U mládeže je obvyklý následující postup. Dítě se zapíše do rybářského kroužku zpravidla v místě trvalého bydliště a tam, kde je i sídlo místní organizace rybářského svazu. Spodní hranice věku není dána, ale předpokládá se, že dítě umí číst a psát, aby bylo schopno vnímat informace.
Po absolvování rybářského kroužku a složení zkoušek mladého rybáře mu může být vystaven rybářský lístek, který je nutnou podmínkou pro zakoupení povolenky k rybolovu. V rybářských kroužcích je to zavedené obvykle tak, že dítě přinese svou fotografii, peníze na rybářský lístek a na povolenku k rybolovu.
Vedoucí poté vypíše hromadnou žádost a vystavuje členskou legitimaci s fotografií a vylepenou známkou. Tím se stane dítě řádným členem rybářského svazu a zároveň mu je vydána i povolenka k rybolovu.
Jak fungují kroužky
Rybářské kroužky začínají zároveň se začátkem školního roku. Určitý den v týdnu se schází děti na rybářský kroužek, který obvykle trvá dvě vyučovací hodiny. Během září a října se děti seznamují s rybářským řádem, druhy ryb, ale i mezi sebou.
Pěkné počasí lze využít k ukázce a tréninku rybolovné techniky. Při špatném počasí lze s úspěchem trénovat i v tělocvičně.
Listopad a prosinec jsou období, kdy se procvičuje rybářský řád, definice lovných způsobů, doby hájení vybraných druhů ryb, zakázané způsoby lovu. Děti se učí vázat háčky, sestavovat udici a různé montáže k lovu ryb.
Využívají se i multimediální prezentace, DVD s rybářskou tématikou, rybářské testy na počítači, které děti se zájmem sledují a snaží se co nejlépe uspět. Podobné najdete například i na stránkách Českého rybářského svazu.
V lednu se zkouší
V rybářském kroužku samozřejmě neplatí stejná pravidla jako ve škole a výuka v kroužku je spíše přátelská než stresující. Nicméně v lednu musí děti absolvovat test z rybářského řádu a podstoupit zkoušku z poznávání základních druhů ryb.
Po úspěšném složení testu a poznávačky ryb se děti začínají těšit na svůj první rybářský lístek a na to, až poprvé půjdou k vodě s rybářským náčiním. Od února se neustále trénuje rybolovná technika v tělocvičně.
Vyvrcholením rybářských kroužku jsou zpravidla soutěže, nejdříve místních organizací, pak i krajských územních svazů a nakonec republikovékolo rybářské soutěže nazývané Zlatá udice.
Některé organizace pořádají pro mládež rybářské tábory, kde se většina aktivit točí kolem rybolovu.