Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kvákání žab dovede přivést k šílenství. Páření však trvá jen pár dní

Nevyspalí obyvatelé některých měst by zpropadené žáby kvůli jejich kvákání nejraději ukřižovali. Píší petice, volají strážníky. Přitom se začátkem léta bývá všem skřehotavým „koncertům“ konec. Doba páření zpravidla trvá několik dní, pak je klid. Kvákání je přitom docela věda a existuje hned několik typů, vysvětluje týdeník 5plus2.

Rosnička zelená | foto: Antonín Reiter, archiv JMM Znojmo

Okrasné jezírko zahradního centra v Jirkově na Chomutovsku si žáby oblíbily. Vloni dokonce jejich kvákání donutilo skupinu lidí sepsat zkraje května stížnost a obrátit se na radnici. Petici podepsaly přes dvě desítky obyvatel panelového domu v sousedství zahradnictví.

„Nesnesitelný hluk trvá od večera do rána, nelze mít na noc otevřená okna. Žabí kvákání do městské obytné oblasti nepatří,“ stálo tehdy mimo jiné v petici iniciované Jiřím Šindelářem. „Přes den se to ještě dá snést, ale jak začnou žáby kvákat večer, tak ani neslyšíte televizi,“ zmínil Jakub, další obyvatel domu.

O podobném případu z malého francouzského městečka Frontenex psal před několika dny deník Guardian. Kvůli hlasitému kvákání poslal nevyspalý soused policisty na dvaadevadesátiletou Colette Ferryovou, které se na zahradě utábořily žáby. Ve svém jezírku chová okrasné ryby, tři hlasití obojživelníci za nimi přiskákali sami.

„Četníky jsem kvůli žábám nečekala,“ smála se důchodkyně. Hlučné výtržníky asi čeká odchyt.

Žabáci žijící ve městech kvákají déle a hlasitěji, tvrdí američtí vědci v odborném časopisu Nature Ecology & Evolution. Rozdíl je podle zoologů způsobený tím, že žáby nemají ve městech přirozené nepřátele, kteří výskyt své kořisti zjišťují právě podle charakteristického skřehotání. Žabí samci tak mohou v městském prostředí lákat samičky k páření delším a intenzivnějším kvákáním, než je tomu ve volné přírodě.

Milostné zpěvy žab zaznívající ve městech jsou podle vědců nejen intenzivnější, ale dokonce líbeznější a rafinovanější. Šance na získání partnerky je v jejich důsledku třikrát větší než v přírodě, kde tito obojživelníci musejí své pudy krotit v obavě z vyzrazení. Útok dravců může být okamžitý.

Nové vědecké poznatky přinesl výzkum, při němž vědci nahráli skřehotání žabích samců ve městě a v lese. Na pořízený zvukový záznam pak lákali v laboratorních podmínkách žabí samice. Městské kvákání přilákalo 75 procent samic, přírodní jen 25 procent. Atraktivnější samce rozeznaly jak městské žáby, tak i samice žijící v přírodě.

Sexuální parazitismus „mlčících“ rosniček

Třebaže jsou rosničky zelené maličké, kvákání sboru samců bývá slyšet několik kilometrů. Patří k nejhlasitějším žábám Evropy. Vydávají silně rytmické „kre-kre-kre-kre-kre“. Doba rozmnožování se může protáhnout až do dvou měsíců. Takové skřehotání dokáže drobného obojživelníka pěkně vysílit. Proto musí být pořádně rafinovaný.

Městské žáby bývají ve svých milostných zpěvech hlasitější, líbeznější a rafinovanější.

Někteří samci umí zneužít hlasitosti ostatních a sami mlčí. „Buď jsou samci, kteří se ozývají regulérně se vším všudy, a pak je část samců, kteří se neozývají a jsou jen poblíž toho, který se ozývá. Když přijde samice nalákaná hlasem, tak ten tichý samec po ní skočí a snaží se jí zmocnit, říká se tomu sexuální parazitismus,“ řekl před časem Českému rozhlasu Jan Dvořák, místopředseda spolku Mokřady.

Nalákání k páření není pro rosničky jednoduché. „Pro samce je energeticky náročné se ozývat. Na takhle malou žábu je to výkon, aby byla slyšet na kilometry daleko,“ vysvětloval Dvořák.

Touží po potomstvu a končí pod koly aut. Ani na hranice obce nehledí

Naší „nejobyčejnější“ žábou je ropucha obecná. Neskáče, ale pomalu kráčí, přes den bývá zalezlá spíše v norách a temných místech, zato v době rozmnožování míří do stojatých vod, kde jich bývají desítky, někdy i stovky. Samci se ozývají trošku nudně kňouravým „orrr, orrr“. Nezní až tak silně, protože nemají žádné rezonátory, kterými by zvuk znásobovali.

To skokani jsou na tom jinak. Prakticky po celé léto zůstávají ve vodě, a nejen po dobu páření slyšíváme právě jejich nesmírně silné hlasy rezonující zvukovými měchýřky. Zatímco samec skokana hnědého mručívá „vrrru-vrrru-vrrru“, křížený (hybridní) skokan zelený se ozývá rychlým „kvóóór-kvóóór“.

Skokan volský je obří žába, která se klidně popere i s hadem

Skokan skřehotavý „řádí“ jak vodník mocným, hlubokým a sytým hlasem „gre-ke-ke-ke-keg“. Takové koncerty dokážou skokani provozovat po celou noc. V době rozmnožování dokonce i ve dne. Není výjimečné, že je pravidelně slyšíme v létě, protože skokani skřehotaví si tak hájí svoje vodní teritoria.

Australská stromová žába štěká jako pes v dálce

Na planetě Zemi je kolem šesti tisíc známých druhů žab, v Česku jich máme třináct. Vydávají nejrůznější zvuky. Kuňkají, vrčí, bučí, chrochtají, kvokají, houkají, trylkují, zvoní, nebo třeba pískají.

Kvákání australské stromové žáby rosnice siné zní jako vzdálené štěkání psa. Fowlerova ropucha zase dlouze bečí jako silně nachlazená ovce.

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Gorilí ikona, kterou už neuvidíte. Makumba zahynul v souboji s jiným samcem

Proč letos na jaře Marek Ždánský opět vyrazil do Afriky? „Chtěl jsem vidět poslední poddruh goril, které jsem v jejich přirozeném prostředí ještě neviděl – gorily nížinné, o které jsem se staral...

23. července 2024

ANKETA: Pět variant jména pro luskouní holčičku. Které z nich to bude?

Zhruba dva a půl tisíce návrhů jmen pro samičku luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila prvního července, se během týdne sešlo od téměř čtyř tisíc čtenářů iDNES.cz. Děkujeme. Zoo Praha...

18. července 2024,  aktualizováno  22.7 12:15

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zahrada jí nejvíc kvete koncem zimy. Vypiplala z ní království čemeřic

Původně v poměrně nedávno vybudované zahradě s výhledem na Beskydy převládaly keře buxusů, majitelé ovšem nakonec změnili názor a rozhodli se pro zahradu kvetoucí po celý rok. Dnes je z ní království...

16. července 2024

Závodky mlely do sekané velrybí maso. Bylo levné, hovězí nebylo, líčí historik

Premium

Snídaně před odchodem do práce, oběd ve dvanáct a teplá večeře? Tyto zvyklosti Češi rychle opouštějí. Čas jídla se posouvá podle potřeby, jíme, když máme čas a náladu. „Vítězí individualismus,“ říká...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Gruzínský tarty, to je obranář, který je jako horský kamzík

Kavkazský pastevecký pes je nezávislý, sebevědomý pes, který má skvělé hlídací vlastnosti a je od přírody vůči cizím lidem nedůvěřivý. To samé platí i o původních liniích tarty pocházejících z...

23. července 2024

Kostka, která pobláznila svět, slaví padesátiny. Víc se prodalo jen iPhonů

Premium

Šest stran, šest různých barev, 26 krychliček a nespočet možností, jak s nimi otáčet. Je to právě půl století, co maďarský vysokoškolský učitel předstoupil před studenty s novou učební pomůckou....

23. července 2024

Pořízek Oliver vážil po porodu přes pět kilo. Na svět přišel ve zlínské nemocnici

Výjimečnou událost zažili v porodnici Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně. Před několika dny tu přišel na svět chlapeček Oliver, který vážil 5320 gramů. Stal se tak jedním z vůbec nejtěžších...

23. července 2024  13:04

Gorilí ikona, kterou už neuvidíte. Makumba zahynul v souboji s jiným samcem

Proč letos na jaře Marek Ždánský opět vyrazil do Afriky? „Chtěl jsem vidět poslední poddruh goril, které jsem v jejich přirozeném prostředí ještě neviděl – gorily nížinné, o které jsem se staral...

23. července 2024

Gruzínský tarty, to je obranář, který je jako horský kamzík

Kavkazský pastevecký pes je nezávislý, sebevědomý pes, který má skvělé hlídací vlastnosti a je od přírody vůči cizím lidem nedůvěřivý. To samé platí i o původních liniích tarty pocházejících z...

23. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...