Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 22. května 2022 Emil

Odcházím nerad, ale v dobrém, říká plzeňský trenér Čihák. Už má nabídku

  18:57
Na jaře 2012 ho Martin Straka přetáhl z pražské Sparty k plzeňské mládeži. Už o necelé tři roky později ale hokejový trenér Ladislav Čihák povýšil k prvnímu týmu, z asistenta se postupně posunul až na post hlavního kouče. Nyní, po devíti letech, Čihákovo spojení se Škodou končí, nový kontrakt od klubového vedení nedostal.

Plzeňský trenér Ladislav Čihák udílí pokyny střídačce. | foto: Petr Eret, MF DNES

„Měl jsem obrovskou energii a chuť pokračovat. Tvoří se tady nový tým, daří se nám postupně budovat jádro z plzeňských kluků, odchovanců. Ale respektuji, jak se vedení rozhodlo. Stoprocentně odcházím nerad, ale určitě ne ve zlém. Prožil jsem tady skvělých a nezapomenutelných devět let,“ říká devětatřicetiletý Čihák.

Nejmladší extraligový kouč se loučí s bilancí tří bronzových medailí, semifinále Ligy mistrů, s týmem hrál pravidelně v horních patrech tabulky. I v této sezoně měla Škoda povedenou základní část, s 91 body skončila pátá. Jenže hned v předkole nečekaně vypadla s Olomoucí a sezona brzy skončila. A tenhle výbuch znamenal konec pro Čiháka i jeho asistenta Jiřího Hanzlíka.

Hokejová Plzeň hledá nové trenéry, Čihák s Hanzlíkem smlouvu nedostanou

Co ve vás po těch devíti letech v Plzni zůstává?
Přišel jsem před sezonou, ve které Plzeň vyhrála historický titul. Já byl u mladšího dorostu, stejný rok jsme získali stříbro. A byli u toho kluci, které jsem postupně táhl až do áčka. Petr Kodýtek, Matyáš Kantner, Lukáš Kaňák, Filip Suchý, Tomáš Vracovský... Ty dva roky u mládeže byly skvělé. A moc mi pomohl kolega Vláďa Vimr, srdcař a Plzeňák, to stříbro je i jeho zásluha.

Bylo vám teprve třiatřicet, když přišla od Martina Straky nabídka, abyste se posunul k A-týmu Škody. Rovnýma nohama jste skočil do extraligy.
Té nabídky jsem si moc strašně moc vážil. K týmu jsem přišel v listopadu, kdy odvolali Milana Razýma. Tým jsme převzali s Michalem Strakou, nakonec jsme v předkole vyhulili s Mladou Boleslaví. Ale další sezona už byla úspěšná, semifinále se Spartou a bronzové medaile.

Ladislav Čihák burcuje plzeňské hokejisty.

Jenže pak přišel znovu špatný podzim.´
A s Michalem nás odvolali. Jenže pak to vzalo obrat, já byl za dvě hodiny zase vzatý zpátky. A na lavičku se hlavně postavili Martin Straka s Tomášem Vlasákem.

Bylo těžké si u nich prosazovat svoje názory?
Jsou to obrovské persony, legendy. Mám k nim úctu a měl jsem v nich těžkou oponenturu. Ale zároveň férový přístup. Nikdy jsem nepocítil, že by se nade mnou povyšovali. V Plzni to vždycky byla týmová práce. Dopracovali jsme se k závěru, který fungoval. A bylo jedno, z jaké hlavy přišel, jestli z Martinovy, Tomášovy, Špágrovy (Špačkovy), nebo později od Jirky Hanzlíka. S ním jsme si neskutečně sedli a byl bych rád, kdybychom se ještě někdy na lavičce zase sešli. A nechci zapomenout ani na Michala Straku, je to vynikající trenér. Pro mě to byla obrovská škola, že jsem v takových osobnostech měl oponenturu. Myslím, že z toho budu dál těžit. Jsem rád, že jsem u toho mohl být. Plzeň není movitý klub, má to postavené na pár lidech, zapracovává hodně mladých hráčů. A přesto je úspěšná, co by za to daly jiné organizace.

Ještě ve vás hlodá předloňské semifinále s Třincem? Vedli jste 2:0 na zápasy, finále bylo hodně blízko...
Nemusíme být slušní, že? Dodnes mě to se... Byli jsme blízko, strašně mě to mrzí. Cítili jsme, že kdybychom přes Třinec dokázali přelézt, mančaft byl tak nastartovaný, že bychom pro Plzeň to zlato udělali. Byla to skvělá série, ale pořád mě to bolí.

Frodl: Je čas jít dál, ale jednou se chci do Plzně vrátit

Emoce dáváte najevo. Nedávno se o vás v rozhovoru zmínil i útočník Vojtěch Němec. Že umíte být v kabině hodně hlasitý, někdy až příliš. Sedí to?Respektuji, že hráč něco řekne přes media. Nicméně za sebe říkám, že co je v kabině, to tam má také zůstat. Od Vojty mě to zamrzelo. Nikdy jsem hráče nepropíral přes media. Když jsem si s nimi chtěl něco vyříkat, tak v šatně nebo u sebe v kanceláři. A zrovna vůči Vojtovi mám hodně čisté svědomí. Kolikrát měl problém a já mu vyšel vždycky vstříc.

Rozumím. Možná chtěl jen říct, že na hráče umíte zakřičet.
Když hráč nedělá, co má a vidím, že do toho nedává sto procent, naštve mě to a dám to najevo. Umím být hlasitý. Ale také dobře poznám, když hráč dělá maximum, ale stejně se mu nedaří. To se prostě stává a tohle nikomu nevyčítám. Je to asi důslednost, kterou v sobě mám a kterou vyžaduji. A ano, jsem emoční člověk. Neumím na lavičce jen stát, to nejde.

Trenér Plzně Ladislav Čihák motivuje svůj tým před prodloužením.

Trénoval jste Milana Gulaše, tři roky nejlepšího hráče extraligy, jednu z největších hvězd soutěže. Bylo někdy složité s ním vyjít?
Milan se trénuje dobře. Nikdy jsem s ním žádný problém neměl, respektovali jsme se navzájem. Samozřejmě, i on toho měl někdy nad hlavu, ale to jsou věci, které zůstanou v kabině. Milan je především kluk, který chce vyhrávat. A chce jít ostatním příkladem, na ledě i na tréninku. Vždy šel do zápasu s tím, že ho chce za každou cenu vyhrát. To je věc, která v českém hokeji trošičku chybí. Ta touha, sebedůvěra, sebeobětování se. Pracovat na maximum a když se něco nepodaří, dát do toho ještě víc. Guli to v sobě má.

Nabídl vám teď Martin Straka, abyste se v Plzni vrátil k mládeži?
To vůbec nepadlo. Kdyby to místo bylo a bylo by mi nabídnuto, určitě bych o tom uvažoval. Ale teď je situace, kdy jsou trenéři u mládeže podepsaní. A nedělá se, abych někoho vyhazoval, to je nefér. Domluvili jsme se tak, že končím.¨

Frodl odejde. A Gulaš? Je to otevřené, říká plzeňský šéf Straka

Teď si od hokeje chvíli odpočinete?
Já nejsem unavený! Mám obrovskou energii pokračovat. Těšil jsem se, že to bude v Plzni, to nevyšlo. Ale nechci žádný oraz, jdu dál. Mám své cíle, asi je to i ambicióznost. Pokud to půjde a hokejové prostředí mi to umožní, chtěl bych v trenéřině pokračovat.

A rýsuje se něco?
Jeden telefonát jsem už měl. Tento týden o té nabídce budu jednat. Pokud se domluvíme, strašně se na tu práci těším. Jsou tam lidi, se kterými se znám. A mají o mě zájem, toho si nesmírně vážím.

Ladislav Čihák.

Je to nabídka z extraligy?
Ano, je z extraligy.

Co kdyby vás oslovil i Filip Pešán, šéftrenér Českého hokeje, se kterým jste studoval a dobře se znáte, a nabídl vám práci u některého mládežnického výběru. Bral byste to?
Víte, já měl těch devět let klapky jen na Plzeň. Mám to tak, že kde jsem, tam se snažím odvést maximum, na nic jiného nemyslím. Ale kdyby taková nabídka přišla, stoprocentně bych o ní přemýšlel. Lákalo by mě to. Reprezentace, na jakékoliv věkové úrovni, je zase jiná práce, obrovská zkušenost, velké zápasy. Byla by to pro mě čest.

V době, kdy jste šel ze Sparty do Plzně, vás právě Filip Pešán lákal i do Liberce. Proč jste mu dal košem?
Je pravda, že jsme také jednali, vážím si toho. Ale Plzeň byla první, já jí už něco slíbil a jednoduše jsem to dodržel. Bylo z toho krásných devět let, kéž by se mi něco takového ještě povedlo. Nechci pendlovat, mám rád koncepční práci. Líbí se mi fotbalové velkokluby, kde manažeři pracují třeba dvacet let a furt to funguje. K tomu vzhlížím.

Zmínil jste hráče, které jste v Plzni vychovával od dorostu. Jaké s nimi bylo loučení?
Emotivní, až slzavé. Pořád jsem toho plný. Jsem strašně rád, kam se ti kluci posunuli. Mají výborný charakter, jsou správně vychovaní, dobře vedení od rodičů. I díky tomu to dotáhli až do extraligy a teď v týmu přebírají důležitější role. Pro mě je to skvělý pocit, že jsou to poctiví kluci a společně jsme je nastartovali. Nejen já, i další trenéři, kteří je vedli. Přesně to jsem si přál, vybudovat tady nové jádro z plzeňských kluků a to se daří. Jsou připravení do hokeje i do života. Nechci být samolibý, ale myslím, že jsme s nimi tu práci odvedli dobře.

Jak změnili oni vás?
V tom, jak k nimi přistupuji. Z dětí, kterým kontroluji žákovské knížky, jsou dospělí chlapi, kteří za chvilku budou zakládat rodiny. I oni mě posunuli. V myšlení, jednání. Kdybych se teď vrátil k mládeži, asi budu mít trošku větší nadhled a zkušenosti. Ale pedant bych byl dál, v důslednosti nikdy neslevím. 

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2022

MS 2022 se koná od 13. do 29. května ve Finsku. Kvůli válečné agresi na Ukrajině se turnaje neúčastní reprezentace Ruska ani Běloruska, které nahradily Francie a Rakousko. Zlato z MS 2021 obhajuje Kanada.

Online reportáže:

Předkolo

Pardubice
3:0
Karlovy Vary
Plzeň
2:3
Mladá Boleslav
Liberec
3:2
Kometa Brno
Vítkovice
3:2
Olomouc
Sparta
4:1
Liberec
České Budějovice
4:1
Pardubice
Sparta
4:1
České Budějovice
Třinec
4:2
Sparta
Třinec
4:0
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Vítkovice
Hradec Králové
1:4
Mladá Boleslav

Bodování

70

Filip Chlapík

Sparta

57

Lukáš Pech

Č. Buděj.

56

Michal Bulíř

Plzeň

Góly

31

Filip Chlapík

Sparta

27

Robert Říčka

Pardubice

27

Michal Bulíř

Plzeň

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Hr. Králové 56 31 9 5 11 182:115 116
2. Třinec 56 31 6 7 12 174:118 112
3. Sparta 56 27 6 6 17 203:153 99
4. Pardubice 56 22 11 5 18 173:152 93
5. Č. Budějovice 56 26 5 5 20 166:151 93
6. Plzeň 56 24 5 9 18 167:154 91
7. Liberec 56 25 3 8 20 146:147 89
8. Vítkovice 56 22 8 5 21 142:149 87
9. Olomouc 56 20 8 4 24 133:152 80
10. Kometa 56 17 10 5 24 145:163 76
11. Ml. Boleslav 56 21 3 7 25 128:148 76
12. K. Vary 56 19 4 7 26 160:176 72
13. Litvínov 56 18 4 8 26 152:173 70
14. Kladno 56 14 6 8 28 142:183 62
15. Zlín 56 9 6 5 36 108:187 44
  • Nejčtenější

Rodina hokejisty Simona potvrdila konflikt v národním týmu: Dominik se omlouvá

Rodina Dominika Simona potvrdila, že se hokejový útočník pokusil vyvolat konflikt se spoluhráčem z české reprezentace...

Česko - Rakousko 1:2N. Blamáž, outsider srovnal v závěru a zvládl nájezdy

Poprvé v historii podlehli čeští hokejisté na světovém šampionátu Rakousku, nestačili na něj výsledkem 1:2 po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kontroverze na MS. Čechům sundali vlajku Ukrajiny. Pořadatelé: Nehraje tu

Byla to maličkost, které si mnozí diváci v Tampere ani nevšimli. Zavání ale nemalou ostudou. Finští pořadatelé při...

Norsko - Česko 1:4. Dominantní Pastrňák, hokejisté jsou blízko postupu

David Pastrňák pokračuje ve svém velkolepém představení. I ve svém druhém zápase na světovém šampionátu dominoval,...

Česko - Lotyšsko 5:1. Snová třetina, nabitý Pastrňák mužstvo rozhýbal

Tak dominantní úvodní třetinu národní tým dlouho nepamatuje. Čeští hokejisté nasázeli Lotyšům na světovém šampionátu...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Pardubice mají práva na druhou ligu. Snažili jsme se o to roky, řekl Salfický

Spolupráce s Vrchlabím ve druhé nejvyšší hokejové soutěži se pardubickému Dynamu vyplácí. V posledních dvou letech...

Útočník Přikryl opouští mateřský klub, stěhuje se do Českých Budějovic

Hokejový forvard Filip Přikryl mění extraligový dres, míří z Plzně do Českých Budějovic. Jednadvacetiletý rodák z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Má největší pitomost? Tenkrát ve Švýcarsku! Patera o řevu i cestě z pravěku

Premium Sám býval hračičkou, jakýmsi hokejovým Panenkou. Rozdával nádherné pasy, vyžíval se v „žabkách“ a narážečkách. Pavla...

Musí hledat nové parťáky. Kovařčíkové mi budou chybět, přiznává Nestrašil

I přes četné odchody Andrej Nestrašil doufá, že hokejoví šampioni z Třince budou také v příští sezoně bojovat o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Po seskoku s padákem zůstala ochrnutá, nyní odešla přehlídku prádla

Dnes devětadvacetiletá Emma Carey v roce 2013 odcestovala z Austrálie do Evropy na plánovanou dovolenou. Tehdy se ve...