Ukotvit nábytek, zabezpečit okna. Deset tipů pro bezpečnou domácnost

  • 2
Otevřené okno, neukotvený nábytek i volně přístupné léky či čisticí prostředky představují pro děti poměrně velké nebezpečí. Jak udělat z domova místo, kde si mohou vaši potomci hrát bez rizika úrazu? Přinášíme deset tipů, které vám pomohou vaši domácnost zabezpečit.

1. Kotevní systém na nábytek

Připevňujte komody ke zdi, varuje IKEA.

Nábytek jako skříně, knihovny či komody musí být připevněn ke zdi. Máte pocit, že masivní komodu na sebe dítě nikdy nemůže strhnout? Opak je pravdou – stačí pár vystrčených šuplíků a skříňka se snadno převáží.

Pokud skládáte nový nábytek, vždy využijte i dodané díly na uchycení. Starší kusy připevněte třeba pomocí kování z hobbymarketu, které vás vyjde na pár korun. Zabezpečit byste měli nejen nábytek v dětském pokoji, ale po celém domě.

2. Zámky s olivou pro váš klid

Na jednoduchou výměnu cylindrické vložky nemusíte volat zámečníka.

Používat klasické klíče ve dveřích není v domácnosti s malými dětmi příliš praktické. Každý ale občas potřebuje trochu soukromí, a v takovém případě je ideálním řešením zámek s olivou.

Dětský pokoj, koupelnu nebo WC jednoduše uzamknete zevnitř i bez klíče, ale zároveň v případě potřeby snadno odemknete zvenčí.

„Předcházet infarktovým situacím, kdy dítě zabouchne dveře, pomůže také speciální zámek s prostupovou spojkou. Ta umožní odemknout i v případě, že z druhé strany dveří zůstal klíč. Hodí se třeba na vchodové dveře a ocení ji nejen rodiče malých dětí, ale i ti zapomnětlivější,“ dodává Petr Neuvirt ze společnosti Tokoz.

3. Pojistky na spotřebičích

Samostatná plynová varná deska HG755420UM, nerezový povrch, šířka 75 cm....

Drtivá většina nových elektrických spotřebičů obsahuje bezpečnostní pojistky, které se v domácnosti s dětmi rozhodně vyplatí používat. Pojistka na pračce znemožní změnit nebo přerušit prací program – pozor dejte na to, že funguje jen při praní a stále hrozí, že dítě může do vypnuté pračky v nestřeženém okamžiku vlézt.

Spálení či opaření pomůže zabránit pojistka na troubě, která zabrání nechtěnému otevření. Pozor pak dejte u indukčních a sklokeramických desek s dotykovým ovládáním, které je velmi snadné zapnout – a mnohdy se to může nechtěně stát i vám.

I zde může pomoci elektronická pojistka stále však platí, že dítě by v blízkosti spotřebičů nemělo být bez dozoru.

4. Bezpečnostní okenní rozpěra

Na zabezpečení oken použijte bezpečnostní okenní rozpěru, která zafixuje a...

Poměrně velké nebezpečí představují – především ve vyšších patrech domů – otevřená okna, a to jak klasická, tak ta střešní. Děti jsou velmi vynalézavé, a i když se nám může zdát, že se k oknu nemají šanci dostat, mnohdy jim stačí přistrčená stolička.

Nikdy byste proto neměli větrat ve chvíli, kdy v pokoji s dítětem nejste, a pozor dávejte i na noční větrání.

Aby si větší děti neotevřely okno samy, instalujte bezpečnostní uzamykatelné kličky – jsou i vhodnou doplňkovou ochranou před zloději. Na zabezpečení oken pak použijte bezpečnostní okenní rozpěru, která zafixuje a uzamkne ventilační polohu a umožní vám větrat bez obav.

5. Konec nebezpečným skluzům

Protiskluzová podložka je v roli, lepivá strana je kryta fólií, která se během...

Děti se možná kloužou rády, ale v domácnosti může nechtěné sklouznutí způsobit vážný úraz. Do koupelen proto patří protiskluzové podložky, které můžete umístit jak ve vaně a sprchovém koutu, tak na podlahu. Když se přenesete přes své estetické požadavky a sáhnete po veselých vzorech, děti se jim jistě bránit nebudou.

Klouzat ovšem mohou nejen povrchy v koupelně, ale i hladké schody, které jsou pro děti i starší osoby obzvlášť nebezpečné. Na vnitřní schodiště pořiďte praktické nášlapy – není nutné pokrýt jimi celé schody, stačí tenký pásek na okraj, který zabrání uklouznutí.

6. Visací zámek na skříňky a dveře

Na visacím zámku se nevyplácí šetřit, svojí bytelností může odradit zloděje.

Krabice s léky, bedna s nářadím, chemikálie nebo čisticí prostředky. V každé domácnosti se najde řada zákoutí a skříněk, do kterých by děti neměly mít přístup.

Veškeré potenciálně nebezpečné věci uschovejte do uzamykatelných beden či krabic a zajistěte jednoduchým visacím zámkem. Pokud potřebujete uzamknout například vchod na půdu nebo do sklepa, můžete spojit visací zámek se závorou nebo petlicí.

„K zajištění hůře dostupných dvířek – třeba těch na půdu – můžeme využít zámek s dlouhým odnímatelným obloukem, se kterým se dobře manipuluje. Pořizovací náklady se přitom pohybují v řádech nižších stokorun, takže nás jednoduché zabezpečení nebezpečných míst v domě rozhodně nezruinuje,“ doplňuje Neuvirt.

7. Mechanické zábrany ke schodům a krbu

Při montáži je třeba důsledně dbát na dotažení, aby zábrana držela opravdu...

Klasika v podobě mechanické zábrany je skvělou pomůckou ve chvíli, kdy nemůžete mít dítě pořád na očích. Instalovat ji lze do vrchních pater domů, ale i dolů pod schody, na které se potomek nedostane.

Při montáži je třeba důsledně dbát na dotažení, aby zábrana držela opravdu pevně i ve chvíli, kdy se do ní někdo opře.

Zábranu se vyplatí využít také v případě, že si doma rádi zatopíte v krbových kamnech. Děti se mohou často v rámci hry „zapomenout“ a i když ví, že ke krbu chodit nemají, jedno zakopnutí může vše změnit.

8. Nevyzpytatelné rohy

První ochrana, která patří na veškeré ostré rohy.

K úrazům domácnosti, ať už větším nebo menším, přispívají i ostré hrany a rohy. Samozřejmě nejde celou domácnost obalit do molitanu, ale je důležité vytipovat nebezpečná a frekventovaná místa.

Určitě dejte pozor na koberce, které nezabírají celou podlahovou plochu. Snadno o ně totiž zakopne nejen dítě, ale i dospělý. Řešením je podlepení jejich okrajů páskou a její občasná kontrola.

Pozornost si zaslouží i rohy a hrany stolů a dalšího nábytku, které je možné zabezpečit speciální ochranou rohů nebo pěnovou páskou na hrany.

O těch byste měli uvažovat v případě, že máte doma neřízenou střelu, která se jen tak nezastaví. V takovém případě je dobré jejich umístění po čase revidovat podle toho, jak rychle váš potomek roste.

9. Ochrana zásuvek a kabelů

Po narození dítěte je první „povinností“ zaslepit veškeré dostupné elektrické...

Nebezpečné mohou být pro děti nejen samotné spotřebiče, ale také kabely a zásuvky. Moderní už většinou mají zabudovanou ochranu, takže do nich děti nemohou nic jednoduše strčit. Pokud si ovšem nejste jisti, jak na tom váš dům či byt je, raději zásuvky zkontrolujte a vyměňte za bezpečnější.

A spolu se zásuvkami nezapomeňte ani na kabely, kterých v běžné domácnosti najdeme poměrně dost. Všechny by ovšem měly být schované, aby si s nimi dítě nemohlo hrát, ocucávat je nebo si je v krajním případě omotat kolem krku.

Využijte bezdrátové nabíječky a ostatní kabely schovejte do organizérů, kterých je na trhu velké množství. Domov bude působit organizovaněji a děti přijdou o nebezpečné lákadlo.

10. Sjednocení klíčů v domě

Prohlédněte si svůj svazek. Čím víc shodných profilů najdete, tím více budete...

Máte pocit, že další zámky v domácnosti znamenají především chaos a věčné hledání správného klíče? Sjednoťte si je na jeden společný uzávěr v systému hlavního a generálního klíče, který nabízejí výrobci klíčových vložek.

Jedním klíčem pak odemknete jak vchodové dveře, tak branku na zahradu, dvířka na půdu nebo bednu s nářadím. Už nebudete muset nosit těžké svazky klíčů nebo kupovat barevné rozlišovače a visačky s popisky.

Pokud budete chtít posunout domácí zabezpečení na další úroveň, můžete navíc v systému nastavit i přístupová práva. Děti nebo třeba roztržitý senior se tak se svým klíčem nedostane na půdu a do sklepa, ale bude si moci otevřít vchodové dveře nebo kůlnu s kolem a věcmi na zahradu.