Nádrže na využití srážkové vody jsou drahé, ale polovinu vám zaplatí stát

aktualizováno 
Systémy na zadržování dešťové vody sice nejsou levné, ale z velké části je může zaplatit dotace. Vodu pak použijete na zahradě i v domácnosti, píše týdeník 5plus2.

Aby uprostřed léta nedošla voda k zalévání. | foto: Profimedia.cz

Rodina Novákových bydlí v malé vsi na Vysočině. Dříve sem jezdili s dětmi na chalupu, na důchod se na milovaný venkov přestěhovali natrvalo. 

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Byť jsou připojeni na obecní vodovod, už mnoho let využívají dešťovou vodu k zalévání zahrady. Sudy pod okapem má v obci snad každý. Letos v létě se rozhodli využít moderní technologie a nechat si na zahradě zakopat do země obří plastovou nádrž, do které budou dešťovou vodu jímat a používat na zálivku.

Firma, u které si práci objednali, jim poradila, že pokud zvolí větší nádrž, budou moci vodu z mraků používat i na splachování WC a praní prádla. Konečná cena takového systému se vyšplhá až k sedmdesáti tisícům korun a zahrnuje třeba podzemní plastovou nádrž, čerpadlo, rozvody či výkopové práce nebo zpracování projektu. 

Fotogalerie

Drahé? Ano, ovšem pozor. Polovinu nákladů může zaplatit stát. Ten od loňského října uvolnil na dotace na budování nádrží a čerpadel na dešťovou vodu pro domácnosti desítky milionů korun.

Program se jmenuje Dešťovka. „Je určen pro vlastníky a stavebníky rodinných a bytových domů, a to jak fyzické, tak i právnické osoby, pro ty, kteří chtějí přispět k udržitelnému hospodaření s vodou,“ píše se na webu dotacedestovka.cz, kde každý najde veškeré informace.

Novákovi si nejprve nechali od specializované firmy udělat odborný posudek, co a jak mají do žádosti uvést, aby dosáhli na maximální výši dotace. Často to funguje tak, že firma, která na zahradě celý projekt vybuduje, poradí i s odborným posudkem a podáním žádosti o dotaci. Tu ovšem stát proplatí až po ukončení celého projektu. 

Obecně platí, že je možné žádat o dotaci na tři rozdílné systémy pro udržení vody: jeden pouze na zálivku zahrady, další na zálivku zahrady i WC, třetí pak na přečištění takzvané „šedé vody“. Tedy takové, která teče například ze sprchy. Tu zařízení vyčistí a vrátí na splachování WC.

Dotace pro rodinné domy

Účel: 

Akumulace srážkové vody pro zálivku zahrady nebo akumulace srážkové vody pro splachování WC a zálivku zahrady. Orientační cena projektu: 50 až 100 tisíc, zhruba polovinu zaplatí státní dotace, další čtvrtinu některá města. 

Účel: 

Využití přečištěné odpadní vody s možným využitím srážkové vody Orientační cena projektu kolem 230 tisíc, maximální výše dotace činí 105 tisíc. Více na webu www.dotacedestovka.cz nebo na tel. čísle zdarma 800 260 500.

Některá města a obce jdou s podporou využití dešťové vody ještě dál. Třeba Brno. Zde lze ke státní dotaci získat ještě dotaci městskou. „Úspěšné žadatele budeme dotovat částkou dosahující padesát procent příspěvku již poskytnutého Státním fondem životního prostředí,“ říká Vít Beran, předseda komise životního prostředí. 

Žádosti o tyto dotace mohou obyvatelé Brna podávat elektronicky od 1. června 2019. Základním motivem pro vznik dotací na dešťovou vodu jsou stále větší problémy se suchem. 

„Budování vodárenské soustavy je velice nákladné, navíc polovina obyvatel Česka má jako zdroj pitné vody právě vodu podzemní. Podpora by se proto měla směřovat spíše na oblast hospodaření se srážkovou vodou a její udržení v krajině,“ řekl Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

Autoři:

Tipy na jaro


Nejčtenější

Takových talentů moc není, řekl o vítězce MasterChefa v Rozstřelu Forejt

Vítězka MasterChef Česko 2019 Kristína Nemčková a porotce soutěže Přemek Forejt...

„Čuměl jsem s otevřenou hubou, takových talentů jsem v životě moc neviděl,“ řekl k vítězství sedmnáctileté Kristíny...

Spousta Čechů ani neví, jak chutná dobrý kus masa, tvrdí Pohlreich

Zdeněk Pohlreich v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Ačkoliv šéfkuchař Zdeněk Pohlreich tráví za oceánem i několik měsíců v roce, v USA by natrvalo žít nechtěl. Všechno,...

Guru kutilů sám moc nekutil. Přemek Podlaha by se dožil 81 let

Přemek Podlaha ještě při aktivním natáčení

Guru zahrádkářů a kutilů Přemek Podlaha by se 13. června 2019 dožil 81. narozenin. Hodně se vyžíval na zahradě, na...

Pohlreich čaroval na grilu s nízkým roštěncem. Nejprve ho osolil

New York Strip s rajčatovým salátem

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich ukázal v dalším dílu své grilovací show na Primě Rozpal to, šéfe!, že za honosně znějícím...

Kočka těžce pokousala ženu, strážníci zvíře dvě hodiny unavovali

Zranění způsobená kočkou poměrně hodně krvácela.

Velmi agresivní a vytrvalá byla kočka, která v opavském bytě zaútočila na ženu. Ta zvíře před časem našla a vzala si ho...

Další z rubriky

Guru kutilů sám moc nekutil. Přemek Podlaha by se dožil 81 let

Přemek Podlaha ještě při aktivním natáčení

Guru zahrádkářů a kutilů Přemek Podlaha by se 13. června 2019 dožil 81. narozenin. Hodně se vyžíval na zahradě, na...

Víkend, kdy vás pustí do těch nejkrásnějších zahrad. Využijte toho

V pátek i o víkendu bude otevřena veřejnosti i nově certifikovaná ukázková...

Zahrady veřejné i rodinné, komunitní i zámecké parky, zahrady přírodní, smyslové i vodní. Místa, kde se můžete kochat,...

Obnovil záhony trvalek, přidal nová zákoutí a zahrada mu kvete celý rok

Zahrada na Karvinsku nejen na prahu léta hýří barvami.

„Asi nesplňuje požadavky moderní zahradní architektury a z množství rostlinných druhů bude jásat snad jen botanik. Ale...

Najdete na iDNES.cz