Na rybářském mistrovství světa v přívlači si zuby na zlato brousí Češi

aktualizováno 
Během nejbližšího víkendu 18. a 19. května na Jihlavsku vypukne 11. mistrovství světa v lovu dravých ryb přívlačí. Je to nejvýznamnější rybářský závod konaný letos na našem území a jeden z nejvýznamnějších rybářských závodů, který jsme kdy pořádali.

Bývalý mistr světa a skvělý závodník Michal Tichý (vlevo) za nás letos bohužel s největší pravděpodobností nenastoupí. | foto: Radek Filip

Mistrovství bude hostit řeka Jihlava v Biskoupkách a Řeznovicích nedaleko Ivančic. Šampionátu by se mělo zúčastnit okolo 15 států. Mezi hlavní favority patří naši domácí borci, kterým se v posledních letech sice nedařilo dosáhnout na nejvyšší mety, ale stále patří i vzhledem k domácímu prostředí mezi favority na zlato.

Do užší české nominace trenér navrhl Michala a Tomáše Čepeláky, Josefa Foltýna a Pavla Vokála. Jako náhradník je na soupisce Martin Foltýn.

Fotogalerie

Největšími soupeři našich reprezentantů pravděpodobně budou Rusové, obhájci titulu z loňského roku, s několikanásobným mistrem světa Alexejem Šaninem v sestavě. Zálusk na zlato si dělají i draví Slováci, jejichž hlavní hvězdou je mladý Martin Forbak (vicemistr světa z loňského roku). Bez nadějí nejsou ani Poláci, kteří hostili mistrovství světa vloni. Ze stále vyrovnanější světové špičky ale mohou uspět i jiné národy.

Hlavní lovenou rybou na řece Jihlavě s kamenitým dnem a šířkou toku maximálně 25 metrů budou pravděpodobně pstruzi, kteří se před závody i nasadí (až 1 000 kg ryb). Velká část těchto ryb zřejmě pozná ostrost háčku, neboť tu budeme moci spatřit skutečnou světovou přívlačovou elitu, od které se mají i velmi dobří rybáři co učit.

K vidění budou nesmírně přesné náhozy, precizní vedení nástrah i rychlost. Bude to také velká strategická bitva, kterou dnešní vrcholné rybářské závody bezpochyby jsou.

Zahajovací ceremoniál šampionátu se uskuteční ve čtvrtek 16. května od 17 hodin na Palackého náměstí v Ivančicích. Na něj závodníci navážou pátečním oficiálním tréninkem.

To nejzajímavější ovšem vypukne v sobotu a v neděli vždy od 9 hodin, kdy dostanou závodníci pokyn pro vstup do sektorů. Lépe řečeno pokyn pro vběh do sektorů. Sektory jsou totiž rozděleny do úseků, kterých je více než závodníků, kteří si svůj úsek za pomoci svých asistentů vybírají a mění ho několikrát za závod. Na úseku smí chytat ten závodník, který ho obsadí jako první. Místo poklidného rybaření tu tak můžeme vidět divácky atraktivní sprintérské závody a občas i hádky o to, kdo byl na místě první.

Pokud máte volný víkend a patříte mezi fanoušky přívlače, nenechte si určitě tuto událost ujít. Stojí to za to.

Autoři:

Nejčtenější

Jan Punčochář, jeden z nejlepších českých kuchařů, rozjíždí vlastní podnik

Restaurace U Matěje, kterou v dubnu otevře Jan Punčochář.

Před časem se roznesla zpráva, že jeden z nejžádanějších pražských šéfkuchařů končí v restauraci Grand Cru. Od dubna...

Hledám zmizelé příběhy, říká tvůrce legendárních papírových modelů

Architekt a tvůrce legendárních papírových vystřihovánek Richard Vyškovský

Jeho populární papírové modely pobláznily generace českých dětí. Architekt Richard Vyškovský je legenda vystřihovánek,...

Za lány bledulí míří tisíce turistů, ze vsi se na měsíc stalo parkoviště

Když vyjde počasí, vypadá to v rezervaci zhruba takto. Mezi lány bledulí se...

Poslové jara jsou tady, hlásí lidé z Chlébského na Bystřicku. Vesnička na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje se...

Amuse bouche, clafoutis, gravlax, entrecôte. Průvodce jídelním lístkem

Chateaubriand je dvojnásobně tlustý steak ze svíčkové, asi 6 až 7 cm silný.

Dokonce i váš hostinský se zdánlivě zbláznil a má jídelníček plný cizích názvů pokrmů? Při návštěvě restaurace někdy...

Nenechte se manipulovat psem z útulku, vychovejte ho, radí psí psycholog

Sandra dostane od psího psychologa jasné rady, jak fenku vychovávat a...

Mladá herečka Sandra je pro drobnou fenku Doui, kterou si vzala ze záchytné stanice, už několikátým páníčkem. A Doui je...

Další z rubriky

Sledujte vítr, experimentujte s boilies. Sedm tipů, jak na kapry v květnu

Kapr chycený Radkem Filipem letos při aktivním vyhledávání kaprů na...

Každá roční doba vyžaduje specifický přístup při lovu kaprů – naší suverénně nejoblíbenější ryby. Pokud se dovedeme...

V Paříži na ryby? Kvůli imigrantům dnes musíte mít odvahu, řekl Vágner

Rybář Jakub Vágner v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (13. listopadu 2018)

Jakub Vágner je rybář, který proslul „hony“ za téměř vymřelými rybami po celém světě a několika světovými rekordy. Dnes...

Rybář Jakub Vágner má nový projekt. Z Katlova chce mít rodinný areál

Molo 4

Cestovatel a rybář Jakub Vágner se po úspěšném projektu Návrat přírody do škol, v rámci kterého přednášel na školách o...

Najdete na iDNES.cz