Sojka obecná byla v Ptačí hodince 2020 skokanem roku. Zatímco loni přilétla na...

Sojka obecná byla v Ptačí hodince 2020 skokanem roku. Zatímco loni přilétla na každé deváté krmítko, letos na každé páté. | foto: Manfred Nachtmann

Favoritkou českých krmítek zůstává koňadra, skokankou roku je sojka

  • 2
Přes 21 tisíc lidí o letošním druhém víkendu pomohlo České společnosti ornitologické získat údaje o tom, kteří ptáci kde navštěvují krmítka. Díky projektu zahájenému před rokem tak odborníci časem zjistí, kteří ptáci u nás v zimě ubývají, nebo přibývají. Další sčítání je naplánováno na 8. až 10. leden 2021.

Loňské, historicky první sčítání ukázalo, že se u nás opět objevují hejna vrabců, a výrazně se to projevilo na prvních třech příčkách: nejpočetnějším druhem na našich krmítkách byla sýkora koňadra, druhým nejpočetnějším vrabec polní a třetím vrabec domácí. Čtvrtá skončila sýkora modřinka.

Letošní výsledky, na kterých se podílelo o třetinu více dobrovolníků než loni,  jsou v tomto směru na prvních čtyřech příčkách stejné. A sýkora koňadra ve statistikách druhého ročníku sčítání ptáků potvrdila, že je absolutní královnou českých krmítek. „Sýkora koňadra byla nejčastějším hostem našich krmítek jak v celkových počtech, tak v plošném výskytu. Celkem 91 procent účastníků ji na svém krmítku zaznamenalo. Ze všech sýkor se vyskytovala v největších hejnech,“ říká koordinátorka projektu občanské vědy ČSO Alena Skálová.

Při sčítání 2020 bylo pozorováno na 436 tisíc ptáků

Celkem letos dobrovolníci pozorovali na 436 tisíc ptáků. Právě díky velkému množství získaných dat je tak už po dvou ročnících vidět, že z roku na rok může dojít k velkým změnám. „Například sojka obecná loni přilétla na každé deváté krmítko, ale letos se ukázala na každém pátém,“ uvedla Skálová s tím, že příčinou by mohl být zvýšený tah sojčí populace ze severovýchodní Evropy. Tamní sojky jsou totiž na rozdíl od našich částečně tažné, a to s různou intenzitou tahu v jednotlivých letech.

Dalším příkladem je hrdlička zahradní. Zatímco loni sčitatelé hrdličku viděli na necelé třetině krmítek (29 %), letos už to byla téměř polovina (46 % ). Díky tomu hrdlička poskočila z loňského 7. místa na 5. a odsunula z první pětice vrabce domácího, který přilétl stejně jako loni na 37 % pozorovaných krmítek. 

Zde trénujte poznávání ptáků na vašem krmítku

Poznáte, kdo k vám přilétá na krmítko? (5)
Poznáte, kdo k vám přilétá na krmítko? (3)
Poznáte, kdo k vám přilétá na krmítko? (11)
Poznáte, kdo k vám přilétá na krmítko? (18)

„Bude velmi zajímavé sledovat, jak se situace vyvine v příštím roce. Každopádně na příkladu sojky i hrdličky vidíme, proč je důležité sčítat několik let po sobě. Jen tak zjistíme, jestli se jedná o krátkodobé výkyvy nebo skutečně dochází k dlouhodobým změnám,“ vysvětluje Skálová.

Metodika pozorování byla pro zúčastněné loni i letos stejná: museli na místě pozorování setrvat hodinu a zaznamenat vždy nejvyšší počet současně pozorovaných jedinců každého druhu. Většinou za tu dobu na krmítko přilétlo zhruba 30 ptáků. Mnoho účastníků také postupně sčítalo více hodinovek, někde se sčítalo i na školách či ve školních družinách.

Od jara připravujte pítka, vysazujte bobulonosné keře

V průběhu března lze podle ornitologů přikrmování ptáků ukončit. „Teploty by již neměly klesat pod nulu a ptáci si dokážou vhodnou potravu nalézt v přírodě sami,“ vysvětluje Skálová. Pomoc teď budou potřebovat spíše hnízdící ptáci. 

Sázejte původní druhy dřevin, ať mají ptáci co žrát

„Je vhodné připravit ptákům pítko či koupátko. Dále neřezat křoviny, živé ploty a stromy, které ptákům slouží jako vhodná místa k hnízdění a potravě,“ radí ornitoložka. Zvláště cenné jsou například staré stromy s dutinami a bobulonosné keře. Ptáci také ocení mozaikové sekání trávy, tzn. když kus trávníku nebo louky vždy necháme neposečený, snadno pak v trávě najdou dostatek hmyzu. Neposečený trávník navíc zadrží větší množství vody.