Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Hezký den u on line přenosu ze šestého zápasu českých hokejistů na mistrovství světa. Jejich soupeřem je dosud neporažené Švýcarsko.

Oba protivníci už mají jistou účast ve čtvrtfinále. Češi si postup zajistili sobotní výhrou 2:0 nad Norskem. O třech bodech rozhodli už v první třetině Kubalík s Flekem. Tým trenéra Jalonena neinkasoval i přesto, že ve druhé třetině odehrál dlouhých 11 minut v početní nevýhodě. Zvládl i pěminutové oslabení při trestu Voženílka.

Švýcaři ještě neztratili ani bod vedou tabulku skupiny B. Svou pozici potvrdili sobotní výhrou 3:2 nad Kanadou. O góly se postarali Hischier, Simion a Ambühl.

Do české sestavy by měl naskočit útočník Radim Zohorna, který měl v Rize přistát hodinu po poledni. Druhý z nováčků Radan Lenc hrál už proti Norsku. Hrát by měl i Daniel Voženílek. Vedení českého týmu žádný dodatečný trest neočekává.

Senteler

Rozhodčí: Kaukokari (FIN), MacFarlane (USA) - Hautamaki (FIN), Wyonzek (CAN)

„Podle kvality hráčů mají Švýcaři obrovsky silný tým. Neprohráli, převádějí výborný hokej. Mají ho založený na aktivním napadání, výborném bruslení a rychlém otáčení hry. Náš plán je jasný - vnutit soupeři naši hru. Opět mít nasazení a bojovnost,“ řekl asistent trenéra české reprezentace Libor Zábranský.

Na dobrovolném tréninku chyběl Karel Vejmelka, rozcvičovali se Šimon Hrubec a Marek Langhamer. Dá se předpokládat, že šanci dostane jeden z dvojice, která šla na led. Jako první z ledu slezl Langhamer, to by mohlo naznačovat jeho nasazení.

Reprezentace bude hrát znovu na třináct útočníků a sedm beků. Do utkání proti Norsku se zapojil útočník Radan Lenc, naopak zdravým náhradníkem zůstal obránce Ronald Knot. Proti Švýcarsku musí na tribunu usednout ještě další hráč. Zřejmě to bude Filip Chlapík.

Radim Zohorna, který přistál v Rize hodinu po poledni, nastoupí ve čtvrté formaci s Lencem a Voženílkem.

Zápas budou řídit Fin Kaukokari a Američan Macfarlane.

V souběžně hraném utkání skupiny A v Tampere nastoupí Spojené státy americké proti Francii.

V brance bude Marek Langhamer, soupeř nasadí Roberta Mayera.

Zatímco Dominik Kubalík vládne s 11 body tabulce produktivity, nejproduktivnější Švýcar je až třináctý. Gaetan Haas má 6 bodů ze 1 gól a 5 nahrávek.

První třetina nabídla parádní hokej, v němž Češi rozhodně nejsou horší. Díky Červenkovi šli do vedení, Švýcaři vyrovnali v přesilovce.

Střely na branku v 1. třetině: 12:11.

0:23

Hischier začal několika kličkami v rohu českého obranného pásma.

0:53

Flek zachytil vyhozený puk rukavicí na modré čáře, jenže rozhodčí mu odpískali ofsajd.

1:33

Miranda zahrál úmyslný ofsajd, přesto se vhazuje ve střední pásmu.

1:49

Zohorna potáhl puk a pak nahrával Lencovi, jeho střelu srazil Siegenthaler.

3:17

Malgin podržel puk a našel si střeleckou pozici, těsně pak minul branku.

3:59

Po akci Fleka, který najel za branku a pak poslal puk před ní, zakončoval Beránek. Vyjetý Mayer se stačil včas přesunout a dobře zasáhl.

4:40

Sražená střela Corviho prošla kolem Langhamera, minula i branku.

5:40

Košťálek s Jordánem zastavili rozjetého Ambühla.

6:47

Roman Červenka (Česko) vstřelil branku (3. gól na mistrovství). Stav zápasu Česko - Švýcarsko 1:0
Český kapitán dokonale potrestal švýcarskou chybu. Simion z rohu rozehrál puk přímo na hokejku Červenky, který byl zcela volný před brankou. Český útočník nezaváhal a přesnou střelou zařídil první gól utkání.

7:58

Po šanci Hischiera, kterou zastavil Langhamer, pokračoval švýcarský tlak. Ukončila ho posunutá branka, bude se vhazovat ve středním pásmu.

8:15

Moc nechybělo, aby Špaček dosáhl na Smejkalovu přihrávku. Mohl pak jít sám na Mayera.

10:39

Velký tlak vyvrcholil střelou Sobotky z mezikruží, po níž puk skončil v ochranné síti.

11:25

Už při hře pět na pět se před Mayerem ocitl zcela volný Černoch. Švýcarský brankář se blýskl výborným zákrokem lapačkou.

11:29
Tresty

Vyloučen hráč Radan Lenc (Česko), 2 min. za Nedovolené bránění
Útočný faul na Hischiera.

12:41

Romain Loeffel (Švýcarsko) vstřelil branku (2. gól na mistrovství), asistence Nico Hischier a Kevin Fiala. Stav zápasu Česko - Švýcarsko 1:1
Loeffel prostřelil od modré vše, co mu stálo v cestě. Langhamer toho přes clonící hráče moc neviděl.

13:50

Němeček srazil Riatovu střelu z pravé strany při přečíslení tři na dva.

14:22

Mayer měl co dělat, aby vyrazil Kubalíkovu střelu z levého kruhu, která mířila k bližší tyčce.

15:43

Kempný zahákoval Niederreitera, ovšem bylo to v avizovaném postavení mimo hru, takže se bude vhazovat ve středním pásmu.

16:10

Fiala uvolnil Malgina, Langhamer předvedl parádní zákrok.

17:06

Po vydařeném forčekinku zakončoval Herzog, Langhamer vyrazil.

17:35

Na druhé straně nejprve ujel Kubalík, zkoušel to nad lapačku, ale trefil jen Mayera. Po chvíli zakončoval z mezikruží Sobota, švýcarský brankář puk rukavicí vyrazil.

19:53

Langhamer během chvilky předvedl tři výborné zákroky proti střelám zblízka.

20:27

Švýcaři začali tlakem, Langhamer zneškodnil střely Hischiera i Niederreitera.

21:58
Tresty

Vyloučen hráč Michael Špaček (Česko), 2 min. za Hákování

22:33

Po nepřesné střele Fialy se Češi osvobodili.

23:37

Malgin zůstal zcela volný v mezikruží, Langhamer vyrazil.

23:59

Andres Ambühl (Švýcarsko) vstřelil branku (2. gól na mistrovství), asistence Enzo Corvi a Dean Kukan. Stav zápasu Česko - Švýcarsko 1:2
Svižnou střelou využil Ambühl přihrávku od Corviho. Gól padl vteřinu po vypršení přesilovky.

25:26

Černoch zblízka zakončoval bekhendem, těsně minul vzdálenější tyčku.

26:46

Langhamer zasáhl proti střele Kukana od modré.

27:10

Mayer předvedl parádní semafor proti nebezpečné střele Zohorny.

27:16

Voženílek obkroužil branku, ale kousek mu chyběl k tomu, aby puk zasunul k tyčce.

28:37

Andres Ambühl (Švýcarsko) vstřelil branku (3. gól na mistrovství), asistence Kevin Fiala a Denis Malgin. Stav zápasu Česko - Švýcarsko 1:3
Fiala poslal přihrávku od bočního mantinelu před branku, kde Ambühl usměrnil puk mezi Langhamerovy betony.

29:59

Po chybě Zbořila jeli Švýcaři dva na jednoho, zakončující Miranda minul.

30:56

Herzog si najel do střelecké pozice, Langhamer se zaskočit nenechal.

32:04

Po zablokované střele Kubalíka bleskově vyrazil dopředu Hischera. Zkoušel zakončil mezi betony, Langhamer tam nechal svou hokejku.

33:30

Po delší době větší šance Čechů, ze druhé vlny zakončoval Flek. Mayer jeho ránu vyrazil.

34:59

Senteler trefil od modré tyčku.

35:57

Střelu Kempného vyrazil Mayer levým betonem.

36:47

Červenkova teč Košťálkovy střely minula branku.

37:23

Po chybné rozehrávce Mayera mohli Češi snížit. Černochovu střelu tečoval Beránek. Puk pak poskakoval v brankovišti, kde ho nakonec zachytil švýcarský gólman.

38:08

Langhamer zasáhl proti bekhnedu Corviho.

38:55

Mayer nepředvedl zrovna jistý zákrok proti střele Dvořáka, dorážku ovšem nedopustil.

39:13

Na Fialu zívala odkrytá klec, díky bloku Černocha se skóre nemění.

39:47

Langhamer nedovolil Malginovi, aby bekhendem zvýšil švýcarské vedení.

40:00

Druhá třetina patřila Švýcarům, kteří vedou díky dvěma gólům Ambühla.

40:00

Střely na branku ve 2. třetině: 5:13, celkem: 17:24.

40:45

První lajny obou týmů zmizely na střídačkách, aniž by v úvodním střídání něco vymyslely.

41:57

Smejkal hraje se Zohornou a Lencem.

42:47

Čtvrtý útok tvoří Špaček, Kaut a Voženílek.

43:08

Niederreiter najel do Langhamera, bude se vhazovat ve středním pásmu.

43:53

Červenka využil švýcarského zaváhání a vypálil, trefil obránce Foru.

45:40

Švýcaři ubrali ze svého tempa z druhé třetiny, což dává Čechům šanci zápas zdramatizovat.

46:19

Fora zastavil u mantinelu Voženílka, ale bez trestu, což se pranic nelíbí českým fanouškům.

47:05

Kubalík opět nevyzrál na Mayera, i když tentokrát měl dva pokusy. Jeho šance vzešly z dobrého forčekinku.

48:14

Ambühl se zkusil otočit kolem branky, aby zaútočil na hattrick, ale Langhamera vážněji neohrozil.

49:37

Po střele Loeffela přikryl puk Langhamer, bude se vhazovat po jeho pravici.

51:14
Tresty

Vyloučen hráč Denis Malgin (Švýcarsko), 2 min. za Hrubost
Malgin po přerušení atakoval Černocha. I když je tam krev, jsou to jen dvě minuty.

51:25

Rychlá kombinace na Kubalíka, který na Mayera opět nevyzrál.

52:14

Dominik Kubalík (Česko) vstřelil branku (8. gól na mistrovství), asistence Roman Červenka a Michal Kempný. Stav zápasu Česko - Švýcarsko 2:3
Konečně to Kubalíkovi vyšlo. Svým osmým gólem na šampionátu dal Čechům naději na body. Kubalík dostal krásnou přihrávku napříč pásmem a rychlou střelou nedal Mayerovi šanci.

55:09

Švýcaři jsou pod tlakem, Kubalík mohl vyrovnat. Z dobré pozice to zkoušel mezi Mayerovy betony, gólman tam ale škvírku nenechal.

55:40

Tanner Richard (Švýcarsko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Janis Moser a Damien Riat. Stav zápasu Česko - Švýcarsko 2:4
Švýcaři si berou zpět dvoubrankové vedení. Moser uvolnil Richarda, který zakončoval do odkryté klece.