Vaření, pečení, příprava a uchovávání potravin nebo mytí nádobí. Na to všechno je zapotřebí voda, elektřina, případně plyn. Zdroje, jejichž cena roste. Ušetřit se na nich dá, ovšem s rozumem.
Výměna k lepšímu
Možná to nezní úplně šetrně, ale právě teď je čas vyměnit některé staré kuchyňské přístroje za nové. Vyplatí se to především u chladničky, která se významně podílí na celkovém účtu za elektřinu, protože pracuje celoročně čtyřiadvacet hodin denně.
Přehled a pořádekModerní chladničky nabízejí nesčetně způsobů uspořádání vnitřního vybavení. I to přispívá k úsporám. Je důležité vědět, kam pro co sáhnout, a nenechávat chladničku zbytečně dlouho otevřenou. |
I když se o tu svou dobře staráte, nenecháte v ní žádné námrazy, máte ji postavenou daleko od zdrojů tepla a podobně, její provoz dokáže být až o několik tisíc dražší než u moderního přístroje v co nejvyšší energetické třídě, nejlépe A.
Překvapením pro mnohé může být skutečnost, že i když si před deseti lety koupili ledničku dokonce v A+, dnes by spadala do nižší třídy, protože od roku 2021 platí nové energetické štítky, které se vrátily ke stupnici A až G, a vznikl tak prostor pro nejúspornější modely.
Neplýtvat vodou
K plýtvání vodou nesmyslně přispěje letitá baterie a zbytečné odkapávání, které vám může připadat nepodstatné. Díky kvalitní baterii vybavené perlátorem a třeba sprškou se dá také ušetřit, a to i když máte myčku.
Její přednosti se uplatní při přípravě potravin či umývání větších nádob, ale i při úklidu dřezu a jeho okolí.
Myčky řeší úsporu při mytí nádobí, ne však automaticky. Projeví se tam, kde se používají často a jsou plně vytížené, případně mají funkci na poloviční náplň.
Pokud by se vám nepovedlo myčku naplnit aspoň čtyřikrát za týden, bude ekonomičtější mýt nádobí ve dřezu. Podle toho je dobré volit velikost myčky, její funkce a zohlednit údaj o spotřebě vody.
Nová generace myček nabízí programy pro úsporné mytí i využívání mycích prostředků, protože si dokáže dávkování upravit automaticky. Lze v nich používat účinné hygienické funkce i při nižších teplotách.
Vaření a pečení
Energeticky nejúspornější jsou indukční desky, které mají nulovou tepelnou setrvačnost. Jestli v kuchyni raději upřednostňujete plyn, pak i plynové hořáky dosáhly v poslední době mnoha zlepšení a jsou velmi účinné.
Chytré troubyHorkovzdušné trouby v nejvyšších energetických třídách mají spoustu užitečných funkcí a přednastavené programy. Samy si ohlídají ideální dobu i teplotu pečení. |
Jejich provoz navíc můžete snadno a přesně regulovat. Oblíbenou pomůckou k ohřívání vody se stala také rychlovarná konvice. Výhodná je hlavně v případech, kdy ohříváte jen potřebné množství vody a lze ji nastavit na požadovanou teplotu.
Skvělým pomocníkem je horkovzdušná trouba, zvlášť když se v ní dá péci v několika úrovních. V případě, že nepotřebujete tak velký prostor, ji umí nahradit i mnohem úspornější remoska nebo pečenka. Nesporné úspory přináší vaření v tlakovém hrnci a nepodceňujte ani používání pokliček.