To je od nás z lotyšské Areny Riga pro dnešek všechno. Děkujeme vám za pozornost a těšíme se na vás zase u zítřejších online přenosů, kdy je na programu i večerní zápas českého národního týmu s Kazachstánem. Příjemný sobotní večer!

Máme za sebou pořádně napínavý, dramatický a vyrovnaný zápas, na jehož konci stojí jako vítěz slovenský národní tým! Ten tak udělal mimořádně důležitý krok k potenciálnímu postupu do čtvrtfinále, ač zápasů oba týmy pochopitelně v základní části čeká stále ještě dost. Svěřenci Craiga Ramseyho se mohli opřít o velké množství fanoušků, kteří vážili cestu až sem do Rigy a dnes své krajany dovedli k tomuto těsnému, radostnému výsledku. Třetí periodu a s ní i celý zápas rozhodl dorážkou Marek Hrivik, jenž je spolu se skvělým brankářem Škorvánkem slovenským hrdinou.

Statistiky

Střely na bránu: 29 – 28
Zásahy brankářů: 27 – 27
Trestné minuty: 10 – 2

Sestavy a rozestavení

SlovenskoSlovensko

Škorvánek
Kňažko
64 Koch
Koch
7 Grman
Grman
29 Ivan
Ivan
Jánošík
Rosandić
13 Gajdoš
Gajdoš
21 Kelemen
Kelemen
27 Hrivík
Hrivík
50:04
28 Pánik
Pánik
Cehlárik
Hudáček
91 Sukeľ
Sukeľ
00:44
Chromiak
Tamáši
87 Regenda
Regenda
12 Okuliar
Okuliar
Lantoši
48 Čacho
Čacho

Lotyšsko

31 Šilovs
Šilovs
Balinskis
77 Zile
Zile
Mamčics
72 Jaks
Jaks
Čukste
Freibergs
Cibulskis
Daugavinš
18 Abols
Abols
36:51
Andersons
21 Balcers
Balcers
Smirnovs
91 Keninš
Keninš
Indrašis
71 Bukarts
Bukarts
95 Batna
Batna
13 Bukarts
Bukarts
Dzierkals
Džerinš
Ločmelis

Rozhodčí: Holm, Sewell – Briganti, Kroyer
Počet diváků: 8 930

Nejlepší hráči utkání:

Slovensko – Stanislav Škorvánek
Lotyšsko – Arturs Šilovs

Konec zápasu.

59:57

Škorvánek po střele Martinše Dzierkalse ztratil hokejku, to ho ale mrzet nemusí! Slováci dnes budou brát důležité tři body.

59:19

Oba týmy hrají v plném počtu. Lotyši stále operují před slovenskou bránou.

59:10

Martinš Dzierkals naznačil střelu, čímž se zbavil ležícího slovenského beka a otevřel se před ním krásně prostor na střelu. Škorvánek jí pokryl.

59:02

Slováci si berou oddechový čas.

59:02

Jeden ze slovenských hokejistů to zkusil přes celé hřiště. Střele chybělo pár metrů, píská se tak zakázané uvolnění.

58:38

Daugavinš si pořádně zahrává! Nejprve si lehce obhodil dva protihráče při výjezdu od vlastní brány, pak si chtěl udělat kličkou i třetího soupeře, jenže puk mu ujel a Slováci mohli málem zakončovat do prázdné.

58:07
Šance

Šilovs vyjel z brány, Lotyšsko to zkouší v pěti proti čtyřem Slovákům!

57:50

Ronalds Keninš hledal svou přihrávkou spoluhráče, který se nacházel v těsné blízkosti slovenské brány. Neúspěšně, hrají hokejisté Slovenska.

57:19

Rozhodčí se ještě poradili v kolečku a rozhodli, že hra bude pokračovat ve čtyřech.

57:19
Trest

Vyloučení v týmu Slovensko:
Libor Hudáček – 2 min., bitka.

Vyloučení v týmu Lotyšsko:
Oskars Batna – 2 min., bitka.

57:19

Rozhodčí odpískal hru vysokou holí, jenže celá situace ještě byla dohraná a za slovenskou bránou se strhla pořádná mela! Nervy pracují na obou stranách. Na zemi skončil Hudáček, rozhodčí však zřejmě budou vylučovat mezi Lotyši i Slováky.

57:08

Rihards Bukarts trefil příklepem od modré čáry svého spoluhráče. Tohle musí ukrutně bolet, naštěstí to ale vypadá, že lotyšský hokejista bude schopen pokračovat.

56:44
Šance

Pavol Regenda získal puk na útočné modré, vybruslil do pásma a ještě na druhé straně hledal Tamášiho, který měl velmi solidní šanci ve vlastním oslabení! Na poslední chvíli jej zablokoval jeden z beků.

55:59

Slováci již alespoň ve čtyřech.

55:54

Matúš Sukeľ se ve vlastním oslabení málem utrhl do samostatného úniku. Bohužel pro Slováky neměl puk pod kontrolou, kvůli čemuž ho obránci Lotyšska dojeli.

55:23
Šance

Toms Andersons dostal pas přímo na střelu z první, jenže puk mu sjel z kotouče. Následně Rodrigo Abols trefil břevno!

55:00

Slováci se po vhazování osvobozují! Ještě necelá minuta je dělí od návratu Grmana.

54:49
Trest

Vyloučení v týmu Slovensko:
Peter Cehlárik – 2 min., podrážení.

54:49

Cehlárik u mantinelu za lotyšskou bránou tvrdě dohrál Balinskise a ještě jej podrazil, Slováci jdou na minutu do tří!

54:29

Rudolfs Balcers podklouzl, čehož využil Matúš Sukeľ a prodral se do útočného pásma. Následovala zablokovaná střela slovenského hráče.

Trest nakonec nepadne, vhazování ve středním pásmu.

54:29

Velká nelibost slovenské střídačky, ale sudí signalizoval hru svěřenců Craiga Ramseyho ve více hráčích, než mají povoleno! Ještě se radí.

54:10
Šance

Rudolfs Balcers vyzval k zakončení Robertse Bukartse, který neváhal a rovnou vypálil. Po jeho pokusu se strhla před slovenskou bránu obrovská mela a Andris Džerinš orazítkoval z dorážky tyč!

53:57
Trest

Vyloučení v týmu Slovensko:
Mário Grman – 2 min., napadení.

53:27

Uvis Janis Balinskis si všiml volného Kristapse Zileho, jemuž adresoval přesnou přihrávku. Lotyšský bek střílel z první mimo.

Ani dnes vyprodáno není. Na utkání přišlo o něco méně diváků než včera na Kanadu, i když atmosféra je určitě lepší. V ochozech je 8930 lidí.

53:07

Viliam Čacho si příliš pohodil kotouč, který se mu už nepodařilo dojet. Zakázané uvolnění přesune hru znova před Škorvánka.

51:52

Rihards Bukarts je dnes asi nejlepším lotyšským útočníkem. Nebojí se ničeho a pouští se do velmi zajímavých individuálních akcí. Teď se prosadil přes tři slovenské soupeře až k zakončení, jeho pokus šel těsně nad.

51:47

Lotyši zamknuli útočné pásmo. Sérii přihrávek zakončil z pravého kruhu Rihards Bukarts, Škorvánek ale zůstává e třetí třetině nepřekonán.

50:56

Slováci na branku navázali zvýšenou aktivitou. Mislav Rosandić pálil od modré, jenže Šilovs neměl výhled nikterak cloněný, a tak v pohodě zasahuje. Přichází reklamní brejk.

50:50

Slováky vstřelená branka evidentně nakopla, stejně tak jejich fanoušky. Lotyši se dostali pod mírný tlak, ze kterého se vymanili jen za cenu zakázaného uvolnění.

50:04
Gól

Slovensko právě vstřelilo branku!
Takřka zničehonic se Slováci dostávají k vedoucí brance! Velmi důležitou trefu zapisuje MAREK HRIVÍK, jenž byl na hraně brankoviště velmi pohotový při dorážce Šilovsem vyražené rány Kocha. Asistence: Patrik Koch, Richard Pánik.

49:08

Odražený kotouč nebezpečně zaplaval na lotyšskou bránu. Šilovs byl pozorný a vyrážečkou odklidil puk za svou svatyni.

48:49

Rihards Bukarts tvrdě pálil z první ihned po vyhraném buly, Škorvánek musel předvést své reflexy.

48:34

Rihards Bukarts přichystal na pravém kruhu střeleckou pozici Martinšu Dzierkalsovi, jehož rána skončila v ochranné síti. Škorvánek musí zůstat ve střehu, bude se vhazovat před jeho bránou.

48:07

Mário Grma tvrdým hitem odstavil u levého mantinelu od kotouče Mikse Indrašise. Povedený obranný zákrok.

47:52

Cibulskis nešikovně ztratil puk v zárodku rozehrávky a Slováci se rychle dostali k puku v útočném pásmu. I přes početní výhodu v této situaci však nedokázali nabídnout možnost nijak zužitkovat.

47:31
Šance

Obrovská hrubka v lotyšské rozehře! Díky ní se Libor Hudáček dostal do samostatného úniku, jenomže pokus o kličku mu vůbec nevyšel.

47:19

Uvis Janis Balinskis se pokoušel prokličkovat před Škorvánka, poslední naznačení změny směru jej ale zradilo.

47:09

Zakázané uvolnění Lotyšů. Vhazovat se bude po levé ruce brankáře Šilovse.

46:47

Kelemena zradilo zpracování kotouče. Tím zkazil velmi slušně se rozvíjející slovenskou kombinaci, kterou už jinak mohl zakončovat do poodkryté lotyšské svatyně.

46:20

Vše napovídá tomu, že ani jeden z týmů se s remízou nesmíří. Hraje se nahoru, dolů. Třetí třetině je divácky zatím nejatraktivnější.

45:23

Andris Džerinš si objel s pukem na holi půlku pásma, než jej přihrál dál, jenže následovala rychlá ztráta a slovenský brejk.

44:40

Přečíslení dva na jednoho! Miks Indrašis hledal krosem Robertse Bukartse, k tomu ovšem kotouč nedoputoval. Vracející se slovenský hokejista položil hokejku do trajektorie přihrávky.

44:27

Samuel Kňažko projel do pásma, nenašel však podporu ve svých spoluhráčích, a tak musel odevzdat a odjet střídat.

44:18

Rychlý slovenský útok táhl Matúš Sukeľ. Ten přenechal puk Františku Gajdošovi, jehož rána z mezikruží skončila v lapačce slovenského gólmana.

43:59

Rodrigo Abols přihrál rozjetému Ronaldsu Keninšovi, jenž mu následně puk vracel. Střílená nahrávka pouze proletěla brankovištěm.

43:39

Půlka rižské arény vyskočila na nohy při chorálu „kdo neskáče, není Slovák”. Na to se ozvali i lotyšští fanoušci. Panuje tu skvělá atmosféra!

43:38

Tečované vyhození Hrivika zamířilo přímo do druhé řady lotyšské lavičky mezi realizační tým. Kotouč ale zřejmě naštěstí nikoho netrefil.

43:00

Zakázané uvolnění Lotyšů, ani rychlý Rihards Bukarts puk nedokázal dojet, a tak se vhazuje po pravici Šilovse.

42:51

Róbert Lantoši se rychlou brzdou zbavil soupeře. Vzápětí vystřelil, nicméně jeho pokus neměl gólové parametry.

42:30

Obě mužstva hrají ve třetí části velmi bojovně a obětavě. Sledujeme daleko více ataků u mantinelu i tvrdých soubojů na ploše.

42:08

Pavolu Regendovi sjel kotouč z čepele. Přesto slovenský forvard natropil v domácím brankovišti pořádnou paseku a Šilovs měl co dělat, aby puk ustrážil.

42:00

Rychlé akce na obou stranách, nejprve Slováci a následně do rychlé brejku pádili Lotyši. Ani oni skórovat nedokázali.

41:12

Sukel'ovi při zabrždění pro nahrávku po mantinelu podjela noha a upadl. Slováci ale ještě na chvíli pásmo udrželi.

40:58

Peter Cehlárik pohledně zastavil rukavicí vyhození soupeře. Následně zavezl puk do útočného pásma, tam ale o něj Slováci přišli.

40:38

Rodrigo Abols a po něm ještě Janis Jaks se postarali o první dvě zakončení domácího celku v třetí části. Škorvánek však ani s jednou větší problém neměl.

40:11

Ronalds Keninš se pokusil protlačit podél levého mantinelu, jeden ze slovenských hokejistů mu ale tento záměr překazil.

40:01

Začala třetí třetina.

Start závěrečné části základní hrací doby se blíží, hráči již nastupují na ledovou plochu. Lze očekávat ještě pěkné drama.

Druhá třetina nabídla téměř zrcadlově obrácený obrázek hry oproti úvodnímu dějství. Lotyši byli tentokrát určitě lepším celkem a postupem dvacetiminutovky si vytvářeli čím dál tím více vyložených šancí. Pomohla jim k tomu jistě i výrazně zjednodušená hra. Jejich snažení vyvrcholilo vyrovnávacím gólem z hole Rodriga Abolse tři minuty před druhou sirénou. Stav je tedy před posledním dějstvím, jež začne zhruba ve 21:01, vyrovnaný.

40:00

Druhá třetina skončila.

39:33

Spoustu sil v sobě objevil Smirnovs, jenž nakopl své brusle a vydal se do souboje v rohu útočného pásma.

38:59

Rodrigo Abols zablokoval střelu slovenského obránce. Přesto to jsou Slováci, kteří stále drží puk.

38:22

Abols tvrdě dohrál u mantinelu Grmana, až to halou slušně zahučelo. Slováci přesto držení puku udrželi.

38:00

Andris Džerinš nahodil kotouč takovým způsobem, že se gumový předmět od mantinelu odrazil do ochranné sítě. Vhazovat se bude po pravé ruce slovenského maskovaného muže.

37:45

Lotyši po reklamní pauze vyhráli buly v útočném pásmu a pokračovali v drtivé ofenzivě. Tu přerušuje vytečování kotouče do ochranné sítě.

37:36

Slováci po inkasované brance na chvíli uzavřeli útočné pásmo. Ze zámku se Lotyšům podařilo osvobodit, načež Oskars Cibulskis z rychlého kontru prověřil pozornost Škorvánka.

36:51
Gól

Lotyšsko právě vstřelilo branku!
Tak konečně se domácí dočkali kýžené a zasloužené trefy! Do samostatného úniku se utrhl RODRIGO ABOLS, který Škorvánka překonal přesně mířenou střelou k zadní tyči. Arena Riga se otřásá v základech, je vyrovnáno! Bez asistence.

36:20

Viliam Čacho se zmocnil kotouč přesně v okamžiku, kdy Okuliar opouštěl trestnou lavici. Hradeckému forvardovi adresoval přesnou přihrávku, nicméně ten nevymyslel nic, čím by Šilovse zaskočil.

36:09
Šance

Obrovská šance Lotyšska! Podobně jako včera pálí gólovku za gólovkou a teď byli brance snad nejblíž v zápase. Jaks přihrál osamocenému Balcersovi, na nějž číhala zcela odkrytá slovenská brána. Stačilo by jen zamířit mezi tři tyče.

36:00

Škorvánek má plné ruce práce. V krátkém časovém úseku musel dvakrát zasahovat, přičemž ránu Dierkalse vyrazil do ochranné sítě.

35:13

Daugavinš opět vymyslel luxusní přihrávku, tentokrát zkoušel najít spoluhráče na zadní tyči, Slováci tento úmysl přečetli za pět minut dvanáct.

34:40

Šilovs při lehkém kontaktu s napadajícím soupeřem přišel o hokejku. Zlobil se na rozhodčího, ten ale znova vylučovat nebude.

34:27

Daugavinš přihrál Jaksovi ideálně na střelu z první. Ten vypálil pořádnou ránu, ale jen do mantinelu.

34:16
Trest

Okuliar se snažil vyhodit kotouč, jenže si nevšiml, že má zlomenou hokejku. Za to si půjde na dvě minuty odpočinout na trestnou lavici.

Hlouček československých fanoušků se již nějakou dobu snažil v lotyšském sektoru rozjet mexickou vlnu a o reklamní pauze se mu to skutečně povedlo! Teď krouží po aréně v Rize dokonce rovnou dvě zaráz.

33:49

Martinš Dzierkals znova v akci. Tentokrát z ostrého úhlu trefil masku slovenského gólmana. Ten se okamžitě dožadoval přerušení hry, vyhověno mu ale nebylo.

33:19

Martinš Dzierkals neměl dobré podmínky pro nebezpečné zakončení, přesto se pokusil slovenského gólmana překvapit bekhendovým nahozením. Ten musel zareagovat a vyrazit puk mimo tři tyče.

32:18

Přečíslení dva na jednoho také na druhé straně. Roberts Bukarts Denisse Smitnovse nenašel, na druhou stranu to měl opravdu složité, stahovali se k němu vracející se soupeři.

31:50
Šance

Cehlárik našel po delší pasáži bez akce na křídla Hudáčka, jenž pálil z první do poodkryté brány. Šilovs se opět bravurně natáhl!

31:20

Miloš Kelemen táhl slovenský útok po levé straně. V útočné třetině ho jeden ze soupeřů poslal k zemi, nicméně čistým způsobem.

29:54
Šance

O slovo se na chvíli přihlásila i čtvrtá lotyšská lajna, Rihards Bukarts ale dal nepřesnou přihrávku na osu hřiště a Slováci znovu upalovali ve dvou na jednoho! Okuliar se skvěle otočil kolem obětavého slovenského beka, ale svého spoluhráče už ideálně najít nedokázal.

29:24
Šance

Slováci se utrhli do přečíslení dva na jednoho! Krosu Martina Chromiaka
skvěle zabránil lotyšský obránce a nebezpečnou situaci zachránil.

29:03

Lotyši na chvíli hru uklidnili a přesunuli se do útočného pásma, kde však o puk po chvíli bojů u mantinelu přišli.

28:37

Libor Hudáček okroužil celé pásmo a připravil si prostor na střelu. Ta neměla potřebnou kvalitu, rutinní zákrok pro Šilovse.

28:01
Šance

Hrivík skvěle našel volného Mária Grmana, jenž z první vypálil přímo na bránu. Šilovs měl hodně co dělat, ale jeho velmi pohotová lapačka vzbudila v hledišti výbuch radosti. Tohle byla velká slovenská šance!

27:27

Marek Hrivík skvěle zatlačil na rozehrávající soupeře. Na to navázali jeho spoluhráči, i díky kterým se slovenský kapitán zmocnil puku.

26:59

Keninšovo nahození Škorvánek viděl na poslední chvíli, naštěstí pro něj mu šlo v podstatě na tělo. Lotyši ale střeleckou aktivitu rozhodně zvýšili a celkově hru zjednodušili.

26:28

Uvis Janis Balinskis svým nahozením od modré čáry hledal hokejku Ronaldse Keninše. Lotyšský forvard zvládl kotouč tečovat, nicméně ne mezi tři tyče.

25:47

Hudáček si narazil kotouč se Sukeľem, načež se obtočil kolem brány a snažil se zasunout puk za záda Šilovse. Tomu se podařilo včas přemístit.

25:28

Z kraje druhé periody se příliš v ofenzivě nedaří Slovákům. Ne že by na druhé straně bylo více útočných akcí, svěřenci Craiga Ramseyho ale ze svého tempa z první dvacetiminutovky přeci jen polevili.

24:40

Patrik Koch ovládl sprinterský souboj s Miksem Indrašisem. Přesto se Lotyši o chvíli později probojovali do útočného pásma, kde momentálně operují.

24:31

Marek Hrivik vjel do pásma příliš pozdě. Potřeboval se ještě vyhnout jednomu z Lotyšů, a tak udělal manévr do strany, čímž ale vznikl slovenský ofsajd.

23:50

Slováci jsou znovu v pěti, tohle oslabení zvládli poměrně v pohodě.

23:39

Rihards Bukarts našel na úrovni brankové čáry Martinše Dzierkalse, jenž z první vypálil. Rána z ostrého úhlu potrápila Škorvánka, ten se ale stačil přesunout.

22:49

Výborné napadání Jánošíka, jenž vybojoval kotouč pro spoluhráče, a ten mohl vyhodit přes celé kluziště.

22:10

Slovákům se hned po buly podařilo vyhodit, Lotyši už ale znovu drží pásmo.

21:50
Trest

Vyloučení v týmu Slovensko:
Libor Hudáček – 2 min., vysoká hůl.

21:48

Lotyšský vstup do druhé třetiny je velmi aktivní. Po další akci v útočném pásmu si vynutili přesilovou hru!

20:50

Keninš se prodral bravurně podél mantinelu a našel přímo na středu útočného pásma volného Balcerse, kterému selhalo zpracování. Jinak by to byla jasná gólová šance!

20:05

Buly vyhrává domácí výběr, do ofenzivy ale přejít neodkázal.

20:01

Začala druhá třetina.

Lotyši, kteří dříve byli postrachem favoritů, zatím svým soupeřům vůbec nestačí. Po jednoznačné prohře s Kanadou to vypadá, že nebudou stačit ani na Slováky. Tedy pokud v dalším průběhu utkání svůj výkon nezlepší. Slovenští hokejisté na ledové ploše dominují a nikdo by se nemohl divit, kdyby po dvacet minutách vedli větším gólovým rozdílem.

Další třetina začne přibližně v 20:11.

20:00

První třetina skončila.

19:33

Další nepovedený lotyšský přechod přes modrou vyústil až v příležitost Hudáčka na druhé straně. Jeho individuální akce vedla k zakončení, které prošlo kousek kolem zadní tyčky.

19:17
Šance

Tyč zachránila Lotyše! Matúš Sukeľ měl na hokejce druhý gól svého týmu, z bezprostřední blízkosti ovšem jen napálil brankovou konstrukci.

19:03

Rodrigo Abols přejel ideální střeleckou pozici, avšak z hrany levého kruhu hledal najíždějícího spoluhráče na druhé straně. Jeho pas šel však příliš blízko kolem brankoviště, Škorvánek jej tak zneškodnil.

18:44

Marek Hrivík vybídl svou přihrávkou spoluhráče k ráně z první. Ten od modré tvrdě vypálil, Šilovs ale kotouč dobře viděl a dokázal ho bezpečně vyrazit.

18:21

Róbert Lantoši oživil vzpomínku na první slovenský gól, když velmi obdobně hledal bekhendovou přihrávkou spoluhráče před lotyšskou bránou. Tentokrát byli domácí beci pohotovější.

18:03

Miks Indrašis to nemyslel vůbec špatně. Snažil se z první puk protečovat na spoluhráče, provedení mu však vůbec nevyšlo.

17:40

Okuliar ani Lantoši puk dostihnout nedokázali, rozjetý Mamčics měl navrch, a tak se píská icing. Buly před Škorvánkem.

17:17
Šance

První větší lotyšská šance v tomto duelu. Přečíslení tři na dva zakončil po přihrávce Janise Jakse Rudolfs Balcers, Škorvánek ho ovšem skvěle vychytal.

17:09

Chromiak s Regendou bojovali v rohu útočné části hřiště o kotouč, jenže Lotyši byli v daném prostoru v přečíslení, hrací předmět tak získali a vyrazili do rychlého protiútoku.

16:18

Ránu Adama Jánošíka Škorvánek pouze vyrazil před sebe. Na dorážku z první se už chystal jeden ze Slováků, jenomže letící puk minul.

16:08

Další lotyšská ofenziva ovoce nepřinesla. Domácí se sice dostali do pásma, k zakončení už ale tahle akce nevedla.

15:18

Marek Hrivík našel na vrcholku kruhu Miloše Kelemena. Střela slovenského hráče byla zablokována soupeřem.

15:04

Miloš Kelemen se po nepovedeném buly v útočném pásmu dostal do křížku s dvěma lotyšskými soupeři, situaci musel přijet uklidnit rozhodčí.

15:04

Michal Ivan svou střelou od modré pořádně zaměstnal Šilovse. Ten puk jen vyrazil před sebe, odkud se od jednoho ze Slováků odrazil zpět do brankoviště. Lotyšský gólman si situaci pohlídal.

14:43

Lotyši na chvíli dostali soupeře pod tlak, bohužel pro ně už ale většina hráčů byla natolik vyčerpána, že místo podpory ofenzivy raději odjela na střídačku.

13:59

Alex Tamáši při snaze o dorážku sekl přes lapačku Šilovse. Zákrok nebyl posouzen jako nedovolený, bude se vhazovat po levé ruce domácího gólmana.

13:27

V čem Slováci jednoznačně překonávají Lotyše jsou přechody do pásma. Zatímco hráčům v modrých dresech se vydaří s maximální úspěšností a jsou velmi plynulé, domácímu celku se přes modrou čáru přejít vůbec nedaří.

13:08

Lotyšský protiútok táhl středem Ralfs Freibergs. Přihrávka na spoluhráče mu nevyšla, hrát mohou Slováci.

12:23

Dvě nepovedené přihrávky, po nichž puky obkroužili doslova celé kluziště. Po druhé z těchto „akcí” Pánik zkoušel nachytat Šilovse, ten ale působí jako jeden z mála Lotyšů dnes vcelku jistě.

11:48

Halou to jen zadunělo poté, co jeden z lotyšských hokejistů vystřelil z levého kruhu. Svou jedovatou ranou jen minul protější tyč.

11:15

Lotyši na chvíli vybojovali touš na své hokejky, ale dnes jim to zatím vůbec nelepí. Dali si dvě přihrávky, třetí už byla velmi nepřesná.

10:58

Oskars Cibulskis nedokázal puk vyhodit, čehož využil Alex Tamáši a dostal se do dobré střelecké pozice. V zajímavé šanci se neprosadil, hra se otáčí na opačnou stranu.

10:26

Slováci pokračují v mimořádně aktivní hře. Cehlárik se snažil tečovat nahození od modré a málem se trefil, po něm se dostal ještě ke kotouči Sukel', jehož pokus pokryl Šilovs.

09:46

Richard Pánik si všiml dobře najíždějícího Hrivíka, který okamžitě z první střílel. Rána mu nesedla, stejně tak spoluhráči, který z dorážky pouze trefil svého kapitána.

09:25

Hrivik hledal zpoza branky Kelemena někde v předbrankovém prostoru, ten byl ale pečlivě strážen obranou v bílém.

08:50

Miks Indrašis na modré čáře vypíchl přihrávku Olivera Okuliara. Neměl potřebnou rychlost, aby se mohl utrhnout do samostatného úniku.

08:28

Jedno z vůbec prvních lotyšských zakončení na bránu obstaral Ronalds Keninš, jenž v pokleku přiklepával přihraný puk. Škorvánek chytá do lapačky.

07:56

Slováci se v poslední chvíli vyhnuli ofsajdu. Toho mohl využít Alex Tamáši, nicméně upadl a přišel o puk.

07:33

Ralfs Freibergs silou veškeré vůle a obětavým kleknutím udržel kotouč před modrou čárou a nahodil jej před bránu. Následně však držení přebrali Slováci.

06:50

Karlis Čukste nic nevymýšlel a od levého mantinelu nahodil na Škorvánka. Proti nebezpečnému puku nemusel zasahovat, jelikož ho žádný ze soupeřů nedokázal tečovat.

06:21

Andris Džerinš už už mířil do zajímavé akce, když mu těsně před zakončení podjela noha. Lotyši se však ještě udrželi na puku a Balinskis pálil od modré hodně nebezpečně snad jen těsně nad slovenskou svatyni.

06:12

Koch se pohledně prokličkoval do útočného pásma. Poté přenechal kotouč Lantošimu, jenž svou střelou našel jen připraveného lotyšského brankáře.

05:50

Ani kapitán domácího výběru Roberts Bukarts zatím nenašel ideální formu. Teď se zkoušel sám prodrat vpřed, puk ale zahrál příliš vysoko zdviženou holí.

05:32

Tamáši zkusil zakončit bekhendem, ale při střele přišel o hůl a musel odjet střídat.

04:59
Šance

Matúš Sukeľ nejdříve v dobré pozici nedokázal kvalitně zakončit, jenže vzápětí se znovu k puku probojoval a obtočil bránu. Našel přesně hokejku spoluhráče, jehož pokus Šilovs bravurně zneškodnil.

04:23

Hudáček vybídl Rosandiče na modré čáře k ráně volným prostorem na lotyšskou bránu. Slovenský bek mířil chytře k tyčce, Šilovs se však dokázal natáhnout.

04:10

Nadějně vyhlížející kontr ztroskotal na tom, že se Lotyši nedohodli na přechodu modré čáry. Toms Andersons zcela zbytečně přišel o puk.

03:30

První slovenská lajna znovu působila domácímu celku velké potíže. Lotyši se zmohli jen na vyhození přes celé kluziště, z čehož je zakázané uvolnění.

02:58

Lotyšům začátek vůbec nevychází. Slováci mají jasně navrch, soupeře k ničemu nepouští. Obraz hry je podobný jako při včerejším duelu domácích s Kanadou.

02:20

Džerinš prohrál buly v útočném pásmu, čímž vybídl soupeře k rychlému útoku. Slováci se sice přímo do brejku nedostali, ale Lotyše zamknuli v pásmu.

01:58

Janis Jaks nahodil na Škorvánka, který si připsal pohodový úvodní zákrok. Následuje vhazování po jeho levé ruce.

01:23

Arenou Riga teď zní jasný pokřik: „Ještě jeden!” Na kotouči jsou však Lotyši, kteří chtějí úvodní zaváhání ihned napravit.

01:10

Matúš Sukeľ nemohl u mantinelu ideálně zpracovat kotouč, neboť mu překážel rozhodčí. Slováci přichází o útočné pásmo.

00:44
Gól

Slovensko právě vstřelilo branku!
To je neuvěřitelný vstup do zápasu od Slováků! Peter Cehlárik bravurně vybojoval puk v rohu za lotyšskou bránou a poslal na slepo bekhendem naprosto perfetkní přihrávku na MATÚŠE SUKELA, jenž z první překonal překvapeného lotyšského brankáře. Asistence: Peter Cehlárik.

00:18

Miloš Kelemen se snažil prohnat podél levého mantinelu. Tento záměr mu nevyšel, hrát mohou Lotyši.

00:05

Úvodní buly vyhrávají Lotyši, hlediště od první sekundy bouří.

00:01

Utkání právě začalo.

Slovenští fanoušci vzali Rigu útokem. Už včera jich bylo více než Čechů, přičemž dnes se s domácími klidně mohou rovnat.

Do úvodního buly zbývají poslední okamžiky, po rozhodčích již na ledovou plochu nastupují za bouřlivých ovací také hráči obou celků.

Příjemný sobotní večer, ještě jednou vítejte přímo z hlavního lotyšského města u online přenosu z vrcholného zápasu dnešního dne – duelu domácí reprezentace se Slovenskem, jenž v konečném zúčtování dost možná rozhodne o postupujícím do čtvrtfinále ze skupiny B. Vzhledem k ideálnímu termínu utkání se dnes očekává bouřlivá atmosféra a zcela zaplněné hlediště, a to nejen lotyšskými, ale i slovenskými fanoušky, kterých do dějiště šampionátu přijelo vskutku nemalé množství.

Úvodní sestavy:

Slovensko: Škorvánek (Hlavaj) – Kňažko, P. Koch, Grman, Ivan, Jánošík, Rosandić, Gajdoš – Kelemen, Hrivík (C), Pánik – Cehlárik (A), Hudáček, Sukeľ (A) – Chromiak, Tamáši, Regenda – Okuliar, Lantoši, Čacho.
Trenér: Craig Ramsey

Lotyšsko: Šilovs (Gudlevskis) – Balinskis, Zile, Mamčics, Jaks, Čukste, Freibergs, Cibulskis – Daugavinš (C), Abols (A), Andersons – Balcers, Smirnovs, Keninš – Indrašis, Ro. Bukarts (A), Batna – Ri. Bukarts, Dzierkals, Džerinš – Ločmelis.
Trenér: Harijs Vitolins

Rozhodčí: Holm, Sewell – Briganti, Kroyer.

Vzájemná utkání na MS:
MS 2017 – Lotyšsko vs. Slovensko – 3:1
MS 2013 – Slovensko vs. Lotyšsko – 3:5
MS 1997 – Slovensko vs. Lotyšsko – 4:5

Slovensko

Ani svěřencům Craiga Ramsayho vstup do šampionátu výsledkově nevyšel a Slováci favorizovanému Česku podlehli 2:3. Především v první polovině první třetiny si ale slovenský výběr nevedl vůbec zle a naši reprezentaci poměrně jednoznačně přehrával. Na obě branky našich východních sousedů se ale Čechům podařilo záhy odpovědět a vítěznou branku nakonec už na konci první třetiny vstřelil Lukáš Sedlák. V dalších čtyřiceti minutách se náš soupeř o vyrovnání snažil marně a o první body tak bude usilovat s Lotyšskem.
Podobně jako Česká republika, také Slovensko se na turnaji musí obejít bez svých největších hvězd. V brankovišti tak neuvidíme veterána Jaroslava Haláka, nedorazil ani bek Washingtonu Martin Fehérváry. Otazník ještě visí nad dodatečným povoláním Šimona Nemce a Tomáše Tatara, kteří ze čtvrtku na pátek v dresu New Jersey vypadli z play-off NHL.

Nominace Slovenska na MS v Rize a Tampere

Brankáři:
Samuel Hlavaj (Slovan Bratislava), Dominik Riečický (Košice), Stanislav Škorvánek (Michalovce).

Obránci:
Mário Grman, Patrik Koch (oba Vítkovice, Česko), František Gajdoš (Nitra), Martin Gernát (Lausanne, Švýcarsko), Michal Ivan (Liberec, Česko), Samuel Kňažko (Columbus, NHL), Dávid Mudrák (Zvolen), Mislav Rosandič (Hradec Králové, Česko).

Útočníci:
Peter Cehlárik, Marek Hrivík (oba Leksand, Švédsko), Andrej Kudrna, Matúš Sukeľ (oba Litvínov, Česko), Róbert Lantoši, Mário Lunter (oba Mladá Boleslav, Česko), Viliam Čacho (Trenčín), Libor Hudáček (Třinec, Česko), Martin Chromiak (Ontario, AHL), Miloš Kelemen (Arizona, NHL), Oliver Okuliar (Hradec Králové, Česko), Richard Pánik (Lausanne, Švýcarsko), Pavol Regenda (Anaheim, NHL), Alex Tamáši (Banská Bystrica).

Lotyšsko

Lotyši jsou stálým účastníkem MS už od roku 1997. Tehdy se na mistrovství kvalifikovali výhrou ve skupině B, jež se odehrála v nizozemském Eindhovenu o rok dříve. Postupy do čtvrtfinále jsou však pro jednu z letošních pořadatelských zemí poměrně ojedinělé. Naposledy se Lotyši do vyřazovacích bojů dostali v roce 2018, podařilo se jim to na mistrovství v dánské Kodani.
Letos by tak domácí výběr rád pětiletý půst ukončil. Úvodní zápas s Kanadou pro něj ovšem nedopadl vůbec dobře. S javorovými listy prohrával už po pěti minutách 0:2 a trenéři se týmu snažili dát impulz výměnou v brankovišti – smolaře Punnenovse vystřídal Šilovs. Po herní stránce měla tato výměna pozitivní dopad, po té výsledkové ovšem nikoliv. Pobalťané dostali lekci z produktivity a i přes sympatický výkon Kanadě podlehli 0:6.

Nominace Lotyšska na MS v Rize a Tampere:

Brankáři:
Kristers Gudlevskis (Modo, Švédsko), Ivars Punnenovs (Lausanne, Švýcarsko), Arturs Šilovs (Vancouver, NHL).

Obránci:
Uvis Janis Balinskis (Liberec), Oskars Cibulskis (Kladno), Karlis Čukste (Třinec), Ralfs Freibergs (Litvínov), Janis Jaks (Litvínov), Arvils Bergmanis (Olimp, Lotyšsko), Kristaps Zile (Litvínov), Roberts Mamčics (Nové Zámky, Slovensko).

Útočníci:
Andris Džerinš (Herning, Dánsko), Kaspars Daugavinš (Iserlohn, Německo), Ronalds Keninš (Lausanne, Švýcarsko), Roberts Bukarts (Vítkovice), Miks Indrašis (Schwenninger, Německo), Rodrigo Abols (Örebro, Švédsko), Rihards Bukarts (Klagenfurt, ICEHL), Oskars Batna (Jukurit, Finsko), Rudolfs Balcers (Tampa Bay, NHL), Martins Dzierkals (České Budějovice), Renars Krastenbergs (AIK, Švédsko), Deniss Smirnovs (Ženeva, Švýcarsko), Toms Andersons (Chaux-de-Fonds, Švýcarsko), Dans Ločmelis (Luleå U20, Švédsko).

Hezký večer všem hokejovým fanouškům. Druhý den mistrovství světa v hokeji zakončí v Rize zápas dvou týmů, které na úvod šampionátu nebodovaly – domácí Lotyšsko své síly změří se Slovenskem.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:20.