ilustrační snímek | foto: Iveta Palyová, MAFRA

Povinné čipování pro kočky? V Británii by se týkalo 11 milionů mazlíčků

  • 19
Větší naději na návrat k páníčkovi by už brzy mohly mít ztracené kočky ve Velké Británii. Konzervativní strana se tam snaží prosadit zákon, podle kterého by všechny domácí kočky měly být očipovány povinně.

V Česku bude od 1. ledna 2020 ze zákona povinné čipování psů; Británie téma posouvá ještě o něco dál. Vlastní čip by v budoucnu mohlo povinně dostat všech 11 milionů domácích koček, které v ostrovním státě žijí. Obsahoval by vždy jméno a adresu majitele.

Konzervativní strana nápad přednesla na zářijové konferenci spolu s dalšími návrhy na úpravy zákona, které by zlepšily životy zvířat. Podle odborníků by se jednalo o prospěšný krok. „I přesto, že jeho zavádění bude možná komplikované,“ řekl magazínu Daily Mail David Bowles z Královské společnosti pro prevenci násilí na zvířatech (RSPCA).

„Je však naprosto zásadní, abychom zajistili, že stane-li se něco kočce – ztratí se, někdo ji ukradne nebo ji třeba srazí auto –, bude se moci vrátit domů,“ dodal Bowles. Podle charitativní organizace Cats Protection mají čipy jen zhruba dvě z deseti nalezených koček, které britské útulky přijímají.

Čtyři návrhy pro ochranu zvířat

Potenciální povinné čipování je jednou ze čtveřice úprav, které tamní konzervativci navrhují. „Jejich cílem je ochrana zvířat domácích, ale také zemědělských a těch, která žijí v divočině,“ uvedla k tomu ministryně životního prostředí Theresa Villiersová.

Dalšími úpravami jsou zákaz chovu primátů jako domácích mazlíčků, zákaz dlouhého cestování zvířat na jatka a zákaz lovu ohrožených živočichů a přivážení jejich trofejí do země. O poslední jmenovaný krok se významně zasazuje Carrie Symondosová, PR specialistka a partnerka současného britského premiéra Borise Johnsona.

V RSPCA prý návrh vítají. „Věříme, že zabití zvířete pouze za účelem získání lovecké trofeje není možné klasifikovat jako sport. I veřejnost v poslední době čím dál hlasitěji upozorňuje na to, že pro to v dnešní společnosti není místo,“ prohlásil David Bowles.

Program konzervativní strany nicméně čelí kritice enviromentálně zaměřených organizací. Vadí jim, že se kromě zvířecích práv víc nevěnuje také tématům klimatických změn, znečištěného ovzduší a také znečištění životního prostředí plasty. Píše o tom britský deník The Guardian.

Podívejte se, jak probíhá čipování a tetování psů:

1. srpna 2008