Omezte přikrmování a seberte síťky od lojových koulí, radí ornitologové

aktualizováno 
Více než čtrnáct tisíc lidí se o prvním lednovém víkendu přičinilo o to, aby ornitologové sesbírali co nejvíce dat o ptactvu přilétajícím na krmítka. Dlouhodobý projekt občanské vědy ČSO by měl časem odhalit, kteří ptáci u nás v zimě ubývají či přibývají. Příští sčítání se chystá na 10.-12. ledna 2020.

Kromě běžnějších sýkor, koňadry a modřinky, na krmítko létala také drobná a méně barevně výrazná sýkora úhelníček. | foto: Jana Mašterová

Dobrovolní účastníci sčítání při hodinovém pozorování zapisovali vždy nejvyšší počet současně spatřených jedinců každého druhu. Díky nim tak  získala Česká společnost ornitologická (ČSO) řadu cenných údajů, jejichž vyhodnocování počátkem března vědci úspěšně dokončili.  

Fotogalerie

Jednoznačnou vítězkou prvního ročníku celoplošného sčítání ptáků na krmítkách se stala sýkora koňadra, jeden z nejznámějších opeřenců.

„Sýkora koňadra byla nejčastějším hostem našich krmítek a to jak v celkových počtech, tak v plošném výskytu. Přes 85 % účastníků ji na svém krmítku zaznamenalo. Ze všech sýkor se vyskytovala v největších hejnech,“ uvedla koordinátorka sčítání Dita Hořáková s tím, že oficiální výsledky jsou každému k dispozici.

Otestujte se zde, jestli poznáte ptáky na vašem krmítku

„Očekávali jsme asi desetkrát menší účast. Takový masivní zájem potvrzuje, že lidé se o životní prostředí ve svém okolí zajímají víc, než by se mohlo zdát,“ hodnotí ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

Posbírejte síťky od lojových koulí. Mohou zabíjet i savce

Ornitologové po celou zimu doporučovali nepřikrmovat ptactvo lojovými koulemi v síťkách. „Ptáci se do sítěk zachytávají drápky, nedokáží se osvobodit a hynou,“ vysvětluje Dita Hořáková.

Tato modřinka se svými drápky zachytila do síťky více než by chtěla.
Plastové síťky sice nejprve vypadaly jako vtipné řešení, jenže pro zvířata se z...

Síťky spadané na zem pak svou vůní lákají i venčící se psy nebo například ježky, kteří je mohou pozřít. Proto ornitologové vyzývají, aby lidé síťky - zavěšené ve větvích i spadané na zem - ve svém okolí sesbírali a zlikvidovali. 

Účastníci sčítání získali tipy čím přikrmovat, aby ptákům vhodně pomohli a zároveň na krmítko přilákali různé ptačí druhy preferující různou potravu.

„Sčitatelé v průměru spatřili 29 jedinců během hodinového sčítání. Nyní, v průběhu března, je možné přikrmování ptáků ukončit. Teploty by již neměly klesat pod nulu a ptáci si dokážou vhodnou potravu nalézt v přírodě sami,“ upozorňuje Hořáková. Přílišné přikrmování totiž může ptactvu i škodit.

Letošním prvním ročníkem sčítání ptáků na krmítkách ornitologové zahájili nový dlouhodobý program občanské vědy. Díky spolupráci s veřejností získali údaje o tom, kteří ptáci navštěvují krmítka v jednotlivých okresech a krajích. V horizontu několika let pak zjistí, jací ptáci ubývají a přibývají, navíc mohou čeští ornitologové porovnávat výsledky se zahraničím.

Sledování ptactva na krmítkách bude dlouhodobým programem

Například v Plzeňském, Jihočeském a Karlovarském kraji sčítali účastníci v samostatném projektu Ptačí hodinka. Ve stejné době pozorovali krmítka také dobrovolníci v přilehlé oblasti Bavorska. „Díky této přeshraniční spolupráci můžeme porovnat výsledky z obou stran hranice,“ vysvětluje Hořáková.

Vrabec polní obsadil při sčítání v Česku druhé místo za koňadrou. V přilehlé...

Vrabec polní obsadil při sčítání v Česku druhé místo za koňadrou. V přilehlé oblasti Bavorska byl nejpočetnější.

Přestože tato území přímo sousedí, výsledky pozorování se liší. „Zatímco na českém území byla nejpočetnějším druhem jednoznačně sýkora koňadra, na bavorské straně první příčku obsadil vrabec polní,“ uvedla Alena Skálová, koordinátorka občanské vědy ČSO.

I v tomto případě museli účastníci postupovat podle metodiky, na místě setrvat hodinu a zaznamenat vždy nejvyšší počet současně pozorovaných jedinců každého druhu. Mnoho účastníků přitom sčítalo postupně více hodinovek.

Rekordních 14 sčítání ornitologové dostali od pozorovatele z Miletína na Jičínsku, sčítalo se ovšem i ve školách a školních družinách. Nejvíce sčítání (23) zaslali žáci ze ŠD Beroun – Závodí a z pražské ZŠ Na Beránku (14).

Autor:

Nejčtenější

Jan Punčochář, jeden z nejlepších českých kuchařů, rozjíždí vlastní podnik

Restaurace U Matěje, kterou v dubnu otevře Jan Punčochář.

Před časem se roznesla zpráva, že jeden z nejžádanějších pražských šéfkuchařů končí v restauraci Grand Cru. Od dubna...

Hledám zmizelé příběhy, říká tvůrce legendárních papírových modelů

Architekt a tvůrce legendárních papírových vystřihovánek Richard Vyškovský

Jeho populární papírové modely pobláznily generace českých dětí. Architekt Richard Vyškovský je legenda vystřihovánek,...

Za lány bledulí míří tisíce turistů, ze vsi se na měsíc stalo parkoviště

Když vyjde počasí, vypadá to v rezervaci zhruba takto. Mezi lány bledulí se...

Poslové jara jsou tady, hlásí lidé z Chlébského na Bystřicku. Vesnička na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje se...

Manuál, jak pěstovat ty nejběžnější bylinky. I v bytě či za oknem

Bylinky za oknem

Miniaturní zahrádka na okenním parapetu umožní sklízet čerstvé bylinky po celý rok. Většina z nich navíc...

Amuse bouche, clafoutis, gravlax, entrecôte. Průvodce jídelním lístkem

Chateaubriand je dvojnásobně tlustý steak ze svíčkové, asi 6 až 7 cm silný.

Dokonce i váš hostinský se zdánlivě zbláznil a má jídelníček plný cizích názvů pokrmů? Při návštěvě restaurace někdy...

Další z rubriky

OBRAZEM: Co všechno přežije koule z proutí vydaná napospas medvědům?

Jedenáctiletý rošťák Tom, o čtyři roky starší samice Berta a její matka Bora...

Jedenáctiletý rošťák Tom, o čtyři roky starší samice Berta a její matka Bora momentálně obývají historický medvědinec v...

Umělecky založený vepřík je génius, který prodává obrazy jako na páse

Seznamte se s Pigcassem, malujícím prasetem.

Nadanému prasátku se říká Pigcasso. Žije v Jihoafrické republice a místo aby šlo do klobás, přesvědčilo svým malířským...

Na aukci poštovních holubů se šampion prodal za 32 milionů korun

Na aukci poštovních holubů v Belgii padl rekord, když se opeřený šampion...

Na aukci poštovních holubů v Belgii padl tento víkend rekord, když se jeden z nabízených opeřených šampionů prodal za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz