Jiří Strejc se rozhodl pro život v ústraní. Jako zázemí má v areálu Skalky k dispozici rekolekční dům, který dříve sloužil k osamělému rozjímání řádovým bratřím. | foto: MAFRA

Žili léta jako poustevníci. Vynálezce, zloděj i slavný samotář ze Šumavy

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Čas od času se v každé společnosti najdou lidé, kterým vyhovuje samota. A to do té míry, že dobrovolně odejdou žít do divočiny, do nitra přírody, kde v odloučení nacházejí své štěstí, seberealizaci, ale i smysl života. Žijí téměř bez peněz, kontakt s lidmi nevyhledávají, živí se různě a občas si musí poradit s velmi složitými situacemi. Příběhy některých z nich jsou smutné i inspirativní.

Samotáři často řeší pro nás nepředstavitelné problémy. Například když jim vypadají zuby. Právě to musel řešit jeden z nejznámějších samotářů v Kanadě – Francis Wharton. Do hlubokých lesů k řece Thomson River odešel koncem 50. let kvůli špatné finanční situaci. Denně do práce chodit nechtěl, a protože byl obdařen velkou zručností, podařilo se mu postavit si uprostřed divočiny srub.

Vše nechal zatvrdnout, poté si protézu nasadil a konečně se dobře najedl. Pustil se do jelena, kterého jeho vlastními zuby během zimy celého spořádal.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se