VIDEO: Obránci zvířat ukázali, jak žijí slepice v klecových chovech

  • 83
Slepice jsou odrané z peří až na kůži, namačkané v malých klecích a stojící na rozkládajících se tělech slepic, které podmínky chovu nepřežily. Tyto záběry zveřejnila společnost Obraz - Obránci zvířat, která zahajuje kampaň, ve které vyzývá supermarkety, aby vejce od slepic z klecových chovů neprodávaly.

Obránci zvířat na videu zveřejnili autentické záběry ze čtyř klecových velkochovů slepic z Přeštic, Libotenic, Svinčan a Čeperky, které pořídili skrytou kamerou. Tyto čtyři chovy podle nich dohromady představují zhruba 15 % české produkce vajec. Zároveň spouštějí kampaň, v rámci níž vyzývají supermarkety a další firmy, aby přestaly vejce z takovýchto chovů odebírat.

„Zveřejněné záběry odkrývají pravou tvář klecových chovů slepic, z nichž pochází drtivá většina českých vajec. Celá Evropa přitom přechází na ohleduplnější chovy a není důvodu, proč by Česká republika měla zůstávat pozadu. Tyto bezohledné fabriky nemají v 21. století co dělat,“ řekl Pavel Buršík, mluvčí spolku Obraz. 

„Vyzýváme supermarkety, restaurace i výrobce potravin, aby se zavázali, že zcela přestanou prodávat či využívat vejce z klecových chovů. Nadnárodní korporace již takové závazky na Západě dávno mají, jejich tuzemské pobočky se zatím většinou tváří, jako by se jich to netýkalo. To chceme změnit.“

Na to už zareagovala společnost Tesco. „S našimi dodavateli budeme spolupracovat na tom, abychom do roku 2025 již neměli v prodeji ani jedno klecové vejce,“ uvedl Jamie Walker, produktový ředitel Tesco pro střední Evropu.

O slepicích

Je však pravdou, že i teď si mohou zákazníci ve většině supermarketů vybrat, ať už z vajec z podestýlky, nebo z volného chovu, kde jsou životní podmínky nosnic daleko lepší. Je tak jen na zákaznících, zda na vejcích ušetří pár korun, anebo se rozhodnou pro vejce, které pocházejí z ohleduplnějších chovů.

Aktuálně pochází podle informací aktivistů 90 % českých vajec právě z klecových chovů. Ačkoli jsou od roku 2012 legální pouze takzvané obohacené klece, slepicím se v nich zlepšily podmínky k životu jen minimálně. Na jednu slepici zde připadá prostor velikosti papíru A4, stísněné prostředí slepicím brání v dostatečném pohybu, na drátěné podlaze nemohou hrabat ani se popelit.

Z velkých supermarketů se v Česku k úplnému ukončení prodeje klecových vajec zatím zavázalo Tesco, Marks & Spencer a Konzum, ostatní řetězce mají takové závazky zatím jen ve svých domovských zemích. Obránci zvířat chtějí, aby je přijaly i v Česku. Spustili proto kampaň JakToSnasi.cz, kde se mohou lidé připojit k veřejné výzvě.

„Loňská diskuse o zákazu kožešinových farem ukázala, že české veřejnosti není utrpení zvířat lhostejné. Je na čase, aby si to uvědomily i zde působící firmy a přizpůsobily tomu své obchodní politiky. Pravda o klecových chovech byla doposud veřejnosti z velké části skryta. Na otřesné podmínky v těchto chovech budeme nadále veřejně upozorňovat a zároveň přesvědčovat firmy, aby se od nich distancovaly. Ústup od klecových chovů je celosvětový trend a my uděláme všechno proto, aby se Česko stalo jeho součástí,“ řekl Buršík.