Vlaštovka obecná v plné kráse: bílé bříško, černý kabát, dlouhý nůžkovitý...

Vlaštovka obecná v plné kráse: bílé bříško, černý kabát, dlouhý nůžkovitý ocásek a červená v obličeji a pod bradou | foto: Martin Mecnarowski

Začínají hnízdit vlaštovky. S jejich počítáním v Praze můžete pomoci i vy

  • 6
Ačkoliv lze vlaštovku obecnou v Praze stále řadit mezi relativně běžně hnízdící druhy, i zde její počty několik desetiletí výrazně klesají. Měnící se podoba metropole ovlivňuje jejich hnízdění. Proto ornitologové mapují jejich aktuální hnízdní kolonie. Pomoci můžete i vy.

S mapováním výskytu pražských vlaštovek začala Kroužkovací stanice Národního muzea již v loňském roce a dílčí data ukazují, že hnízdní páry mizí z centra Prahy. Jejich nejvyšší počty byly naopak pozorovány v okrajových čtvrtích se starou zástavbou. Právě tam vlaštovky pravděpodobně ještě nacházejí dostatek létajícího hmyzu, tedy své potravy.

Jak hnízdí vlaštovky obecné

Vedle hnízdní lokality je pro vlaštovky velmi zásadní i dostupnost vhodného nocoviště. Společná nocoviště jsou pro vlaštovky typická a na příhodných lokalitách se mohou soustředit jedinci ze širokého okolí. Obvykle větší zatopená rákosina slouží k nocování jak mladým ptákům po vyvedení z hnízda, tak dospělcům, kteří nocoviště využívají i v době krmení mláďat.

Cílem projektu je zmapování hnízdních kolonií i nocovišť, aby bylo jasné, kde v současnosti pražské vlaštovky mají útočiště. Posléze to napomůže efektivní ochraně vlaštovčí populace.

Jak mapovat místa hnízdění i nocoviště vlaštovek?

Pozorování můžete zadat přímo do databáze pozorování ptáků České společnosti ornitologické, lze si stáhnout i aplikaci pro Android nebo zasílat na e-mail.

Čekání na krmení v typickém vlaštovčím hnízdě, slepeném z kuliček hlíny a slin...
Kam s ní?
Slatina, typické nocoviště vlaštovek. Najdou tu totiž klid i dostatek potravy.
Vlaštovka obecná v plné kráse: bílé bříško, černý kabát, dlouhý nůžkovitý...

U každého hnízdiště je důležité uvést počet hnízdících párů a typ prostředí - chov koní, průmyslová hala a podobně. V případě nocovišť je důležité pokusit se odhadnout počet nocujících vlaštovek. Z tohoto důvodu je dobré navštívit lokalitu několikrát, počet nocujících jedinců se v průběhu léta mění.

Vlaštovka obecná (Hirundo rustica) je poměrně drobný pták v černém kabátku, ovšem s červeným hrdlem a bílým bříškem. Typický je pro ni dlouhý vidličnatý ocas, delší než má podobná jiřička. 

Vlaštovky za sezonu vyvedou mláďata až třikrát

Vlaštovky v Česku stihnout zahnízdit za sezonu až třikrát. Pokaždé snesou do hnízda v podobě hluboké misky ze slin a bahna nalepené na stěně 4 až 6 vajíček (v denních intervalech).

Vlaštovka obecná v plné kráse: bílé bříško, černý kabát, dlouhý nůžkovitý...
Vlaštovčí hnízda mají miskovitý tvar, na rozdíl od jiřiček jsou shora otevřená....

Mláďata se začínají líhnout po dvou týdnech sezení na vejcích, poté je rodiče tři týdny krmí na hnízdě. To už jsou plně opeřená a mohou ho opustit. I poté je ovšem rodiče ještě dokrmují.

Vlaštovky jsou velmi čilé a většinu času tráví lovem létajícího hmyzu. Za letu vypadají celé černé, spolehlivě je ovšem poznáte podle typického tvaru ocasu a klouzavého letu. A nejen sedící, dokonce i letící vlaštovky se neustále ozývají svým typickým štěbetáním. 

Na severní polokouli tráví léto a vyvádějí mláďata, na podzim se pak vydávají na dalekou cestu na jižní polokouli, cestují tam za potravou.

Od velmi podobných jiřiček (ty nemají červené hrdlo, zato kratší ocas a bílou dolní část zad) vlaštovky poznáte podle vzhledu a způsobu stavby hnízd. Hnízda vlaštovek jsou totiž miskovitá a vystavěná většinou uvnitř budov, v chlévech, stodolách i v průchodech. A na nějaké podložce, kterou může být i obyčejná žárovka. Zato hnízda jiřiček jsou uzavřená a umístěná vně budov.

Vlastní vlaštovčí hnízdo tvoří směs slin a bahna vytvarovaná do drobných kuliček, které ptáci postupně nalepují na místo budoucího hnízda. Miskovité, shora otevřené hnízdo je navíc zpevněno stébly trav, senem či jiným materiálem, který často visí z hnízda.

Shodou okolností byla právě vlaštovka v roce 1992 zvolena Ptákem roku hned v prvním ročníku této tradiční ankety.