Nová cena za arénu pro Hradec je 605 milionů, stavba ale může padnout

  12:20aktualizováno  12:20
Přestože kontrola projektové dokumentace ke stavbě nového fotbalového stadionu v Hradci Králové objevila množství chyb, zastupitelé mají hlasovat o pokračování v současném projektu. Na úterním zasedání zastupitelstva to navrhne náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS).

Vizualizace konečné podoby fotbalového stadionu v Hradci Králové | foto: FC Hradec Králové

„Domnívám se, že bude možné upravit projektovou dokumentaci, aniž by došlo ke ztrátě územního rozhodnutí a stavebního povolení,“ tvrdí Bláha. 

Zastupitelé již dostali výsledky kontroly projektu. Ta ukázala na celou řadu chyb a nedostatků a také na to, že aréna se může prodražit až na 742 milionů korun místo původně plánovaných 550 milionů.

Zprávu vzala na vědomí rada města a příští týden ji mají odsouhlasit i zastupitelé. Zároveň by měli rozhodnout, co dál. Bláha navrhuje opravit chyby a vyhlásit jednostupňové výběrové řízení s maximální částkou 605 milionů korun.

„V této chvíli si myslím, že se tu dá najít takováto cesta. Ale mohu se mýlit. Třeba se při přeprojektování ukáže, že to nepůjde upravit bez změny dispozic,“ říká Jiří Bláha. 

Kdyby se muselo do projektu sáhnout razantněji, ztratilo by město územní rozhodnutí a stavební povolení. To je velké riziko i pro zástupce koaliční Změny pro Hradec a Zelených, kteří dlouhodobě požadují nový a výrazně levnější projekt. Pokud by se naplnil černý scénář, byl by současný návrh investičního odboru jen ztrátou času.

Fotogalerie

„Kdyby se mělo stavět to, co tam je teď vyprojektované, můžeme na dlouhou dobu zapomenout na nějaké investice. Pokud by se měl projekt nějak osekávat, může z toho vzniknout architektonický paskvil, to bychom také neradi. Dobrých řešení tady moc není. Nejsem nyní schopný říci, k čemu se přikloníme,“ říká radní Adam Záruba (Změna pro Hradec a Zelení). 

Ten označuje Bláhův návrh za pokus, který může skončit i tak, že se do tendru nikdo nepřihlásí. Maximální částka 605 milionů korun by neměla zahrnout jen část stavby, jak tomu bylo v předchozím tendru. Nově by se stadion měl stavět jako celek.

„Původně mělo jít pouze o dvě tribuny a hřiště. Na tom by se podle FAČR (Fotbalová asociace ČR, pozn. red.) stejně nemohlo hrát,“ upozornil na další z chyb původního záměru primátor Alexandr Hrabálek (za ODS). 

Stavět, nebo projekt odepsat?

K zastupitelům už míří i protinávrh opozičních Pirátů, kteří současný projekt dlouhodobě kritizují. Podle nich hrozí, že i po jeho opravách v něm bude tolik chyb, že městu při výběrovém řízení přijdou stovky až tisíce doplňujících dotazů a stadion nakonec skončí stejně neslavně jako přestavba ZUŠ Střezina.

„Přístup části pracovní komise pro stadion mě úplně šokoval. To, že se bude v podstatě projektovat a hasit značný počet chyb až v této fázi přípravy, je nezodpovědné,“ upozorňuje zastupitel Aleš Dohnal (Piráti) a navrhuje vypsat zcela novou architektonickou soutěž.

Obává se totiž, že změny projektu budou tak razantní, že nakonec stejně o stavební povolení přijde.

„Počítali jsme, že s novým projektem by se mohlo začít stavět na jaře 2022. Jsou tam dostatečné rezervy. Normální města za takovou dobu připravit podobný projekt zvládají,“ míní Dohnal.

Takový scénář nevylučuje ani náměstek Bláha, ale rozhodnout podle něj musí v úterý zastupitelé: „Chceme, aby zastupitelstvo projevilo vůli stavět, nebo projekt odepsat.“

O osudu stadionu rozhodne i to, jak se k záměru radnice postaví projektanti z VPÚ Deco. Zástupci radnice s nimi mají schůzku v pátek. K té vedoucí investičního odboru Valentýn Avramov podotýká: „Oni se musí vyjádřit k vadám, které jsou jim vytknuté. Pokud budeme předkládat zastupitelstvu, co s tím dál, musíme vědět, do kdy to projektanti opraví.“

Hlavní tribuna na fotbalovém stadionu se bourala v říjnu 2017:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Mezi Výrovkou a Luční boudou je až deset metrů sněhu, fréza razí naslepo

Většinu sněhu odhrnuly rolby, fréza odstraňuje poslední metry.

Travers mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších prorážela sněžná fréza. Stroj se musel prokousat zhruba třímetrovou...

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Topící seniorky si nikdo nevšímal. Plavci mysleli, že splývá na hladině

Topící seniorky v bazénu si nikdo nevšímal

Dvě minuty ležela seniorka bezvládně na hladině bazénu v Hradci Králové s potopeným obličejem. Plavčíci ani návštěvníci...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Cesta Obřím dolem do sedla pod Sněžkou je zavřená, sníh prolomil lávku

Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli poškodil nápor sněhu, jeden z nosníků se...

Část frekventované modré turistické cesty Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je uzavřena, a to v úseku od kapličky do...

Další z rubriky

Kubík dřeva za desetikorunu. Kvůli kůrovci KRNAP láká zájemce o těžbu

Ivo Hlávka z Vrchlabí těží nad Strážným vrcholové zlomy smrků (21. 5. 2019).

V Krkonoších je po zimě velké množství polámaných stromů. Ochranáři z Krkonošského národního parku je prodávají za...

Hradecký festival Na jednom břehu zve na Báru Polákovou i J. A. R.

Barbora Poláková

Hlavními taháky festivalu Na jednom břehu v Hradci Králové budou Barbora Poláková a kapela J. A. R., držitelé cen Anděl...

Ve Dvoře Králové staví zdravotnické zařízení, jenže zčásti načerno

Rozestavěné centrum pro dlouhodobou ošetřovatelskou péči ve Dvoře Králové

Ve Dvoře Králové na Trutnovsku vzniká nové zdravotnické zařízení. Na moderní přístavbu historické vily však investor...

Najdete na iDNES.cz