Pražští ochránci za měsíc fungování nového systému záchrany divokých zvířat vyjeli v 31 případech zachraňovat ježka. Pohotovost funguje 24 hodin denně a Pražané si ji mohou zavolat na speciální lince 774 155 155. Je určena na pomoc pouze divoce žijícím zvířatům, a ne domácím mazlíčkům.
Tak velký počet přijatých ježků není podle Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) v této roční době ničím výjimečným. Mláďata narozená z druhého podzimního vrhu by nestačila nabrat potřebnou váhu k hibernaci, a proto potřebují lidskou péči. Mezi dalšími zvířaty, ke kterým již měsíc fungující záchranka vyjížděla, jsou například i tři srny z pražských lesů.
Po řepce zvířata ztratí plachost
Jedna srna nepřežila převoz do záchranné stanice a druhá musela být utracena. Třetí skončí pravděpodobně v nějaké oboře nebo zookoutku. Našel ji pes v roztylském lese. Srna se otrávila řepkou. "Takové zvíře ztratí plachost, má zažívací problémy a oslepne," řekl Luboš Vaněk ze záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, kde se zvíře léčí.
Srna podle něj zůstane na jedno oko slepá. Zvířata po otravě řepkou navíc ztrácejí svou plachost navždy, a tudíž se už nemohou vrátit zpět do volné přírody.
Loni udělali záchranáři rekord
Osud každého zvířete přijatého k ošetření je možné dále sledovat na webových stránkách. O přijaté živočichy se pak postarají v záchranných stanicích Aves Kladno, ČSOP ve Vlašimi, Pátku u Poděbrad a Rokycanech. S dispečinkem spolupracují i speciální zařízení: ČSOP Ochrana herpetofauny - pomoc ještěrkám a hadům, ČSOP Nyctalus - pomoc netopýrům, Zdena Dvorská - pomoc ježkům, útulek městské policie v Praze a zookoutek Malá Chuchle.
Jen za loňský rok přijala pražská záchranná stanice 1114 handicapovaných zvířat. Nejčastějším zvířecím pacientem byli v loňském roce v Praze holubi domácí (176), ježci (148) a poštolky obecné (135). Jde podle ČSOP o nejvyšší počty přijatých zvířat v celé ČR.
Jak fungují záchranářiČeský svaz ochránců přírody je koordinátorem Programu Národní sítě záchranných stanic. Koordinuje činnost 24 center pečujících o poraněné či jinak handicapované volně žijící živočichy s cílem připravit je na návrat do přírody. Záchranné stanice pokrývají svou působností území celé České republiky. Každá z členských stanic má přiděleno území, na kterém zajišťuje komplexní péči o poraněná zvířata. Podobný projekt sítě záchranných stanic pokrývajících svou působností důsledně celé území státu je prý ojedinělý. |