Zoo se chlubí novými mláďaty. Zajeďte za nosorožci i oživlou šiškou

  • 1
Jaro konečně přebírá vládu nad počasím, což vybízí k rodinné návštěvě zoologických zahrad. Týdeník 5plus2 proto připravil přehled novinek ze dvou desítek velkých i menších zoo ze všech koutů Česka. Která mláďata budou patřit k letošním hvězdám a kde se otevírají nové pavilony?

Nosorožci jsou unikátem Safari Dvůr Králové nad Labem

V zoo ve Dvoře Králové se během roku narodilo už třetí mládě nosorožců dvourohých východních.

V zoo ve Dvoře Králové se během roku narodilo už třetí mládě nosorožců dvourohých východních (na snímku). Je to světový unikát, dvorské přírůstky totiž představují polovinu všech mláďat narozených v zoologických zahradách v tomto období.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Sameček dostal jméno Magashi. „Porod proběhl poměrně rychle a mládě záhy začalo pít. Během kontroly jsme zjistili, že jde o samce a váží 36 kilo,“ řekl zoolog Jiří Hrubý.

Významné příchody zaznamenaly chovy antilop a přímorožců šavlorohých. V obou případech doplnili stáda samci s perspektivou stát se novými plemeníky.

Z dalších „nováčků“ se návštěvníci mohou těšit na vzácnou palačinkovou želvu, samečka žirafy Rothschildovy, dvě mláďata pakoní běloocasých nebo na dva krokodýly čelnaté, kteří dorazili z Plzně.

Základní údaje

OTEVŘENO: v hlavní sezoně od 9 do 18 h

ZÁKLADNÍ VSTUPNÉ: 290 Kč dospělí, děti 3—15 let 230 Kč

Do pražské Troji láká „oživlá šiška“

Zoo Praha zahájila sezonu křtem mláděte luskouna.

Trojská zoologická zahrada (Zoo Praha) zahájila sezonu křtem mláděte luskouna (na snímku), které se zdejším chovatelům narodilo v únoru jako ve vůbec první zoo v Evropě. Po narození vážilo 135 gramů a připomínalo oživlou smrkovou šišku. Chov luskounů je velice náročný, je třeba pro ně mimo jiné připravovat speciální kaši, jejíž základní složkou jsou larvy včelích trubců.

K novým přírůstkům patří také v půlce března narozený kočkodan Brazzův či třeba dva samci kriticky ohrožených jeřábů bílých. Ti dorazili z německého ptačího parku Walsrode, původním domovem těchto jeřábů jsou sibiřské tundry.

Pražské gorily si užívají nového pavilonu.

A pozor, zcela nový pavilon goril, který byl otevřen už na podzim, čeká první kompletní sezona. Stál 300 milionů korun a návštěvníky provází africkým venkovem.

„Je k němu lávka od slonů, lávka od výběhů žiraf, je u něj nový vchod do zoo,“ přiblížil ředitel zoo Miroslav Bobek.

Základní údaje

OTEVŘENO: v hlavní sezoně v dubnu a v květnu 9—18 h, od června do srpna 9-21 h

ZÁKLADNÍ VSTUPNÉ: dospělí 330 Kč, děti 3—15 let 250 Kč

V Olomouci vás čeká cesta kolem světa i malý hrabáč

Hrabáč kapský žije ve volné přírodě v Africe, na jih od Sahary. Dospělec váží asi 60 kg, dožívá se přibližně 20 let. Přes den spí a aktivuje za soumraku, kdy běhá po krajině a vyhledává termity.

Projet se vláčkem i mezi klokany a soby mohou nově návštěvníci zoologické zahrady na Svatém Kopečku u Olomouce. „Po Euroasii, Africe a Americe jsme safari doplnili o poslední dva kontinenty, po deseti letech jsme tak dokončili cestu kolem světa,“ řekl ředitel zoo Radomír Habáň.

Ovšem skutečnou bombu chovatelé zveřejnili až koncem minulého týdne – už 8. dubna se ve zdejší zoo narodilo mládě vzácného hrabáče kapského, kterého dokáže odchovat zatím jen sedm evropských zoologických zahrad. Matka Nyota se o tohoto „ušatého mimozemšťana“ pečlivě stará, přesto jsou ošetřovatelé obezřetní.

„Musí se pravidelně krmit, vážit, naolejovat. Péče o ně v mnoha směrech připomíná péči o lidské miminko. Podobný je i hlas, kterým se malý hrabáč ozývá,“ uvádí zooložka Libuše Veselá.

Pakůň běloocasý

Na návštěvníky se ovšem těší i několik dalších zvířecích přírůstků, třeba první zdejší mládě tohoto roku — pakůň běloocasý, či třeba březnová dvojčata tamarínů vousatých.

Základní údaje

OTEVŘENO: v hlavní sezoně od dubna do srpna 9—18 h

ZÁKLADNÍ VSTUPNÉ: dospělí 140 Kč, děti 3—15 let 100 Kč

Nejohroženější zebry zachraňují v Liberci

Mládě zebry bezhřívé

Vysoké štíhlé nožky s hnědo-bílými pruhy před několika týdny potěšily chovatele v liberecké zoologické zahradě. Narodilo se zde totiž mládě zebry bezhřívé, které patří mezi nejohroženější savce na světě.

„Naše samička bude pro udržení chovné populace, která aktuálně čítá pouhých 38 zvířat, obrovským přínosem,“ podotýká zoolog Luboš Melichar. Tento vzácný druh zebry mohou návštěvníci zoologických zahrad spatřit jen málokdy. To však neplatí pro libereckou zoo, malá zebra s celým stádem je k vidění při příznivém počasí ve venkovním výběhu.

Začátkem dubna přišla na svět tři mláďata viskač.

Začátkem dubna přišla na svět další vzácná zvířata, tři mláďata viskač. Návštěvníci zoo mohou při troše štěstí viskačí skupinu i s potomky pozorovat průzorem do jejich vnitřní ubikace, která se nachází hned vedle expozice surikat.

Základní údaje

OTEVŘENO: v hlavní sezoně v dubnu a v květnu 9—18 h, od červa do srpna 9—19 h

ZÁKLADNÍ VSTUPNÉ: dospělí 160 Kč, děti 3—15 let 120 Kč

Klokany uvidíte v Jihlavě

Všechny tři zdejší samice klokanů horských si své potomky bedlivě střeží.

Na svět přišla koncem loňského roku, ale až v průběhu února je mohli návštěvníci jihlavské zoo s trochou štěstí zahlédnout. Všechny tři zdejší samice klokanů horských si totiž své potomky bedlivě střeží.

Kdyby ovšem ve zdejší zoologické zahradě vyhlásili soutěž o nejroztomilejší mládě, na předních příčkách by se nepochybně umístila také samička margaye, jež se narodila 7. prosince. Mládě této malé kočkovité šelmy je nyní ve věku, kdy návštěvníky zaujme svou hravostí, kterou předvádí v expozici šelem. Tam je v jednom výběhu společně se svou matkou.

Základní údaje

OTEVŘENO: v hlavní sezoně v dubnu 9—17 h, od května do září 8—18 h ZÁKLADNÍ VSTUPNÉ: dospělí 150 Kč, děti 3—15 let 100 Kč

Do jižních Čech za kočkodanem i klokany

Kočkodan husarský

Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou se může pochlubit dvojčaty kriticky ohroženého poddruhu medvěda plavého, jimž jsou už čtyři měsíce. Po nich přišel na svět třeba malý kočkodan husarský (na snímku), přírůstkem je i mládě klokana rudokrkého.

Nová mláďata návštěvníci uvidí také ve výběhu vodušek červených i ovcí walliských.

Základní údaje

OTEVŘENO: v hlavní sezoně v dubnu a v květnu 8:30—18 h, od června do srpna 8:30—19 h

ZÁKLADNÍ VSTUPNÉ: dospělí 150 Kč, děti nad 90 cm nebo 15 let 110 Kč

Do Borovan za velbloudem

Mládě skotu watusi

K nejčerstvějším novým obyvatelům Zoo Dvorec u Borovan na Českobudějovicku patří samice velblouda dvouhrbého, která se narodila 26. března. Hned o čtyři dny později měli podobnou radostnou událost chovatelé i ve vedlejším výběhu, kde přišlo na svět mládě skotu watusi (snímek vpravo).

„Velbloudice Aisha jako prvorodička zvládla porod bez pomoci ošetřovatelů. Velbloudím mláďatům někdy dlouho trvá, než se postaví na nohy. S tím jsme museli trochu pomoci,“ napsali na webu zoo ošetřovatelé, kteří v půlce března mohli oslavit i narození jedináčka tamarína sedlového.

Základní informace

OTEVŘENO: v hlavní sezoně od dubna do srpna 9—18 h

ZÁKLADNÍ VSTUPNÉ: dospělí 180 Kč, děti 3—14 let 80 Kč

Kůzlata i klokani v Táboře

Samice klokana rudokrkého z Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nosí ve vaku...

V Zoo Tábor mají radost z mláděte klokana rudokrkého či ze dvou kozlíků holandských. Návštěvníci Zoo Na Hrádečku v Horní Pěně na Jindřichohradecku mohou v nové sezoně spatřit třeba sedm kůzlat a jednoho beránka ovce ouessantské, kteří se narodili na přelomu ledna a února.

Z nejnovějších přírůstků je tu například i malá želva podlouhlá či dvojčata kosmanů běločelých.

Základní údaje

OTEVŘENO: 09:00–18:00

ZÁKLADNÍ VSTUPNÉ: dospělí 160 Kč, děti od 3 do 15 let 90 Kč

Tapír a lvice z Francie

Sameček tapíra čabrakového

Až z francouzské zoo Planete Sauvage přicestovala do zlínské zoo lvice konžská jménem Kwale, které budou v létě dva roky. „Dopřáli jsme jí dostatek času, aby se postupně seznámila s novým domovem a také se samcem Abamboo,“ napsali pracovníci zahrady s tím, že ačkoliv lvy konžské chová 26 institucí v Evropě, za uplynulý rok se podařilo odchovat pouze sedm mláďat.

Chovatelé doufají, že právě budoucí nový zlínský pár zplodí potomka. Lvice ale dozajista nebude jediným novým lákadlem zlínské zoologické zahrady Lešná.

Dalším je sameček tapíra čabrakového, který se matce Nadiry narodil koncem loňského roku a dostal jméno Coffee (na snímku). Šlo o jedinečný chovatelský úspěch v rámci Evropy, neboť vloni se podařilo odchovat na starém kontinentu pouze tři další mláďata.

V březnu se mohli zdejší zoologové pochlubit i vylíhnutím rekordního počtu mláďat želvy ostruhaté, největší suchozemské želvy původem z Afriky. K „nováčkům“ letošní sezony patří též dvě mláďata pelikánů australských a jedno pelikánů skvrnozobých.

Základní informace

OTEVŘENO: v hlavní sezoně od dubna do září denně 8:30—18 h

ZÁKLADNÍ VSTUPNÉ: dospělí 210 Kč, děti 3—12 let 150 Kč

V Chomutově otevřeli medúzárium, Děčín láká na makaka

V zooparku jsou k vidění medúzy, které žijí především ve Středozemním, Baltském nebo Severním moři, případně v okrajových oblastech Rudého moře a Atlantiku.

Chomutovský zoopark má novou atrakci — medúzárium. Vzniklo v někdejším pavilonu nočních živočichů. Obsahuje osm speciálních akvárií, z nichž největší je tři metry dlouhé a má objem kolem 1 500 litrů vody. V každém z nich žije jeden druh medúz, celkem jich tam návštěvníci uvidí kolem 160.

Základní údaje

OTEVŘENO: v hlavní sezoně od dubna do září 9—18 h

ZÁKLADNÍ VSTUPNÉ: dospělí 150 Kč, děti 3—15 let 80 Kč

Mládě vzácného makaka chocholatého

To v děčínské zoologické zahradě se bude jistě těšit zájmu návštěvníků mládě vzácného makaka chocholatého. Na svět přišlo 16. února, matkou je samice Bayi, otcem pak 15letý Yaki, který do Zoo Děčín přicestoval v roce 2021 z Francie.

Tento druh patří mezi kriticky ohrožené, jimž hrozí v horizontu 25 let vyhynutí. „Pomineme-li přirozené nepřátele, kterými jsou třeba krajty, vše ostatní si na svůj vrub zase připsal člověk. Místní obyvatelé loví makaky jako oblíbenou kořist s chutným masem a pro kožešinu. Osudné je pro tato zvířata i vypalování a kácení deštného pralesa,“ vysvětlil vrchní chovatel Petr Haberland.

Základní údaje

OTEVŘENO: v hlavní sezoně od května do srpna 8—19 h

ZÁKLADNÍ VSTUPNÉ: dospělí 150 Kč, děti 3—15 let 100 Kč

Do Ostrovského ekocentra přivezli želvího „nápadníka“

12letý samec Lola želvy pardálí

Ostrovské ekocentrum na Karlovarsku nacházející se v klášterní zahradě v bezprostřední blízkosti zámeckého parku před novou sezonou přivezlo 12letého samce Lola želvy pardálí, a to jako nápadníka pro zdejší devítiletou samici Lili.

Že je jako všichni samci tohoto druhu přibližně o třetinu menší než ona, Lola nijak nerozházelo. „Mají se k sobě dobře a pomalu si na sebe zvykají. Pár má za sebou první rande, tak uvidíme, jak to všechno dopadne,“ prohlásil v únoru chovatel Zdeněk Keleman s tím, že cílem dočkat se vajíček, a získat tak mladé jedince pro rozšíření chovu.

Želva pardálí se přirozeně vyskytuje výhradně ve střední Africe a její větší forma v jižní Africe. Jinak ve zdejším areálu uvidíte více než 100 druhů dalších živočichů od akvarijních rybek, drobných hlodavců, plazů, přes pavouky, exotické i dravé ptáky, drobné šelmy až po ovce a drůbež.

Základní údaje

OTEVŘENO: v hlavní sezoně od dubna do listopadu denně 13—17 h

VSTUP ZDARMA

„Lstivá“ zmije plzeňským tahákem

Zmije pavoučí

V Království jedu plzeňské zoo je návštěvníkům na očích jediný mladý pár zmije pavoučí ve světových zoo. Tento unikátní živočich se přitom v přírodě vyskytuje pouze v pohoří Zagros v Íránu a Iráku.

Je dokonale přizpůsobený svému biotopu a díky barvě okolních skal a kamenů (sádrovec, vápenec) dokonale splývá s podložím. Obtížně se proto vyhledává a pozoruje. Popsán tak byl až v roce 2006.

„Největší pozoruhodností je konec jejího ocasu. Ten vypadá jako pavouk a zmije jím láká a oklame svou hlavní kořist – ptáky. Pomalé pohyby tohoto falešného pavouka zmije provádí nedaleko své hlavy,“ přiblížili chovatelé na webu zahrady.

K novým tvářím zdejší zahrady patří i samec tygra ussurijského Rádža, jenž přicestoval z pražské zoo v půlce února výměnou za samce Tibera. O několik dní později se ve svém výběhu začal se dvěma místními samicemi seznamovat nový samec zubra evropského Omar, který dorazil z Olomouce.

Základní údaje

OTEVŘENO: v hlavní sezoně od března do října 8—19 h

ZÁKLADNÍ VSTUPNÉ: dospělí 220 Kč, děti 3—15 let 160 Kč

Asijský prales v Ústí nad Labem

Velemyš obláčková, Zoo Ústí nad Labem

Zahájení sezony v ústecké zoologické zahradě se uskutečnilo uplynulou neděli, přičemž hlavním bodem programu bylo otevření nové expozice Asijský prales, jehož hlavním obyvatelem se nyní stane tapír čabrakový. A na jaká další nová zvířata se mohou lidé přijít podívat?

Tak třeba na mládě velblouda dvouhrbého, velemyši obláčkové, tamarínů žlutorukých či jelenů sika.

Základní údaje

OTEVŘENO: v hlavní sezoně od dubna do září 9—19 h

ZÁKLADNÍ VSTUPNÉ: dospělí 140 Kč, děti 3—15 let 70 Kč

Ještěr z Karbiku v Brně, lvi v Hodoníně

Jedním z přírůstků je malý margay, známý také jako dlouhoocasá tečkovaná kočka.

S prvními letošními mláďaty brněnská zoo návštěvníky trochu napínala. Měla pro to však dobrý důvod. Jedním z přírůstků je malý margay, známý také jako dlouhoocasá tečkovaná kočka (na snímku). Matka ho pečlivě střežila, vzorně se o něj starala a koncem března — po dvou měsících kritického období a po veterinární prohlídce – už je jasné, že se mu daří dobře.

„Malý margay se narodil zhruba v polovině ledna. Jeho matka už odchovala jedno mládě v roce 2018,“ upřesnila kurátorka chovu savců Oldřiška Kučerová.

Na Mniší hoře se radují také z mláděte anolise – malého ještěra z Karibiku. V Evropě je chová jen pět zoologických zahrad, v Česku pouze ta brněnská.

To velké akvárium v Tropickém království zaplnili další čtyři malí a ojedinělí rejnoci trnuchy. „Rozhodně největším mládětem od začátku roku je takin indický. Narodil se první březnový den přímo ve výběhu, kde o něj také matka Hanička pečuje. Návštěvníci ho tak mohou bez problémů vidět,“ zve do zoo její mluvčí Michal Vaňáč.

Základní údaje

OTEVŘENO: v hlavní sezoně od dubna do září 9—18 h

ZÁKLADNÍ VSTUPNÉ: dospělí 180 Kč, děti 3—15 let 120 Kč

V hodonínské zoologické zahradě došlo k velké lví výměně.

To v hodonínské zoologické zahradě došlo k velké lví výměně. Zatímco 11letý samec lva jihoafrického zahradu před koncem března opustil a nový domov našel v Bratislavě, dva zástupci páru lva berberského naopak dorazili na jih Moravy.

První z nového páru přicestovala z Plzně lvice Farida, jež ve věku dvou a půl let váží 95 kilogramů. Brzy poté ji následoval o rok mladší samec Thabo z německého Neuwiedu.

Základní údaje

OTEVŘENO: v hlavní sezoně 9—19 h

ZÁKLADNÍ VSTUPNÉ: dospělí 150 Kč, děti 3—15 let 100 Kč

Vietnamský krododýlí úspěch v Ostravě

Krokodýlovec čínský

Ostravská zoo se může pochlubit, že jako druhá zoologická zahrada v Evropě dokáže rozmnožovat krokodýlovce čínského, respektive jeho vietnamský poddruh. V polovině března porodila samice čtyři mláďata tohoto 40 centimetrů dlouhého ještěra, který je ve volné přírodě již vyhubený. Jejich matka do Ostravy dorazila spolu v páru vloni v létě z Kolína nad Rýnem.

Novinkou letošní sezony je též zařazení komentovaného setkání u makaků lvích. Tito vzácní indičtí primáti se v loňském roce přestěhovali do nové moderní expozice Wanderu.

O vybraných víkendech je také možné nově nahlédnout do pěstebních skleníků s tropickými a subtropickými rostlinami z různých koutů světa, a to v rámci komentovaných prohlídek s průvodcem. Po několikaměsíční přestávce je znovu otevřena restaurace Saola, do léta by měla být před zoo dokončena stavba parkovacího domu, který poskytne dalších 200 parkovacích míst.

Základní údaje

OTEVŘENO: v hlavní sezoně od dubna do června 9—19 h, v červenci a v srpnu 9—20 h

ZÁKLADNÍ VSTUPNÉ: dospělí 160 Kč, děti 3—15 let 100 Kč

V Zoo Chleby skotačí nové medvídě

Medvěd ušatý

Zoo Chleby, která se nachází nedaleko Nymburka, se pyšní prvním potomkem zdejšího páru medvědů ušatých. Jde o samičku, jež dostala jméno Míša.

„S mámou Angarou čile dovádí ve svém výběhu,“ uvedla za zoo Karolina Dufková. Mláďat se nedávno dočkali také kosmani zakrslí, opice guerézy, malé šelmy týkají i zázemí areálu.

„Dokončujeme stavbu pavilonů pro zebry a pro prasata savanová. Otevřít veřejnosti by se mohly na přelomu jara a léta. Budoucí pavilon zeber má svým pojetím odkazovat na republiku Mali. Nad pavilonem prasat bude dětské hřiště s tematickými a edukativními prvky. Nový prostor bude zahrnovat i vyhlídkovou lávku nad výběhem a děti si užijí tobogán vedoucí přímo k velké trampolíně,“ přiblížila Dufková.

Základní informace

OTEVŘENO: v hlavní sezoně od dubna do září 9—18 h

ZÁKLADNÍ VSTUPNÉ: dospělí 200 Kč, děti 3—15 let 150 Kč