Advertisement

Švédové i ve třetí třetině potvrdili fantastickou formu a sílu, díky které mohou bez větších diskusí soupeřit o čelo skupiny A. Podobně jako u ruské sborné se potvrdilo, že přivezli do Kodaně výběr hvězd. Bělorusko naopak jen naplnilo předpoklady týmu, který bude zřejmě bojovat o záchranu. Ode mě je to pro dnešek vše, přeji hezkou noc.

Střely na branku celkem: Švédsko – 36, Bělorusko – 27

Střely na branku ve 3. třetině: Švédsko – 16, Bělorusko – 9

Sestavy a rozestavení

ŠvédskoŠvédsko

Hellberg
Klingberg
Lindholm
Larsson
Ekman-Larsson
Wikstrand
Gustafsson
13 Janmark
Janmark
23:49
67 Rakell
Rakell
33:45
Zibanejad
56:11
Backlund
14 Nyquist
Nyquist
09:45
Pettersson
12 Larsson
Larsson
de La Rose
Pääjärvi
9 Kempe
Kempe
Everberg
Andersson
09:17

BěloruskoBělorusko

Kulbakov
33:45 Karnauchov
14 Lisovec
Lisovec
18 Chenkel
Chenkel
89 Korobov
Korobov
Falkovskij
Vorobej
Děnisov
9 Djukov
Djukov
Ustiněnko
Šarangovič
70 Linglet
Linglet
Pavlovič
16 Platt
Platt
Kovyršin
91 Gavrus
Gavrus
13 Drozd
Drozd
15 Děmkov
Děmkov
77 Kitarov
Kitarov
Razvadovskij
Matěruchin
84 Suško
Suško

Rozhodčí: Kuakokari (FIN), Wehrli (SWI) – Lhotský (CZE), McCrank (CAN)
Počet diváků: 10884

Nejlepší hráči utkání: Oliver Ekman-Larsson (Švédsko) – Alexandr Kitarov (Bělorusko)

Konec zápasu.

59:44

Za mohutných ovací žluto-modrých tribun nyní Švédové podstupují poslední těžký úkol, když musí bránit běloruskou elitní formaci. Podle všeho však již vyřeší brankář Hellberg.

58:49
Šance

Kitarov ukázal parádní přehled a po průniku přes modrou čáru ještě ukazuje publiku jednu ránu. Puk letí těsně na horní tyčku Hellbergovy klece.

58:23

Zibanejad znovu mohl ukázat, proč mu patří jisté místo v NHL. Nakonec však pálil těsně vedle, Bělorusko může jít do kontru.

57:48

Švédové jsou do posledních okamžiků zápasů mimořádně nebezpeční, Bělorusko nyní musí v obraně napínat poslední síly k obětavé defenzívě.

57:27

Bělorusové se pustili do trojice Švédů před vlastní klecí, po domluvě nicméně mezinárodní složení sudích nakonec z celé situace nic dalšího vyvozovat nebude. Obě pětky míří na střídačky.

57:05

Klinberg se procpal až do zakončení přesně před běloruskou branku, jenomže zde už nenašel parťáka na spolupráci. Karnauchov tak bez větších problémů zapisuje další úspěšný zákrok.

56:11
Gól

Švédsko právě vstřelilo branku!
Karnauchov je nakonec přeci jen překonán! Po nahození na brankoviště se běloruský brankář neúmyslně postaral spolu se svým kolegou z obrany o asistence, neboť puk protečovali přímo MIKOVI ZIBANEJADOVI. Chladnokrevný kanonýr z New Yorku Rangers už tak měl jednoduchý úkol, dorážka byla pro něj formalita. Asistence: Mattias Janmark, Rickard Rakell.

55:12
Šance

Gustafsson nahodil lehký padáček na soupeřovu branku, avšak Karnauchov byl nakonec připraven. Střelu běloruský brankář vyrazil lapačkou do rohu hřiště.

54:38

Švédové vytrvale svého protivníka presují, jenže tato převaha se na ledě ve větší show pro diváky neproměňuje. Hra Tre kronnor je stále statická.

53:49
Šance

Pettersson s Backlundem se po dlouhé době dostali na běloruské straně k většímu zahrození, jenže stál proti jim znovu fantom jménem Karnauchov. Bělorusko se i pro tentokrát dokázalo ubránit.

53:21

Linglet nahazoval svou žabičku přesně na mezikruží, nicméně ani zde nikoho ze spoluhráčů nenašel. Bělorusko se musí po několika dalších nepřesnostech navíc klidit z útočné třetiny.

52:49

Na řadě je další komerční přestávka, která na stadionu obnáší úpravu ledové plochy.

52:24

Bělorusko se ještě viditelně snaží vytvořit si větší šance, jenomže ani aktivita Děmkova nedokázala rozdmýchat útočnou sílu švédského souepře. Hellberg i přesto musí v tomto okamžiku pro jistotu na led, kde sbírá běloruské nahození.

51:35

Andersson obdržel krásnou průnikovou nahrávku na modrou čáru, avšak k lepšímu ukončení celé akce mu scházelo štěstí. Puk švédskému forvardovi na poslední chvíli uskočil.

50:37

Napadání, takřka i forčeking běloruské eskadry tentokrát nutí Švédy k chybám. Linglet ale přeci jen kotouč do své moci těsně nezískal.

49:48

Matěruchin se vrací zpátky na ledovou plochu, Švédové svou početní výhodu až příliš překombinovali, čímž se nedokázali dostat k větším gólovým šancím.

49:09

I tentokrát musel Karnauchov na led, když se o vstřelení páté branky snažila první lajna Švédů. Hra je i tentokrát přerušena.

48:59

Karnauchov tentokrát přerušuje hru, Švédové své dorážky nedokázali dotáhnout k větším gólovým šancím.

48:33

Gustafsson zkoušel pozornost Karnauchova i ranou od modré čáry, avšak ani tato cesta prozatím na běloruského brankáře neplatí. Stále tak se může náhradník střídající po polovině zápasu čistým kontem.

Dnešní utkání sleduje 10884 diváků.

47:48
Trest

Švédové dostávají možnost přesilovky, za hákování tentokrát půjde odsedět menší trest Alexandr Matěruchin (BLR).

47:19
Šance

Kouzelník Karnauchov! Tentokrát dostal stoprocentní šanci Janmark, avšak ani prozatím on nepřekonal aktuální švéddské prokletí. Běloruský brankář jeho blafák vytáhl špičkou betonu, puk míří mimo bránu.

46:14

Gustafsson kroužil okolo běloruského defenzivního pásma, ale i kvůli tlaku soupeřových beků nakonec končí jen na ledě. Tentokrát se musí Skandinávci znovu vrátit zpět na svou půlku.

45:32

Sudí momentálně povlávají na led servisní četu, otvory na brankové kolíky je potřeba upravit.

45:32

Na druhé straně ledu momentálně ukazuje parádní ukázku branakřaského umění i Hellberg, Platt v pádu pálí jen do švédského muže v masce. Hra je navíc přerušena, branka není na svém místě.

45:12
Šance

A znovu Karnauchov! Everberg si už skoro představoval velké oslavy branky, jenomže běloruský brankář takřka přeneseně nyní ukradl Švédům gól. Právě jeho jistota nyní zřejmě velezkušeného forvarda pořádně rozhodila.

44:34

Na ledě i v tribunách aktivita všech aktérů utkání dost uvadla, švédské publikum takřka kompletně utichlo. Bělorusové tak mají pří švédském uklidnění čas na konsolidaci vlastní taktiky.

43:21
Šance

Janmark se rozjel a už už si to mířil do vyložené šance, kdy mezi ním a brankovou čarou stál běloruský muž v masce. Karnauchov ale předvádí fantastický zákrok, puk vyráží těsně před průnikem do brankové sítě.

42:15

Kampe a Everberg rozvířili běloruskou obranu svým ťukecem z první, nicméně přes hustou clonou soupeře nakonec Karnauchov roztahoval své betony jen zbytečně. Švédové byli nepřesní.

41:27

Pettersson se nerozpakoval a okamžitě po přechodu modré čáry se rozhodl pálit, jeho palba z levého křídla ale minula cíl. Puk letěl jen do zadního plexiskla.

40:59

Bělorusové si zapisují další icing, hra se vrací zpět před jejich branku.

40:15

Janmark s Larssoem se pokoušeli dorazit poskakující kotouč na hranici brankoviště Karnauchova směrem do běloruské klece, nakonec však odcházejí s nepořízenou.

40:01

Začala třetí třetina.

Střely na branku ve 2. třetině: Švédsko – 12, Bělorusko – 12

Druhá perioda ukázala, že Švédové jsou zřejmě právem považováni za favority na zlato. Jejich lehkost prakticky po všech herních stránkách a proměňování šancí prozatím na Bělorusy má velmi tíživé účinky. I z toho důvodu tak dokázali Tre kronnor přidal další dvě branky po krásných akcích, jejich soupeř už tak bude zřejmě bojovat jen o kosmetickou úpravu skóre. Třetí třetina startuje přibližně v 21:57.

40:00

Druhá třetina skončila.

39:35

Bělorusové drží puk na soupeřově polovině, jenomže jejich boj už k ničemu nevede. Švédové jsou za svou brankou nekompromisní.

39:00

Švédové jsou v plném počtu, Nyquist už je znovu ve hře.

38:51

Šarangovič ukázal hezkou kličku na levém křídle, dál už však jeho kroky nepokračovaly. Klinberg jej dokázal po chvilce boje zastavit u mantinelu.

37:35

Bělorusům ani v přesilovce nefunguje kombinace, po lehké nepřesnosti se tak musí Rozvadovskij vrátit až do středního pásma.

37:00
Trest

Gustav Nyquist (SWE) se před běloruskou brankou nakonec podle všeho dopustil menšího prohřešku, Švédsko si tak kvůli držení jednoho ze svých hráčů odehraje další oslabení.

36:11

Děmkov se zkoušel vzepřít předchozím tezím o švédské dominanci a zkusil projít po levém křídle, jenže neudržel stabilitu. Švédové se dostávají znovu k puku.

35:27

Překombinovávání od švédského týmu je nyní až okaté, nicméně za takového stavu si to přeci jen zřejmě mohou dovolit. Bělorusko musí velmi vehementně směřovat své síly do obrany.

34:41

Švédsko hraje na vlně pohody, což se projevuje zejména velmi pohlednou kombinační hrou. Bělorusové jsou momentálně ve velké herní krizi, ani nahrávky už jim v této chvíli nelétají do ofenzívy tak jistě, jak v předešlých okamžicích.

33:45

Od běloruského kouče Dawese přichází celkem logický krok, místo Ivana Kulbakova se do brankoviště podívá Michail Karnauchov.

33:45
Gól

Švédsko právě vstřelilo branku!
A Tre Kronnor jdou do čtyrbrankového vedení! RICKARD RAKELL se krátce po návratu na ledovou plochu dostal ke kotouči a excelentní ranou nad betonem Kulbakova dokázal svou parádní mušku. Běloruský brankář byl na svém místě pozdě. Bez asistence.

33:37

Švédové hrají v plném počtu, Rakell je zpět na ledě.

32:25

Bělorusové svírají svého protivníka v kleštích, i nadále jim ovšem schází střelba a větší pohotovost. Skandinávský výběr bez potíží stínuje.

31:37
Trest

Rickard Rakell (SWE) nezvládl bránění ofenzivní akce Bělorusů, když poslal k z ledu Děnisova. Švédsko čeká další oslabení.

31:17

Bělorusko v defenzívě prozatím nepůsobí moc sebejistě, neboť i tentokrát se Děnisov prakticky bez většího tlaku připravil o puk, Zibanejad může jít do výraznějšího brejku.

31:08

Janmark se pokoušel procpat puk pod ležícím Kulbakovem, avšak běloruský strážce klece byl i tentokrát ve střehu. Rozhodčí po jeho pohotovém podržení kotouče přerušili hru.

30:26

Kempe je znovu na ledové ploše, Bělorusům tato početní výhoda objektivně moc nevyšla. Prakticky ani jedinkrát se nepřiblížili k zisku výraznější šance.

30:17

Švédové jsou pohánění publikem k bojovnosti, která je nyní mimořádně důležitá. Bělorusové se pokoušejí získat puk na hole při vlastní přesilovce.

29:08

Magnus Pääjärvi se zjevil po běloruské hrubce v útočném pásmu, nicméně jeho rána od modré čáry neměla na Kulbakova větší odstrašující účinek. Běloruský brankář lehké nahození bez potíží vyráží mimo branku.

28:26
Trest

Pavlovič s Lingletem se ukázali v pořádně nadějné příležitosti, avšak Švédové jejich snažení nakonec s velkým úsilím přerušují. Adrian Kempe (SWE) obdržel dvouminutový trest za hákování.

27:36

Šarangovič se pokusil protlačit do útočného pásma, jenomže rozhodčí Bělorusům tentokráte zapískali ofsajd. Hra se tak musí vrátit do středního pásma.

27:31

Na řadu přichází první komerční přestávka ve druhé třetině.

27:31

Rozvadovskij se dostal na pravém křídle k palbě z první, nicméně rána mu až tak moc nevyšla. Hellberg tak byl bez větších problémů připraven u tyče, puk končí pod jeho výstrojí, mezi betony.

26:52

Korobov se ještě mohutně snažil o zisk kotouče, jenomže Švédové byli nekompromisní. Bělorusko tak musí po další laciné ztrátě muset vracet své těžiště hry až do středního pásma.

25:55

Bělorusové si připsali parádní akci, jenomže Hellberg byl na svém místě. Pavlovič byl tentokrát jen lehce nepřesný.

25:33
Šance

Kulbakov předvádí zákrok z říše snů! Kempe se dostal k palbě přesně z mezikruží, jenomže běloruský brankář se proti střele roztáhl od tyčky k tyče. Ukázkový rozštěp zřejmě zabraňuje v nabytí švédského čtyřbrankového náskoku.

24:25

I nadále platí, že Bělorusko po inkasovaných brankách nedokáže držet se Švédy krok. Hokejisté tří korunek si nyní se soupeřem dělají prakticky, co chtějí. Jejich aktivita tentokrát nezná mezí.

23:49
Gól

Švédsko právě vstřelilo branku!
Tak tohle byla další hokejová paráda! Zibanejad se rozjel ze své obranné třetina a předložil spoluhráčům krásnou diagonálu přesně na kruhy. Zde už si nejlépe počínal MATTIAS JANMARK, jehož pohotová rána nakonec podletěla Kulbakova. Asistence: Rickard Rakell, Mika Zibanejad.

23:21

Bělorusové jsou v plném počtu!

22:51

Na Kulbakova létá jedna střela za druhou, početní výhoda Švédů ale prozatím postrádá ladnost a pohotovost. Bělorusové se tak mohou v této chvíli znovu osvobodit.

21:59
Šance

Janmark znovu ukázal své parádní ofenzivní dovednosti a lehkou kličkou ještě Kulbakova rozhodil. Běloruský brankář ale jeho nájezd z rohu nakonec pokryl, jeho spoluhráči tak mají možnost pro oddych.

21:21
Trest

Jegor Šarangovič (BLR) nyní nezvládl zastavit švédský útok v rámci pravidel, po lehkém háčku tak čeká Skandinávce první přesilovka zápasu.

20:55

Backlund pálil těsně vedle branky, Kulbakov se za pukem jen ohlédl!

20:25

Bělorusko se snažilo o rychlý průnik do útočného pásma, nakonec ho však Švédové vytlačili. I Skandinávci však o chvilku později chybují, Janmark už byl podle sudích v těsném ofsajdu.

20:01

Začala druhá třetina.

Střely na branku v 1. třetině: Švédsko – 8, Bělorusko – 6

První třetina na svém startu přinesla neskutečně překvapivý vývoj, neboť se Švédům proti velmi mladému výběru Bělorusů nedařilo ukázat svůj ofenzivní potenciál. Nakonec však skandinávská mašina zaúřadovala dvěma brankami v těsném časovém rozmezí (konkrétně 28 sekund) a přetočila otěže zápasu na svou stranu. I tak však utkání naskýtá velice zajímavou zápletku, Bělorusko svou dravosti ještě není na místě odepisovat. Pokračujeme přibližně v 21:08.

20:00

První třetina skončila.

19:37
Šance

Kampe se snažil ještě svou jednoznačnou tutovku vyšperkovat přílišnou kreativitou, Švédové tak o třetí branku přicházejí. K volnému Everbergovi se totiž už poskakující puk před Kulbakovem nedostal. Bělorusové si mohou znovu pořádně oddechnout.

19:14

Bělorusové se dopouštějí zakázaného uvolnění, hra je tak znovu vykázána před Kulbakova.

19:06

Kulbakov znovu získává puk pod svou kontrolu a raději nechává přerušit hru, švédská ofenzivní řada nyní předvedla znovu pořádný tlak.

18:23
Šance

Larsson hned nadvakrát pořádně běloruskému družstvu zatopil! Brankář Kulbakov nyní měl neskutečnou porci štěstí, jeho první ránu totiž vyrazil maskou, následná střele stejného hráče pak byla ztečována Lisovecem. Puk končí v ochranné síti.

17:05

Rakell se ještě zkusil vrátit kotouč směrem k běloruské kleci, nicméně Korobov už nahrávce na Janmarka nedovolil projít. Kulbakov získává kotouč do svého držení.

16:34

Běloruské družstvo sice sympaticky napadá, prozatím ale nezvládá své akce dokončovat do konce. Po ztrátě Drozda v ofenzivní třetině kluziště tak mají výhodu brejku Švédové.

16:04

Janmark se vrací zpátky na ledovou plochu, Bělorusko svou první přesilovku na turnaji nedokázalo zužitkovat ke snížení skóre.

15:10

Bělorusko zatím nedokáže svou početní výhodu příliš zefektivnit, na konci všech šancí totiž zatím stojí pozorný Hellberg. Stejně bezchybně si počítal i proti poslední ráně z hole Gavruse.

14:44

Larsson ujížděl přímo vstříc běloruské brance, zastavuje jej však ofsajd. Švédové se musí vrátit znovu do defenzivních pozic.

14:04
Trest

Bělorusko dostává možnost přesilové hry, Mattias Janmark (SWE) obdržel dvouminutový trest za vysokou hůl.

13:43

Kovyršin se dokázal ujmout propadlého kotouče a ujížděl vstříc Hellbergově brance. Bělorusové nicméně svou akci nedokázali dohrát do konce, Klinberg jejich postup rázně zastavuje.

12:18

Lindholm se dostával a levém křídle do zajímavého průniku k blízkosti Kulbakova, avšak tentokrát to i kvůli zákroku Vorobeje nevyšlo. Švédové se musí znovu srovnávat v útočných řadách.

11:48

Ekman-Larsson se pokusil ukázat něco ze svého střeleckého umění, kterým se prezentuje v NHL, nicméně na Kulbakova si nevyšlápl. Přízemní ránu vykryl běloruský muž v masce bez problémů.

11:26

Další útok vedl na levém křídle Kempe, jenomže jeho nájezd nakonec byl zastaven. Běloruské mužstvo se může po dlouhé době srovnat.

10:37

Skandinávský výběr je v těchto vteřinách naprostým pánem hřiště, Bělorusko je momentálně ve velké psychické krizi. Švédové jsou prakticky ve všech soubojích dříve.

09:45
Gól

Švédsko právě vstřelilo branku!
Švédové se dočkávají i druhé branky hned v krátkém časovém rozestupu! Parádní diagonální nahrávky využil GUSTAV NYQUIST, který pálil přímo do pravé šibenice. Asistence: John Klingberg, Hampus Lindholm.

09:17
Gól

Švédsko právě vstřelilo branku!
Tak přeci se jen hokejisté tří korunek dočkali! Kempe si vyměnil puk s LIASEM ANDERSONNEM a právě jeho výjezd směrem na brankoviště znamenal otevření skóre. Kulbakov byl u tyče příiš pozdě. Asistence: Adrian Kempe, Dennis Everberg.

08:11
Šance

Rakell si připsal další obrovskou tutovku! Jeho parádní klička z rohu přesně k brance by se mohla popisovat v hokejových učebnicích, Kulbakov byl ale znovu připraven. Bělorusko přežilo další klinickou smrt.

07:31
Šance

Švédové nebyli daleko od vyrovnání! Zibanejad jen tak tak nedokázal dostat odražený puk k tyčce, jenže jeho nahrávka na horní řady nakonec slavila úspěch. Lindholm ale pálil jen do Hellberga.

07:12

Kitarov s Pavlovičem se dokázali v obranném pásmu znovu vyznamenat pohotovým zákrokem, Švédsko musí putovat znovu mimo útočnou třetinu.

06:35

Na řadu přichází komerční přestávka, kluziště je poprvé v třetině upravováno metaři.

06:28

Děmkov se tentokráte po spolupráci s Kitarovem objevil v další zajímavé šanci, jenže Bělorusko mělo znovu lehkou porci smůly. Překvapivou ránu z úhlu si bez potíží pohlídal Hellberg, puk končí v ochranné síti.

05:41

Švédům zatím chybí klid v rozehrávce, Bělorusko tak nemá s jejich pokrytím ve vlastní defenzívě sebemenší problémy.

04:48
Šance

Bělorusko mělo obrovskou tutovku! Platt se dostal po fantastické přihrávce Gavruse do brejku, na konci celé akce ale stál pozorný Helllberg. Jeho rozštěp nakonec zabránil obrovské senzaci v podobě běloruského náskoku.

04:29

Magnus Pääjärvi se dostával do útočného pásma, jenomže nakonec bude jeho akce mimo statistické zápisy. Běloruský mančaft se dokázal zkonsolidovat.

03:41

Bělorusové mají velikánské potíže s rozehrávkou, prozatím však svou těžkou situaci zvládají.

03:10
Šance

Rakell se dostal do první vážnější šance utkání! Po projetí na střed hřiště se okamžitě nerozhodoval nad zakončením a vypálil tvrdou ránu. Kulbakov byl nakonec připraven.

02:30

Rozvadovskij končí na ledě po střetu se Zibanejdadem, podle sudích se však bude pískat nakonec ofsajd. Bělorusko bude mít znovu šanci na ofenzivní možnost

01:31

Śvédové mohutně napadají, běloruská obrana je však stále bezchybná. Skandinávský mančaft tak bude muset ještě na první akci zápasu minimálně chvíli čekat.

01:08

První švédská střele letí pouze do ochranné sítě, vhazovat se bude ve středním pásmu.

00:30

Bělorusové se okamžitě od startu utkání snaží o agresivní ofenzivní hru, prozatím však nedokážou svou hrou dosáhnout kýženého úspěchu. Švédové jsou pozičně velmi dobře připraveni.

00:01

Utkání právě začalo.

Oba celky právě přichází do arény, startujeme za malinkou chvilku.

Před samotným startem se ještě na ledové ploše rozpoutává velká světelná show, velká švédská majorita v hledišti je ve varu.

Oba týmy již provedly své předzápasové rozbruslení, za hymny šampionátu Heroes se tak na led dostávají rolby. Startujeme za necelou čtvrthodinu.

Úvodní sestavy:

Švédsko: Hellberg (A. Nilsson) – J. Klingberg (A), H. Lindholm, A. Larsson, Ekman-Larsson (A), Wikstrand, E. Gustafsson – Janmark, Rakell, Zibanejad – Backlund (C), Nyquist, Pettersson – Jo. Larsson, J. de La Rose, Pääjärvi – Kempe, Everberg, L. Andersson.

Bělorusko: Kulbakov (M. Karnauchov) – Lisovec, Chenkel, Korobov (A), Falkovskij, Vorobej, Děnisov, Djukov, Ustiněnko – Šarangovič, Linglet, Pavlovič (C) – Platt, Kovyršin, Gavrus – Drozd, Děmkov, Kitarov (A) – Razvadovskij, Matěruchin, Suško.

Rozhodčí: Kuakokari (FIN), Wehrli (SWI) – Lhotský (CZE), McCrank (CAN).

Hlavními rozhodčími tohoto zápasu jsou Fin Mikko Kaukokari a Švýcar Tobias Wehrli. Jako čároví sudí je pak kromě českého arbitra Miroslava Lhotského delegován i Kanaďan Dustin McCrank.

Poslední 3 vzájemná utkání
22.04.2017 Bělorusko x Švédsko 1:5 (příprava)
21.04.2017 Bělorusko x Švédsko 1:4 (příprava)
22.05.2014 Švédsko x Bělorusko 3:2 (MS 2014)

Konečná nominace obou týmů

ŠVÉDSKO
Brankáři: Filip Gustavsson (Belleville/AHL), Magnus Hellberg (Kunlun/KHL), Anders Nilsson (Vancouver/NHL)

Obránci: Adam Almqvist (Frölunda), Lawrence Pilut (HV 71), Mikael Wikstrand (Färjestad), Oliver Ekman-Larsson (Arizona/NHL), John Klingberg (Dallas/NHL), Adam Larsson (Edmonton/NHL), Hampus Lindholm (Anaheim/NHL), Erik Gustafsson (Chicago/NHL)

Útočníci: Lias Andersson, Mika Zibanejad (oba New York Rangers/NHL), Elias Pettersson (Växjö), Mikael Backlund (Calgary/NHL), Jacob de la Rose (Montreal/NHL), Dennis Everberg (Nižněkamsk/KHL), Mattias Janmark (Dallas/NHL), Adrian Kempe (Los Angeles/NHL), Carl Klingberg (Zug/Švýcarsko), Johan Larsson (Buffalo/NHL), John Norman (Jokerit Helsinky/KHL), Gustav Nyquist (Detroit/NHL), Magnus Pääjärvi (Ottawa/NHL), Rickard Rakell (Anaheim/NHL)

BĚLORUSKO
Brankáři: Michajl Karnauchov (Dinamo Minsk/KHL), Ivan Kulbakov (Quad City Mallards/ECHL), Vitalij Trus (Němen Grodno/Bělorusko)

Obránci: Jevgenij Lisovec, Kristian Henkel, Dmitrij Korobov (všichni Dinamo Minsk/KHL), Stěpan Falkovskij (Ontario Reign/AHL), Nikita Ustiněnko (Junosť Minsk/Bělorusko), Vladimir Denisov (SaiPa/Finsko), Roman Djukov (Karaganda/VHL), Pavel Vorobej (Kunlun/KHL)

Útočníci: Sergej Drozd, Charles Linglet, Alexandr Pavlovič, Alexandr Kitarov, Artur Gavrus, Jegor Šarangovič (všichni Dinamo Minsk), Maxim Suško (Owen Sound/OHL), Geoff Platt (CSKA Moskva/KHL), Pavel Rozvadovskij (Junosť Minsk/Bělorusko), Artjom Levša, Artjom Kislij (oba Němen Grodno/Bělorusko), Artjom Děmkov, Olexandr Matěruchin (oba Šachtar Soligorsk/Bělorusko)

Závěrečná příprava obou celků na šampionát

Švédsko
05.04.2018 Švédsko x Slovensko 6:3 (EHC)
06.04.2018 Švédsko x Slovensko 7:1 (EHC)
12.04.2018 Dánsko x Švédsko 1:4 (EHC)
14.04.2018 Dánsko x Švédsko 1:5 (EHC)
19.04.2018 Rusko x Švédsko 1:2 (EHT)
21.04.2018 Česko x Švédsko 3:1 (EHT)
22.04.2018 Švédsko x Finsko 3:7 (EHT)
26.04.2018 Česko x Švédsko 1:3 (EHT)
28.04.2018 Švédsko x Rusko 3:1 (EHT)
29.04.2018 Švédsko x Finsko 1:3 (EHT)

Bělorusko
05.04.2018 Finsko x Bělorusko 2:3 pr. (EHC)
06.04.2018 Finsko x Bělorusko 4:3 pr. (EHC)
13.04.2018 Švýcarsko x Bělorusko 3:2 (EHC)
15.04.2018 Švýcarsko x Bělorusko 2:1 (EHC)
20.04.2018 Bělorusko x Dánsko 1:2 (EHC)
21.04.2018 Bělorusko x Dánsko 0:2 (EHC)
27.04.2018 Bělorusko x Norsko 1:2 (EHC)
28.04.2018 Bělorusko x Norsko 3:2 pr. (EHC)

pozn. EHT = Euro Hockey Tour, EHC = Euro Hockey Challenge

Bělorusko
Běloruský národní tým momentálně prožívá obrovskou generační obměnu. Dvě hlavní hvězdy Andrej (10 účastí na MS) a Sergej (6 účastí na MS) Kostitsynovi už letos v reprezentaci nepůsobí, stejně tak i brankařská legenda Kevin Lalande, který kvůli zranění během sezóny ukončil kariéru. V kádru už ani není bývalý kapitán běloruského kádru Andrej Stas. Kanadský trenér Dave Lewis měl tak před sebou mimořádně zapeklitý úkol. Možná ještě těžší než mnohé výzvy během koučování na detroitské nebo bostonské adrese v NHL. Kompletní generační přestavba totiž něco stojí. A v případě reprezentačního hokeje to mohou být i výsledky na světovém šampionátu.

Před čtvrtým mistrovství světa pod taktovkou Lewise se běloruská média dokonce bojí hrozby pádu do nižší divize. Už jen výsledky přípravy, v níž hrálo hned osm hráčů pod 22 let, ukazovaly, že dánská anabáze běloruského týmu bude velice náročná. Z osmi duelů v Euro Hockey Challenge se povedlo vybojovat hokejistům z východní Evropy jen dvě výhry v prodloužení a jednu prohru taktéž ve stejné fázi zápasu. Slabším uklidněním může být fakt, že dva ze tří úspěchů dosáhlo Bělorusko v duelech s Finy, na druhou je však nutné brát v potaz stáří obou výsledků. Všechny se odehrály už na začátku dubna, kdy hráčů ze země tisíce jezer ještě neměli pořádně konsolidovaný kádr. I proto tak z běloruského tábora zní spíše mírnější cíle, jednoznačnou metou je udržení v elitní skupině. Největší boje o něj zřejmě ve skupině A povedou s Rakušany a Francouzy. Pod tlak může Lewisův výběr dostat i fakt, že právě Bělorusko je spolupořadatelem mistrovství světa v roce 2021.

Razantně omlazený kádr Běloruska musí momentálně spoléhat zejména na dravost nadějných dvacátníků. Jedním z nich bude zřejmě i Pavel Vorobej, který uplynulou sezónu zářil v čínském Kunlunu. Pořádný střelec od modré je pak i Dmitrij Korobov. Právě 29letý bek Dinama Minsk by měl být jednou ze zkušených opor mančaftu. Klíčovou roli v ofenzívě by pak měl plnit kapitán minského Dynama Alexandr Pavlovič, který však letos bodově moc v KHL nezářil. Podobně nevýrazné výkony pak předváděli i naturalizovaní Kanaďané Geoff Platt a Charles Linglet, i u nich tak visí pořádný otazník, jak načasují formu. Velmi zajímavé nicméně bude pozorovat devatenáctiletého Jegora Šarangoviče, který bude hrát v Kodani i o co nejlepší nasazení do letošního draftu NHL. Jedničkou v brance by pak měl být při startu turnaje plnit Michail Karnauchov.

Švédsko
Hokejisty Tre Kronor čeká na světovém šampionátu pořádná výzva. Coby obhájci mistrovského titulu z loňského turnaje Kolíně nad Rýnem budou už z logiky pod pořádným tlakem, dějiště šampionátu v dánské Kodani však nabízí ještě zajímavější souvislost. Pevnina s třetím největším švédským městem Malmö se totiž nachází jen coby kamenem dohodil (v řeči čísel jen něco málo přes 40 kilometrů) od samotné Royal Areny, což je vynikajícím předpokladem při „žluto-modrou invazi“. Švédská reprezentace se prakticky po celé trvání šampionátu může těšit na takřka domácí prostředí, což může už stávající tlak na výsledek ještě více zvýšit.

Avšak svěřenci kouče Rikarda Grönberga se na tyto psychologické překážky podle všeho dokázali dobře připravit. Už jen výsledky v přípravě mnohé naznačují. Skandinávský výběr v Euro Hockey Challenge nechal zapomenout na šokující prohru ve čtvrtfinále olympijského turnaje v Pchjongčchangu a celkem bez výraznějších potíží přehrál na začátku dubna Slováky i Dány. Následující České hokejové hry sice v tomto trendu Švédové neodehráli (zvítězili pouze v úvodním duelu v Jaroslavli nad nakonec posledními Rusy), nicméně závěrečný díl letošního Euro Hockey Tour na domácí půdě ve Stockholmu už byl jasným indikátorem stoupající formy. V Södertälje nejprve celkem bez potíží přehráli Čechy, po přesunu do haly Hovet ve švédské metropoli pak zdolali i napodruhé ruskou Sbornou. Jediné zaváhání zaznamenali švédští hokejisté proti Finům, když ve skandinávském derby kvůli prohře 1:3 přišli o vítězství na domácím turnaji.

Proč vlastně Švédové patří, možná i více než je obvyklé, mezi favority na zlato? Jasným argumentem je početná výprava ze zámoří. I přes mnohá zraněné hvězd se nakonec podařilo trenérskému štábu přemluvit hned 16 hokejistů z NHL. Mezi nejznámější vyslance nejlepší ligy světa patří jednoznačně defenzivní štít Oliver Ekman-Larsson z Arizony nebo i další bek John Klinberg z Dallasu. Oba dva jsou mimochodem jedni ze čtyř pamětniků titulu z loňského šampionátu, k nim se ještě v nominaci řadí bratr Johna Carl Klinberg hrající v Zugu a Dennis Everberg z Nižněkamsku. V útoku pak budou hrát taková zvučná jména jako detroitské pravé křídlo Gustav Nyquist, Mikael Backlund z Calgary nebo jedna z letošních opor New Yorku Rangers Mika Zibanejad. Dravé mládí pak ve zjevně promyšlené koncepci kádru plní devatenáctiletý Lias Andersson (NY Rangers) a stejně starý Elias Pettersson, který letos i díky své fantastické jízdě v play-off dotáhl Vaxjö ke švédskému titulu. Brankařskou jedničkou by podle všeho měl být Anders Nilsson z Vancouveru.

Hezký páteční večer, vrchol letošní reprezentační sezóny se začíná pomaličku rozjíždět. 82. ročník světového šampionátu v ledním hokeji už nabídne divákům v multifunkční Royal Areně v Kodani druhý zápas skupiny A, v němž do turnaje poprvé vstoupí favorizovaní Švédové. Kádr s mnoha hvězdami zámořské NHL vyzve Bělorusko. Utkání startuje ve 20:15!

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:15.