Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. května 2022 Maxmilián, Maxim

Frodl odejde. A Gulaš? Je to otevřené, říká plzeňský šéf Straka

  12:04
Ve čtvrtek si postupně zval na pohovor všechny hráče, vyslechl trenéry. Po sezoně, která měla ze známých důvodů podivnou kulisu. A pro hokejovou Plzeň skončila brzy, v předkole ji nečekaně ve třech zápasech vyšoupla ze hry Olomouc. „Byla to zvláštní sezona. Kvůli covidu jiná, než co jsme doposud zažili,“ přemítal klubový šéf Martin Straka.

Martin Straka | foto: Ladislav Němec, MAFRA

„A výsledkově? Se základní částí můžeme být spokojení. Měli jsme spoustu zranění a týkala se navíc klíčových hráčů. Ale popasovali jsme se s tím. V předkole jsme ovšem čekali jiný výsledek, z toho jsem zklamaný,“ hodnotil při online setkání s novináři generální manažer HC Škoda.

Straka mluvil o důvodech brzkého vyřazení, změnách v týmu, ale i o tom, že příští sezonu bez diváků v ochozech by nepodpořil.

Čeká Plzeň před příští sezonou velký třes v kabině?
Změn bude docela dost. Ale zároveň máme dost času, abychom si všechno dobře promysleli, nemusíme dělat ukvapená rozhodnutí.

Loučení? Gulaš o svém konci v Plzni: Na to nebudu odpovídat

Milan Gulaš

Nejvíce otazníků je okolo kapitána Milana Gulaše. Skončí v Plzni?
Mohu potvrdit, že odejde Dominik Frodl, o čemž už se ví delší dobu. Budou i další odchody, zároveň je připravené doplnění týmu. S Milanem dál budeme mluvit. I když se něco napsalo, nic není stoprocentní. Uvidíme, co bude dál. Na novou sezonu se musíme dobře připravit, poučit se. Bude sestupová, na to si musíme dát bacha.

Smlouva končí trenéru Čihákovi. Bude u týmu pokračovat?
V tom je výhoda, že nás teď netlačí čas. Všechno si chceme vyhodnotit. S trenéry budeme mluvit, chci slyšet jejich sebereflexi, co by zpětně udělali jinak, jakou mají vizi do budoucna. Pohled ze střídačky je jiný než z hlediště. Rozhodneme se podle toho, o čem si budeme myslet, že je pro mužstvo nejlepší. Dejte nám na to týden, dva.

Vraťme se k nepovedenému předkolu. Do něj jste šli z páté příčky, proti Olomouci byli jasným favoritem. Co se stalo?
Pro mě bylo zásadní, že jsme nedokázali během tří zápasů nic změnit. Nemá smysl mluvit o tom, co by se stalo, kdyby se lajny promíchaly jinak, kdyby se změnila taktika. To už se nedozvíme. Jde o jinou věc. Já zažil iks play off. Když vám nevyjde první zápas, doufáte, že druhý bude úplně jiný. V nasazení, hře do těla, agresivitě, klidně s pár rvačkami. Nemusíte vyhrát, můžete místo toho dostat pět gólů. Ale soupeř musí vědět, že se něco děje. A to jsem u nás neviděl. Nejlepší výkon jsme předvedli posledních deset minut prvního zápasu. Jinak jsme opticky možná byli lepší, ale to je v play off málo. Zaslouženě jsme vypadli, Olomouc to chtěla víc než my.

Scházelo vám víc silovějších a fyzicky odolnějších hráčů?
Ne. Tohle je o mentalitě. Podívejte se na čtvrtfinále, je tam spousta ofenzivních mužstev. Ale play off je o tom, že musíte přepnout na úplně jiný level. Změnit myšlení. I hráči, kteří nehrají do těla každý zápas, to teď musí udělat. Je to nutnost, na pár týdnů se tomu zcela oddat. Když bude třeba, být na ledě jako klasická „svině“. Máme hráče, kteří mohli přepnout, změnit ten mód. Ale neudělali to. Neplivu po nich, to ani náhodou. Ale tohle mi scházelo. Když má pomoci, že se poperu, musím to udělat. Když mám dávat góly a nedaří se to, tak aspoň nesmím žádný dostat, všechny střely zblokovat. Uvidíte, jak to bude v semifinále, ve finále. Tohle je nutnost, abyste byli úspěšní.

Tomáš Vlasák (vpravo) se vrátil do Plzně, aby se stal sportovním ředitelem HC...

Tomáš Vlasák (vpravo) a Martin Straka na tiskové konferenci.

Vletěl jste kvůli tomu během předkola do hráčské kabiny?
My jsme s Tomášem (Vlasákem, sportovním manažerem) byli s klukama denně, mluvili s nimi. Po prvním utkání, po druhém, kdy nám začalo téct do bot. Já nemůžu říci, že kluci nechtěli. Ale prostě to tam nebylo, nic se nezměnilo. Někdy můžete udělat cokoliv, ale když to v týmu není zrovna těch důležitých deset dnů, nepotkáte se s formou, vypadnete. Bohužel, to se stalo nám.

Těsně před koncem základní části se vám zranil Peter Čerešňák, klíčový obránce. Spekulace: bylo by to s ním na ledě jiné?
Čero chyběl. Je to naše jistota, klíčová osoba na přesilovku, na oslabení, odehraje spoustu minut. Ale když jsme šli do předkola z pátého místa, měli jsme i bez něj mít na to, abychom došli dál. Budu se opakovat, mně tam chybělo play off myšlení. Jako bychom dál jeli základní část.

Na to, že sezona skončí takhle brzy, jste v Plzni v posledních letech nebyli moc zvyklí.
Stalo se, už to nevrátíme. Nemá cenu to teď nějak prodlužovat. Kluci si odpočinou. Sezona nebyla standardní a můžeme jen doufat, že se to zlepší. Já kluky obdivuji, jak to zvládli bez diváků. Bylo to pro všechny náročné, ale celá extraliga se s tím popasovala velmi slušně, na ten hokej se dalo i ve složitých podmínkách koukat.

Předkolo play off: Plzeň vs. Olomouc

Jan Švrček (vlevo) z Olomouce a Milan Gulaš z Plzně diskutují s rozhodčími

Všechny kluby musely sáhnout k úsporným opatřením. Umíte si představit, že by se situace ohledně koronavirové nákazy nelepšila a i další ročník začal v prázdných halách?
Neumím. Teď mám čas obejít všechny sponzory. Poděkovat jim, že vydrželi, že nám pomohli. Významná je i pomoc od Národní sportovní agentury. Ještě všechno budeme počítat, ale nějak jsme to zvládli. Chci moc poděkovat fanouškům, jak při nás stáli, přestože se na stadion nemohli dostat. A také všem hráčům. Za ústupky, které vzhledem k ekonomické situaci udělali. Opravdu si neumím představit, že i další sezona bude bez lidí. I když to vypadá, že se situace pořád nelepší, věřím, že se začne blýskat na lepší časy. Už v letošní sezoně jsme jasně prezentovali, že nechceme hrát bez fanoušků. A stejně budeme postupovat i v té nadcházející. Bez lidí to nedává smysl, je to extrém. Nevím, jak to vidí ostatní kluby, ale mě jedna taková sezona stačila.

Budete v té příští dál dávat hodně prostoru mladým hráčům, za což slyšíte hodně chvály?
Máme jich hodně a musíme s nimi dál dělat, aby se posunuli. Není to o jedné sezoně, musí to dál potvrzovat. Aby jedna špatná, což se stane každému, byla vyvážená čtyřmi skvělými. Šanci znovu dostanou, ale není to automatické. Je na nich, jak s ní naloží. A zase pozor, nedělejme z toho školku. Nemám představu, že musí být v týmu patnáct mladých kluků a skončíme v tabulce dole.

Hráčům nic nevyčítám, jde to za mnou, řekl zklamaný plzeňský kouč Čihák

Ladislav Čihák burcuje plzeňské hokejisty.

Teď se vracíme ke změnám v týmu. Nakolik máte jasno o jeho podobě?
Možná na jednoho, na dva hráče budeme mít ty, které jsme chtěli. Některé udrželi, další přijdou. A necháváme si tam ještě dvě místa volná, pro obránce a pro útočníka. Uvidíme, jak se to na trhu bude vyvíjet. Z devadesáti procent máme tým postavený, i když teď vám jména ještě říci nemohu.

Ať už situace okolo Milana Gulaše dopadne jakkoliv, bude hodně změn. Nemáte z toho trošku obavy před sezonou, po které jeden tým přímo sestoupí?
Vnímám to. Doufám, že to zvládneme. Když Milan odejde, určitě to nebude lehká sezona. Ale nikdy nevíte, co se stane, dokud to neuděláte. Guli je pro nás dominantní a v tuhle chvíli nevíme, jestli dál bude. Ale jestli se to stane a odejde, třeba vystoupí někdo další. Takhle ostatní mohli vnímat, že to leží hlavně na něm a na Mertlíkovi. Teď by to mohli vzít za své. Uvidíme. Posily jsme udělali, chceme být dál úspěšní. A samozřejmě budeme reagovat podle průběhu sezony.

Za pár dnů přepnete na jinou roli, asistenta u národního týmu. Počítáte s tím, že na první kemp dostane pozvánku i někdo z Plzně?
Příprava na mistrovství světa začne první dubnové pondělí. Jeden či dva kluci z Plzně pozvánku asi dostanou. Ale nebudu jmenovat, tohle je otázka na Filipa (Pešána). Budeme se spolu bavit, je na něm, aby nominaci odsouhlasil a zveřejnil.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2022

MS 2022 se koná od 13. do 29. května ve Finsku. Zlato z MS 2021 obhajuje Kanada. Příští MS v roce 2023 se bude hrát v Rize a v Tampere, kde se uskuteční boje o medaile. Původně se mělo hrát v Rusku.

Online reportáže: Finsko - USA, Kanada - Česko

Předkolo

Pardubice
3:0
Karlovy Vary
Plzeň
2:3
Mladá Boleslav
Liberec
3:2
Kometa Brno
Vítkovice
3:2
Olomouc
Sparta
4:1
Liberec
České Budějovice
4:1
Pardubice
Sparta
4:1
České Budějovice
Třinec
4:2
Sparta
Třinec
4:0
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Vítkovice
Hradec Králové
1:4
Mladá Boleslav

Bodování

70

Filip Chlapík

Sparta

57

Lukáš Pech

Č. Buděj.

56

Michal Bulíř

Plzeň

Góly

31

Filip Chlapík

Sparta

27

Robert Říčka

Pardubice

27

Michal Bulíř

Plzeň

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Hr. Králové 56 31 9 5 11 182:115 116
2. Třinec 56 31 6 7 12 174:118 112
3. Sparta 56 27 6 6 17 203:153 99
4. Č. Budějovice 56 26 5 5 20 166:151 93
5. Pardubice 56 22 11 5 18 173:152 93
6. Plzeň 56 24 5 9 18 167:154 91
7. Liberec 56 25 3 8 20 146:147 89
8. Vítkovice 56 22 8 5 21 142:149 87
9. Olomouc 56 20 8 4 24 133:152 80
10. Kometa 56 17 10 5 24 145:163 76
11. Ml. Boleslav 56 21 3 7 25 128:148 76
12. K. Vary 56 19 4 7 26 160:176 72
13. Litvínov 56 18 4 8 26 152:173 70
14. Kladno 56 14 6 8 28 142:183 62
15. Zlín 56 9 6 5 36 108:187 44
  • Nejčtenější

Německo - Česko 1:4. Smrtící přesilovky, hokejisté si zahrají o medaile

Tři početní výhody, tři přesilovkové góly. K tomu trefa do prázdné branky. Čeští hokejisté zvládli v Helsinkách...

Kontroverze na MS. Čechům sundali vlajku Ukrajiny. Pořadatelé: Nehraje tu

Byla to maličkost, které si mnozí diváci v Tampere ani nevšimli. Zavání ale nemalou ostudou. Finští pořadatelé při...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kanada - Česko 6:1. Nadějný úvod, pak debakl. Finále bylo daleko

Finálový zápas si čeští hokejisté na světovém šampionátu ve Finsku nezahrají. Před branami boje o celkové prvenství...

USA - Česko 0:1. Blümelův gól, nula pro Vejmelku, hokejisté jsou ve čtvrtfinále

O účast ve čtvrtfinále světového šampionátu už čeští hokejisté nepřijdou. Nad Spojenými státy zvítězili 1:0 a v rámci...

Hokejisty čeká Kanada, semifinálový den načnou Finové se Spojenými státy

Čeští hokejisté si díky vítězství 4:1 ve čtvrtfinále mistrovství světa nad Německem vysloužili místo v boji o medaile....

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Léto hradeckých hokejistů: mezinárodní konfrontace a Liga mistrů

Patrné to tak bylo i v minulých sezonách, v letošní to ale bude zcela jednoznačné: hokejisté hradeckého Mountfieldu...

Pardubice mají práva na druhou ligu. Snažili jsme se o to roky, řekl Salfický

Spolupráce s Vrchlabím ve druhé nejvyšší hokejové soutěži se pardubickému Dynamu vyplácí. V posledních dvou letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plzeňští hokejisté dál posilují. Z Finska přichází útočník Sedlák

Hokejový útočník Zdeněk Sedlák se po sedmi letech strávených ve Finsku může těšit na premiéru v české extralize, kde...

Do hokejové Sparty se vracejí brankář Brízgala, obránce Krutil a útočník Safin

Hokejový brankář Adam Brízgala, obránce Michael Krutil a útočník Ostap Safin se vracejí do Sparty. Brízgala působil...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...

Konec přetáčení reklam. Na televizi Prima je musíte přetrpět, nebo zaplatit

Od prvního června nebude možné přetáčet reklamy stanic TV Prima při odloženém zhlédnutí pořadů v IPTV a OTT službách....