Zatočte s potravinovými moly. Účinné rady, jak na ně

  • 5
Zavítali k vám potravinoví moli? Tito nezvaní hosté, kterým se říká mouční, jsou ničivým komandem pro každou kuchyni a spíž. Můžete si je třeba přinést domů z obchodu, kde bylo špatně uskladněné zboží. Ale vletět k vám mohou i oknem od sousedů či z chodby.

Zavíječe moučného si klidně můžete přinést z obchodu.

Jejich přítomnost poznáte podle šedých pavučinek, malých hrudek, vajíček a larev v potravinách. Moli milují zejména mouku, koření (včetně chilli), luštěniny, strouhanku, čokoládu, instantní polévky, čaj, ovesné vločky, sušené houby, rýži a další sypké potraviny. Jak na ně lze vyzrát?

Jak se před moly chránit?

Důležitou částí v boji proti molům je prevence. Co byste měli dělat, aby se motýlci vaší domácnosti vyhnuli? Skladujte potraviny v uzavíratelných dózách. K rizikovým potravinám, jako jsou sušené houby, mouka nebo vločky, přiložte bobkový list. Moli ho nesnášejí a dají vám pokoj.

Po špajzce či do míst, kde skladujete potraviny, rozmístěte levanduli, citronovou kůru, hřebíček, případně pelyněk. Moli se jejich vůni vyhnou obloukem. Spolehněte se na další aromatické „bomby“, jako je pepř, cedrové dřevo nebo sušená levandule.

Potraviny přesýpejte do dóz. Osm pravidel, aby se do nich nedali moli

Pravidelně vysávejte a vymývejte skladovací prostory. Nenechte hmyzu důvod, proč zůstávat.

Nalákejte je na jablečný ocet

Housenky mola potravinového v záhybu sáčku rýže

Jste-li už pod palbou náletu potravinových molů, neotálejte a začněte s likvidací. Jednou z možností je nalíčit na ně past. Do misek nalijte trochu jablečného octa a rozmístěte je po kuchyni, na policích či ve spíži.

Rozdíl mezi potravinovým a šatním molem

Tihle dva motýlci mají jiný apetit. Zatímco potravinový mol zamíří do spíže, jeho šatní kolega si pochutná na vašich vlněných a bavlněných svršcích. Nepohrdne ale ani kobercem či závěsy. Jak ty dva od sebe rozeznat? Šatní mol má stříbřitou barvu, potravinový se chlubí napůl bílými a hnědými křídly.

Zaměřte se hlavně na tmavé kouty, kde se škůdci nejraději zdržují. Motýlci se na ocet nachytají a utopí se.

Využijte zvětralé pivo či víno

Stejnou službu jako ocet vám udělá i alkohol. Pokud máte nedopité víno nebo pivo, použijte ho jako návnadu na své obtěžovatele. Nápoj nalijte do sklenice, hrdlo potáhněte obvazem a pořádně zafixujte gumičkou. Hladové motýlky vůně alkoholu přiláká. Vletí dovnitř, ale nazpět se už díky obvazové bariéře nedostanou. A budete mít po starostech.

Nasaďte na ně vosičky

Takto to vypadá ve většině spíží. Nedostatečně uzavřené sáčky lákají škůdce.

Lidově se jim říká také drobněnky. Jde o drobný hmyz, který čichem vyhledává vajíčka molů, do nichž klade své potomstvo. Vosičky jsou velmi drobné, mají cca 0,3 mm, takže si jich ani nevšimnete.

Nejlepší na tom je, že jakmile vás zbaví potravinových záškodníků, samy hynou. Délka jejich života se pohybuje kolem 27 dní. Pořídit je můžete na internetu.

Nastražte lepicí pásky

Jsou opatřeny feromonem, který láká molí samečky. Ovšem, jakmile hmyz sedne na lep, už se nedostane zpět. Tímto způsobem můžete chytit spoustu roztoužených motýlků. Z téhle nenaplněné love story se už ale nevymotají. Lepicí pásky na moly seženete v drogeriích.

Nikdy nekončící boj s potravinovými moly. Vyzkoušejte bobkový list

, Tina