Gorily ve věži ponorku nemají, zvládají i pracovní ruch v pavilonu

  • 23
Zhruba dvanáct dní už gorily setrvávají v povodňové věži. Představíte-li si kteroukoliv lidskou rodinu, když už jsme si s gorilami tak podobní, i ta nejharmoničtější by měla na tak omezeném prostoru co dělat, aby si uchovala dobré vztahy. Skupina sedmi pražských goril to zvládá obdivuhodně. K radosti a úlevě jejich chovatelů a pražské zoo vůbec.

"Ne, zatím nikdo jiný nemaluje," usmívá se unaveně Vít Lukáš, kurátor primátů pražské zoo, v souvislosti s informací z minulého víkendu, že Bikira začala malovat rajčaty po stěně (více v článku zde). V podstatě je rád, že se mezi gorilami nic zásadního neděje: "Je to dobré, všechny jsou v pořádku a jako skupina fungují. A Shinda i nadále chovatelům pomáhá při čištění ložnic."

Všichni už se zase nechají krmit a spokojeně mručí

Celá skupina je podle Lukáše úžasná: "Zvládají to skvěle. I když se třeba zrovna ve čtvrtek Shindě nepodařilo dopoledne ani odpoledne přesvědčit Bikiru, aby se spolu s ostatními přesunula do jedné z ložnic, abychom tu druhou mohli vyčistit a podestlat jim novou dřevitku. Sice do ní Shinda šťouchala, ale Bikiře to bylo tentokrát jedno," popisuje čtvrteční dění v povodňové věži goril Vít Lukáš.

Jakoby si gorily uvědomovaly, že nastalá situace je výjimečná, jdou stranou i jejich obvyklé bitky a šarvátky. Ruční vyřizování konfliktů je přitom gorilám vlastní, přestože jinak jsou mírumilovné a klidné. 

Na omezeném prostoru ložnic ve věži tak respektují dokonce i Bikiru, která je na společenském žebříčku pražské skupiny nejníže (více o jejím postupném začleňování do pražské skupiny čtěte například zde). "Dokonce ani Shindě tentokrát nevadí, když si Bikira během krmení sedne k mříži vedle ní a bere si od nás ovoce a zeleninu," popisuje překvapivou situaci Vít Lukáš.

Krmení sedmičlenné gorilí skupiny v povodňové věži (13. června 2013)

Jogurt si dal ve čtvrtek s chutí i Richard. Už tolik netrucuje.

Během čtvrtečního dopoledního i odpoledního krmení si pro jídlo přišly k mříži naprosto všechny. "Nechaly se krmit jogurtem a braly si od nás ovoce i zeleninu. A všechny po čase zase krásně mručely, čímž vyjadřují spokojenost," řekl kurátor.

K běžné stravě jim chovatelé stále přidávají vitaminy na posílení imunity. A aby se gorily na omezeném prostoru trochu zabavily a měly co dělat, schovávají jim chovatelé navíc do dřevitky i jejich oblíbené oříšky a dokonce i ovesné vločky. 

V rámci velmi omezených možností si gorily užívají i momentální pěkné počasí. Přes den se k nim dostává sluníčko světlíky a otevřenými dveřmi v povodňové věži, takže mají teplo i větrání. Na noc jim chovatelé přitápějí přímotopy.

Dokud svítí sluníčko, pavilon dobře vysychá

Díky několika teplým dnům za sebou pěkně vysychá i spodní, minulý týden zcela zatopená část pavilonu. Dole v expozici, kde stálo téměř pět metrů vody (více v článku zde) se stále intenzivně uklízí a opravuje, aby se sedmičlenná gorilí rodina mohla co nejdříve vrátit do své expozice i venkovního výběhu. Jako ideální termín návratu vidí kurátor horizont jednoho až dvou týdnů.

Expozice už byla zbavená bahna, několikrát vystříkaná tlakovou vodou i...

Vlastní expozice goril už je dokonale vyčištěná a vydezinfikovaná, momentálně se dodělává úklid návštěvnické části, do pořádku se dává také výběh tamarínů. Probíhají i stavební práce, které jsou potřeba, v pátek se například bude vyměňovat prasklé sklo v expozici, pracuje se na elektrických rozvodech.

"Stále nám hodně pomáhají i dobrovolníci, denně 15 až 20 lidí z celé republiky, kterým patří vděk chovatelů, kteří se ve věži u goril pravidelně střídají, aby je měli stále na očích," nezapomene Lukáš poděkovat těm, kteří s rychlým návratem Pavilonu goril (i opičích expozic) do normálního provozu denně pomáhají.