Pozor na zateplení špalet a nadpraží okna. Jinak vzniknou tepelné mosty

  • 3
Další díl Fachmanů, který sleduje rekonstrukci staršího rodinného domu, řešil správné řešení detailů zateplení kolem oken. Ale také se kopal vnější vstup do sklepa nebo osazovala fotovoltaika na střechu.

“Hodně lidí dělá to, že zateplení zařízne na fasádě zároveň s oknem a pak z boku přilepí dvojku nebo trojku polystyrén. Tím ve spoji vznikne mezera, kterou proniká chlad, a tím tam vznikne tepelný most,“ popsal stavbyvedoucí Josef Beneš.

Správně by podle něj měl být polystyrén přetažený mírně přes okno a špaleta by se měla vlepovat dovnitř kolem okna. Takto to zní trochu podivně, ale zcela názorně to uvidíte na videu.

Beneš připomíná i aplikaci všech systémových lišt, na které by se nemělo zapomenou. Ať už jsou to rohové lišty, okapničky v nadpraží, začišťující APU lišty, které zajišťují, aby fasáda nepraskala. 

„Nejčastější chybou, která se na stavbách vyskytuje, je ta, že si dělníci chtějí ušetřit čas. Nasadí lišty a pak je přetáhnou lepidlem. Jenže to je špatně. Napřed musíte natáhnout lepidlo, pak vložit lištu a znovu ji přetáhnout lepidlem,“ říká.

Velmi důležité je lepení takzvaných diagonál, které se musí vložit až do rohů a měly by mít minimální rozměr 25 na 50 centimetrů. „V rozích při změnách teplot vzniká největší pnutí. Když je tam nedáte, vzniknou mikroprasklinky, které se časem budou zvětšovat,“ upozorňuje.

V této fázi stavby zároveň specialisté začali montovat fotovoltaiku. „Majiteli“ Karlu Hynkovi se nejvíce zalíbila varianta, kdy se vyrobená elektřina využívá k akumulaci do vody. Už proto, že výkupní ceny elektřiny v posledních letech hodně klesly, takže si nelze představovat, že si na střeše vyrobíte elektrárnu a budete na tom vydělávat.

Fachmany můžete sledovat na Primě každé úterý před 23. hodinou.

Než se rozhodnete pro montáž fotovoltaických panelů, měl by napřed „terén“ okouknout technik, který v první řadě zjistí stav střechy, zda je vůbec montáž možná. Bude sledovat i sklon a orientaci střechy, aby byla výtěžnost ze slunečního záření maximální.

Aby práce nestála, začalo se také bagrovat. Problém je v tom, že se hloubí jáma hluboko pod izolace domu a navíc ve stísněném prostou. Takže se musí postupovat opatrně a jáma se bude pažit, aby svah, nad kterou stojí živý plot, „neujel“. Zvlášť kdyby začalo pršet.