Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 21. května 2022 Monika

Prázdná zoo překonává i vzpomínky na povodeň, říká Miroslav Bobek

Rozstřel
Brány zoologických zahrad jsou pro návštěvníky kvůli protiepidemickým opatřením stále zavřené, což silně dopadá na jejich ekonomiku i samotná zvířata. Hostem moderátorky Elen Černé a pořadu Rozstřel byl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Prozradil, jak testují tygry či gorily na covid a svěřil se i s pocity ze zoo bez návštěvníků.

Pro někoho je to možná překvapivé, ale na návštěvníky jsou někteří svěřenci zoologických zahrad zvyklí, a tak během nekonečných uzávěr začala mnohá zvířata v zoo onen klasický návštěvnický šrumec postrádat.

„Během prvního lockdownu loni na jaře byla celá řada zvířat, a neříkám, že všechna, trochu zaskočena tím, co se stalo. Pro ně ti vysocí dvounozí tvorové náhle zmizeli. Mě to kolega Petr Velenský, náš kurátor chovu plazů, říkal třeba v kontextu s leguány. Ti si lidí většinou moc nevšímali, ale když ti návštěvníci zmizeli, tak u leguánů najednou vznikla pochybnost, co se stalo, vlastně je to najednou znejistělo. Říkali si: Co ty dvounohé tvory sežralo? A co teď hrozí nám? Takže to pro ně bylo zkrátka takové prvotní překvapení,“ vysvětlil ředitel Zoo Prahu uzávěru zoo z pohledu zvířat.

Některým zvířatům se vrací plachost

„Musím přiznat, že to zažívám i osobně. Některá zvířata, a je to třeba i případ našeho želvího samce, když někdy přijdu k tomu výběhu nebo k expozici, tak se vyloženě jdou podívat. A někdy mám pocit, že mě doslova hltají očima,“ uvedl mimo jiné Miroslav Bobek v Rozstřelu. 

Gorily patří ke zvířatům, kterým návštěvníci vyloženě chybí, proto se je chovatelé snaží každý den nějak rozptýlit. Proto jim třeba do návštěvnického prostoru pustili králíky, což zaujalo i stříbrohřbetého samce Richarda, který se zotavuje po prodělaném covidu-19.

„Pro mnohé jsou návštěvníci silným vnějším podnětem. Takovým typickým příkladem jsou gorily, ty sledují nejen dospělé, ale i děti; s těmi pak vstupují do interakce jejich mláďata. Teď jsou o to všechno ochuzena. Ale stejně jako my lidé si zvykneme na mnohé, tak také zvířata si zvykají na nepřítomnost návštěvníků. No a vrací se jim plachost a jsou lekavější,“ popsal Miroslav Bobek jeden z dopadů absence návštěvníků.

Podle slov Miroslava Bobka začali chovatelé v Pavilonu goril víc chodit do opuštěného návštěvnického prostoru, aby gorily zcela neztratily sociální kontakt a nezapomněly, že i tam se něco děje. A nejen chovatelé, roli návštěvníků u goril občas nahradí i králíci (viz video v článku zde).

„My se snažíme onen deficit gorilám nahradit i tak, že jim vyloženě připravujeme různou zábavu a všelijaké rozptýlení, ať už je to skrývání potravin, hlavolamy. A součástí toho byli i králíci, kteří se pohybovali v návštěvnickém prostoru, a řekněme, že ty gorily nějakým způsobem tahle změna zabavila,“ uvedl Bobek. Naopak tím, kdo nepřítomnost návštěvníků nikterak neprožívá, jsou podle slov ředitele pražské zoo sloni.

V sobotu 27. března 2021 oslavila sloní samička Lakuna (druhá zprava) své první narozeniny, symbolicky tak odstartovala začátek letošní sezony ve ztichlé uzavřené zoo.

Jak se gorily nebo šelmy testují na covid?

Jak známo, koronovirus napadá nejen člověka, ale i zvířata. V Zoo Praha  covidem-19 onemocnělo hned několik zvířat: gorily a třeba i šelmy.

„Situace už je dnes velmi dobrá, a ta onemocnění jsou přinejmenším na ústupu. To říkám hodně opatrně, protože se zdá, že bychom to dokonce možná mohli mít už za sebou. Nutno dodat, že covidu-19 se nevyhnula hromada světových zoo, třeba ta newyorská, zoo v San Diegu, zoo v Barceloně. Všechny špičkové zoo, mezi které se řadíme i my, tak zvířata sledují celou tu pandemii. A testujeme už od podzimu,“ popsal Bobek.

Jamvan, lev indický, na jarním sluníčku. U dvou lvů testování prováděné ze vzorků trusu ukázalo pozitivitu na koronavirus; stalo se tak také u goril nížinných Richarda, Shindy, Kamby a BIkiry, u samce kočky krátkouché, páru tygrů malajských a u samce tygra sumaterského. Klinické příznaky jsou u zvířat mírné, byla zvolena odpovídající léčba a jejich stav se zlepšuje. (Zoo Praha, březen 2021)

V pražské zoo naštěstí nemělo toto virové onemocnění u zvířat těžký nebo dramatický průběh. „Třeba v tom zmíněném San Diegu museli starého gorilího samce uspat a dávat mu infuze monoklonálních protilátek. K tomu naštěstí u nás dojít nemuselo. Nemocná zvířata byla unavená, měla rýmu, případně kašel, nežrala nebo žrala málo, ale naštěstí stačila jen podpůrná léčba, vitaminy, antipyretika a podobně,“ popsal ředitel Zoo Praha tamní průběh covidu u pozitivně testovaných zvířecích svěřenců. 

A jak probíhalo testování zvířat pražské zoo na koronavirus? Podle slov Miroslava Bobka nejde rozhodně o stejný způsob testování jako u lidí. Tedy ani gorily, ani šelmy netestují z nosní dutiny.Testují jejich trus. „Musíte ho správně odebrat, čili chovatelé bedlivě sledují, ke kterému zvířeti která ta hromádka patří. Někdy to je docela problém, takže třeba teď u lvů se dokonce začalo pracovat s barvivy, abychom přesně identifikovali, který trus patří kterému z nich,“ popsal Miroslav Bobek.

Obrovský propad příjmů zoo

Pro pražskou zoo, jako i pro jiné zoologické zahrady, znamená samozřejmě nepřítomnost návštěvníků i velkou díru v rozpočtu. „Pro ekonomický chod zoologické zahrady to je ohromný problém. My za letošek máme ten propad příjmu víc než 40 milionů korun. A za celou tu dobu koronavirové krize to je pak víc než 130 milionů, čili to je pro nás ohromná rána. Proto bych tímto chtěl poděkovat všem, kdo nás podporují, tedy všem, kdo si kupují stravenky pro zvířata, kdo si kupují suvenýry v našem e-shopu, kdo adoptují zvířata, sponzorují a podobně,“ uvedl Miroslav Bobek, jak moc jsou všichni zaměstnanci zoo za jakoukoliv podporu vděční. 

Právě vydaná fotokniha Ztichlá zoo vypráví prostřednictvím 126 fotografií příběhy z uzavřeného areálu Zoo Praha. Do její propagace se zapojili i zaměstnanci zoo a vypráví detaily vzniku původních fotografií zachycených právě v nové publikaci, kterou lze objednat v e-shopu Zoo Praha. Na snímku vrchní chovatelka Aneta Kratochvílová.

Pokud jde o propad příjmů, Zoo Praha naštěstí hodně pomohl zřizovatel, tedy Magistrát hlavního města Prahy. „Dal nám 45 milionů nad rámec té obvyklé provozní dotace. Tím se ten propad příjmů z části sanoval, jinak samozřejmě saháme do rezerv, musíme šetřit, kde se dá,“ popsal ředitel a uvedl konkrétní příklady. Například zoo bohužel musí omezovat údržbu.

„Typicky povrchy cest, které průběžně opravujeme, měníme, no tak na to můžeme zapomenout. Obávám se, že budeme muset asi začít propouštět některé zaměstnance, ale zdůrazňuji, že nikoliv chovatele. A zdůrazňuji tady, že tahle krize se žádným způsobem bezprostředně nedotkne našich zvířat. Nejenže absolutně nepřipadá v úvahu, že bychom je utráceli, ale nebudou mít hlad nebo něco podobného,“ zdůrazňuje šéf Zoo Praha.

Prázdná zoo překoná i vzpomínky na povodeň

I vrcholový manažer je jenom člověk a Miroslav Bobek, který šéfuje pražské zoo od roku 2010, zde už zažil leccos. Jak mu je, když se po různých návštěvnických rekordech nyní prochází prázdnou zoo?

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha v areálu zoo, které od března 2020 už přes 200 dní chybějí návštěvníci.

„Víte, já jsem často odpovídal na otázku novinářů, kdy mi v zoo bylo nejlíp a naopak, kdy mi bylo nejkrušněji. Do této krize ta nejtěžší chvíle byla, kdy jsem se díval na zatopenou zoo v roce 2013. Teď to předstihly pocity, které občas mám úplně typicky, když je slunná neděle a já chodím po té prázdné zoo. To je skutečně něco pro člověka, který se tu zoo snaží budovat, zve do ní návštěvníky a vidí dopady té krize na ní. Tak to je něco tak depresivního, tak smutného, že si troufám říct, že to je ještě možná pro mě horší, než byl ten pohled na tu zatopenou zoo.“

Hrozí nám katastrofa, varují zoo. Apelují na Babiše

A jaké jsou vyhlídky nebo plány na nějaký systém otevření zoologické zahrady? „My se snažíme přes Unii českých a slovenských zoologických zahrad komunikovat s příslušnými úřady, se státem, ale ta komunikace je nevalná. Já chápu, že to je obtížné v současné pandemické situaci určit nějaké datum, ale on není ani ten výhled, jak by to mělo vypadat,“ konstatuje ředitel zoo, uzavřené od loňského března již přes dvě stě dní.

„Můj názor, ale myslím, že názor vlastně všech ředitelů zoologických zahrad, je, že by se měly v jisté chvíli otevřít venkovní areály. Že by zůstaly zavřené pavilony a vnitřní prostory. My bychom pochopitelně zajišťovali rozestupy návštěvníků třeba u turniketů, primárně bychom prodávali elektronické vstupenky a měli bychom návštěvnický dozor tam, kde by mohlo docházet ke shlukování návštěvníků,“ uvedl Miroslav Bobek, který je přesvědčen, že při dobré vůli všech stran se rozumná pravidla najít dají. 

Co jsou to stravenky pro zvířata? Jak přísná jsou protiepidemická opatření v pražské zoo? A jak koronakrize zasáhne lov zvěře v divoké přírodě? Odpovědi i na tyto otázky najdete v Rozstřelu a celém záznamu rozhovoru moderátorky Elen Černé s hostem po Skypu, kterým byl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Autoři: video.iDNES.cz, , iDNES.tv
  • Nejčtenější

Pralinky a Aljaška rozhodly. Soutěž Peče celá země vyhrála máma na mateřské

Přestože finále soutěže amatérských pekařů a cukrářů proběhlo loni v létě, diváci České televize si ho užili až dnes...

Zvládla těžké výzvy, řekl Maršálek o Martině, vítězce Peče celá země

Rozstřel V sobotu večer Česká televize odvysílala finále druhé řady soutěže Peče celá země, z nějž se jako vítězka domů vrátila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neuvěřitelnou rekonstrukcí vyrobili z dřevěné boudy domov a trvalé bydlení

Seriál V novém dílu cyklu Do montérek!, který můžete sledovat na televizi Prima, se zkušený řemeslník Václav Adamec vydal za...

Hlava napomádovaná, ale nohy smrděj, vzpomínal Pohlreich na Ano, šéfe!

Nová řada příběhů šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha je jiná. Dává tu do kontrastu mnohdy otřesné zážitky z minulých natáčení...

Pořád si moc nevěřím, říká letošní vítězka pořadu Peče celá země Martina

Premium Chybělo málo, aby se soutěže Peče celá země nezúčastnila. Nakonec ji překvapivě Martina Kynstlerová vyhrála. Koho by...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Turisté se do Afriky vrací pomalu, říká Ždánský. Za gorilami byl po třicáté

Ani covid ho nezastavil, aby za gorilami do Afriky přestal jezdit. Předloni stihl navštívit gorily horské ve Rwandě,...

Pulci focení naslepo vyhráli soutěž Czech Nature Photo

Výtvarná fotografie, která dokáže na první pohled upoutat pozornost a současně vzbudit zájem o daný živočišný druh, a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cvrčkům se stává, že nalákají samičku, ale pak se s ní páří slabší kus

Jsou nenápadní, takže je většina z nás v životě neviděla na vlastní oči a jsou to pro nás „prostě nějací hmyzáci“....

Geniální i drsné rodičovské strategie, aby přežili ochmýření opeřenci

Na jaře se v přírodě rodí nejvíce mláďat, a to i těch opeřených. Víte, co dělat, najdete-li nějaké ptáče opuštěné?...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...