Před koupí si ujasněte, zda budete v budoucnu připojovat i další příslušenství.

Před koupí si ujasněte, zda budete v budoucnu připojovat i další příslušenství. | foto: Mountfield

Na nákup travního traktůrku si připravte plánek a tisíce otázek

  • 10
Kupovat traktůrek jen podle papírových parametrů a vzhledu je rizikové. Vzhledem k výši investice je vhodnější podrobně se vyptat prodávajícího a zkonzultovat nejen velikost sekané plochy, ale i konkrétní terén zahrady.

Na internetu najdete desítky tabulek, které radí, jak velký záběr traktůrku je vhodný na jak velkou plochu a jaký výkon by měl mít motor. Jenže jsou to opravdu jen velmi hrubá a orientační doporučení. "Podobné tabulky berte s rezervou. Traktor by se měl vždy vybírat na základě analýzy celkového charakteru pozemku, na kterém budete sekat, tedy mluvit o svažitosti, členitosti či četnosti sečení," radí Tomáš Boukal ze společnosti Mountfield.

Podle něj je vhodné společně si sednout a v první řadě si povídat, aby prodejce mohl zjistit, jakým způsobem se bude stroj provozovat. Jiný stroj bude potřebovat majitel rovinatého pozemku pravidelného tvaru a jiný ten, kdo seká jen občas a navíc ve svahu. Prvnímu vystačí traktor s menším výkonem motoru, druhý by měl uvažovat o silném dvojválcovém stroji.

Od traktůrku každý očekává hlavně robustnost. Drnitý trávník dává stroji víc zabrat než vzorný, často sekaný trávníček. Takže zatímco na rovnou a dobře upravenou plochu o velikosti 1 500 m² byste se mohli pustit i s malým riderem, na stejně velkou, ale těžkou plochu byste potřebovali alespoň patnáct koní.

Před koupí si prohlédněte několik modelů a sledujte místa kolem výletového otvoru a porovnávejte. Hladkost a délka cesty od nožů až do koše je klíčová pro dobrý sběr trávy. Čím kratší a hladší bez výstupků a jiných překážek, tím lépe by měl stroj sbírat.

Uvědomte si také, jakým systémem sekáte. Hodně lidí sbírá trávu jen v nejbližším okolí domu a u větší části pozemku jim tolik nezáleží na kvalitě trávníku, spíš jim jde o to, aby nezarostli plevelem (podobně jako se upravuje veřejná zeleň). Pak by se jim mohlo hodit, aby traktor umožňoval mulčování.

Velmi často při rozhodování hraje roli rozdíl ceny mezi traktorem s manuální převodovkou  či hydrostatickou. Cenový rozdíl mezi totožnými modely, ale jiným zpřevodováním, bývá deset i více tisíc korun. "Hydrostat je uživatelsky vždy pohodlnější, obzvlášť v terénu s množstvím stromů, keřů a jiných překážek, na místech, kde je často třeba měnit směr dopředu a dozadu. U manuálu vidím jako hlavní výhodu cenu. Dobrá volba to však samozřejmě může být na pozemek bez většího množství překážek a bez nutnosti častého couvání," uvádí Boukal.

Výrobci traktůrků se často chlubí litinovou přední nápravou. Měla by být oproti oceli trvanlivější. "To je pravda, na druhou stranu je ovšem křehčí. Celkově ji lze doporučit, i když u traktorů, které sekají v běžných podmínkách, to může být zbytečné a do jisté míry marketingový tah," vysvětluje.

Co je však podle něj důležité, je uložení rejdových čepů v pouzdrech. "Ty se při opotřebení dají vyměnit. V případě, že nejsou, musí se měnit celá náprava, která není nejlevnější," upozorňuje.

Koupě traktůrku připomíná koupi automobilu. Záruční podmínky většinou bývají podmíněny každoroční garanční prohlídkou. Jenže traktor nenaložíte do auta jako sekačku. Stojí za to už při koupi vyřešit, jak bude servis v tomto případě postupovat a kdo odvoz do servisu bude platit.