Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tržby MHD se propadají, ale Hradec jízdné nezdraží. Hledá další úspory

  9:49
Hradec Králové nezvedne ceny jízdného v MHD, přestože utrpěl obrovské ztráty a v radě města panují rozdílné názory. Nutné úspory město našlo, hledat však musí dál.
Okružní křižovatka u Koruny

Okružní křižovatka u Koruny | foto: Martin Veselý, MAFRA

Ztráta na tržbách v lednu: 4,9 milionu korun, v únoru: 4,6 milionu. Ztráty dosavadní: přes 25 milionů, odhadované: až 50 milionů korun.

Přestože hradecký dopravní podnik kvůli covidu už celý rok nedělá nic jiného, než že počítá ztráty a obětuje domluvené investice, město navzdory zlé době nebude zdražovat.

Hradec do městské hromadné dopravy za poslední rok nasypal bezmála 280 milionů korun, a tak hledá způsoby jak „naordinovat dietu“.

Upozorňuje, že změny budou nutné. Čeká se, jaká data vyplynou z projektu Hradec jede, který má s pomocí dopravních expertů nastínit vývoj až do roku 2040.

Město chce pro dopravní podnik hledat úspory. Letos je našlo v pozastavení nákupu šesti nových vozů. Suma sumárum uspoří kolem 50 milionů. Hovoří se také o možnosti jiného způsobu financování podniku: například výnosy z parkování.

Pro cestující se prakticky nic nemění. Budou si však Hradečané zvykat na nižší komfort, na vyšší jízdné nebo na méně časté spoje? I to je ve hře, i když zatím na to ještě nedošlo. Náměstek pro oblast majetku města Pavel Marek (ANO) nakonec uhájil politiku nehýbat s cenou jízdného.

„Pozitivní zpráva je to určitě pro cestující, ale pro dopravní podnik to pozitivní není,“ konstatoval ředitel Dopravního podniku města Hradec Králové Zdeněk Abraham.

Upřesnil úbytek pasažérů i příjmů: „Za poslední rok nám klesl počet cestujících o 30 procent, jen od začátku roku tak tratíme na tržbách více než 9 milionů korun. Kvůli této ztrátě jsme museli pozastavit plánovanou obměnu vozového parku.“

Zdražení pro seniory?

Jisté je, že Hradec Králové se zatím nevydá cestou estonského Tallinu, moravských Frýdku-Místku, Valašského Meziříčí nebo českých Litoměřic, kde mají MHD zdarma. Na druhou stranu není v plánu ani zdražování přepravy. Od posledního pohybu cen vzhůru letos uplyne šest let.

V radě nedávno neprošel návrh zdražení pro seniory ani zvýšení jednorázového jízdného. Senioři nad 70 let nyní platí roční jízdné 100 korun, diskutovalo se o možnosti zvednout ceny o další stokoruny. Návrh však neprošel.

„Musíme se dívat na historický vývoj. Právě snížením jízdného pro seniory došlo k jejich rapidnímu nárůstu v MHD. Šlo by o mnohonásobek, o který bychom zdražením pravděpodobně přišli. Přínos by mohl být jen minimální nebo spíš negativní. Diskutovali jsme také o tom, zda nezvýšit jednorázové jízdné, což by cestující tolik nebolelo. Jde ale o to, aby pro veřejnost nezačal být zajímavější jiný způsob přepravy, což by mohlo mít více negativních dopadů,“ upozornil náměstek Marek.

Podle něj se cena jízdného vlastně snižuje: „Za dobu, kdy město nezvýšilo jízdné, jen inflace činila deset a více procent. V podstatě to tedy znamená snížení. Jak by ke zdražení přišli ti, kteří letos dopravní podnik vlastně zasponzorovali, protože si koupili nějakou časovou jízdenku a pak ji nemohli používat tak, jak si představovali. Zvedat ceny by bylo nekorektní i vůči nim.“

Letos pozastavili nákup nových vozů

Zdražení může být podle města ve hře až poté, kdy se život po pandemii vrátí do normálního stavu, tedy minimálně za několik měsíců.

„Je přirozené, že ceny budou s ohledem na inflaci, na růst cen vstupů a především mzdových nákladů, stoupat. Ačkoli je tedy úprava ceníku nevyhnutelná, nechceme ji zatím vzhledem k pandemické situaci zavádět. Je to otázka několika měsíců až let,“ podotkl Marek.

Podle něj lze zatím u dopravního podniku mluvit o ztrátě kolem 25 milionů korun: „Jsme připraveni rezervy hledat v dopravním podniku, kde je to však velmi těžké, protože hlavní položkou jsou mzdy, které samozřejmě nezměníme. Bude zřejmě nutné změnit způsob přepravy a komfort, případně najít finance jinde. Letos jsme pozastavili nákup nových autobusů, čímž jsme ekonomiku podniku trochu vylepšili. Ale v dalším roce obnova vozového parku musí pokračovat.“

Covid dopravnímu podniku způsobil ztráty také omezením provozu autoškoly, myčky, servisního střediska nebo zájezdové dopravy.

Podnik musel koupit další ozonovací stroj a dva tepovací na čištění sedaček. Město loni mělo podniku na ztráty z provozu MHD přispět 255,5 milionu, po první vlně covidu však dotaci o 24,1 milionu korun zvýšilo.

  • Nejčtenější

Drama na základní škole. Kvůli novému řediteli končí polovina učitelů

15. června 2024

Premium Dramatické chvíle prožívají v posledních týdnech rodiče, učitelé i žáci základní školy ve...

Archeologové našli v trase D35 nejdelší pravěkou mohylu v Evropě, měří 190 metrů

17. června 2024  14:28

Na místě budoucí dálnice z D35 z Hradce Králové do Jičína našli archeologové pozůstatky nejdelší...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rock for People z pohledu policie: přestupky v dopravě a krádeže mobilů

16. června 2024  16:18

Na čtyřdenním festivalu Rock for People v Hradci Králové, který skončil v noci na dnešek, policie...

Řidič jel v autě se třemi pneumatikami, diskem drhl o asfalt. Nemohl ani mluvit

13. června 2024  16:03

Nezvyklou jízdou na sebe upoutal pozornost šedesátiletý řidič, který se vydal po silnici první...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Závodník na motorce vjel mezi diváky. Zranilo se pět lidí, tři skončili v nemocnici

15. června 2024  16:31,  aktualizováno  20:14

Pět lidí bylo v sobotu před polednem zraněno při havárii závodníka mezi diváky při závodech...

Neukáznění turisté šlapou, kam nemají. Sněžku proto obepnuly kilometry sítí

18. června 2024  15:09

Na vrcholu Sněžky se před začátkem hlavní turistické sezony opět objevily červené ochranné sítě....

Požár stodoly na Rychnovsku přeskočil na sousední dům, při zásahu se zranil hasič

18. června 2024  9:15

Požár stodoly a střechy přilehlého obytného domu v Pěčíně na Rychnovsku v noci na pondělí způsobil...

Archeologové našli v trase D35 nejdelší pravěkou mohylu v Evropě, měří 190 metrů

17. června 2024  14:28

Na místě budoucí dálnice z D35 z Hradce Králové do Jičína našli archeologové pozůstatky nejdelší...

Skicentrum v Deštném staví novou šestisedačku, nahradí vlek i pomu

17. června 2024  12:25

Největší investice v historii lyžařského střediska v Deštném v Orlických horách je v plném proudu....

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...