Tři důvody, proč lovit „na stojácích“ u břehu. Dostanete i úhoře

aktualizováno 
Rybáři mnohdy lov v příbřežních partiích stojatých revírů podceňují. To je škoda. Na stojatých vodách v blízkosti břehu často narazíme na řadu rybích druhů, které zde rejdí za potravou, nebo hledají úkryt. Proto není na škodu zkusit své rybářské štěstí právě zde.

V nočních hodinách můžeme nedaleko od břehu narazit i na úhoře. | foto: Viktor Krus

Zejména v jarních a letních měsících můžeme blízko břehu ulovit nádherné ryby. Nespornou výhodou je, když se na mělčině, kde chceme chytat, vyskytují překážky. Ty totiž přitahují rybí obyvatele stojatých vod jako magnet. Lovit v blízkosti břehu můžeme celou řadou rybolovných technik: na plavanou, položenou či přívlač. Pro chytání v takto krátkých vzdálenostech existuje několik důvodů. Vybírám tři hlavní.

I u břehu jsou "velikáni"

Na stojatých vodách u břehu se vyskytuje široká škála potravy, kterou ani největší rybí jedinci nepohrdnou. Hodují zde ryby kaprovité, které tu sbírají do vody spadlý hmyz, semena, plodiny či jiné části rostlin.

Fotogalerie

Ale ani rybí predátoři nebudou daleko. S jejich výskytem můžeme počítat hlavně tam, kde se u překážek vyskytují hejna drobných rybiček. Ukázková místa tohoto typu jsou například padlé stromy na mělčinách. Ideálních lovných míst však existuje více.

Nejčastěji vyhledávám místa, která jsou zarostlá hustými keři, které mnohdy rostou i ve vodě. Před nimi, asi v metrové hloubce, následně lovím.

Další "horké fleky" u břehu jsou ty, kde je poměrně strmý břeh, na němž rostou statné stromy. Z těch totiž padají větve a listy přímo do vody, a tvoří tak velice atraktivní prostředí pro ryby.

Zejména při průtržích mračen se dostavují rybářské úspěchy na místech, kde ústí různé přítoky. Může jít o řeku, potok, či odtok z chovného rybníku. V případě, že silně prší, dostává se těmito vodními cestami do revíru nová potrava, za kterou ryby táhnou.

Adrenalinový zážitek

Především se splávkem u břehu mnohdy zažijete velice vzrušující momenty plné adrenalinu. Pokud si vyberete správně zbarvené oblečení (přírodní barvy) a budete u vody potichu, můžete vidět záběr ryby na vaši nástrahu v "přímém přenosu".

Tímto způsobem mnohdy chytám na jaře okouny. Nejčastěji lovím na strmém břehu, z kterého velice pohodlně vidím, co se děje ve vodě. Mnohokrát se mi už stalo, že po dopadu splávku do vody z nedalekých potopených větví vyjelo početné hejno nádherných okounů.

Pak už jen pozorujete temné obrysy ryb, jak míří k vaší nástraze. Predátoři najednou zmizí v temné hlubině a za malou chvíli se výrazně zbarvená špička splávku rozjede po vodě jako závodní auto. Ještě lepší podívanou vám zaručí polarizační brýle. Toto přírodní divadlo je nádherným způsobem, jak si užít rybařinu.

Zpátky ke kořenům

Lov u břehu většinou znamená rybaření pouze s nejnutnějšími věcmi. Lovíte s minimem náčiní na naprosto jednoduché montáže, které jsou však úspěšné. Letmo mi to připomíná staré časy, kdy rybařina nebyla ještě tak poznamenána technickým pokrokem.

Pokud chceme u běhu úspěšně lovit, musíme dodržovat dvě důležitá pravidla. Prvním je být potichu. Je důležité zůstat v klidu, pokud možno na břehu zbytečně nechodit a nemluvit. Ryby tyto rušivé prvky velice dobře vnímají a vyhýbají se jim.

Za druhé. Je velice vhodné se oblékat do oděvu přírodního zbarvení (maskáče). Díky tomu jste na břehu méně nápadní. Splynete s přírodou a budete si užívat ticho u vody, které je nejlepším lékem na dnešní uspěchanou dobu.

Autoři:

Nejčtenější

Chtěla kocoura na mazlení, on na ni místo toho útočí. I na vnoučata

Ačkoliv působí jako agresor, podle Kláry kocour Mazlík ve skutečnosti jen...

Šestiletý kocour důchodkyně z Milevska se sice jmenuje Mazlík, ovšem jakémukoliv souznění se svým jménem se úspěšně...

Gastronomie je náhradní vojenská služba, řekl Pohlreich v Rozstřelu

Zdeněk Pohlreich v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Zdeňka Pohlreicha znají mnozí jen díky roli televizního šéfa, kterou loni po deseti letech s úlevou opustil. Další ho...

Cheesecake a Amuse-Bouche. Slova, která dala v Prostřeno zabrat

Karel Ondrka předváděl v pořadu Prostřeno! soutěžícího s Touretteovým syndromem.

Oblíbená série Prostřeno se vysílá již desátým rokem. V netradičním kulinářském pořadu se k plotně často staví i lidé,...

Správný párek by měl mít 30 % tučného masa, říká řezník Kšána

Párky jsou jednou z nejoblíbenějších uzenin u nás.

František Kšána mladší se stal prototypem úspěšného řezníka, který propaguje chovy tradičních českých plemen a dokáže...

Kysané zelí je vitaminová bomba, kterou si snadno vyrobíte doma

Kysané zelí je vitaminová bomba, která od pradávna sloužila přes celou zimu...

Udělejte si zásoby vitaminů na zimu a rozjeďte pořádný zelný proces. Návod je zároveň fermentačním autopilotem, který...

Další z rubriky

Císařským řezem vytáhl rybář z mrtvého žraloka téměř stovku mláďat

Císařským řezem vytáhl rybář téměř 100 mláďat z mrtvého žraloka

Během pouhých devíti minut dostal rybář Mathew Orlov na australském pobřeží z břicha mrtvé žraločí matky téměř stovku...

Jeseter je pravěké monstrum. Dnes ho najdete hlavně na soukromých revírech

Jeseteři jsou velmi aktivní i v teplé vodě.

Zmíníte-li se někomu o jeseterovi, většina lidí si vzpomene na Rusko a kaviár. V minulých časech, dokud bylo ještě...

V Paříži na ryby? Kvůli imigrantům dnes musíte mít odvahu, řekl Vágner

Rybář Jakub Vágner v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (13. listopadu 2018)

Jakub Vágner je rybář, který proslul „hony“ za téměř vymřelými rybami po celém světě a několika světovými rekordy. Dnes...

Najdete na iDNES.cz