Návštěvy netopýrů v panelových bytech jsou touto dobou poměrně častou příčinou telefonátů překvapených obyvatel odborníkům na netopýry. "Touto dobou nás lidé kontaktují poměrně často, protože během posledního měsíce se osamostatňují mláďata netopýrů, která ještě nejsou tak zdatná jako jejich rodiče a často se objeví v místech, kam by se dospělý netopýr normálně nezatoulal. Myslím tím i byty lidí. Nejčastěji jsou to byty v panelových domech," vysvětluje zoolog Muzea východních Čech v Hradci Králové a člen České společnosti pro ochranu netopýrů Josef Hotový.
Příčinou je podle něj to, že z pohledu netopýrů vypadá panelový dům jako skalní stěna a otevřené okno jim připomíná vchod do jeskyně, které normálně obydlují. "Netopýr se zaletí podívat do bytu, a když najde vhodnou štěrbinu třeba za obrazem nebo za závěsem, tak se tam usadí. Ale nehodlá tam zůstat dlouho, protože netopýři se touto dobou přemisťují směrem k zimovištím. Když mu lidé nechají otevřené okno, netopýr většinou druhý den večer sám odletí," říká Hotový. Pokud nepůsobí žádné problémy, doporučuje se příliš si nezvaného návštěvníka nevšímat a ponechat mu možnost, aby sám opustil prostory, kde se usadil.
Všechny druhy netopýrů jsou chráněné
Podle nejnovější vyhlášky jsou všechny druhy netopýrů v České republice chráněné. Kromě vyjmenovaných druhů, které jsou zařazeny jako kriticky ohrožené, jsou všechny ostatní druhy kategorizovány jako silně ohrožené.
"V případě úmyslného usmrcení netopýra by člověk porušil dva zákony, a to zákon na ochranu zvířat proti týrání a zákon na ochranu přírody," říká zoolog Muzea východních Čech v Hradci Králové a člen České společnosti pro ochranu netopýrů Josef Hotový.
Když člověk najde zraněného netopýra, měl by kontaktovat odborníky. "Lidé mohou zavolat na veterinární kliniku nebo na záchrannou stanici pro zvířata," doporučuje Hotový - čtěte Co dělat, když najdete mládě vyhozené z hnízda nebo zraněné zvíře.
Každý má jiné nároky
Česká společnost pro ochranu netopýrů má v každém kraji několik zástupců, kteří s případnými problémy mohou rovněž poradit. Často se na ně obracejí i lidé, kteří chtějí zateplovat dům. "Netopýři se naučili využívat štěrbiny v nezateplených panelových domech. Časté je, že se netopýr ukryje do již nefunkčního odvětrávacího systému. Tento systém se uzavírá mřížkou. Osobně netuším, z jakého důvodu se tam ta mřížka dává, protože většina těch štěrbin je naprosto nepřístupná pro kohokoliv s výjimkou netopýrů. Dost často se tedy stane, že jsou tam přes den zalezlí, pracovníci otvor uzavřou a netopýři pak nemají možnost úkryt opustit," říká Hotový.
Evropská noc netopýrůKdo by se chtěl s netopýry a jejich životem seznámit blíže, bude mít příležitost při Evropské noci pro netopýry, která se koná pravidelně na přelomu srpna a září na řadě míst po celé Evropě a také dnes ve Vrchlabí nebo 12. září v Josefově. |
Zajímavým místem je podle Hotového hospitál Kuks, protože slouží jako úkryt netopýrů jak přes léto, tak přes zimu. "Na půdě je letní kolonie vrápenců malých, kteří se tam rozmnožují a je jich tam kolem dvaceti. Ten samý druh pak využívá jeden sklepní prostor hospitálu jako zimoviště. Krom toho se tam v zimním období nacházejí ještě netopýři ušatí a netopýři černí," říká zoolog.
Významným netopýřím zimovištěm je také pevnost Dobrošov na Náchodsku a pevnost Josefov, kde jsou v zimě i stovky netopýrů. "Na Dobrošově je nejhojnějším druhem netopýr brvitý, který je jedním z těch kriticky ohrožených druhů, dále tam je hojně vrápenec malý a netopýr velký. Vyskytuje se tam i celá řada dalších druhů, ale to jsou jen jednotlivé kusy. V Josefově je dominantním druhem vrápenec malý a netopýr velký," vyjmenovává Hotový.