Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. května 2022 Viola

Frodl: Je čas jít dál, ale jednou se chci do Plzně vrátit

  10:43
Gólman Dominik Frodl po třech letech opouští hokejovou Plzeň. Ale dál bude chytat v extralize.

Dominik Frodl | foto: MF DNES

Minulý týden si konečně koupil nové kolo, což plánoval celou zimu. A protože krajinu zrovna zalilo jarní slunko, hned s týmovým kustodem Jakubem Vaisem vyrazil na vyjížďku kolem Plzně.

„Projeli jsme město a okolí, nějakých padesát kilometrů. Kochací jízda. Po třech letech jsem viděl kouty, které jsem předtím neměl čas poznat,“ popisuje hokejový gólman Dominik Frodl.

Pro čtyřiadvacetiletého brankáře to svým způsobem byla i jízda na rozloučenou. S Plzní, která rodákovi z Prahy přirostla k srdci. S týmem Škody, kde si rychle vydobyl pozici jedničky mezi tyčemi. Od příští sezony ho ale čeká nová výzva. A byť to sám nepotvrdil, v zákulisí se bere téměř za hotovou věc, že posílí pardubické Dynamo.

Vyřazení s Olomoucí bylo pro mě strašlivé zklamání, došlo pak i na slzičky.

Dominik Frodl, hokejový brankář

Už vás napadlo, jaké to bude přijet do Plzně jako soupeř?
Přemýšlel jsem nad tím. Snad už od podzimu budou moci lidi na stadion. A hrozně mě potěší, jestli mi fanoušci zatleskají. Že na mě nebudou bučet, za to bych byl moc rád. Zároveň jsem tady moc dobře poznal, jak je Plzeň doma neskutečně silná. Kolikrát jsme v desáté minutě vedli 3:0 a gólman soupeře šel střídat. Tak doufám, že tady ten začátek nějak přežiju... (úsměv) Strašně budu chtít vyhrát, ale také se moc rád vrátím a zavzpomínám na ty krásné časy, které jsem tady strávil.

Teď přišel čas jít dál?
Cítím to tak. Ale Plzeň mi fakt přirostla k srdci. I proto doufám, že třetí zápas předkola v Olomouci nebyl za Plzeň definitivně poslední. Někdy bych se sem ještě rád vrátil.

O to horší muselo být, že ten duel jste prohráli, tím i celé předkolo. Nečekané vyřazení.
Obrovské, šílené zklamání. Ještě teď se mi o tom špatně mluví. Hokejista nechce mít v půlce března volno... Bohužel, sport už je takový. Pro plno mladých kluků, protože jsme měli docela mladý tým, to bude ponaučení do další kariéry. I pro mě. Moc jsme si nepřipouštěli, že bychom mohli skončit.

Navíc takhle, 0:3 na zápasy, že?
Věděli jsme, že to bude strašně těžká série. Ale určitě jsme nebyli nastavení tak, že v předkole skončíme a ještě takovým výsledkem. Sešla se spousta faktorů, proč jsme na Olomouc nenašli recept.

Vidíte v té sérii nějaký klíčový okamžik?
Nemyslím, že by něco vyčnívalo a bylo zásadní. Olomouc hrála výborně, to je třeba vyzdvihnout. Hodně napověděl hned první zápas. Oni šli do vedení, my měli v první třetině snad pět vyloučených. Tím jsme je dostali nejen do prvního utkání, ale do celé série. Od toho se to možná celé odvíjelo. Velký problém byl, že jsme v každém zápase prohrávali. Nedostali jsme je do situace, že musí hrát. Pořád si jeli to svoje, byli zalezlí, nepouštěli nás do šancí a my si s tím neporadili.

Co všechno vám blesklo hlavou po třetí porážce?
Převládal smutek z vyřazení, obrovské zklamání. Ale bleskly mi tam i ty tři nádherné roky, které jsem tady zažil. I slzičky byly...

Byl vůbec čas se pak se spoluhráči pořádně rozloučit?
Nějak ano, něco jsme podnikli. Ale v téhle době nic velkého nejde. Sedli jsme si do kabiny, navzájem si poděkovali, popřáli hodně štěstí. Tři roky tady byla super parta. Pro každého z nás, kdo teď z týmu odcházíme, to není odchod s radostí.

Frodl odejde. A Gulaš? Je to otevřené, říká plzeňský šéf Straka

Jak vypadaly další dny?
Takové nicnedělání. Ani jsem neměl na nic náladu. Otevřel jsem si pivo, na které není přes sezonu čas. V úterý (zítra, pozn. aut.) se mám hlásit na srazu nároďáku, takže minulý čtvrtek jsem byl zase na ledě. Aby tam člověk nepřišel z fleku a nevypadal jako bulík.

Když se ohlédnete za minulou sezonou, co vás napadne?
O tom, že byla hrozná kvůli téhle době, se ani bavit nemusíme. Když budu hodnotit svoje výkony, vlastně to koresponduje i s výkony celého týmu. Měli jsme silný začátek. Pak přišel takový střed okolo Vánoc, který nebyl úplně povedený ode mě ani od mančaftu. Podepsala se na tom spousta zranění, která nám rozbila sestavu. Konec základní části už byl zase super. Kluci se postupně vraceli, mě to v brance zase začalo trefovat. No, ale to play off... To je vizitka celé sezony, podle toho se hodnotí. A předkolo dopadlo strašně, katastrofálně.

Ovlivnil nějak vaše výkony fakt, že jste dlouho věděl, že po sezoně v Plzni skončíte?
Každý hráč se snaží tohle si nepřipouštět. Ale někde vzadu v hlavě to asi bylo. A zrovna to vyšlo na období, kdy se nám moc nedařilo ani týmově. Já tam měl sérii osmi či devíti zápasů, kdy se prohrálo, z toho asi čtyřikrát v prodloužení. Bylo to těžké. Samozřejmě, že si člověk i něco přečetl. O tom, kam půjde ten Frodl... Vnímáte to, někde ve skrytu duše to je. Ale že bych se tím nějak trápil, to zase ne. Měl jsem u sebe super trenéra Pechtu (Rudolfa Pejchara), který mi pomáhal, dával důvěru. Opakoval, že mi věří, vracel mě do brány, což mi obrovsky pomáhalo. S Domínem (Pavlátem) a Kristiánem Kolářem, který s námi trénoval, jsme měli super gólmanskou partu. Každý den jsem se těšil na trénink, zažili jsme spolu spoustu srandy. I díky tomu jsem složitější období překonal a posléze už to bylo v pohodě.

Hrozil váš odchod z Plzně v rozjeté sezoně? I o tom se mluvilo.
Tak na každém šprochu je pravdy trochu. Něco tam bylo, ale musím říci, že to šlo úplně mimo mě. Se mnou to nikdo neřešil, v tom jsem měl hlavu čistou. To bylo na managementu, agentech. Ke mně se to dostalo až ve chvíli, kdy jsem věděl, že se to neuskuteční.

Svůj nový klub ještě nemůžete potvrdit, ale z kolika nabídek jste vybíral?Popravdě jich bylo dost. Postupem času se to redukovalo, nakonec jsem vybíral ze dvou. Těžké to bylo, člověk jedná o své budoucnosti, odchází z místa, kde to má rád a kde má už nějakou pozici vybudovanou. Teď půjdu do nového. Člověk si musel dát plusy a minusy k sobě, pak to nějak rozhodnout.

I Plzeň se vás ještě snažila udržet, sportovní manažer Tomáš Vlasák vám prý nabídl vylepšený kontrakt.
Musím říci, že ta nabídka byla velmi slušná a určitě mi to ještě zamotalo hlavu. Ale jak jsem říkal, dal jsem si všechno k sobě. Převážilo to, že chci teď zkusit novou štaci, další odrazový můstek do mojí kariéry. Tak jsem se rozhodl a asi není, co k tomu dál říct.

Tři sezony v Plzni. Hned v té první bronz, loni play off uťala koronavirová nákaza, letos brzké vyřazení. Dalo se vytěžit víc?
Kdybychom měli probírat všechno, co se za ty tři roky událo, budu mluvit dlouho. Ale takhle z první mě napadne hned ten první rok. Vedli jsme v semifinále s Třincem 2:0 na zápasy, vypadli v tom sedmém. Z toho asi vytěžit víc šlo. Tím bych to ukončil, minulost nezměníte.

Každý rok jste měl u sebe jiného parťáka. Dají se porovnat?
Se všemi jsem měl nadstandardní vztah a byli jsme velcí kamarádi. Když to vezmu postupně, první rok tu byl Dima Milčakov. Zpočátku to bylo trošku složitější, byla tam i nějaká jazyková bariéra. Ale rychle jsme si lidsky sedli, byli kamarádi.

Bělorusa vystřídal Jaroslav Pavelka. Velký smolař, vlastně celý rok v Plzni promarodil.
Bohužel. Bylo to pro něj strašně složité. Pořád jsme v kontaktu, píšeme si, voláme. Další super kluk. A letos jsem tady byl s Domínem, kterého jsem předtím vůbec neznal. Ale hned od prvních dnů letní přípravy jsem věděl, že to bude super. Navzájem jsme se podporovali. Občas se možná kluci až divili, jak jsme si přáli, dělali srandičky. Chemie, která je mezi námi, to není jen nějaká fráze. Přáli jsme si, fandili. Zvlášť v té prázdné hale bylo slyšet, jak spokojeně křičí a bouchá do mantinelu, když jsem něco chytil. Všichni moji parťáci byli suproví.

Pod palcem vás měl kouč Rudolf Pejchar. Jakou radu si od něj budete pamatovat nejvíc?
Když se mě na Pechtu někdo zeptá, odpovím, že je to skvělý chlap, pohodář. Tři roky jsem mu vykal, ale troufnu si říci, že jsme kamarádi, i když mezi námi pár let rozdílu je. Mám k němu veliký respekt. Uměl vycítit, když jsem potřeboval něco říct. Nebo naopak, že mě nechal v klidu, protože věděl, že to potřebuju. Když byla nějaká krize, byl jeden z mála, kdo měl pořád pozitivní náladu. Ať se zeptáte kohokoliv, proti Pechtovi nikdo neřekne špatné slovo, všichni v kabině ho mají rádi. Je to už neodmyslitelný člen té plzeňské rodiny. Plzeň není jen Straka, Špaček, Vlasák, už je to i Pejchar. Má výsledky, plno gólmanů pod ním udělalo kariéru, dostalo se do NHL, chytají v extralize. Není to náhoda. Je to tím, jaký je člověk, jak naslouchá, jak vidí gólmanské chyby a umí je vysvětlit.

Ještě jedna věc mě zajímá. Váš rituál, který předvádíte během komerčních přestávek.
A víte, že to začalo až tady v Plzni? Nevzpomínám si, že bych to dělal na Slavii. Plno lidí se mě ptalo, jestli to je nějaký rituál. Není. Komerčka trvá přes minutu, abych tam jen nestál, nějdřív jsem začal jezdit do rohu a pak z toho vykrystalizovalo tohle. Že se protáhnu, zakloním, vyhodím sníh. Nějak mi to zůstalo. Ale rituál to není, občas jsem dojel jen ke střídačce a polil se vodou.

Smekám, jste jako guma.
No jo, neměřím dva metry, musím to dohnat někde jinde. (smích)

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2022

MS 2022 se koná od 13. do 29. května ve Finsku. Kvůli válečné agresi na Ukrajině se turnaje neúčastní reprezentace Ruska ani Běloruska, které nahradily Francie a Rakousko. Zlato z MS 2021 obhajuje Kanada.

Online reportáž:

Předkolo

Pardubice
3:0
Karlovy Vary
Plzeň
2:3
Mladá Boleslav
Liberec
3:2
Kometa Brno
Vítkovice
3:2
Olomouc
Sparta
4:1
Liberec
České Budějovice
4:1
Pardubice
Sparta
4:1
České Budějovice
Třinec
4:2
Sparta
Třinec
4:0
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Vítkovice
Hradec Králové
1:4
Mladá Boleslav

Bodování

70

Filip Chlapík

Sparta

57

Lukáš Pech

Č. Buděj.

56

Michal Bulíř

Plzeň

Góly

31

Filip Chlapík

Sparta

27

Robert Říčka

Pardubice

27

Michal Bulíř

Plzeň

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Hr. Králové 56 31 9 5 11 182:115 116
2. Třinec 56 31 6 7 12 174:118 112
3. Sparta 56 27 6 6 17 203:153 99
4. Č. Budějovice 56 26 5 5 20 166:151 93
5. Pardubice 56 22 11 5 18 173:152 93
6. Plzeň 56 24 5 9 18 167:154 91
7. Liberec 56 25 3 8 20 146:147 89
8. Vítkovice 56 22 8 5 21 142:149 87
9. Olomouc 56 20 8 4 24 133:152 80
10. Kometa 56 17 10 5 24 145:163 76
11. Ml. Boleslav 56 21 3 7 25 128:148 76
12. K. Vary 56 19 4 7 26 160:176 72
13. Litvínov 56 18 4 8 26 152:173 70
14. Kladno 56 14 6 8 28 142:183 62
15. Zlín 56 9 6 5 36 108:187 44
  • Nejčtenější

Rodina hokejisty Simona potvrdila konflikt v národním týmu: Dominik se omlouvá

Rodina Dominika Simona potvrdila, že se hokejový útočník pokusil vyvolat konflikt se spoluhráčem z české reprezentace...

Česko - Rakousko 1:2N. Blamáž, outsider srovnal v závěru a zvládl nájezdy

Poprvé v historii podlehli čeští hokejisté na světovém šampionátu Rakousku, nestačili na něj výsledkem 1:2 po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kontroverze na MS. Čechům sundali vlajku Ukrajiny. Pořadatelé: Nehraje tu

Byla to maličkost, které si mnozí diváci v Tampere ani nevšimli. Zavání ale nemalou ostudou. Finští pořadatelé při...

USA - Česko 0:1. Blümelův gól, nula pro Vejmelku, hokejisté jsou ve čtvrtfinále

O účast ve čtvrtfinále světového šampionátu už čeští hokejisté nepřijdou. Nad Spojenými státy zvítězili 1:0 a v rámci...

Norsko - Česko 1:4. Dominantní Pastrňák, hokejisté jsou blízko postupu

David Pastrňák pokračuje ve svém velkolepém představení. I ve svém druhém zápase na světovém šampionátu dominoval,...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Útočník Šimon Stránský po dvou letech ve Finsku míří do Litvínova

Hokejový útočník Šimon Stránský, který uplynulé dvě sezony strávil ve finském týmu Jukurit Mikkeli, je novou posilou...

Plzeňští hokejisté dál posilují. Z Finska přichází útočník Sedlák

Hokejový útočník Zdeněk Sedlák se po sedmi letech strávených ve Finsku může těšit na premiéru v české extralize, kde...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Léto hradeckých hokejistů: mezinárodní konfrontace a Liga mistrů

Patrné to tak bylo i v minulých sezonách, v letošní to ale bude zcela jednoznačné: hokejisté hradeckého Mountfieldu...

Útočník Přikryl opouští mateřský klub, stěhuje se do Českých Budějovic

Hokejový forvard Filip Přikryl mění extraligový dres, míří z Plzně do Českých Budějovic. Jednadvacetiletý rodák z...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...