Omezte přikrmování a seberte síťky od lojových koulí, radí ornitologové

aktualizováno 
Více než čtrnáct tisíc lidí se o prvním lednovém víkendu přičinilo o to, aby ornitologové sesbírali co nejvíce dat o ptactvu přilétajícím na krmítka. Dlouhodobý projekt občanské vědy ČSO by měl časem odhalit, kteří ptáci u nás v zimě ubývají či přibývají. Příští sčítání se chystá na 10.-12. ledna 2020.

Kromě běžnějších sýkor, koňadry a modřinky, na krmítko létala také drobná a méně barevně výrazná sýkora úhelníček. | foto: Jana Mašterová

Dobrovolní účastníci sčítání při hodinovém pozorování zapisovali vždy nejvyšší počet současně spatřených jedinců každého druhu. Díky nim tak  získala Česká společnost ornitologická (ČSO) řadu cenných údajů, jejichž vyhodnocování počátkem března vědci úspěšně dokončili.  

Fotogalerie

Jednoznačnou vítězkou prvního ročníku celoplošného sčítání ptáků na krmítkách se stala sýkora koňadra, jeden z nejznámějších opeřenců.

„Sýkora koňadra byla nejčastějším hostem našich krmítek a to jak v celkových počtech, tak v plošném výskytu. Přes 85 % účastníků ji na svém krmítku zaznamenalo. Ze všech sýkor se vyskytovala v největších hejnech,“ uvedla koordinátorka sčítání Dita Hořáková s tím, že oficiální výsledky jsou každému k dispozici.

Otestujte se zde, jestli poznáte ptáky na vašem krmítku

„Očekávali jsme asi desetkrát menší účast. Takový masivní zájem potvrzuje, že lidé se o životní prostředí ve svém okolí zajímají víc, než by se mohlo zdát,“ hodnotí ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

Posbírejte síťky od lojových koulí. Mohou zabíjet i savce

Ornitologové po celou zimu doporučovali nepřikrmovat ptactvo lojovými koulemi v síťkách. „Ptáci se do sítěk zachytávají drápky, nedokáží se osvobodit a hynou,“ vysvětluje Dita Hořáková.

Tato modřinka se svými drápky zachytila do síťky více než by chtěla.
Plastové síťky sice nejprve vypadaly jako vtipné řešení, jenže pro zvířata se z...

Síťky spadané na zem pak svou vůní lákají i venčící se psy nebo například ježky, kteří je mohou pozřít. Proto ornitologové vyzývají, aby lidé síťky - zavěšené ve větvích i spadané na zem - ve svém okolí sesbírali a zlikvidovali. 

Účastníci sčítání získali tipy čím přikrmovat, aby ptákům vhodně pomohli a zároveň na krmítko přilákali různé ptačí druhy preferující různou potravu.

„Sčitatelé v průměru spatřili 29 jedinců během hodinového sčítání. Nyní, v průběhu března, je možné přikrmování ptáků ukončit. Teploty by již neměly klesat pod nulu a ptáci si dokážou vhodnou potravu nalézt v přírodě sami,“ upozorňuje Hořáková. Přílišné přikrmování totiž může ptactvu i škodit.

Letošním prvním ročníkem sčítání ptáků na krmítkách ornitologové zahájili nový dlouhodobý program občanské vědy. Díky spolupráci s veřejností získali údaje o tom, kteří ptáci navštěvují krmítka v jednotlivých okresech a krajích. V horizontu několika let pak zjistí, jací ptáci ubývají a přibývají, navíc mohou čeští ornitologové porovnávat výsledky se zahraničím.

Sledování ptactva na krmítkách bude dlouhodobým programem

Například v Plzeňském, Jihočeském a Karlovarském kraji sčítali účastníci v samostatném projektu Ptačí hodinka. Ve stejné době pozorovali krmítka také dobrovolníci v přilehlé oblasti Bavorska. „Díky této přeshraniční spolupráci můžeme porovnat výsledky z obou stran hranice,“ vysvětluje Hořáková.

Vrabec polní obsadil při sčítání v Česku druhé místo za koňadrou. V přilehlé...

Vrabec polní obsadil při sčítání v Česku druhé místo za koňadrou. V přilehlé oblasti Bavorska byl nejpočetnější.

Přestože tato území přímo sousedí, výsledky pozorování se liší. „Zatímco na českém území byla nejpočetnějším druhem jednoznačně sýkora koňadra, na bavorské straně první příčku obsadil vrabec polní,“ uvedla Alena Skálová, koordinátorka občanské vědy ČSO.

I v tomto případě museli účastníci postupovat podle metodiky, na místě setrvat hodinu a zaznamenat vždy nejvyšší počet současně pozorovaných jedinců každého druhu. Mnoho účastníků přitom sčítalo postupně více hodinovek.

Rekordních 14 sčítání ornitologové dostali od pozorovatele z Miletína na Jičínsku, sčítalo se ovšem i ve školách a školních družinách. Nejvíce sčítání (23) zaslali žáci ze ŠD Beroun – Závodí a z pražské ZŠ Na Beránku (14).

Autor:

Tipy na jaro


Nejčtenější

Takových talentů moc není, řekl o vítězce MasterChefa v Rozstřelu Forejt

Vítězka MasterChef Česko 2019 Kristína Nemčková a porotce soutěže Přemek Forejt...

„Čuměl jsem s otevřenou hubou, takových talentů jsem v životě moc neviděl,“ řekl k vítězství sedmnáctileté Kristíny...

Spousta Čechů ani neví, jak chutná dobrý kus masa, tvrdí Pohlreich

Zdeněk Pohlreich v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Ačkoliv šéfkuchař Zdeněk Pohlreich tráví za oceánem i několik měsíců v roce, v USA by natrvalo žít nechtěl. Všechno,...

Guru kutilů sám moc nekutil. Přemek Podlaha by se dožil 81 let

Přemek Podlaha ještě při aktivním natáčení

Guru zahrádkářů a kutilů Přemek Podlaha by se 13. června 2019 dožil 81. narozenin. Hodně se vyžíval na zahradě, na...

Pohlreich čaroval na grilu s nízkým roštěncem. Nejprve ho osolil

New York Strip s rajčatovým salátem

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich ukázal v dalším dílu své grilovací show na Primě Rozpal to, šéfe!, že za honosně znějícím...

Kočka těžce pokousala ženu, strážníci zvíře dvě hodiny unavovali

Zranění způsobená kočkou poměrně hodně krvácela.

Velmi agresivní a vytrvalá byla kočka, která v opavském bytě zaútočila na ženu. Ta zvíře před časem našla a vzala si ho...

Další z rubriky

Poitevin je ušlechtilý honič z Francie, využívá se k lovu ve smečkách

První pár poitevinů k nám byl dovezen v roce 2014.

Málopočetné francouzské plemeno poitevin je u nás téměř neznámé. V jeho domovině, Francii, se však považuje za skvělého...

KVÍZ: Ubývají v Česku lesy a může vám majitel lesa zakázat houbaření?

Co myslíte, je u nás méně nebo více lesů než za Marie Terezie? (Na snímku vodní...

Poslední série otázek z naší přírody, které ve spolupráci s přírodovědci z Národního muzea připravil magazín Víkend, je...

Sun, Moon a Star se ze Zoo Praha přesunuli pod okna britské královny

Skupina pelikánů v londýnském St James parku (na snímku z ledna 2019). Kromě...

S časným ranním sluníčkem nasedla ve čtvrtek tři letošní mláďata pelikánů bílých do auta ve své rodné pražské zoo a...

Najdete na iDNES.cz