Zahrady začínají ožívat. Je čas na mulčování záhonů i dosev trávníku

aktualizováno 
Nenápadně, milimetr po milimetru, dává vědět příroda, že jaro už není jen zbožnou představou, ale stává se realitou. Pozorujte den za dnem, jak začíná povyrůstat trávník. A navíc jak vlahá začíná být v teplotách kolem dvaceti stupňů půda.

Zamulčování záhonu vám ušetří práci s pletím. | foto: Wolf-Garten

Pro zahrádkáře je to pokyn, že je nejvyšší čas navštívit svoji chatičku v zahrádkářské kolonii a že záhonky za domem potřebují "nastartovat".

Problém je v tom, že bychom sice rádi úhlednou zahradu, ale neradi máme polohu vkleče s motyčkou v ruce při pletí. Zkuste se letos zaměřit víc na mulčování. Ušetříte mnoho času při celosezonní úpravě.

Stejně postupuje i naše kolegyně z magazínu Finance Eva Sovová. "Proč mulčuju? Protože mě nebaví plít. Zahrádku chci mít pro radost a ne kvůli úmorné práci," potvrzuje.

Proč mulčovat

Mulčovací kůra zabraňuje prorůstání plevelů, v zahradě působí esteticky, udržuje potřebnou vláhu v půdě a odděluje záhony od travnatých ploch. Semena plevelů, která se uchytí na vrchní vrstvě kůry, se lehce odstraňují.

Fotogalerie

Vrstva mulčovací kůry časem tlí, a proto je třeba ji doplňovat. Četnost jejího doplňování je přímo závislá na kvalitě mulčovací kůry, velikosti jednotlivých částí a dřeviny z jaké kůra pochází.

"Přednost dávejte té s vyšším obsahem kůry borové a té, která neobsahuje drobné části a drť. Proto ji pořizujte od kvalitního a ověřeného dodavatele," tvrdí  Ondřej Tomek ze společnosti Mountfield, která prodává kůru značky Rašelina Soběslav.

Záleží na tom, kolik kůry budete potřebovat. Pytel o objemu kolem 70 litrů stává od 60 do 100 korun. Obvykle je potřeba nastlat zhruba deseticentimetrovou vrstvu.

Je tu však další možnost, jak ušetřit na kůře. Můžete si pořídit textilii pod mulč, tu položit na záhon. Teprve na ni pak dáváte kůru. Budete pak sypat zhruba poloviční vrstvu.

"Pod kůru se většinou používá netkaná textilie, většinou černá, ale prodává se i hnědá. Někdy totiž na zahradě ptáci anebo pes kůru rozhrnou, takže když vykoukne hnědá, tolik to neruší," radí Ondřej Kutnar ze společnosti Agrotex.

Metr čtvereční textilie stojí zhruba pětikorunu. Její výhoda spočívá navíc v položení další zábrany proti prorůstání plevele.

To ovšem neznamená, že byste se na plevele úplně vykašlali. Právě teď je nejlepší doba záhony nejdříve vyplet, pak položit textilii, potom kůru a máte po starostech.

S drtičem můžete ušetřit

Štěpky z drtiče můžete použít stejným způsobem jako mulčovací kůru, většinou pod keře, stromy i do záhonů. Mají podobné vlastnosti jako mulčovací kůra, ale jejich nevýhodou jsou subjektivně nižší estetické vlastnosti.

Kůra, na rozdíl od štěpky, také po každém dešti nebo závlaze příjemně voní. Výhodou štěpky je dvojnásobně delší doba rozkladu. Štěpky a mulčovací kůru je možné i kombinovat a vytvářet tak efektní rozhraní různých tvarů.

Nože u drtiče jsou výměnné.

Nože u drtiče jsou výměnné.

Takto vypadá výsledek po použití drtiče...

Takto vypadá výsledek po použití drtiče...

To se hodí těm, kdo na zahradě pravidelně uklízejí a pořídili si štěpkovač, který dokáže díky rotujícímu noži vytvořit hromady štěpky, které by jinak šly do kompostu. A poslouží zadarmo úplně stejně.

Vláha i teploty pro trávník

Nedávno jsme psali o jarní vertikutaci (více zde). Odborník "trávníkolog" radil, abychom s případným dosíváním a hnojením raději ještě počkali, než se definitivně zvednou teploty a příroda zároveň "nabídne" i dostatek vláhy, aby semena mohla zaklíčit.

Zdá se, že tato doba právě nadchází. Ideální čas pro první jarní hnojení je hned po prvním sečení, kdy první jarní paprsky trávník probudí a teploty jsou minimálně
10 °C.

Po hnojení je důležitá důkladná zálivka, díky které se granulované hnojivo rozloží a zapracuje se do půdy a k travním kořenům. Pokud je sušší období, je vhodné v zálivce pokračovat.

Nešetřte dusíkem

Po zimě je důležité dodat trávníku především dusík (N), proto je vhodné vybrat takové hnojivo, které má tuto složku zastoupenou v nejvyšším poměru. Z dalších živin je velmi důležitý také fosfor (P) a draslík (K). Dále je vhodné, aby hnojivo obsahovalo další látky, nejčastěji hořčík (Mg), síru (S) a železo (Fe), které napomáhají rychlému posílení, oživení a zezelenání trávníku.

Míru poškození trávníku po zimě zjistíte nejlépe po prvním sečení a vertikutaci. Při poškození větším než 50 procent je lepší obnovit trávník celý (ve většině případů to však naštěstí není nutné).

Rozdíl v růstu trávníku po osetí běžným osivem a značkovým

Rozdíl v růstu trávníku po osetí běžným osivem a značkovým

Tolik se nasekalo trávy. Vlevo běžné, vpravo značkové osivo

Tolik se nasekalo trávy. Vlevo běžné, vpravo značkové osivo

Trávník má sice díky odnožování schopnost zatahovat menší holá místa, ale pokud jsou jednotlivá poškození větší než dlaň, je nutné dosít novým osivem. Před vlastním dosetím povrch půdy mělce nakypřete hráběmi, lehce doplňte substrátem a urovnejte.

Vysejte osivo v množství dle doporučení výrobce, mělce je zapravte, utužte a zavlažte. U větších ploch je vhodné malým množstvím substrátu nové osivo přikrýt. V důkladné zálivce je nutné pokračovat, zejména v prvních týdnech, než osivo zcela vyklíčí.

Vyplatí se vybírat značková osiva. Například semena od Wolf-Garten jsou sice oproti hobbymarketovým dražší, trávník však dosahuje podstatně větší hustoty. Navíc má kořenový systém prorůstající do větší hloubky, takže není tolik háklivý na prorůstání plevelů.

Autor:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Český kuchař si vyzkoušel, jak se vaří v nejlepší restauraci na světě

Stát se součástí týmu kuchaře a gastronomického vizionáře Reného Redzepiho (na...

Dva měsíce dřiny v kuchařském nebi. V restauraci, která byla čtyřikrát vyhlášena jako nejlepší na světě podle slavného...

Sázejte původní druhy dřevin, jinak ptáci nebudou mít co do zobáku

Kvetoucí dřišťál obecný - náš původní druh - je zdrojem potravy jak pro hmyz....

Ptáci ve městech strádají kvůli sázení exotických dřevin v parcích. Ty totiž vytlačují původní druhy, které jsou...

Drsný bengálský kocour Max potřebuje vybít baterky, radila trenérka

Před návštěvou Kláry byl Max postrachem domácnosti: napadal ostatní tři kočky...

Manželé Raškovi z Třince postupně poskytli domov čtyřem nechtěným šelmám. Ke třem klidným kočkám přibyl jako poslední...

Cihla budoucnosti ušetří přírodu i peníze. Vyrobí ji z hlíny a kalu

Cihly vyrobené z recyklovaného kalu z čistíren odpadních vod.

Se zajímavým nápadem přišli vědci z australské univerzity RMIT. Když se cihlářská hlína smíchá s deseti až pětadvaceti...

Další z rubriky

KVÍZ: Umíte v kuchyni využít plané květy, pelyněk či kořen pampelišky?

Jakmile se venku něco zazelená, lze vyrazit s košíkem a nůžkami na bylinky. Jen...

S babím létem mnohde po osvěžujících deštících vyrazily čerstvé bylinky. A pokud bude ještě chvíli pokračovat letošní...

Botanická zahrada Praha slaví padesátiny novou výstavbou za stovky milionů

Trojskou botanickou zahradu čeká v jubilejní padesáté sezoně maximální...

Trojskou botanickou zahradu čeká v jubilejní padesáté sezoně maximální nasazení. Nejenže pro návštěvníky opět připraví...

Teď sázejte a na jaře vám zahrada může rozkvést do uklidňující bílé

Pokud toužíte po prosvětlené uklidňující zahradě, nalaďte ji do bílé. Zdaleka...

Pokud toužíte po prosvětlené uklidňující zahradě, nalaďte ji do bílé. Zdaleka nejde jen o sněženky či bledule. Z...

Najdete na iDNES.cz