Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. června 2023 Jarmil

Obří bylinková spirála vytvoří jedinečné mikroklima a větší plochu

V království bylinek by svou byť sebemenší zahrádku ráda proměnila leckterá hospodyňka. A on to není zase až takový problém. Dokonce stačí málo a na zahrádku se vám vejde víc bylinek, než byste předpokládali.
Pochůzná bylinková spirála rok po založení: mateřídouška, šalvěj, saturejka,...

Pochůzná bylinková spirála rok po založení: mateřídouška, šalvěj, saturejka, dobromysl, estragon, pažitka, česnek vonný a mnoho dalších bylinek tady má dostatek místa pro svůj růst, najde se tu i místo pro odpočinek a hry dětí. | foto: Království bylinek v permakulturní zahradě, Alman

Bylinkové spirály

Knihu Království bylinek v permakulturní zahradě seženete se slevou na Knihy.iDNES.cz.

Kniha se věnuje částečně bylinkám a jejich mnohostrannému využití v kuchyni,...

Spirála se jako prvek objevuje nejen v mnohých kulturách v umění i architektuře, v přírodě se s ní setkáváme ve formě srolovaných listů, úponků, semeníků, uspořádání semen kvetoucích rostlin, postavení listů, tvarů šnečích ulit či fascinujících schránek některých hlavonožců. Také z forem pohybu lze často vyčíst tvar spirály, ať už u vzdušných nebo vodních vírů nebo v astronomickém měřítku jako způsob uspořádání hmoty v galaxiích.

To je možná důvod, proč bylinkové spirály lidi svým způsobem fascinují. Ale to je jen vnější efekt (návod, jak budovat bylinkové záhony, najdete také zde).

Spirálou či vrchem vytvoříte bylinkám jedinečné mikroklima

Spirálovitou formou záhonu můžete vytvořit celou řadu mikroklimatických stanovišť. Vrcholek spirály obrácený k jihu je nejslunečnější, nejsušší a nejexponovanější místo jen na základě umístění, nezávisle na typu půdy. Nabízí ideální sluneční svit, srážková voda z něj může hned odtékat. Vrcholek je ale také nejvíce vystaven povětrnostním vlivům, tedy i větru a mrazu. 

Pochůzná spirála nebo vrch

Pod vrcholem už jsou o něco víc chráněná a relativně vlhčí stanoviště a na úpatí spirály najdete ta nejlépe chráněná a nejvyváženější. Mikroklima na úpatí spirály je totiž možno přirovnat k podmínkám u paty suché zídky nebo dokonce u domovní zdi: vyvýšená struktura v pozadí chrání před vysoušením větrem dalšími extrémními projevy počasí, navíc zadržuje teplo a vlhkost. A nemusí jít vyloženě o spirálu, stačí vybudovat jednoduchý bylinkový vrch.

Stačí se zamyslet. „Jak byste se sami cítili na návrší ve srovnání se skalním výběžkem, na vrcholu hory nebo ve chráněném koutku? Jaké stanoviště byste si vyhledali za silného větru? Je třeba se jen trochu vcítit do těchto situací, pak vám bude tento systém připadat logický a snadno pochopitelný,“ vybízí k logickému uvažování sourozenci Holzerovi, kteří v Rakousku permakulturně hospodaří, stejně jako jejich otec Sepp Holzer (více o permakultuře zde).

Nebuďte troškaři, vybudujte si pochůznou spirálu

Předjaří je na budování záhonů na zahradě ideální čas, navíc byla právě ustupující zima poměrně teplá, lépe se tedy likvidují plevele (více zde). Klidně se můžete pustit do vybudování pochůzné spirály, se kterou také pro bylinky získáte větší pěstební plochu, takže se vyplatí vzít si na pomoc i bagr.  

Jak na budování spirály

K vyznačení zaobleného půdorysu spirály použijte provázek přivázaný na kolík, který zapíchnete do středu budoucí spirály. Délka provázku by přitom měla být asi o 20 cm delší, než je plánovaný poloměr spirály. Půdorys si vyznačte pískem, zapíchnutím kolíků či položením menších kamenů.

Pak odstraňte travní drn a cennou vrstvu ornice a uložte si je na dvě oddělené hromady, využijete je při výstavbě. Z formováním vlastní spirály pak začněte z jižní strany a jakmile začne růst do výšky, usazujte kameny na navršený a udusaný materiál. Kameny je nutné usazovat do zeminy tak, aby pevně seděly a neviklaly se, navíc by měla být jejich vrchní strana vždy mírně skloněná směrem dovnitř ke středu spirály

Jako výplň středu spirály můžete použít i chudší spodní vrstvu půdy a travní drny, vždy vrchní stranou dolů, aby se pomalu rozložily a nevyrašily znovu. Máte-li třeba úlomky cihel nebo jiný neškodný stavební odpadový materiál, také jej můžete zabudovat dovnitř spirály. Abyste zajistili nutnou stabilitu spirály, udusávejte zeminu do té míry, jaká je potřebná pro stabilní konstrukci - je to vlastně modelování se zeminou a kameny.

Poslední vrstvou, kterou musíte nasypat na spirálu, je humus. Lze ho rozprostřít rovnoměrně po celé spirále, nebo vytvořit stanoviště s různým podílem humusu. Chcete-li pěstovat rostliny obzvlášť náročné na živiny, můžete do jednotlivých vybraných míst zapracovat i trochu kompostu. Jakmile bude rozumné počasí, spirálu můžete osázet a podle potřeby zamulčovat.

Bylinkové spirály se samozřejmě dají postavit v různých velikostech a provedeních: jak malé, s průměrem do tří metrů, tak i pochůzné. Přitom platí, že čím větší a vyšší je spirála, tím výraznější jsou samozřejmě i rozdíly v působení jednotlivých mikroklimatických stanovišť. Zatímco spirála vysoká jeden metr má jen minimální rozdíly mezi zastíněným a slunečným místem, dvoumetrová pochůzná spirála už nabízí více klimaticky odlišných stanovišť.

Nejrozšířenější jsou bylinkové spirály postavené ve stylu suché zídky. Tedy jako spirálovitě zatočená a ke středu se zvyšující suchá zídka, postupně plněná zeminou. Přitom platí, že s hranatějšími kameny snadněji vytvoříte stabilní zídku než s oblými.

Opravdu pořádná pochůzná spirála pro bylinky mívá průměr od 6 metrů a podle toho, kolik kamenů do ní zabudujete na zpevnění svahů, může její výška dosahovat 2 až 2,5 metru. Na spirále těchto rozměrů už se dá pěstovat takové množství kořeninových, čajových i léčivých bylinek, že byste měli mít i dostatečné sušené zásoby na zimu, vyrábět i likéry a tinktury a ještě obdarovávat příbuzné a známé.

Tyto spirály, po kterých se dá krásně chodit a pohodlně se o bylinky starat a sklízet je, se totiž kromě chodníčku osazují celé. Jako pěstební plochy tu slouží především místa mezi kameny na bočních svazích spirály. Vybudování spirály je sice poměrně jednoduché, ale vyplatí se pomoc malého bagru, už kvůli přesunům zeminy a manipulaci s balvany.

Když Holzerovi s pomocí bagru budovali pochůznou spirálu z úvodního snímku na jaře 2007 na Probsthofu, stačily jim na to zhruba 4 hodiny času, a to má výsledná spirála 6 metrů v průměru a je vysoká 2,3 metru. Pracovali výlučně s materiálem, který už na statku měli: využili kameny z původního zpevnění svahu, které už nepotřebovali, a jako materiál na výplň tělesa spirály využili to, co jim zůstalo z budování terasy ve svahu. Postup budování lze snadno vyčíst z autentických snímků ve fotogalerii.

Bylinkový vrch: postavíte jej ještě snadněji a rychleji a přitom je z něj stejný užitek.

Pokud by se vám přesto zdálo budování spirály zbytečně složité, nabízí se řešení ve formě bylinkového vrchu, jehož vybudování je ještě jednodušší. Prostě si vyznačíte vybrané místo, odstraníte travní drn a vrstvu humusu a dáte je zvlášť bokem, navršíte zeminu a do ní usadíte kameny. Stejně jako u bylinkové spirály můžete využít různé druhy zeminy, abyste vytvořili místa s půdou bohatší na živiny i s půdou chudší. Kameny přitom nemusíte „pasovat“ na sebe, takže můžete využít i kameny velmi nepravidelných tvarů.

Celou řadu dalších praktických rad, jak přirozeně zakomponovat pěstování bylinek do vaší zahrady a jak jim vytvořit co nejlepší podmínky najdete v knize Království bylinek v permakulturní zahradě od Claudie a Josefa Andrease Holzerových a Jense Kalkhofa, vydal www.alman.cz.

Autor:

Zubačka Vitznau-Rigi

Sledujte exkluzivní přenos z nejstarší zubačky v Evropě ve Švýcarsku. Dráha vedoucí z Vitznau (435 m n. m.) na vrchol Rigi (1752 m n. m.) je v provozu od roku 1871. Kamera je umístěna ve stanici Staffel (1.603 m n. m.)

Více ze Slow TV:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

U maličkého domku malá zahrádka budovaná ženskou rukou. Vůbec není špatná

Soutěž Paní Petra měla velké štěstí, když se jí řadový domek u lesa, v obci známé z písničky bratří Tesaříků, podařilo koupit...

Kde chyběla ženská ruka a chlapa drtil sentiment, zavládly chaos a špína

„Než něco vyhodím, tak si to dlouho rozmýšlím, a pak to stejně zase schovám,“ shrnul padesátník Michal z Prahy příčinu,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za určitých okolností mohou být šalvěj i bazalka jedovaté, říká bioložka

Premium Vystudovala medicínu a složila doktorát z molekulární biologie a genetiky. Kamila Procházková z Ústavu histologie a...

Manuál od odborníka, jak naplnit a zprovoznit dřevěný vyvýšený záhon

Návodů na vybudování vyvýšeného záhonu je spousta, najdete je i v našem archivu. A nejvděčnějším materiálem je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozlehlá zahrada s venkovskými prvky má nádherný výhled na Posázaví

Soutěž Když před čtrnácti lety koupili na Vysočině dům se zanedbaným pozemkem po svém příbuzném, uchvátilo je především místo...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Pro přírodní koupání na zahradě je ideální biobazén či koupací jezero

Koupání v zahradě je prostě radost, kdo by ho nechtěl. Ovšem jakou podobu tomuto vodnímu prvku dát, aby spolehlivě...

Honda se sekačkami nekončí. Vyvrací fámy, které se rozšířily internetem

Benzinové sekačky od výrobce Honda už si rozhodně nekoupíte, koluje českým internetem. Přitom jejich motory patří k...

Podělte se o snímky a příběh své zahrady a vyhrajte cenné pomocníky

Možná se staráte o pozemek na venkově s užitkovou zahradou a ovocným sadem, ale třeba jste rádi alespoň za terasu s...

Přírodní hnojivo nejen pro zeleninu, jež stojí jen trochu práce a času

Kdybychom žili u moře, mohli bychom si vyrábět posilu pro rostliny z řas. Takto si musíme vystačit s kopřivami, z nichž...

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....