Přeměňte stěnu domu nebo kůlny v místo zelenající se bujnou vegetací čerstvých...

Přeměňte stěnu domu nebo kůlny v místo zelenající se bujnou vegetací čerstvých bylinek a listových salátů. Tyto drobné plodiny krásně porostou v několika dlouhých kusech recyklovaného okapového žlabu, naplněného hrubým substrátem. | foto: Esence

Zkuste si vertikální bylinkovou či salátovou zahradu vyrobit z okapu

  • 3
Přeměňte stěnu domu nebo kůlny v místo zelenající se čerstvými bylinkami a listovými saláty. Tyto drobné plodiny krásně porostou v několika dlouhých kusech recyklovaného okapového žlabu, naplněného hrubým substrátem. Nemáte-li zahradu, stačí holá zeď, pro kterou může být tento způsob pěstování dobrá volba.

Spokojíte-li se s malou sklizní, stačí jeden nebo dva dlouhé kusy okapu. Okapovými záhony však lze pokrýt celou zeď a pěstovat v nich jedlé plodiny. 

Ideální je umístit vertikální zahradu blízko kuchyně, protože je snadné vyběhnout za jakéhokoli počasí ven a utrhnout pár listů. 

Výroba nástěnného záhonu krok za krokem

Rozmyslete si ovšem, kolik jste schopni této „zahradě“ věnovat péče.Velká vertikální zahrada znamená neustálé udržování, zatímco verze v malém měřítku vytváří ozdobný prvek, který i tak poskytne spoustu užitku. Pokud však přece jen chcete pokrýt větší plochu, je na vás, zda si vyberete větší počet okapů kratších, nebo raději méně těch delších.

A jak na výběr toho správného okapu? Okapy mají nejrůznější šířku, délku a tvar průřezu. Vybírat lze  z různých materiálů, jako jsou lehké pružné plasty a hliník nebo pevný, ovšem také těžký železný plech. Jen nezapomeňte, že těžší typy potřebují pevnější držáky. 

Chcete-li použít něco hezčího a s patinou stáří, zajděte třeba do sběrných surovin. Pokud však hledáte čisté, ostré, moderní linie, kupte okapy nové.

A co všechno budete na výrobu potřebovat? Pokud byste chtěli stejnou sestavu, jako na našich snímcích, tak to bude: okap 4 m dlouhý a 10 cm široký, 6 ks čel pro okapový žlab, 6 držáků pro přichycení okapů a 12 vrutů z nerezové oceli 4×30 mm. 

A samozřejmě nářadí popsané u fotopostupu: pilku na kov a svinovací metr, šroubovák a vrtačka s vrtákem o průměru 6 mm. Na osázení hotových záhonků pak ještě zahradní substrát a rostliny či semena podle výběru.

Zeleninu pěstuje v samozavlažovacích truhlících a sklízí úžasnou úrodu. Jaký má recept?

Máte s podobnou nástěnnou zahrádkou zkušenosti? Podělte se o ně v diskuzi. Je praktická, nebo se vám lépe osvědčily třeba samozavlažovací truhlíky, jaké lze používat i na pěstování plodové zeleniny? 

Užitečné rady od profesionála:

  • Rostlinky pravidelně zalévejte a zároveň kontrolujte, zda i spodní řady okapů jsou dostatečně vlhké. 
  • Použijte kapalné hnojivo, aby rostliny byly stále zdravé a dobře rostly – živiny z kompostového substrátu se totiž vyčerpají po čtyřech až šesti týdnech.
  • Výsledky se dostaví rychleji, když použijete spíše sazeničky než výsev semen, ovšem neplatí to vždy. Některé druhy listové zeleniny, jako jsou třeba roketa a mizuna, je mnohem lepší vysévat přímo. 
  • Vzrostlé bylinky a saláty sklízejte pravidelně – zanedbané rostliny se jinak mohou silně rozrůst a přerůst. 
  • Chraňte úrodu proti slimákům a hlemýžďům. Tito škůdci mohou žít i u zdi a rychle se po ní vyšplhají nahoru k zelenině. 
  • Jakmile první várka rostlin přeroste nebo ji sklidíte, vysejte či vysaďte další.