Jarní měsíce jsou ke kontrole ideální. Pokud případné škody opravíte hned, zabráníte rozsáhlejším škodám, a navíc máte minimálně na další zimu zase klid. Kontrola střechy se doporučuje také po silných bouřkách nebo větrných smrštích, jaké jsme v posledních dnech zaznamenali i v Česku.
Jde o to, že každé případné zatékání se po delší době projeví degradací dalších konstrukcí. Mohou to být shnilé krovy, ale také oprýskané omítky poblíž popraskaných žlabů a svodů. A náklady na opravu nakonec mohou přesáhnout cenu původní drobné správky.
Tašky i oplechování
„Kromě celkového zhodnocení stavu střešní krytiny se na střeše zaměřte na oblast úžlabí a nároží. Tato místa jsou dost náchylná kvůli použití řezaných tašek, které bývají dost často poškozeny sesuvem sněhu a ledu,“ popisuje Zdeněk Štofaňak ze společnosti HPI-CZ.
V druhé řadě je dobré prohlédnout komíny, odvětrávací otvory střechy, vikýře a střešní okna.
U střešních oken je třeba zejména prohlédnout, zda je v pořádku lemování.
Pokud máme na střeše oplechování, například lemování, úžlabí, nezapomeňte u těchto prvků důkladně vyčistit vodní drážky, aby mohla voda správně odtékat.
Nezapomeňte na okapy
Ohroženým prvkem je také okapový systém. Tady je dobré zkontrolovat, zda nejsou pokroucené žlaby a svody, spoje jsou těsné a žlabové háky nejsou uvolněné.
Toto se týká hlavně střech v horských a podhorských oblastech, kde jsou střechy s vyšším sklonem, které mohl poškodit sjíždějící sníh. Okapy mohou být nejenom utržené, ale i jinak poškozené, případně ucpané nečistotami, které mohly na střeše zůstat ještě od podzimu.
Tmelem opravíte skoro všeRychlé opravy pomocí tmelu. Jen vědět, který na co použít. |
Do jarní prohlídky pak zahrňte také kontrolu hromosvodů a protisněhových zábran. U protisněhové ochrany nezapomeňte zkontrolovat uchycení, dotáhnout šrouby a poškozené komponenty vyměnit.
Rychlým pomocníkem v případě nutné výměny klempířských prvků jsou těsnicí pásy. Například hliníkové připojovací pásy připojí střešní konstrukce novostaveb i rekonstrukcí na vyčnívající stavební díly.
To bývají nejčastěji vikýře, komíny, případně opěrné nebo protipožární dělicí stěny či trubky odvětrání. Vytvoří se tak pružný spoj odolný vůči dešti, sněhu, mrazu, extrémně vysokým teplotám i UV záření.
Díky mimořádné roztažnosti v podélném směru je možné jeho dokonalé tvarování bez protržení. Hodí se pro šikmé střechy se sklonem větším než 10°, na hladké i profilované střešní krytiny.