: fotbalový stadion, načerno postavené haly i odstupné za uměleckou školu Střezinu. Navíc se sejde netradičně v jednacím sálu krajského úřadu.

Vizualizace konečné podoby fotbalového stadionu v Hradci Králové | foto: FC Hradec Králové

O stěhování schůzí městských zastupitelů z Adalbertina do nového sídla hejtmanství se mluvilo již před jedenácti lety za primátora Divíška. V Regiocentru se v úterý od 16 hodin sejdou poprvé, ale určitě ne naposledy.

„Město požádalo kraj o možnost konat zasedání zastupitelstva v sídle krajského úřadu. Sál v Regiocentru je uzpůsoben právě tomuto účelu, budova poskytuje dostatečné parkovací kapacity. Zatím jsou oficiálně schválené termíny zasedání městského zastupitelstva v prvním pololetí tohoto roku,“ řekl mluvčí magistrátu Petr Vinklář.

Město s krajem bude jednat o dlouhodobějším využití sálu Jana Letzela.

Tentokrát zastupitelé budou probírat tři témata, která byla taháky podzimních komunálních voleb, ale v Hradci Králové rezonují již řadu měsíců, ne-li roků.

Smír se společností CTP, jež u výpadovky na Třebechovice načerno rozestavěla skladovací haly, se zastupitelstvo střídavě pokouší lepit a zas trhat od roku 2016. Až nyní by mělo být jasno definitivně.

Dohodu s firmou doporučuje právní zástupce magistrátu v tomto sporu Ervín Perthen i rada města. Ani to však stačit nebude, protože koalice není jednotná, proti dohodě se vymezuje Změna pro Hradec.

Fotogalerie

Vláda bude potřebovat i hlasy opozice a zatím se zdá, že je dostane. Na nerozhodné zastupitele totiž mohly zapůsobit omluvy regionálního ředitele CTP Zdeňka Apeltauera na neveřejném únorovém jednání.

CTP ostatně slibuje i poněkud hmatatelnější kompenzace. Město by za souhlas mohlo dostat 15 milionů korun, za které by dostavělo chodník a cyklostezku k rozestavěnému areálu.

Není tajemstvím, že firma hodlá v lokalitě stavět další dvě haly. Jejich stavbu údajně plánovala současně s dobudováním současných nevzhledných skeletů, avšak nyní se zdá, že třetí a čtvrtá hala by měly začít růst až spolu s konečným dopravním napojením celého areálu, tedy do pěti let.

Smaže Hradec i spor o odstupném za Střezinu?

Na pořadu bude i další urovnávání sporu, respektive výše odstupného. Společnost Prima by za nedokončenou opravu základní umělecké školy (ZUŠ) Střezina měla dostat 8,5 milionu korun. Prima kvůli chybám v projektu od zakázky odstoupila, když bylo jasné, že dostane i výpověď od města.

Renovace od té doby zamrzla a rovněž vedení ZUŠ se netají skepsí. Problémem teď zřejmě bude i výše odstupného.

„Není mi jasné, jak obě strany dospěly zrovna k částce osmi milionů, když neexistuje žádný posudek. Není tedy jediná záruka, zda je to vyčíslené správně,“ pochybuje Aleš Dohnal (Piráti).

Shoduje se s ním i náměstek primátora Jiří Bláha (ODS): „Nejsem přesvědčen, že by Prima utrpěla škody v rozsahu 8,5 milionu korun.“

Ve velmi podobném duchu po nástupu do funkce hovořil i primátor Alexandr Hrabálek (nestr. za ODS), jenž poukázal na to, že uvažované podmínky narovnání sporu s Primou načrtlo bývalé vedení města.

Stadion má pevné maximum. Ale jen další v řadě

Jednu hodinu po zahájení zastupitelstva by měla na řadu přijít i stavba fotbalového stadionu, tedy rozbor výsledků kontroly projektové dokumentace. Ta sice odhalila chyby, avšak podle náměstka Bláhy lze pokračovat, aniž by projekt ztratil územní rozhodnutí i stavební povolení.

Ačkoli Hradec plánoval stadion maximálně za 550 milionů korun, Bláha navrhuje opravit chyby a vyhlásit jednostupňové výběrové řízení s maximální částkou 605 milionů korun.

Kdyby vše dopadlo podle představ města, nové výběrové řízení by mohlo být vypsané ještě letos a vítěz by mohl být známý už v prvním čtvrtletí roku 2020.

Jenže i náměstkových 605 milionů naráží na odpor. „Je to jen politicky zvolené číslo, které nemá žádnou oporu. Může se stát, že tu zakázku někdo vysoutěží například za 604 milionů, ale bude se spoléhat, že se vyléčí na vícepracích, což může být až 30 procent navíc,“ domnívá se zastupitel Dohnal.

Zajímavé je, že poslední tendr na dvě tribuny a trávník měl maximální cenu nastavenou na 400 milionů korun, ta však byla podhodnocená a reálná cena byla podle Bláhy kolem 550 milionů. „Chceme, aby zastupitelstvo projevilo vůli stavět, nebo projekt odepsat,“ dodává náměstek.

U výpadovky na Třebechovice zůstávají rozestavěné haly:

Nejčtenější

Vražedkyně záhadně otěhotněla ve vazební věznici, teď je na svobodě

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Petra Janáková, která byla pravomocně odsouzena na 30 let za chladnokrevnou vraždu sběratele mincí a dalších několik...

Šlo o sekundy. Motocyklista díky zachránci unikl smrti pod koly vlaku

Dalibor Voborník (vlevo) při dubnové nehodě pomohl dostat Jiřího Dušku z...

Cesta na nákup se málem stala osudnou pětaosmdesátiletému motocyklistovi, který v Kostelci nad Orlicí kvůli slunci...

Matka ho nechala mrtvé ve vaně dva dny, říká sousedka o vraždě miminka

Ilustrační snímek

Vražda novorozeněte minulý týden otřásla malou obcí Střevač na Jičínsku. Policisté z ní obvinili teprve osmnáctiletou...

Na D11 ujíždělo policii kradené auto, zdrogovaný řidič jel i dvoustovkou

Policisté zadrželi na D11 u Hradce Poláka v mercedesu ukradeném v Praze

Dálnice D11 před Hradcem Králové byla ráno asi tři hodiny uzavřená poté, co tam policisté pronásledovali kradený vůz....

Řidič u Hradce chtěl vrátit kamion z příkopu na silnici a převrátil ho

Kamion v Lípě na Hradecku blokoval silnici I/35 (14. 6. 2019).

Převrácený kamion nad ránem zablokoval silnici I/35 v Lípě na Královéhradecku. Zůstal ležet napříč silnicí a vyteklo z...

Další z rubriky

Řidič u Hradce chtěl vrátit kamion z příkopu na silnici a převrátil ho

Kamion v Lípě na Hradecku blokoval silnici I/35 (14. 6. 2019).

Převrácený kamion nad ránem zablokoval silnici I/35 v Lípě na Královéhradecku. Zůstal ležet napříč silnicí a vyteklo z...

Pro sokola přijelo gestapo, manželka ochrnula. Kniha líčí osudy umučených

Antonín Ivanov s josefovskými sokoly, stojí první zprava.

Autorky Helena Rezková a Pavlína Špatenková vydáním knihy Nebylo jim souzeno žít o umučených a popravených sokolech...

Kvůli hluku z dálnice D11 chtějí Plačice stěny, podle ŘSD je vše v normě

Dálnice D11 kousek od Plačic u Hradce Králové (7.6.2019).

Obyvatelům Plačic u Hradce Králové došla trpělivost s rámusem z blízké dálnice D11. S bojem za instalací protihlukových...

Najdete na iDNES.cz