Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Když nejde otevřít kroužky, dům dětí v Týništi láká zájemce do terénu

  8:45
Dům dětí a mládeže v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku připravuje už půl roku jednu venkovní činnost za druhou. A zájem je značný, zapojují se desítky dětí i celých rodin. Také spolky i školy v dalších městech objevily trend s kvízy, hledačkami v přírodě či sportovními výzvami.
Dům dětí a mládeže chystá v koronavirové době hry v přírodě. Na kouzelnickou...

Dům dětí a mládeže chystá v koronavirové době hry v přírodě. Na kouzelnickou stezku vyrazila Jana Gülle s dcerou. | foto: Tomáš Hejtmánek, MF DNES

Pracovníci týnišťského domu dětí a mládeže (DDM) tvorbou venkovních dobrodružství reagovali na nucené uzavření zájmových kroužků kvůli pandemii koronaviru. Zpočátku šlo o několik her, v posledních měsících se však výrazně rozmnožily.

Od 4. května se smí sejít jen tři žáci uvnitř domu dětí a 20 dětí venku. Návrat ke kroužkům tak zatím naplno nenastal. Otevřely se jen individuální výtvarné dílničky, děti se také mohou přijít postarat o zvířata.

V květnu tak mohou zájemci vyrazit ve městě na dvě trasy, které si samostatně projdou.

„Od 7. do 21. května jsme připravili procházkovou trasu Medová cesta, motivovanou fascinujícím světem včel. Hravou formou se účastníci dozví více ze života těchto úžasných tvorečků,“ přibližuje ředitelka DDM Jana Kalousová.

Zájemci se sami vydají od zadního přejezdu k semenářskému závodu až na velkou křižovatku v lese a dál směrem na Třebechovice pod Orebem a zpět. Další aktivitou až do konce května je Motýlení, kdy děti pátrají po vzácných motýlech.

Nedávno byly hlavním motivem čarodějnice. Vznikla Čarodějnická stezka i obsáhlejší Čarodějnická výprava. Děti se také účastnily hledačky Najdi skřítka, celé rodiny se vydávaly na cykloakci do okolí nazvané Kolorodina. 

Činnosti v přírodě organizoval týnišťský dům už v minulosti, avšak šlo pouze o jednorázové akce. Rozmach přišel až s podzimní vlnou koronaviru. První větší projekty přišly kolem halloweenu, kdy děti vyráběly strašidla do lesů kolem Týniště. Následovaly mikulášská či vánoční stezka. Naplno se to rozjelo po Novém roce, kdy už bylo jasné, že omezení provozu jen tak neskončí.

„Když jsme zjistili, že nás opět neotevřou, začala děvčata vymýšlet hry motivované měsíci. V lednu byla tématem zima a hrátky na sněhu, pak přišly jarní prázdniny a Velikonoce,“ pokračuje ředitelka.

Lov zlaté slepice

O Velikonocích zájemci hledali v lesích karty vysvětlující tradice nebo sváteční recepty. Děti se také mohly zapojit do lovu zlaté slepice a v přírodě hledat malovaná vejce. Za určitý počet získaly mapu vedoucí k hnízdu se zlatými kraslicemi.

Pro větší děti vznikla i hra na motivy Harryho Pottera, v dubnu se dostalo na sérii Ohnivý pohár. Za potterovskou ságou vyrážel pravidelně student střední školy Dominik Resl. Příběhy o kouzelnickém učni ho baví, a tak  absolvoval už třetí potterovskou hru v týnišťských lesích.

„Je to dobrý způsob, jak se v této době dostat ven. Všechny úkoly jsou zajímavě pojaté, teď třeba jsme měli najít různé druhy stromů nebo nabrat vodu z pěti různých vodních ploch,“ popisuje Dominik.

Do přírody s ním vyrazila kromě maminky také teta s malou dcerkou. I ta si pobyt v přírodě užívá.

„Alespoň se děti na chvilku dostanou mimo město, mimo domov a do přírody. Sluníčko vymýšlí hodně zajímavých úkolů, dokonce i věci, které by si v normálním životě nezkusily. Už jsme absolvovali cestu vajíček, kokodák, karnevalovou cestu i další,“ vypočítává Jana Gülle. Zájemce čeká i losování o drobné ceny. Na jejich pořízení i přípravu stezek DDM vybírá poplatky, zpravidla okolo 50 korun měsíčně.

S nápady přišli v Stěžerách i Potštejně

Týniště není žádnou výjimkou, podobné hry vymýšlejí i v dalších obcích. Třeba ve Stěžerách na Hradecku se do příprav zapojila základní škola i skautské středisko, které vytvořilo několik kvízů, a to nejen pro skauty.

Na lípu uprostřed obce rozvěsili dřevěné placky s pozitivními vzkazy pro zlepšení nálady kolemjdoucích. Virtuálně také cestují na britský ostrov Brownsea. Za každých deset minut pohybu si skauti připisují virtuální kilometr trasy dlouhé přes 1 500 kilometrů. Učitelé zase vytvořili čarodějnickou stezku.

„Jsou to dvě procházky, při kterých se vyplňují úkoly. Další činností školy byla instalace obřích zdobených vajec na různých místech v obci,“ uvádí starostka Stěžer Dagmar Smetiprachová (nestr.). Stejně jako v Týništi i ve Stěžerách se mohou absolventi tras zúčastnit slosování o ceny.

Podobné hry organizují sokolové v Potštejně na Rychnovsku, kteří kolem obce vytvořili už několik stezek s různými motivy – sportovní, pohybovou, za zvířaty nebo katastrální, jež odkazovala na omezení pohybu na katastr obce. Děti v terénu lovily obrázky známých sportovců, absolvovaly tříkilometrový běh nebo pěší či cyklovýlet v přírodě.

„Jsme rádi, že se dostaneme ven a že děti jdou s námi do přírody. Objevujeme i místa, která jsme předtím neznali,“ pochvaluje si Ilona Matýsová z Potštejna.

21 kilometrů kolem Hořic

Podobná výzva k venkovnímu pohybu vznikla i v Hořicích na Jičínsku. Vytvořil ji učitel tamního gymnázia Marek Palouš. Lidé tam měli urazit 21 kilometrů pěšky, na kole či jinak. „Chtěl jsem, aby se zvedli z gaučů, zaklapli laptopy a vyrazili do přírody,“ vysvětluje Palouš.

Outdoorové hry nejsou jen doménou obcí či menších měst. Vznikají také v Hradci Králové, byť tam nejsou viditelné tak, jako na vesnicích, kde většinou působí pár spolků. Například pedagogové Základní školy Úprkova vytvořili hru Poklad velikonočního zajíčka, kterou umístili do Malšovického lesíka.

„Děti měly hledat konkrétní velikonoční vajíčka. Šifra, kterou nakonec rodiče s dětmi odhalili, je zavedla do naší MŠ až na zahradu, kde na děti čekal ve věži poklad,“ uvedla ke hře škola na svém webu.

  • Nejčtenější

Drama na základní škole. Kvůli novému řediteli končí polovina učitelů

15. června 2024

Premium Dramatické chvíle prožívají v posledních týdnech rodiče, učitelé i žáci základní školy ve...

Dopravci žádají druhý koridor na Moravu. Vlaky se na trať už nevejdou

9. června 2024

Premium Tragická srážka vlaků v Pardubicích ukázala, jak moc chybí Česku záloha pro hlavní železniční...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Řidič jel v autě se třemi pneumatikami, diskem drhl o asfalt. Nemohl ani mluvit

13. června 2024  16:03

Nezvyklou jízdou na sebe upoutal pozornost šedesátiletý řidič, který se vydal po silnici první...

Rock for People z pohledu policie: přestupky v dopravě a krádeže mobilů

16. června 2024  16:18

Na čtyřdenním festivalu Rock for People v Hradci Králové, který skončil v noci na dnešek, policie...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Závodník na motorce vjel mezi diváky. Zranilo se pět lidí, tři skončili v nemocnici

15. června 2024  16:31,  aktualizováno  20:14

Pět lidí bylo v sobotu před polednem zraněno při havárii závodníka mezi diváky při závodech...

Když vám nefunguje tělo, vypne i hlava, říká pořadatel slavného Ironmana

16. června 2024

Premium Slavný havajský triatlonový Ironman se v srpnu odehraje v Hradci Králové. Ředitelem je známý...

Rock for People z pohledu policie: přestupky v dopravě a krádeže mobilů

16. června 2024  16:18

Na čtyřdenním festivalu Rock for People v Hradci Králové, který skončil v noci na dnešek, policie...

V Adršpachu se z patnácti metrů zřítil horolezec, pomáhal vrtulník

16. června 2024  13:57

V Adršpašských skalách na Náchodsku před polednem spadl lezec. Ze Studentské věže spadl z výšky asi...

Závodník na motorce vjel mezi diváky. Zranilo se pět lidí, tři skončili v nemocnici

15. června 2024  16:31,  aktualizováno  20:14

Pět lidí bylo v sobotu před polednem zraněno při havárii závodníka mezi diváky při závodech...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...