Zájem je nyní například o převislé muškáty, ale kupují je jen lidé, kteří je mají kde uskladnit. Ilustrační snímek

Zájem je nyní například o převislé muškáty, ale kupují je jen lidé, kteří je mají kde uskladnit. Ilustrační snímek | foto: Reuters

Dlouhá zima sráží ceny kytek na zahradu, někde až o čtyřicet procent

  • 6
Obchodníci prodávající rostliny pro zahrady doplácejí na dlouhou zimu. Zatímco loni se touto dobou teploty pohybovaly od 14 do 19 °C a v zahradnictvích bylo plno, letos obchody kvůli sněhu a mrazu klesly na minimum. Prodejci tak letošní jaro odstartovali rovnou velkými slevami.

Některé sazenice v teple hal dlouho nevydrží. Rychle vyženou slabé výhonky a ztratí sílu. "To rostlinám nedělá dobře," poznamenala Zuzana Erbenová z ústeckého Zahradnictví pod hradem. Zahradnictví nyní podle ní přichází až o 90 procent tržeb. "Zájem lidí je prakticky nulový," posteskla si Erbenová.

Přehled akcí na jednom místě

Sledujte veškeré slevy, akce a výhodné nabídky na zahradní nábytek, nářadí, květiny, hnojiva v příloze Hurá na zahradu

Mnozí proto dávají na květiny slevy. Například Baumax v Ústí nad Labem zlevnil deset kusů pelargonií z 85 na 79 korun, ústecké OBI nyní nabízí o 20 až 30 procent levněji petunie, macešky, pelargonie, rybíz, rododendrony, borůvky či skalničky. Sedmikrásky jsou levnější dokonce o 40 procent.

"Kdo mohl čekat, že zima bude tak dlouho, zboží se objednává s velkým předstihem. Máme všechno, věci z letáků stále chodí, ale nekupuje se to tak, jak bychom si představovali. Dobře se prodávají převislé muškáty. Kupují si je ale lidé, kteří je mají kde uskladnit," poznamenala prodavačka v ústeckém OBI.

Jenže garáž, sklep nebo zimní zahradu s nízkou teplotou a dostatkem světla nemá každý, a tak většina zákazníků vyčkává. "Očekáváme prudký nárůst po Velikonocích," konstatovala mluvčí OBI Jitka Hoření.

Se slevami na jiné zboží však zahrádkáři příliš počítat nemohou. "Truhlíky se nekazí a zemina také ne," podotkla Hoření.

Odborníci radí s nákupem počkat

Nic než čekat ale zahrádkářům nezbývá. "Zatím je nákup velmi předčasný, hlavně u pelargonií, petunií nebo muškátů. S truhlíky na okna bych radil počkat až po zmrzlých v polovině května. Do té doby bych to neriskoval," radí ředitel teplické botanické zahrady Jiří R. Haager.

Doba na sázení dřevin, rybízů nebo macešek podle něj nastane v polovině dubna, až zem pořádně roztaje.

To samé platí pro sázení na záhony. "Má být ještě i -10 °C, takže to absolutně nemá smysl. I naše zahrada je ještě zavřená, vyndali jsme ven pouze jehličnany," přiblížila Klára Procházková ze Zahradnictví Dvořák a syn.

Zatím ostatně ještě nevyrašily ani petrklíče, sněženky či krokusy. "Jediné, co kvetlo, byla draba, česky chudina. To je vše," podotkl Haager.

Rostlinám vadí také dlouho trvající tma

Dlouhá zima ale není největším problémem letošní sezony. Tou je tma, která rostlinám nesvědčí.

"To je největší průšvih a pro rostliny hlavní malér. Je to podobné jako před sedmi lety, kdy si to odskákaly subtropické rostliny ve sklenících. Letos jim není o moc lépe," přiblížil Haager

Podle meteorologů se zatím situace nezlepší. Nejenže slunce moc nebude, ale hned tak nepřijde ani jaro.

"Alespoň do příštího týdne. V noci budou teploty klesat k -5 °C, přes den se vyšplhají maximálně na 4 °C," řekl Radek Tomšů z Českého hydrometeorologického ústavu na ústeckém Kočkově. Podobně chladný březen podle něj byl naposledy v roce 2006.