Než začnou pořádné mrazy, zkontrolujte radiátory. Ušetříte

  • 0
Chladnější počasí zahájilo topnou sezonu a první mrazíky prověří, v jaké kondici jsou naše radiátory. Podle odborníků se s kontrolou otopného systému nevyplácí otálet. Jakékoliv opravy v plné topné sezoně jsou komplikované a o to dražší.

Úplně první kontrola funkce

Vyměněný termostatický ventil s novou hlavicí

Je to jednoduchá zkouška, jak vyzkoušet funkci svých radiátorů. Zapněte je na nejvyšší výkon a sledujte, jak se roztopí. V ideálním případě by měly hřát po celé ploše stejnoměrně.

Možná se však stane, že budou v některé své části chladnější. Pak bude čas na odvzdušnění. Opatrně povolte odvzdušňovací šroub – nepotřebujete k tomu žádné speciální nářadí, lze to i špičkou příborového nože.

Nachystejte si však předem hrníček. Nejprve budete slyšet unikat horký vzduch, pak začne vytékat voda. Takže ji zachytíte, abyste si zbytečně nezamokřili koberec nebo parkety.

PORADNA: Proč v zimě radiátor netopí? Možná je zatuhlý termostatický ventil

Možná ani taková základní procedura nepomůže, pak se nabízí varianta, že vám mohl „zamrznout“ pístek temostatického ventilu. Dostanete se k němu tak, že sundáte termostatickou hlavici. Zde je třeba odhalit, jaký systém právě vaše hlavice mají. Za léta jejich použití vznikly desítky modelů, navíc každý výrobce mívá trochu jiný systém. V některých je možné odejmout je pomocí imbusového klíče, někde je možné vyndat ji pomocí otočení proti směru hodinových ručiček. A než se začnete přít, zda je správně iMbus, nebo iNbus, zkuste si pročíst odkaz Ústavu pro jazyk český, jak to vlastně s tím výrazem je.

Takto vypadá termostatický ventil po sundání termostatické hlavice.

Objeví se ventil s tenkým pístkem. Když ho stlačíte třeba šroubovákem o dva tři milimetry, měl by se znovu vrátit. Pokud se to nestane, zkuste ho vrátit pomocí kleští a několikrát celou proceduru zopakovat, prostě rozhýbat.

Většinou se to stává, když na konci topné sezony necháte termostatickou hlavici v poloze na minimum – jak se otepluje. Naopak topenáři doporučují, jakmile se přestane topit, nastavit hlavice na maximum, aby se během léta ulevilo všem mechanickým dílům.

Při odvzdušňování radiátorů v panelovém domě spolupracujte se sousedy

Ale jestli ani toto vše nepomůže, jděte po kotli. Zkontrolujte natlakování topné soustavy, vlastně ideálně byste to měli udělat už na začátku. Což se netýká lidí žijících v bytech s centrálním vytápěním. Až když jste to všechno udělali a nic nezabralo, je čas volat topenáře.

Než se zima zeptá

Na starém radiátoru není odvzdušňovací ventil

Přestože radiátory vydrží desítky let, jejich životnost není nekonečná. Právě proto se nevyplácí zanedbávat jejich pravidelnou údržbu i kontrolu. Pokud se na radiátorech objevila rez nebo už jste pod nimi našli provlhlá místa, s největší pravděpodobností končí jejich životnost a je čas přemýšlet o výměně.

Řešení závad v době, kdy je otopný systém v plném provozu, je mnohem komplikovanější a bohužel i dražší. Otopnou soustavu je třeba odstavit a vodu ze systému vypustit, což bývá problematické zejména v panelácích či bytovkách. S největší pravděpodobností na opravu nebudete stačit sami a bude třeba se obrátit na odborníky.

Jak se provádí výměna termostatického ventilu:

Najít náhradu za starý článkový radiátor není v dnešní době nijak složité. „Aby plnil stejnou funkci a poskytoval dostatečný tepelný komfort, poslouží při hledání správného typu nového radiátoru jednoduché desatero,“ vysvětluje Luboš Rydlo ze společnosti Korado, která je největším českým výrobcem ocelových otopných těles.

Odpovídající náhradu za dříve hojně používané článkové radiátory najdeme v radiátorech typu Radik Klasik R, jež jsou pro rekonstrukce otopné soustavy přímo určené. S pomocí webových stránek a zadání technických informací lze jednoduše zjistit, jaké rozměry a výkon nového radiátoru je ten správný.

Výhodou moderních ocelových deskových radiátorů je i to, že jimi protéká daleko méně vody, rychleji proto mohou reagovat na změny teplot a tím i snáze upravovat teplotu na požadovanou úroveň. To vše šetří peníze za energii k vytápění.

Nesušte na radiátoru prádlo

Sušení na čerstvém vzduchu je pro prádlo to nejlepší, co pro něj vedle šetrného...

Známe to všichni: rychle potřebujeme dosušit ponožky po večerní „pračkové várce“, ale u ponožek by nebylo právě příjemné použít okřídlené pravidlo „to na tobě doschne“.

Když tento způsob používáte, volte raději sušák na prádlo, který se na radiátor může zavěsit, nepřehazujte prádlo přímo přes něj. Zamezíte tím zbytečné korozi. Nehledě k tomu, že obecně každé prádlo zamezuje proudění teplého vzduchu v místnosti, a to vás bude stát další zbytečné peníze vynaložené za topení. Asi nejlepší je nenechávat praní na poslední chvíli a vyhnout se takovým situacím.

Radiátory zbavte prachu

Kartáč se dostane i mezi mřížky topení.

Vrstva špíny a prachu může způsobit špatné fungování radiátorů. „V okamžiku, kdy je radiátor zanesen prachem, zhoršuje se také přenos tepla, a i takováto drobnost je v místnosti citelná. Jakmile prach odstraníte, proudění teplého vzduchu se zlepší, čímž lépe pocítíte tepelnou pohodu,“ říká Zuzana Richtrová ze společnosti Korado.

V ideálním případě je dobré se radiátorům věnovat při každotýdenním úklidu. Vnější povrch je dobré otřít prachovkou nebo vlhkým hadříkem a na pomoc si vzít třeba vysavač a lehké nánosy prachu vyluxovat. Ne vždy je na to samozřejmě čas, ale je potřeba na to myslet.

Zaprášený radiátor? Vyčistěte ho, bude vám tepleji a ušetříte energii

Mezi deskami a přídavnými plochami radiátoru se totiž hromadí prach, který je z velké části tvořen organickými materiály – vlasy, šupiny kůže a výjimkou není ani mrtvý hmyz. Časem se částečně rozkládají a v topné sezoně mohou být také příčinou toho, že se od radiátorů šíří zatuchlý zápach a teplý vzduch, který proudí místností, ho roznese všude.

Usazeniny ze zaprášených radiátorů pak mohou být příčinou dýchacích potíží členů domácnosti, ale také třeba zhoršení alergií či astmatu.


Jak ušetřit