Jako kytka v květináči. Živý udržitelný vánoční stromek je možné po „nejkrásnějších svátcích roku“ pěstovat na zahrádce celoročně. Vlastní jehličnan si musíme pečlivě vybrat.
Čím dál víc lidí chce mít o Štědrém dnu krásný stromek, který provoní domácnost jehličím. Než stromeček koupíme, zkontrolujeme si nejenom jeho vzhled, ale i podmínky uskladnění. Měl by být uložen v chladu, jinak nám doma uhyne. V přetopených prodejnách proto raději nevybíráme.
„Navíc by měl být pomalu pěstovaný. Žádný rychle vyrostlý jehličnan, který nic nevydrží. Kořeny musí být husté a pořádně prorostlé,“ radila před časem zahradní odbornice Květa Sunarto.
Pokud chceme stromek opravdu pěstovat i po další roky, koupíme si takový, který byl do květináče přesazen nejpozději koncem léta, a měl tak čas trochu zakořenit. Jak to poznáme?
Podle toho, že jej nadzvednete za kmen a květináč i s kořenovým balem se na stromku udrží. Jestliže to tak není a zemina z kořenů opadává, je jasné, že stromek vyrostl někde jinde a do květináče byl přesazen teprve nedávno, dosud nezakořenil a pro pozdější pěstování se zpravidla nehodí.
Postupně zvykat na teplotu
Na živý vánoční stromek v květináči musíme myslet už teď. Dát ho do obýváku až na Štědrý den je vyloženě špatně. Nejprve je potřeba nechat ho alespoň týden v chladné, světlé chodbě, aby přivykl o poznání vyšší teplotě, než je venku.
Živý stromek v květináči je udržitelná volba. Péči o něj usnadní půjčovny |
Ideální je najít několik tepelných zón: Od místa s teplotou těsně nad bodem mrazu, pak zvyšujeme na pět až deset stupňů a pozvolna ji zvedáme až po téměř pokojovou teplotu. Prostě – mít nejdříve stromek „na zvykačku“.
Teprve poté ho přemístíme do obývacího pokoje. V teple ho ovšem můžeme nechat jen po tři nebo čtyři dny, v žádném případě dva týdny, jinak nám nepřežije.
Pokud ovšem máme v pokoji 20 stupňů Celsia a méně, nebojíme se nechat si stromeček doma po celý týden. V žádném případě by neměl stát u radiátoru nebo u krbu.
Jehličnan bychom měli několikrát denně rosit, abychom zvýšili vzdušnou vlhkost. Zároveň ho nezapomeneme také zalévat, stačí jednou za dva dny.
Na mráz nikdy
Pozor, po odstrojení z ozdob musíme opět stromeček postupně zvykat na chlad. Rozhodně nelze jehličnan z vytopeného pokoje strčit rovnou na mráz.
Zájem o vánoční stromky v květináči roste, stále však vedou řezané |
Rychlý přesun ven je nebezpečný, zvláště pokud jsme uspěchali stěhování dovnitř a stromek v teplém prostředí začal rašit. Pak jej zpátky do mrazu dát nemůžeme, protože by zahynul.
Jaký kupujete domů stromek?
Nejlépe si zvykne zase na chladné chodbě a po týdnu ho už třeba přeneseme do zahrady. Pokud by ovšem venku v tu dobu panovaly kruté mrazy, bez obav necháme jehličnan uvnitř studené chodby ještě déle.
Může zůstat ve světlé místnosti, kde udržíme teplotu mezi nulou a deseti stupni klidně po celou zimu až do jara. I spící, nerašící stromek si na chladnější teploty musí zvykat postupně. Nesmí být ve tmě.
Borovice rostou rychle
Jehličnan v květináči jinak nevyžaduje náročnou péči. Když mu vybereme zastíněné místo, dvakrát týdně zalijeme a občas přihnojíme, užijeme si vlastního vánočního stromečku několik sezon.
Stromek pěstovaný v květináči můžeme během sezony zapustit i s nádobou do země. Bude se mu také dařit na balkoně. Pochopitelně záleží i na druhu jehličnanu. V zahradnictvích nejčastěji nabízejí jedličku, smrk či douglasku. Například borovice však roste až příliš.