Mazání z kaštanů připravíte snadno: 5 rozkrojených kaštanů zalijete 0,25 l Alpy...

Mazání z kaštanů připravíte snadno: 5 rozkrojených kaštanů zalijete 0,25 l Alpy a necháte na temném místě louhovat 30 dní. Po scezení používáte na unavené svaly, bolavé klouby či křečové žíly. | foto: Getty Images

Je čas kaštanů. Vyrobte si tinkturu na bolavé klouby, svaly i křečové žíly

  • 7
Čas padajících kaštanů byste neměli promeškat. Terapeutické účinky lesklých hladkých plodů považovali za zázračné už naši předkové, jejich výtažky využívá i moderní medicína. O lahodné chuti jedlých kaštanů ani nemluvě.

Kaštany nás lákají od dětství a nepřestává to ani v dospělosti. Každý má nutkání sebrat nějaký ten spadlý hnědý plod a mnout jej v dlani nebo schovat v kapse. 

A je to naprosto v pořádku. Podle lidového léčitelství totiž disponují kaštany silnou pozitivní energií. Nosit u sebe pár kaštanů má pomoci proti bolestem kloubů, hlavy a proti stresu. Žena, která chce otěhotnět, má u sebe mít stále jeden až dva kaštany. 

Prastarý návod dokonce radí s kaštany spát. Nasbírejte si tolik kaštanů, kolik je vám let, plus jeden navíc a v plátěném sáčku je uložte pod polštář. Energie těchto plodů pak údajně vždy během noci prostoupí vaše tělo a podle vyznavačů přírodního léčitelství mají kaštany až zázračnou schopnost odbourávat tělesné škodliviny. Působit také mají proti rýmě, kašli, bolestem kloubů, páteře, hlavy a proti zánětům močových cest. První jarní den se pak mají „vyšťavené“ kaštany slavnostně spálit.

Je prokázáno, že kaštany pomáhají s žilními problémy. Léčí arteriosklerózu, křečové žíly a hemoroidy, zlepšují prokrvení, posilují cévní stěny a pomáhají dokonce i při otocích a celulitidě. Látky v nich obsažené mají protizánětlivý účinek, zlepšují průchodnost cév a žil, posilují elasticitu jejich stěn.

Využívají se i k úlevě v případě tzv. těžkých nohou, protože působí stimulačně na lymfatický systém. Při otocích se doporučuje masáž kaštanovým gelem. Proto se používají také k masážím a zábalům při odstraňování celulitidy, kdy stimulují odplavování podkožních usazenin zlepšením toku lymfy a zároveň pokožku vypínají.

Můžete samozřejmě používat tinktury, gely či masti z lékárny, elixír si ovšem můžete připravit i doma. Pět rozkrojených kaštanů zalijeme 0,25 l Alpy a necháme na temném místě louhovat 30 dní. Po scezení používáme na unavené svaly, bolavé klouby, křečové žíly. Masírujeme, natíráme či aplikujeme rozprašovačem. 

Ty druhé kaštany

Známe také jedlé kaštany, nejčastěji jako pečené z vánočních trhů. Dají se ovšem i koupit, případně právě pro jedlé plody pěstovat. V kuchyni je pak lze upravit buď opékáním, nebo z nich připravit nádivku, krém či polévku. 

Jedlé kaštany mají obsah vitaminu C srovnatelný s citrony, dále obsahují...
Z jedlých kaštanů lze v kuchyni připravit krém, polévku či nádivku.
Jedlé kaštany stačí opéct, vyloupat a začít mlsat. Oproti oříšům mají tu...

I jedlé kaštany mají spoustu příznivých účinků pro organismus. A lze si je dát jen tak opečené a oloupané nebo z nich v kuchyni připravit krém, polévku či nádivku.

I jedlé kaštany mají léčivé účinky. Například možná překvapí, že obsah vitaminu C je srovnatelný s citrony. 

Dále v kaštanech najdeme vitaminy K, E a B. Obsahují také minerály, a to železo, zinek, vápník, draslík, fosfor, hořčík a antioxidanty. 

Prospívají krevnímu oběhu a srdci, vhodné jsou při vysokém krevním tlaku a také při revmatismu. Potlačují únavu a bolesti hlavy, podporují imunitu a zlepšují kvalitu kůže, vlasů i nehtů. 

Kaštany jedlé jsou vhodnou potravinou při hubnutí, protože mají nižší energetickou hodnotu než oříšky, chipsy nebo jiné slané pamlsky. Působí detoxikačně, podporují zdravé trávení, a tak prospívají správnému hubnutí.