Pátek 7. srpna 2020, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 7. srpna 2020 Lada

Lov na bolena. Platí pravidlo „rychle a zběsile“

aktualizováno 
Bolen býval považován za lišáckou, takřka neulovitelnou rybu. V posledních desetiletích však rybáři pochopili, jak se na boleny musí a naše i zahraniční vody tak začaly odhalovat svoje bolení tajemství mnohem pravidelněji.

Gejzíry vody a někdy i trojháčky v rukách lovce. Takový je souboj s bolenem. | foto: Archiv časopisu Kajman

Rybáři si začali užívat vycházky plné adrenalinových soubojů s rybou, která vám v průběhu svých prvních výpadů nedá nic zadarmo. Záběry bolenů na nástrahy většinou vedené na hladině nebo těsně pod ní jsou navíc mnohdy snadno pozorovatelné.

Na vlastní oči spatřená exploze hladiny po útoku bolena na kořist je něco, co utváří kulisu jednoho z nejakčnějších způsobů lovu, který můžeme u nás zažít. V průběhu léta a na začátku podzimu je na lov bolena ten nejlepší čas.

Aktivní lov

Při lovu rybiček na hladině je bolen i přes svou hlučnost velmi plachý. Jeho způsob lovu je opředen některými mýty. Podle jednoho z nich má vpadnout do hejna rybiček s cílem udeřit je ocasem a poté omráčené rybičky pohltit do chřtánu.

Autor s bolenem 74 cm chyceným na rychle taženou bolenovou nástrahu.

Autor s bolenem 74 cm chyceným na rychle taženou bolenovou nástrahu.

Toto ovšem rozhodně není obvyklým způsobem lovu bolena. Velmi často ho však můžeme spatřit (stejně jako okouna), jak dosrkává na několik pokusů rybičku skákající na hladině.

Lov bolena je vůbec specifický a velmi aktivní. Pokrývá často velký prostor, na kterém vyhledává kořist a následně pronásleduje. Tím bolen spotřebovává značné množství energie a brzy tak bude mít zase chuť na další kořist nebo naši nástrahu.

Kde bolena hledat

Od začátku sezony v polovině června až obvykle do první poloviny října vytahuje bolen na řekách do podjezí a proudů. Na přehradách ho často zastihneme na rybáři intenzivně prokrmovaných plážích nebo v zátokách s hojným výskytem potěru.

Fotogalerie

Na těchto místech dochází někdy i po velkou část sezony k velké koncentraci bolenů na jednom místě. Pohybuje se tam v horní polovině vodního sloupce (spíše přímo pod hladinou). Do hloubek, kde zimuje a je zde mnohem hůře ulovitelný, se stahuje až později.

Právě pohyb v horní polovině sloupce spolu s rychlostí, pohyblivostí a vynikajícím zrakem, před kterým se musí maskovat i rybář na břehu, jsou z rybářského hlediska jedny z nejzásadnějších informací, které bychom měli vědět o tomto udatném bojovníkovi.

Jak na to

Za určitých okolností můžeme lovit bolena snad všemi technikami. Nejefektivnější metodou je ovšem přívlač. Existuje mnoho způsobů, jak bolenovi prezentovat vláčecí nástrahu.

Podle mých zkušeností ovšem nejlépe uděláte, když se zařídíte podle hesla, že žádná nástraha není při lovu bolenů dost rychlá. Pokud si myslíte, že vedete svou nástrahu rychle, tak ji zkuste vést ještě rychleji. Prostě rychle a zběsile.

Činíme tak točením kličkou, co nám naviják dovolí za současného postavení prutu špičkou nahoru. Jde tak v základním provedení o jednu z nejjednodušších, ale i fyzicky nejnáročnějších technik přívlače.

Nástrahy

Bolena můžeme ulovit téměř na všechny vláčecí nástrahy. Nejraději však používám speciální woblery k lovu bolenů (Hunter Spirit, Salmo Thrill, Gloog Hermes, Hunter Spirit, Taps Ukleja-S, Siek-M Siga, Wobi bolek a další).

Hunter Spirit (další bolenový speciál) byl navržen polským mistrem světa v...

Hunter Spirit (další bolenový speciál) byl navržen polským mistrem světa v přívlači Andrzejem Lipinskim, který ho vyvinul na základě poznatků z tisíců hodin odházených na Odře.

Hunter Soul je velmi dobře viditelný, hlasitý a pomalý, což v praxi znamená, že...

Hunter Soul je velmi dobře viditelný, hlasitý a pomalý, což v praxi znamená, že na něj náhodně chytíme i mnoho jiných druhů ryb.

Bolenové speciály nejsou za každých okolností nejlepší bolenovou nástrahou. Většinou s nimi ovšem vedle nesáhnete. Dokonale se hodí k lovu v turbulentní vodě plné vracáků, do bílé vody a rychlých proudů, což jsou v létě ta nejlepší místa. Boleny na ně ale chytnete i v klidnějších úsecích řek a na stojatých vodách.

Bolenům se trefují do chuti tím, že s nimi můžeme lovit tam, kde ostatní nástrahy selhávají a boleni se naopak často nacházejí (silné proudy nevyhazují speciály na hladinu), nekladou velký odpor ve vodě (můžeme je tak vést superrychle, a to i proti proudu), nemají výrazný chod (který často stříbrné bojovníky odrazuje), jejich kolmý úhel lopatky vzhledem k ose těla je "nestahuje" do hloubek a jsme s nimi schopni nahodit velmi daleko (bolen často loví daleko od břehu).

Pokud vám je přestanou v průběhu vycházky boleni brát, často stačí prostá změna barvy u stejného typu speciálu a chytneme další ryby. Až když ani to nezabírá, měníme druh speciálu nebo zkusíme úplně novou nástrahu (jerky, stickbaity, popy, proppy, plandavky, rotační třpytky a další).

Pověsti o přemnožených bolenech

Mnozí lovci rozšiřují zkazky o přemnožených bolenech na jejich revírech a nutnosti "s tím bolenem něco udělat". Tyto zkazky se však často nezakládají na reálných základech a vychází z toho, že se bolen svým zálovem prozrazuje mnohem hlučněji a viditelněji než ostatní dravci.

Bolen skutečně na některých revírech přemnožený je, ale je jich mnohem méně, než se povídá. I k tomuto dravci proto přistupujme s úctou a v rámci možností mu po akčním souboji dávejme svobodu.

Víc zajímavostí o rybaření najdete v aktuálním vydání rybářského časopisu Kajman.

Autoři:
  • Nejčtenější

Když se elévovi vymkne skalka z rukou, po padesáti letech se nestačí divit

Soutěž Zahrada u domu rodičů pana Vladimíra původně plnila čistě hospodářské účely, jak tomu dřív u chalup nejen v severních...

Na místě zahrádkářské kolonie buduje mladá rodina zahradu jako nudli

Soutěž Proměnit opět v zahradu nudlovitý pozemek v místě bývalé zahrádkářské kolonie na okraji Brna, kde vyrostla čtvrť s...

Američani žijí na polotovarech, neumí uvařit ani těstoviny, říká foodpioneerka

Premium Je to deset let, kdy se na blogu na iDNES.cz objevil zázrak jménem Anna Grosmanová. Středoškolačka se tehdy rozhodla...

Brit proměnil zahradu v prázdninový rezort. Jen podle návodů na internetu

Čtyřiatřicetiletý oční optik Guy Younga z Nuneatonu ve Warwickshiru během koronavirové krize nezahálel. Volného času...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třezalka neboli svatojánské koření umí zbavit depresí i zatočit s viry

Bylina dobré nálady, nebo také svatojánské koření, protože začíná kvést na svatého Jana. Tak se říká třezalce, která...

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

  • Další z rubriky

Největší akvaristická burza v Praze nabízí rybičky, ale i radu s chovem

Každý týden se v prostoru jazykové základní školy na pražské Pankráci setkávají akvaristé. Desítky prodejců a tisíce...

Lososi bývali běžnou součástí českých řek. Zastavilo je jediné zdymadlo

Premium Po staletí se utkávali s peřejemi českých řek. Lososi bývali běžnou součástí tuzemského jídelníčku, probojovali se i...

Speciální tomograf odhalí nemocný strom. Nejtěžší je vyhodnotit výsledky

Stromový tomograf se rychle rozšiřuje do inventáře správců městské zeleně. Kdo s ním pracuje, musí být zároveň...

Na Aljašce začíná sezona lovu lososů, tišeji než obvykle a s obavami

Na Aljašce začíná sezona lovu lososů. Do přístavu Cordova míří tisíce rybářů a dělníků a s nimi i koronavirus....

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Pokutu za přespání v karavanu dohnal Němec až k soudu

Nocování na parkovišti v obytném autě se v Německu může dosti prodražit. Své si zažil jeden turista s karavanem, který...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...