Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. května 2022 Jana

Návrat na třetí pokus. Baďouček se přece jen ujal hokejové Plzně

  14:35
První návrat nevyšel už dávno. Za asistenta si jej přál Marek Sýkora, jenže z toho sešlo. Podruhé šéfové hokejové Plzně oslovili Václava Baďoučka v říjnu 2016, kdy byl od extraligového týmu odvolaný Michal Straka. Také tyto námluvy vzaly jiný směr. Až na třetí pokus to klaplo. Devětapadesátiletý Baďouček se na začátku týdne stal novým trenérem Škody, tým povede v rovnocenné dvojici s Milošem Říhou.

Trenérský štáb v Plzni. Zleva Václav Baďouček, Miloš Říha, Tomáš Vlasák a trenér brankářů Rudolf Pejchar. | foto: HC Škoda Plzeň

„V Plzni jsem se narodil, naučil se hrát hokej. Ale třicet let jsem byl pryč. Pro mě to tak byla jednoznačná volba, nabídka mě moc potěšila,“ říká Václav Baďouček, někdejší skvělý obránce a kapitán Škody.

Proč vlastně ty předchozí návraty nevyšly?
Je pravda, že asi málokdo ví, že tohle je moje třetí šance v Plzni. Kdysi mě chtěl Marek (Sýkora) za asistenta, z nějakých důvodů to nedopadlo. Když končil Michal Straka, volal mi Martin (Straka), jestli nejsem náhodou na zimáku. Ale já byl v Karlových Varech. Měl jsem sednout do auta a dorazit. Ale než jsem přijel, vzal to nakonec Martin sám. (smích) Vyšlo to až nyní a popravdě, už jsem to ani nečekal.

Jako hráč jste v Plzni strávil v lize 12 sezon, až v létě 1991 jste zamířil do Zlína. Paradoxně hned další rok Škoda vybojovala stříbro, nedrbal jste si pak hlavu?
Nejsem člověk, který se takhle ohlíží. Prostě jsem tehdy udělal nějaké rozhodnutí. Dostal jsem dobrou nabídku ze Zlína, naopak v Plzni byli spíš váhaví. Víceméně mi ani nebránili v odchodu a já toho využil.

Ale přišel tím o medaili...
Tak to prostě dopadlo. Samozřejmě jsem dění v Plzni sledoval. Když po semifinále s Vítkovicemi hořel zimák, běhal jsem po hledišti s hasičákem a pomáhal hasit. Jen už jako divák, ne člen týmu. Takže s klukama jsem to i tak hodně prožíval.

Přesto jste se na ledě v dresu Plzně ještě jednou objevil. V sezoně 1996/97 proti Třinci, na záskok ze Sokolova, ve 34 letech.
A po deseti minutách jsem si říkal, že se v pauze zase svléknu. (smích) Prohráli jsme 1:4, já se výrazně podílel na jednom gólu soupeře. Bylo to náročné, ale zároveň hezké. Po dlouhé době jsem si za Plzeň mohl zase zahrát, byť to byla jen taková malá epizodka.

Teď tým přebíráte jako hlavní kouč. Povedete jej s Milošem Říhou, byl vaší první volbou?
Byl první, kdo mě napadl a bylo to moje přání. Nechci říci podmínka, tak bych to nespecifikoval. S Milošem se dlouho známe, pracovali jsme spolu, máme na hokej podobný názor. Jsem rád, že kývl.

Oba budete na stejné úrovni. Ale kdo bude mít poslední slovo, pokud se neshodnete?
Já si především myslím, že se shodneme. Samozřejmě nějaké třecí plochy nastanou, ale hokej vidíme podobně. Detaily si upřesníme, až ta spolupráce začne naplno. Myslím, že dnešní hokej už není o tom, že velí jeden člověk. Na střídačce je to zrovna tak týmová práce jako u hráčů na ledě. Určitě společnou řeč najdeme a věřím, že to bude fungovat ku prospěchu věci.

K sobě jste si za asistenta vybrali Tomáše Vlasáka, který je v klubu zároveň sportovním manažerem. A když to přeženu, vlastně také vaším nadřízeným.
Tak to se zeptejte Tomáše, jestli nás chce na střídačce převálcovat. (smích) Ne vážně. Má to víc důvodů. Jednak Vlasy budoval kádr už během sezony, tým dobře zná, s nějakým záměrem ho skládal. Za druhé to byl vynikající útočník, hráčům má co říci a předat. I pro něj je výhodou, že u toho bude, každodenní práce je jiná než z druhého patra. A především, všichni v klubu máme společný zájem. Postavit co nejsilnější mužstvo a odehrát s ním co nejlepší sezonu.

Tým znáte zatím jen na papíře. Přesto, jak silný bude?
Určitě má kvalitu. Ale zatím je to jen papír, jak je tým silný, ukáže až samotná soutěž. Máme tam ještě otevřená okénka, prostor pro doplnění a zapracování dalších hráčů. I na tom intenzivně pracujeme.

Jan Švrček (vlevo) z Olomouce a Milan Gulaš z Plzně diskutují s rozhodčími

Počítáte i se zapracováváním dalších mladých hráčů, plzeňských odchovanců?
Tým je už teď mladý. A bude to komplikovanější v tom, že nás čeká sestupová sezona, junioři zase budou hrát o udržení akademií. Se zapracováním dalších mladých to bude složitější. Ale je jich tu dost. A i když jsou mladí, v týmu už působí pár sezon. Jsou to hráči s určitou zkušeností, měli by přebírat výraznější role v týmu. Potenciál, aby se začali stávat lídry, mají a už je třeba, aby přebrali víc zodpovědnosti.

Byť Plzeň ekonomicky zdaleka nepatří mezi nejbohatší kluby, dlouhodobě hraje na špičce. Vnímáte, že očekávání fanoušků a nejen jich budou velká?
Očekávání jsou všude. Plzeň má za sebou úspěšné sezony, teď nastala doba, kdy se kádr obmění asi víc než dřív. Ale to neznamená, že rezignujeme na to chtít být co nejúspěšnější. Těžší to bude, ale mužstvo má sílu. Věřím, že zase bude schopné konkurovat komukoliv.

Kam byste jej rádi herně posunuli, co chcete změnit?
Chceme navázat na to, co už tady funguje. Být aktivní, pro soupeře nepříjemní. A do toho zapracovat něco dalšího. Aby mužstvo umělo reagovat na soupeře, na průběh utkání, aby to nebyl jen stereotyp. Být na ledě víc kreativní.

Václav Baďouček

Kdy začne letní příprava?
Sejdeme se 3. května. To bude zároveň náš první kontakt s hráči. Řada jich teď ještě hraje, někteří jsou s národním týmem. Necháme je vydechnout. Základ letní přípravy zůstane, kondiční kouč Honza Snopek chystá tým dlouhodobě výborně. A k tomu přidáme něco svého.

Vyrazíte tradičně na Šumavu?
Určitě. Je tam hezky, dobrý vzduch, kluky to nabije. A už se těším na Jardu Lučana! (smích) U něj na Samotách budou dvě soustředění, pak pauza. Potom už vyjedeme na led.

Narozeniny slaví 9. února: Příští rok nám bude sto!

Dělí je přesně dvacet let. Na den. Václav Baďouček a Miloš Říha, noví trenéři hokejistů Plzně, se shodně narodili 9. února. Starší z nich v Plzni, mladší v Ostravě.

„Příští rok nás čekají sté narozeniny,“ nadhodil s úsměvem Baďouček, kterému pomalu táhne na šedesátku. „Ale nechci nic zakřiknout. Už jednou jsme se chystali na společné kulatiny, ale nakonec slavil každý jinde. Doufám, že teď si přiťukneme společně.“

Stejné datum narození je zřejmě jen hříčkou přírody. Jako trenérské kolegy je spojuje daleko víc. Vyhoví si, na hokej nahlížejí stejnýma očima. Zmíněné narozeninové plány, kdy součet jejich věku činil devadesát let, se zrodily před šesti lety. To se sešli na lavičce Pardubic. Pro Říhu to byla první extraligová štace v roli hlavního kouče, Baďouček mu asistoval. Jenže vydrželi jen do 12. října, než je nahradila dvojice Král - Zadina. 

„Dostali jsme se do soukolí mocenského boje, to nás spláchlo. Ale už to nechci rozebírat,“ mínil Baďouček a jeho kolega souhlasil. „Nerad bych se k tomu vracel, je to poměrně dávno. Ale pracovalo se nám spolu skvěle, rozuměli jsme si. V kontaktu jsme zůstali, dál spolu hokej probírali,“ líčil Miloš Říha.

Sám se poté přesunul do Litoměřic, poslední tři sezony velel lavičce pražské Slavie. Rok byl také jedním z asistentů svého otce u českého národního týmu. Baďouček po odchodu z Pardubic působil u mládeže v Karlových Varech, uplynulé tři roky pak koučoval Vrchlabí, které loni dotáhl do první ligy.

Teď je čeká druhá společná výzva. „Na filozofii moderního hokeje tady nic neměníme. Ale nějaké specifikace našeho trenérského rukopisu do herního projevu Plzně chceme dostat,“ nastínil Říha.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2022

MS 2022 se koná od 13. do 29. května ve Finsku. Kvůli válečné agresi na Ukrajině se turnaje neúčastní reprezentace Ruska ani Běloruska, které nahradily Francie a Rakousko. Zlato z MS 2021 obhajuje Kanada.

Online reportáže:

Předkolo

Pardubice
3:0
Karlovy Vary
Plzeň
2:3
Mladá Boleslav
Liberec
3:2
Kometa Brno
Vítkovice
3:2
Olomouc
Sparta
4:1
Liberec
České Budějovice
4:1
Pardubice
Sparta
4:1
České Budějovice
Třinec
4:2
Sparta
Třinec
4:0
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Vítkovice
Hradec Králové
1:4
Mladá Boleslav

Bodování

70

Filip Chlapík

Sparta

57

Lukáš Pech

Č. Buděj.

56

Michal Bulíř

Plzeň

Góly

31

Filip Chlapík

Sparta

27

Robert Říčka

Pardubice

27

Michal Bulíř

Plzeň

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Hr. Králové 56 31 9 5 11 182:115 116
2. Třinec 56 31 6 7 12 174:118 112
3. Sparta 56 27 6 6 17 203:153 99
4. Pardubice 56 22 11 5 18 173:152 93
5. Č. Budějovice 56 26 5 5 20 166:151 93
6. Plzeň 56 24 5 9 18 167:154 91
7. Liberec 56 25 3 8 20 146:147 89
8. Vítkovice 56 22 8 5 21 142:149 87
9. Olomouc 56 20 8 4 24 133:152 80
10. Kometa 56 17 10 5 24 145:163 76
11. Ml. Boleslav 56 21 3 7 25 128:148 76
12. K. Vary 56 19 4 7 26 160:176 72
13. Litvínov 56 18 4 8 26 152:173 70
14. Kladno 56 14 6 8 28 142:183 62
15. Zlín 56 9 6 5 36 108:187 44
  • Nejčtenější

Rodina hokejisty Simona potvrdila konflikt v národním týmu: Dominik se omlouvá

Rodina Dominika Simona potvrdila, že se hokejový útočník pokusil vyvolat konflikt se spoluhráčem z české reprezentace...

Česko - Rakousko 1:2N. Blamáž, outsider srovnal v závěru a zvládl nájezdy

Poprvé v historii podlehli čeští hokejisté na světovém šampionátu Rakousku, nestačili na něj výsledkem 1:2 po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kontroverze na MS. Čechům sundali vlajku Ukrajiny. Pořadatelé: Nehraje tu

Byla to maličkost, které si mnozí diváci v Tampere ani nevšimli. Zavání ale nemalou ostudou. Finští pořadatelé při...

USA - Česko 0:1. Blümelův gól, nula pro Vejmelku, hokejisté jsou ve čtvrtfinále

O účast ve čtvrtfinále světového šampionátu už čeští hokejisté nepřijdou. Nad Spojenými státy zvítězili 1:0 a v rámci...

Norsko - Česko 1:4. Dominantní Pastrňák, hokejisté jsou blízko postupu

David Pastrňák pokračuje ve svém velkolepém představení. I ve svém druhém zápase na světovém šampionátu dominoval,...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Plzeňští hokejisté dál posilují. Z Finska přichází útočník Sedlák

Hokejový útočník Zdeněk Sedlák se po sedmi letech strávených ve Finsku může těšit na premiéru v české extralize, kde...

Útočník Tomášek zůstává ve Spartě, podepsal novou tříletou smlouvu

Hokejový útočník David Tomášek bude i nadále oblékat dres Sparty, do které se vrátil na konci ledna z Chabarovsku z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Útočník Přikryl opouští mateřský klub, stěhuje se do Českých Budějovic

Hokejový forvard Filip Přikryl mění extraligový dres, míří z Plzně do Českých Budějovic. Jednadvacetiletý rodák z...

Musí hledat nové parťáky. Kovařčíkové mi budou chybět, přiznává Nestrašil

I přes četné odchody Andrej Nestrašil doufá, že hokejoví šampioni z Třince budou také v příští sezoně bojovat o...

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...