Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nebojte se v zimě větrat. Krátké otevření oken vás finančně nezruinuje

Větrání hraje důležitou roli i v zimních měsících, kdy se přirozeně snažíme udržet teplo v interiéru. Když dostatečně nevětráme, může to vést k mnoha zdravotním potížím a například také ke vzniku plísní. Kdy a jak správně větrat i jak se vypořádat s tím, že se plísně v našem bytě již objevily?
Stačí vyvětrat třeba třikrát denně zhruba na 5 až 10 minut.

Stačí vyvětrat třeba třikrát denně zhruba na 5 až 10 minut. | foto: Profimedia.cz

Neobvykle vysoké ceny energií nás nabádají, abychom si tepla vážili a pokud možno s ním šetřili. Větrání nám v tomto období proto asi nezní nejlákavěji a přirozeně se snažíme před okolním světem maximálně uzavřít.

„Nedostatečné větrání však vede k vysoké relativní vlhkosti ovzduší a podporuje tak vznik plísní a bujení virů, bakterií i roztočů,“ upozorňuje Petr Müller, odborník na sanaci vlhkého zdiva ze společnosti Weber. Že v chladných měsících pouštíme na chvilku dovnitř zimu a v letním období zase teplo, by pro nás mělo být v tomto případě vedlejší, protože větrání je velmi důležité.

„Není nutné větrat často. V létě samozřejmě můžeme větrat průběžně skrz takzvanou ventilačku, v zimě to ale vhodné není. Stačí vyvětrat třeba třikrát denně zhruba na pět až deset minut,“ říká odborník.

V zimním období je podle něj také ideální větrat průvanem. Přebytečné vlhkosti se tak zbavíme za cenu nejmenších ztrát na teple. Při topení se kromě vzduchu ohřívá i podlaha, stěny a nábytek, v nichž se pak akumuluje teplo. Když tedy za pomoci průvanu rychle vyměníme teplý vzduch za studený, teplo uložené v nich nám zůstane.

K rosení oken může docházet i u novostaveb. Může za to nedokonalé okno

V létě je vhodné větrat minimálně patnáct až třicet minut při plně otevřeném okně, klidně i několikrát za den. „Pokud je však skutečně velké horko, dobu větrání můžeme zase zkrátit. A za deště bychom neměli větrat vůbec. Obecně platí, že by při větrání neměla teplota v interiéru nikdy klesnout pod patnáct stupňů Celsia.

V momentě, kdy cítíme v místnosti vydýchaný vzduch, je již koncentrace oxidu uhličitého příliš vysoká. Takovým situacím bychom měli předcházet a snažit se vyvětrat dřív, než nastanou. Větrat bychom také měli bezprostředně po použití otevřeného ohně, například na plynovém sporáku.

S ideálním řešením se v dnešní době můžeme setkat u novostaveb s řízením větráním se zabudovanými rekuperačními jednotkami. Ty do interiéru pravidelně přivádí čerstvý vzduch a odvětrávají ten vydýchaný, jehož teplo využívají k ohřívání nového.

Patnáct litrů vody do ovzduší denně

Nevětráme-li dostatečně, mohou se u nás časem rozvinout zdravotní potíže, jako je bolest hlavy, zhoršený spánek, nevolnost či problémy s dýcháním. Nedostatek čerstvého vzduchu v místnosti znamená nedostatek kyslíku, což způsobuje i snížené soustředění a menší celkovou aktivitu organismu.

Jaro budí touhu vymalovat byt. Co dělat, když objevíte plíseň

„Vzduch se pak navíc ohřívá pomaleji, což paradoxně zvyšuje náklady na vytápění. V nevětraných místnostech může také, z důvodu kombinace vysoké relativní vlhkosti, vysoké vnitřní teploty a nízké teploty povrchové docházet k rosení oken či degradaci jejich těsnění nebo k vzniku vlhkosti na obvodových stěnách,“ vyjmenovává další nevýhody Tomáš Truxa, odborník na zateplení ze společnosti Isover.

Vodní pára vzniká především v místnostech, kde se hojně využívá voda, tedy v koupelně a v kuchyni. Zdrojem vodní páry mohou být ale také například pokojové rostliny.

Člověk sám svým dýcháním a pocením navíc vyprodukuje během jediné noci zhruba litr vody. V běžné čtyřčlenné domácnosti, kde se pravidelně vaří, myje nádobí a používá sprcha, se tak denně do okolí uvolňuje asi patnáct litrů vody. Všechny tyto aspekty přispívají ke zvýšené vlhkosti vzduchu.

Zvýšená vlhkost vede ke vzniku plísní

Zvýšená vlhkost v kombinaci s nedostatečným větráním vede zejména u nedostatečně zateplených budov ke vzniku plísní na stěnách. Plísně se objevují zejména v okolí oken nebo v rozích místnosti či za nábytkem, kde vzduch proudí nedostatečně.

Dlouhodobé řešení spočívá v nalezení příčiny vzniku plísní a jejím následném odstranění – jinak hrozí, že se plísně budou stále vracet.

Problém s nimi bývá také v oblasti takzvaných tepelných mostů a vazeb – tedy v místech v obálce budovy, kde dochází k rychlejšímu průniku tepla. Z vnitřní strany konstrukce proto mají nižší povrchovou teplotu a jsou tím pádem náchylnější k tvorbě kondenzační vlhkosti.

Tepelné vazby, které se obvykle nachází v místě napojení dvou konstrukcí či v oblasti změn v geometrii konstrukce – tedy například v rozích místnosti – bychom se měli pokusit eliminovat za pomoci zateplení. Vyřeší to nejen problém s plísněmi, ale zároveň to přispěje k úspoře energií. Pokud takovou možnost nemáme, můžeme tyto prostory alespoň ošetřit termoizolační stěrkou či nátěrem nebo jejich kombinací.

V topné sezoně nezapomínejte větrat, vyhnete se rosení oken i plísním

Když plísně doma objevíme, je na místě zahájit protiútok za pomoci likvidačního přípravku proti plísním. Ideální jsou přípravky bezchlorové, jejichž aplikaci nedoprovází zápach. Dají se obvykle nanést přímo na zdi, omítky, beton či dřevo.

Poté, co se plísní zbavíme, je vhodné napadená místa nadále preventivně ošetřovat. Když si zvolíme preventivní přípravek proti plísním bez bělicího účinku, pomůže nám odhalit i napadená místa, jež nebyla patrná pouhým okem. Dlouhodobé řešení nicméně spočívá v nalezení příčiny vzniku plísní a jejím následném odstranění – jinak hrozí, že se plísně budou stále vracet.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Zima, kdy umrzaly uši a v centru Prahy leželo deset týdnů na 30 cm sněhu

V posledních desetiletích zažíváme mírná zimní období – teploty přes den kolem nuly, v noci slabý mráz, sněhu minimum, přesto to často vnímáme jako diskomfort. Naši předkové museli vydržet tuhé...

Pražská zoo zahajuje stavbu Arktidy za tři čtvrtě miliardy. Ukázala vizualizace

Dvaadvacátého ledna začne pražská zoologická zahrada s výstavbou nového pavilonu Arktida pro lední medvědy. Ředitel zahrady Miroslav Bobek podepsal smlouvu se zhotovitelem, firmou Metrostav DIZ....

Když už nevrčí a rovnou kouše. Jak je možné pokazit psa, popisuje veterinářka

Premium

Je zkušenou veterinární lékařkou, zabývá se kromě jiného poruchami chování psů a koček a nebojí se říci nahlas, že je za nimi většinou nevhodné chování majitelů. Nebo chronická bolest. Psi podle ní...

Naučte se štrikovat. Zklidní vás to, zbaví stresu, zlepšíte koncentraci

Odedávna patřilo k základním dovednostem správné hospodyňky umět plést a háčkovat. Naše maminky měly jiné koníčky, ale dnešní dívky zase mají chuť se tyto tradiční techniky učit. Teenagery, a to...

Tohoto kouzelníka musíte mít doma. Vyčistí skvrny, odstraní rez i vlhkost

WD-40 je naprosto univerzální pomocník, kterého se vyplatí mít v každé domácnosti. Když nemůžete vyšroubovat zarezlou matici, vržou panty nebo drhne kování u dveří, malou nádobku se sprejem jako když...

Oblečky pro psy nejsou jen móda, některá plemena se bez nich neobejdou

Přestože zimy jsou rok od roku mírnější, leden a únor jsou nejchladnější měsíce roku a měli bychom počítat s tím, že tuhé mrazy bezpochyby ještě přijdou. Mrazivé počasí může být i ošidné a je potřeba...

15. ledna 2025

Každá sněhová vločka je fascinující a pomíjivý originál, který lze uchovat

Všechny sněhové vločky mají jako základ svého tvaru šestihran. Přesto nenajdete dvě stejné, dokonce se dělí do různých tvarových typů. Ač jsme jako děti vločky vždycky malovali nebo vystřihovali z...

15. ledna 2025

Pražská zoo zahajuje stavbu Arktidy za tři čtvrtě miliardy. Ukázala vizualizace

Dvaadvacátého ledna začne pražská zoologická zahrada s výstavbou nového pavilonu Arktida pro lední medvědy. Ředitel zahrady Miroslav Bobek podepsal smlouvu se zhotovitelem, firmou Metrostav DIZ....

14. ledna 2025  12:30

Když si jaguářice nechce dát říct, umí se důrazně ozvat. A je z toho mela

Dramatické snímky z brazilské oblasti Pantanal při pokusu o páření jaguárů pořídil německý fotograf Alexander Ley.

14. ledna 2025

Eva Adamczyková je maminkou. Olympionici prozradili jméno miminka

Snowboardistka Eva Adamczyková (31) a herec Marek Adamczyk (37) se stali rodiči. Narození jejich prvního potomka na...

Jako znásilnění, říká Shieldsová o intimní operaci, kterou si nepřála

Herečka, spisovatelka a modelka Brooke Shieldsová (59) se ve svém právě vycházejícím životopise svěřila mimo jiné se...

Po operaci jsem přibrala sedm kilo, ale cítím se nejvíc sexy, říká Pořízková

Modelka českého původu Pavlína Pořízková (59) po loňské výměně kyčelních kloubů přibrala. Všimla si toho, až když jí to...

Sporťák Jan Smetana už má po odchodu z České televize novou práci

Na konci prosince oznámil, že po 23 letech končí v České televizi. Moderátor Jan Smetana (42) se stane novou posilou...

Zvládla jsem tisíc mužů za dvanáct hodin. To je rekord, říká Bonnie z OnlyFans

Pornoherečka Bonnie Blue (25) svůj obsah na OnlyFans a sociálních sítích považuje za vzdělávací. Za cíl měla v...