Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Athlon XP válcuje konkurenci

  12:00
Firma AMD znovu ukázala, že je schopna udržet žezlo výrobce nejrychlejšího PC procesoru. Na trh přichází série Athlonů s přídomkem XP, která více než důstojně konkuruje Pentiím 4 a znamená možnost levnější volby. Dokáží uživatelé, které vnitřek počítačů nezajímá, pochopit, že při hodnocení výkonu procesoru není frekvence vším?

AMD představuje Athlon XP a začíná vzdělávat masy
Očekávané se stalo skutkem a nejrychlejší Pentia 4 dostávají konkurenci, které se musejí opravdu bát. Nese jméno Athlon XP a přichází na trh zatím ve čtyřech modelech: 1800+ (1533 MHz), 1700+ (1470 MHz), 1600+ (1400 MHz) a 1500+ (1333 MHz). Pokud se ptáte, co dělá v jejich označení ono „+“, jedná se o vyjádření faktu, že číslo modelu neznamená skutečnou frekvenci daného procesoru (tu uvádím v závorce), ale něco trochu jiného. Již dlouho platí věta, že procesory AMD jsou schopné překonat stejně taktované procesory od Intelu – většina lidí má ovšem s vyšším číslem automaticky spojený vyšší výkon. Z tohoto zažitého vnímání těží v posledních měsících právě Intel, protože je díky své 0,13mikronové technologii schopen vyrábět čipy, které běží na podstatně vyšších frekvencích než 0,18mikronové Athlony. Co by si vybral laický uživatel, kdyby mu někdo nabídl za přibližně stejnou cenu Pentium 4 1800 MHz a Athlon XP s kmitočtem 1533 MHz? Přirozeně Pentium. A přesto je tento pomaleji taktovaný Athlon ve všech benchmarcích rychlejší! Firma AMD musela tento závažný marketingový handicap nějak eliminovat a zaútočila na něj hned na dvou frontách.

První linií útoku je snaha (doufejme, že ne sysifovská) o to, aby široká veřejnost pochopila, že vyšší frekvence se automaticky nerovná vyššímu výkonu. Tato edukační kampaň se táhne webovými stránkami AMD jako červená nit, bezpochyby se jí dočkáme i v tištěných a jiných médiích a jsem skutečně zvědav, nakolik pronikne mezi prostý lid. I když je úsilí AMD o zavedení lepších měřítek výkonu než jsou megahertzy chvályhodné, těžko můžeme očekávat, že by ho nějak podpořil takový Intel – bylo by to v přímém rozporu s jeho obchodními zájmy. Uvidíme, nakolik budou naši bližní – dělníci, rolníci a nepočítačová inteligence :-) – schopni pochopit, že neplatí

Výkon procesoru  =  Frekvence procesoru
alebrž
Výkon procesoru  =  (Vykonaná práce v jednom cyklu) x (Frekvence procesoru)

Druhým krokem je změna značení procesorů: tento systém známe z historie pod zkratkou PR překládanou jako Performance Rating nebo Pentium Rating (používá se ještě dnes, a to u procesorů Cyrix vyráběných firmou VIA). O něm jsem již jednou psal, takže zájemce odkazuji sem. Dalo se očekávat, že AMD tento z různých důvodů nepříliš dobře přijatý systém přejmenuje, takže místo PR zde přichází tzv. modelová čísla (model numbers). Jedná se ovšem prakticky o totéž, jen je to nyní pojato na podstatně propracovanější a solidnější bázi. AMD prohnala Athlony XP sérii renomovaných benchmarků (kromě několika kancelářských také např. 3Dmark2001, AquaMark, Dronez, Quake 3 nebo Unreal Tournament) a jejich výsledky si nechala potvrdit známou auditorskou firmou Andersen. Množina testů je dostatečně mnohostranná a nejsou již tedy možná zklamání toho typu, který kdysi přinesl systém PR při porovnávání procesorů Cyrix s Pentii (zatajení velmi slabých jednotek FPU a MMX). S čím AMD svoje Athlony XP vlastně porovnává – co znamenají jejich modelová čísla? Jedná se o vztah daného Athlonu XP k dosud nejrychlejšímu Athlonu „neXP“, tedy Athlonu 1,4 GHz (založen na jádře Thunderbird, nyní je označován jako Athlon-C). Co si tedy představíme třeba pod Athlonem XP 1500+, který interně běží na pouhých 1333 MHz? Měla by (po stránce výkonu) platit tato rovnice:

Athlon XP 1500+  =  Athlon-C 1400@1500 + něco

přičemž Athlon 1400@1500 značí Athlon-C 1400 přetaktovaný na 1500 MHz a to + něco znamená „k tomu několik procent výkonu navíc“. Je jasné, že většinu lidí bude neméně (spíš více) zajímat porovnání s konkurenčním Pentiem 4 – to si ale lze z výše uvedeného snadno dovodit. Vezmeme-li v úvahu, že (1) starý Athlon-C na stejné frekvenci Pentium 4 prakticky ve všech benchmarcích v pohodě překonává, a (2) že Athlony XP překonají Athlony-C s frekvencí korespondující s jejich modelovým číslem, dojdeme k závěru, že Athlony XP porazí Pentia 4 označená stejným číslem ještě daleko výrazněji. Příkladem budiž třeba tento Anandův graf:

Athlon XP - Max Payne

Zde vidíte jasnou ilustraci dominance Athlonů, která se projevila i v dalších herních benchmarcích, a i v tradiční doméně P4, totiž hře Quake 3, dostály Athlony XP s přehledem svým modelovým číslům, pokud bychom je chtěli stavět proti frekvencím P4. Je vidět, že to, jak AMD interpretuje zkratku XP – totiž Extreme Performance (extrémní výkon) – má svoje opodstatnění.

Technické záležitosti
Athlon XP je založen na jádře Palomino a vyráběn 0,18mikronovým procesem ve známém drážďanském závodě Fab 30. Jeho cache L1 má velikost 128 KB, L2 256 KB, napětí jádra činí 1,75 V a vsadit tento procesor můžete do většiny současných základních desek se Socketem A (pokud mají dostatečně aktuální BIOS). Frekvence FSB je 133 MHz DDR, tedy efektivních 266 MHz. Čip Athlonu XP je narozdíl od svého předchůdce umístěn ve sklolaminátovém substrátu, který je levnější, pružnější, má nižší impedanci a potažmo redukuje i spotřebu energie – AMD toto balení nazývá OPGA (Organic Pin Grid Array). Jeho součástí je také dioda pro monitorování teploty procesoru.

Athlon XP

Co se týče „inteligence“, má Athlon XP plnou podporu intelovských instrukcí SSE (nikoli však SSE2, i když i ty si firma AMD od Intelu pro svoje budoucí produkty licencovala). Kompletní sada multimediálních instrukcí Athlonu XP, která zahrnuje výše zmíněné SSE, původní 3DNow! a další instrukce pro zrychlení práce s obrazem a zvukem nese název 3DNow! Professional. Celková architektura nového procesoru musela být samozřejmě také nějak hezky pojmenována, když už má Intel u Pentia 4 svůj NetBurst, a tak se u Athlonu XP jmenuje QuantiSpeed.

Vypadá to dobře – AMD drží laťku
Tvrdá cenová válka a nízké zisky znemožnily firmě AMD prodávat své nové procesory tak „extra levně“, jak to bylo jejím zvykem. Athlony XP se svými cenami (zdola) blíží stejně číslovaným Pentiím 4, nesmíme však zapomenout na to, že je svým výkonem překonávají. Athlon XP 1800+ je ve většině benchmarků lepší než dvojnásobně dražší dvougigahertzové Pentium 4, což jinými slovy znamená, že je novým králem platformy PC. Jen doufám, že uvedením Athlonů XP nevyčerpala firma AMD svůj potenciál na příliš dlouho – Intel má megahertzovou cestu vzhůru doširoka otevřenou a jistě bude náležitě práskat do koní.

Zdroje: AMD, Tom’s Hardware Guide, Anandtech

Autor:
Témata: BIOS, Intel, Zisk
  • Nejčtenější

Co dělají simíci, když se nikdo nedívá? Pořádají sexuální orgie i fetují

Kdo nikdy v prvních simících neodstranil žebřík z bazénu, nechť první hodí kuličkou z myši. Moc...

Změní mi to život, raduje se vývojář poté, co prodal 200 tisíc kopií své hry

Nezávislá strategie Rusty’s Retirement těží z velmi jednoduchých pravidel a minimálních nároků na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stahujte zdarma vynikající „fantasy Civilizaci“, čas máte jen do středy

Na Steamu je aktuálně zdarma vynikající tahová strategie Endless Legend. Hráči v ní mají za úkol...

Dohrál slavnou skákačku bez stisknutí tlačítka pro skok. Trvalo to 86 hodin

Po osmadvaceti letech od vydání a desítkách tisíc hodin marných pokusů se komunitě kolem legendární...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Příznivce Half-Lifu to nepotěší. Unikly informace o nové hře od Valve

Čerstvý únik informací nám dává jasnější představu ohledně nové hry od legendy mezi herními studii...

Česká realistická akce Gray Zone Warfare se hraje skvěle, optimalizace vázne

Ambiciózní český projekt vstoupil do předběžného přístupu na Steamu. Trhá rekordy, ale je to...

Letošní díl Call of Duty bude návratem série Black Ops

Ani letos hráči nepřijdou o další díl střílečky Call of Duty. Po restartované trilogii Modern...

Střílečka XDefiant nalákala tři hodiny po spuštění přes milion hráčů

Ačkoli to s free 2 play střílečkou XDefiant od Ubisoftu vypadalo v posledních měsících všelijak,...

Poslední díl Farming Simulatoru prodal 6 milionů kopií, teď je k mání zdarma

Farming Simulator 22 je tím nejprodávanějším dílem v patnáctileté historii série, nyní si ho díky...

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...