Jak na generální úklid, aby se u vás dalo jíst z podlahy a příbory se leskly

  • 15
Přejete si mít o svátcích byt jako klícku? S našimi tipy to zvládnete „levou zadní”, ať jde o vypulírovaná okna, čisťoučkou kuchyň či vyleštěný nábytek. Ať už patříte k těm, pro koho je generální úklid pořádná otrava, nebo k těm, pro něž je ta samá činnost určitou formou protistresové terapie.

Možná letos máte na úklid více času, protože někteří jsme kvůli covidu více doma. A nebo naopak nevíte, kde vám hlava stojí, a praktické úklidové rady a tipy se o to víc hodí.

Alespoň podle psychologů se totiž většina českých žen pouští do pulírování domácnosti v momentě, když jim není dvakrát do zpěvu. 

Jak profesionálně uklidit místnost za místností:

A Ilona (36), pravidelná čtenářka časopisu Tina, to potvrzuje: „Kdykoli jsem rozhozená, potřebuju se nějak vybít a odreagovat. Vezmu mop, vysavač, kýbl se saponátem a jdu na to. Trochu se mi pak vždy uleví. A pohled na čistý byt mně taky dělá dobře.“ 

V předvánočním maratonu má výhodu těch cca 39 procent Češek, které uklízejí každý den. Ničemu ovšem nevadí, pokud mezi ně nepatříte. Spolu s Tinou tu pro vás máme řadu osvědčených rad, které vám předvánoční uklízení snad alespoň trochu usnadní. 

Osvědčený postup: odshora dolů 

Nevíte, kde s vánočním úklidem začít? Nejdříve se věnujte pulírování míst, která jsou nahoře. Umyjte a zbavte prachu všechny police, skříňky, skříně. Až teprve nakonec vysajte koberec a vydrhněte podlahu. Je totiž možné, že při gruntování vám na zem leccos spadne (včetně prachu), tak abyste nedělala práci dvakrát. 

Naučte se odstranit skvrny z čalouněného nábytku:

16. prosince 2011

Na čalouněný nábytek platí ocet 

Máte doma čalouněnou sedačku nebo židle po babičce? Tento typ nábytku vyčistíte octovou vodou. Jak na to: Smíchejte v kbelíku 1 litr vody se lžící octa. Do vzniklého roztoku namočte hadr, vyždímejte a otřete jím čalouněná místa. Uvidíte, že sedací souprava krásně prokoukne. 

Mytí oken si maximálně zjednodušte, vyplatí se dát na rady profíků.

Okna rozzáří pudink 

Ano, je to tak! Okna můžete hezky vyleštit i bez chemie, jen pomocí obyčejného pudinku. Stačí, když v 5 litrech vlažné vody rozpustíte sáček vanilkového pudinku. Roztokem otřete okenní tabule a doleštíte je novinami. Budou pak báječně zářit do dálky. 

Pokud raději dáte na rady profesionálky, jejíž rychlé mytí oken opravdu funguje, návod najdete v článku zde i na videu:

6. prosince 2011

Na Vánoce si určitě chcete užít přinejmenším pár televizních pohádek, tak ať není na obrazovkách jediné smítko.

Lepší obraz díky aviváži 

O Vánocích se určitě budete s celou rodinou dívat na různé filmy v televizi. Co dělat, aby se vám na obrazovku neprášilo? Přetřete ji hadrem, na který jste nejdřív kápla trochu své oblíbené aviváže. Zrcadla v celém bytě snadno umyjete roztokem ze silného (ale pozor, neslazeného!) černého čaje! Nezapomeňte je pak vyleštit jelenicovou kůží nebo novinami. Budou se lesknout, jako by byla z křišťálu. 

Starý dřez vyleští noviny 

Máte doma starší nerezový dřez? Navlhčete ho vodou a doleštěte obyčejnými novinami. Bude jako nový a bez skvrnek! 

Na vrzající dveře platí lak na vlasy 

Aby se Ježíšek neprozradil, raději zkuste vrzající dveře co nejrychleji opravit. Jak na to: Stačí, když dveřní panty postříkáte obyčejným lakem na vlasy a hned bude po problému. 

22. prosince 2011

Ve videu a v článku zde najdete návod, jak se postarat o dřevěný nábytek a jak z něj dostat vosk (pokud jsme milovníci zapálených svíček).

Citron s olejem také vyleští nábytek 

Vytvořte si vlastní leštěnku na nábytek z domácích zdrojů. Jak na to: Dva šálky olivového oleje promíchejte se šťávou z jednoho citronu. Nábytek zas získá hezkou barvu i lesk.

Přehledný návod, jak udržovat dřevěný nábytek

Nejsložitější je údržba ploch z dýhy a masivu.

Podlaha, ze které by se dalo jíst

Pokud chcete mít ještě čistější podlahu než obvykle, zkuste do kbelíku s teplou vodou přidat půl šálku jedlé sody. Pustí i zašlá špínu a fleky.

10. prosince 2011

Každopádně ovšem nejprve pořádně vysajte koberce, pak teprve nablýskejte parkety a dlažbu.

V kuchyni zatočte s veškerou špínou:

Sůl spolehlivě vyčistí troubu 

Ušpiněná místa lehce posypte solí a nechte troubu rozehřát. Jakmile sůl zhnědne, setřete ji hadříkem. Po nečistotách už nebude ani památky.

Olejíček na špinavé pánve a hrnce 

Smíchejte trochu rostlinného oleje s několika lžícemi soli tak, aby vznikla pasta. Tu pak použijte na vydrhnutí připečených míst. Špína to raději vzdá a vy budete mít zase krásně čisté nádobí. 

Zašlé sklenice oživí brambory

Máte doma sklenice na víno, co jsou i po opakovaném mytí pořád zašlé? Zkuste je pro jednou vydrhnout bramborovými slupkami. Uvidíte, že se hned nádherně rozzáří.

Banánové slupky dodají lesk příborům

Na sváteční tabuli by se mělo všechno lesknout, tedy i příbory. Pokud na ně myčka nestačí, zkuste je přetřít vnitřní stranou banánové slupky a doleštěte je papírovou utěrkou. Budou zářit.

Záclony bílé jako padlý sníh

Trápí vás zažloutlé záclony? Zkuste tento trik: Namočte je na několik hodin do teplé vody, ve které jste rozpustila jednu tabletu do myčky. Poté je vyperte. Budou bělejší.

Voňavé ručníky jako z hotelu

Máte pocit, že zánovní osušky chytly ne zrovna příjemný odér? Ponořte je do kbelíku s octovou vodou a nechte tam chvíli namočené. Pak je vyperte v pračce s trochou aviváže. Budou zase vonět jako dřív.