Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. prosince 2022 Ambrož, Benjamin

Když nejde otevřít kroužky, dům dětí v Týništi láká zájemce do terénu

  8:45
Dům dětí a mládeže v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku připravuje už půl roku jednu venkovní činnost za druhou. A zájem je značný, zapojují se desítky dětí i celých rodin. Také spolky i školy v dalších městech objevily trend s kvízy, hledačkami v přírodě či sportovními výzvami.

Dům dětí a mládeže chystá v koronavirové době hry v přírodě. Na kouzelnickou stezku vyrazila Jana Gülle s dcerou. | foto: Tomáš Hejtmánek, MF DNES

Pracovníci týnišťského domu dětí a mládeže (DDM) tvorbou venkovních dobrodružství reagovali na nucené uzavření zájmových kroužků kvůli pandemii koronaviru. Zpočátku šlo o několik her, v posledních měsících se však výrazně rozmnožily.

Od 4. května se smí sejít jen tři žáci uvnitř domu dětí a 20 dětí venku. Návrat ke kroužkům tak zatím naplno nenastal. Otevřely se jen individuální výtvarné dílničky, děti se také mohou přijít postarat o zvířata.

V květnu tak mohou zájemci vyrazit ve městě na dvě trasy, které si samostatně projdou.

„Od 7. do 21. května jsme připravili procházkovou trasu Medová cesta, motivovanou fascinujícím světem včel. Hravou formou se účastníci dozví více ze života těchto úžasných tvorečků,“ přibližuje ředitelka DDM Jana Kalousová.

Zájemci se sami vydají od zadního přejezdu k semenářskému závodu až na velkou křižovatku v lese a dál směrem na Třebechovice pod Orebem a zpět. Další aktivitou až do konce května je Motýlení, kdy děti pátrají po vzácných motýlech.

Nedávno byly hlavním motivem čarodějnice. Vznikla Čarodějnická stezka i obsáhlejší Čarodějnická výprava. Děti se také účastnily hledačky Najdi skřítka, celé rodiny se vydávaly na cykloakci do okolí nazvané Kolorodina. 

Činnosti v přírodě organizoval týnišťský dům už v minulosti, avšak šlo pouze o jednorázové akce. Rozmach přišel až s podzimní vlnou koronaviru. První větší projekty přišly kolem halloweenu, kdy děti vyráběly strašidla do lesů kolem Týniště. Následovaly mikulášská či vánoční stezka. Naplno se to rozjelo po Novém roce, kdy už bylo jasné, že omezení provozu jen tak neskončí.

„Když jsme zjistili, že nás opět neotevřou, začala děvčata vymýšlet hry motivované měsíci. V lednu byla tématem zima a hrátky na sněhu, pak přišly jarní prázdniny a Velikonoce,“ pokračuje ředitelka.

Lov zlaté slepice

O Velikonocích zájemci hledali v lesích karty vysvětlující tradice nebo sváteční recepty. Děti se také mohly zapojit do lovu zlaté slepice a v přírodě hledat malovaná vejce. Za určitý počet získaly mapu vedoucí k hnízdu se zlatými kraslicemi.

Pro větší děti vznikla i hra na motivy Harryho Pottera, v dubnu se dostalo na sérii Ohnivý pohár. Za potterovskou ságou vyrážel pravidelně student střední školy Dominik Resl. Příběhy o kouzelnickém učni ho baví, a tak  absolvoval už třetí potterovskou hru v týnišťských lesích.

„Je to dobrý způsob, jak se v této době dostat ven. Všechny úkoly jsou zajímavě pojaté, teď třeba jsme měli najít různé druhy stromů nebo nabrat vodu z pěti různých vodních ploch,“ popisuje Dominik.

Do přírody s ním vyrazila kromě maminky také teta s malou dcerkou. I ta si pobyt v přírodě užívá.

„Alespoň se děti na chvilku dostanou mimo město, mimo domov a do přírody. Sluníčko vymýšlí hodně zajímavých úkolů, dokonce i věci, které by si v normálním životě nezkusily. Už jsme absolvovali cestu vajíček, kokodák, karnevalovou cestu i další,“ vypočítává Jana Gülle. Zájemce čeká i losování o drobné ceny. Na jejich pořízení i přípravu stezek DDM vybírá poplatky, zpravidla okolo 50 korun měsíčně.

S nápady přišli v Stěžerách i Potštejně

Týniště není žádnou výjimkou, podobné hry vymýšlejí i v dalších obcích. Třeba ve Stěžerách na Hradecku se do příprav zapojila základní škola i skautské středisko, které vytvořilo několik kvízů, a to nejen pro skauty.

Na lípu uprostřed obce rozvěsili dřevěné placky s pozitivními vzkazy pro zlepšení nálady kolemjdoucích. Virtuálně také cestují na britský ostrov Brownsea. Za každých deset minut pohybu si skauti připisují virtuální kilometr trasy dlouhé přes 1 500 kilometrů. Učitelé zase vytvořili čarodějnickou stezku.

„Jsou to dvě procházky, při kterých se vyplňují úkoly. Další činností školy byla instalace obřích zdobených vajec na různých místech v obci,“ uvádí starostka Stěžer Dagmar Smetiprachová (nestr.). Stejně jako v Týništi i ve Stěžerách se mohou absolventi tras zúčastnit slosování o ceny.

Podobné hry organizují sokolové v Potštejně na Rychnovsku, kteří kolem obce vytvořili už několik stezek s různými motivy – sportovní, pohybovou, za zvířaty nebo katastrální, jež odkazovala na omezení pohybu na katastr obce. Děti v terénu lovily obrázky známých sportovců, absolvovaly tříkilometrový běh nebo pěší či cyklovýlet v přírodě.

„Jsme rádi, že se dostaneme ven a že děti jdou s námi do přírody. Objevujeme i místa, která jsme předtím neznali,“ pochvaluje si Ilona Matýsová z Potštejna.

21 kilometrů kolem Hořic

Podobná výzva k venkovnímu pohybu vznikla i v Hořicích na Jičínsku. Vytvořil ji učitel tamního gymnázia Marek Palouš. Lidé tam měli urazit 21 kilometrů pěšky, na kole či jinak. „Chtěl jsem, aby se zvedli z gaučů, zaklapli laptopy a vyrazili do přírody,“ vysvětluje Palouš.

Outdoorové hry nejsou jen doménou obcí či menších měst. Vznikají také v Hradci Králové, byť tam nejsou viditelné tak, jako na vesnicích, kde většinou působí pár spolků. Například pedagogové Základní školy Úprkova vytvořili hru Poklad velikonočního zajíčka, kterou umístili do Malšovického lesíka.

„Děti měly hledat konkrétní velikonoční vajíčka. Šifra, kterou nakonec rodiče s dětmi odhalili, je zavedla do naší MŠ až na zahradu, kde na děti čekal ve věži poklad,“ uvedla ke hře škola na svém webu.

  • Nejčtenější

Vítkovice dotáhly Pardubice, Třinec prohrál i v Olomouci. Sparta dál vítězí

Hokejisté Vítkovic se po páteční výhře 4:1 nad Kometou v rámci 25. extraligového kola bodově dorovnali vedoucím...

Muž nechal vykácet stromy v parku. Byly nebezpečné, tvrdil strážníkům

Kuriózní případ řeší policisté v Hradci Králové. V jednom z parků nechal tamní obyvatel vykácet stromy, údajně se mu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Majitel odstranil plot, kterým loni rozpůlil sjezdovku a znemožnil lyžování

V Radvanicích na Trutnovsku se zase bude lyžovat na celé sjezdovce. Loni ji majitel pozemku kvůli sporu s vlekařem o...

Jsem střízlivá, tvrdila řidička s dětmi v autě. Nadýchala skoro tři promile

Řidička v Hronově na Náchodsku, která vezla dvě malé děti, nadýchala 2,6 promile alkoholu. Odhalila ji běžná silniční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlaky z Hradce či Chrudimi by mohly jezdit do centra Pardubic, snad už za rok

Cestující se díky investici do pardubického železničního uzlu dočkají v roce 2024 kromě přestavěného pardubického...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Vlaky z Hradce či Chrudimi by mohly jezdit do centra Pardubic, snad už za rok

Cestující se díky investici do pardubického železničního uzlu dočkají v roce 2024 kromě přestavěného pardubického...

Zkušební komisař načerno pořádal kurzy na zbrojní průkaz, vydělal 250 tisíc

Muž z Náchodska čelí obvinění, že pět let nelegálně pořádal přípravné kurzy pro uchazeče o zbrojní průkaz. Neměl totiž...

Koželužna v Hradci půjde k zemi, petičníci se bojí o osud bývalých jatek

Petice se obává o budoucnost prvorepublikových jatek v Hradci Králové. Její autoři se domnívají, že město coby vlastník...

Všude žijí dobří lidé, říká zpěvačka Iva Marešová. Pokřtí vánoční album

Zpěvačka Iva Marešová se po letech vrátila do Hradce Králové a se svou živelnou kapelou Razam pokřtí v neděli v...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...