Obnovil záhony trvalek, přidal nová zákoutí a zahrada mu kvete celý rok

Soutěž aktualizováno 
„Asi nesplňuje požadavky moderní zahradní architektury a z množství rostlinných druhů bude jásat snad jen botanik. Ale povedlo se mi vlastními silami vybudovat zahradu, ve které je krásně od jara až do zimy,“ konstatoval pan Petr ve svém příspěvku do soutěže Nejkrásnější zahrada.

Zahrada na Karvinsku nejen na prahu léta hýří barvami. | foto: Archiv soutěže/352

Příběh jeho zahrady na Karvinsku začal před dvanácti lety. Tehdy to byl pozemek se starými skleníky, ohrádkami pro slepice a záhony s trvalkami našich babiček, jako jsou denivky či bylinné pivoňky. A keři.

Zahrada na Karvinsku

Postupně místo upravoval až do dnešní podoby, poslední čtyři roky tu svépomocí buduje i nová zákoutí. Teď už zahrada hraje všemi barvami v každé roční době. „Na zahradě roste zhruba 220 rostlinných druhů a trvalky i keře jsou především potravou pro všelijaký hmyz, kterého je v každém koutu zahrady požehnaně,“ popisuje čtenář své milované místo.

Hlavně starou vajgélii, netvařec a šalvěje si v období květu oblíbili včely a čmeláci natolik, že je v tu dobu úplně obsypou. Sezona už tu ovšem začíná zhruba v únoru, kdy vykvétají vilíny, čemeřice, lýkovec a kalina bodnantská.

Nastupující jaro se pak ohlásí květy jarních cibulovin, narcisů a modřenců. Po nich rozkvetou kosatce, kdoulovec japonský, koniklece, kamzičníky i vrby. 

Soutěžní příspěvky včetně fotografií vkládejte ZDE

Také sepište příběh své zahrady a podělte se o něj s ostatními: jak na ní hospodaříte a jak ji užíváte, nafoťte ji (min 8 snímků) a spolu s vašimi údaji (a adresou na území ČR) vložte do soutěžního formuláře

„V květnu pak stačí pár dní teplého počasí a některé záhony se mění v buš plnou květů. Rozkvetou mavuně, tamaryšek, trýzele, hlaváček, levandule i oranžový jestřábník, který každý rok vysemení a sám se tak postará o další své přírůstky na jiných místech zahrady,“ popisuje nadšeně pan Petr. Ve stejné době nakvétají i zmíněné vajgélie. „Ta největší má minimálně 25 let a patří k původním keřům v zahradě,“ dodává.

Kolik péče zahrada chce?

Pan Petr na své zahradě pravidelně jednou týdně seká trávník, který se mu za ty roky celkem podařilo dát do pořádku. „Prospívá mu hlavně jarní hnojení,“ radí i ostatním.

Keře i trvalky se tu krásně doplňují.

Všechny keře a trvalky každoročně hnojí na jaře. Hnojivem, které je účinné 6 měsíců, tedy po celou sezonu. 

Na skalce, kterou vybudoval na místě původně plného jen kompostu a stavebního odpadu, právě nakvétají hvozdíky, tařičky a písečnice. „A letní období pak patří krásnoočkům a komulím, které vydrží nakvétat až do prvních mrazů,“ odhaluje jak dlouho kvete keř lákající motýly i další hmyz. 

I na podzim je ovšem na jeho zahradě krásně. Vybarví se listy javorů, vilínu a barvami doslova hrají vřesy. Pak se zahrada na zimu odmlčí, aby mohla dělat radost další rok.

„V zasněžených dnech o sobě dávají vědět snad jen krvavé pruty svíd,“ vzpomíná na zimní měsíce. Koneckonců, i v zimě je jeho zahrada pěkná. Trsy travin ji nádherně zdobí i když mrzne, nebo je zahrada dokonce pod sněhem.  

Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada

Komerční sdělení

Pro celkem deset výherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě téměř sto tisíc korun. Každý z 10 výherců tak získá tři zahradní pomocníky značky Fieldmann.

Benzínová rotační sekačka s pojezdem Fieldmann FZR 4608-B
Elektrická strunová sekačka Fieldmann FZS 2505-E
Akumulátorové nůžky na keře Fieldmann FZN 5101-A

1. Benzínová rotační sekačka s pojezdem (Fieldmann, FZR 4608-B)

Sekačka s ocelovým šasi a OHV motorem (139 cm³, 2,2 kW) si při sekání travnatých ploch poradí jak se sběrem (50l sběrný koš), tak se zadním odhozem či mulčováním. Bez problémů zvládne opečovávat trávníky až do rozlohy 1000 m², výšku sečení lze nastavit jedinou páčkou do pěti různých poloh v rozmezí 25 -75 mm, záběr nože je 46 cm. 

2. Elektrická strunová sekačka (Fieldmann, FZS 2505-E)

Výkonná strunová sekačka s elektromotorem o příkonu 550 W a teleskopickou rukojetí vám pomůže dosekat místa, která jsou pro sekačku s pojezdem hůře přístupná. Žací hlava je osazena dvěma strunami, díky nimž dosahuje záběru sečení 30 cm, struna se posunuje poklepáním strunové hlavy o zem, úhel žací hlavy je díky kloubu nastavitelný.

3. Akumulátorové nůžky na keře (Fieldmann, FZN 5101-A)

Tento ideální pomocník pro úpravu okrajů trávníku a tvarování okrasných dřevin je novinkou roku 2019. Sklon rukojeti nůžek je možné nastavit do několika poloh pro pohodlnou práci. Dvě lišty jsou vyměnitelné, širší a kratší lišta je určena k úpravě okrajů trávníků, delší lišta k úpravě okrasných dřevin. Na jedno nabití vydrží pracovat cca 30 minut.

Autor:

Nejčtenější

Spousta Čechů ani neví, jak chutná dobrý kus masa, tvrdí Pohlreich

Zdeněk Pohlreich v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Ačkoliv šéfkuchař Zdeněk Pohlreich tráví za oceánem i několik měsíců v roce, v USA by natrvalo žít nechtěl. Všechno,...

Střešní divočinu buduje 20 let. Dnes sklízí ovoce a sousedům chladí okolí

Zelená oáza na střeše garáže. Svět sám pro sebe, který přitom dělá radost i...

Kdysi si paní Helena přála dům se zahradou, což se jí nikdy nesplnilo. Přesto dneska nádhernou zelenou oázu má, ač...

Snažte se dostat vodu do zahrady, radí zahradní architekt Ferdinand Leffler

Pozor na náročnost. Voda v přírodním jezeru je živá a poskytuje domov řadě...

Voda v zahradě je nesmírně přitažlivá a současně citlivá na péči. Dodává ovšem místu nenahraditelnou atmosféru a tlumí...

Dešťová voda je pro zahradu spása, v suchu se nebudete bát o budoucí úrodu

Takto to vypadá v praxi, když vám na zahradě instalují akumulační nádrž.

Vodu z deště zachycují lidé do sudů snad od nepaměti. Pro záhony je prospěšnější než ta z kohoutku. Vybudovat můžete i...

Rozkvetlá zahrada v centru Hodonína, kde se relaxuje i sbírá úroda

Zahrada u starého domu koresponduje s atmosférou místa. Asi byste netipovali,...

„Chceme dům se zahradou a ne se psím výběhem, řekli jsme si při hledání vysněného bydlení. A povedlo se. V roce 2013...

Další z rubriky

Obnovil záhony trvalek, přidal nová zákoutí a zahrada mu kvete celý rok

Zahrada na Karvinsku nejen na prahu léta hýří barvami.

„Asi nesplňuje požadavky moderní zahradní architektury a z množství rostlinných druhů bude jásat snad jen botanik. Ale...

Dešťová voda je pro zahradu spása, v suchu se nebudete bát o budoucí úrodu

Takto to vypadá v praxi, když vám na zahradě instalují akumulační nádrž.

Vodu z deště zachycují lidé do sudů snad od nepaměti. Pro záhony je prospěšnější než ta z kohoutku. Vybudovat můžete i...

Snažte se dostat vodu do zahrady, radí zahradní architekt Ferdinand Leffler

Pozor na náročnost. Voda v přírodním jezeru je živá a poskytuje domov řadě...

Voda v zahradě je nesmírně přitažlivá a současně citlivá na péči. Dodává ovšem místu nenahraditelnou atmosféru a tlumí...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz